Krivaja, ZOK i ja...

User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Krivaja, ZOK i ja...

Post by Ćiro_bos »

Sve je ispalo sasvim slučajno...
Moja tri prijatelja i ja smo se prije 4 dana zaputili na cjelodnevno kupanje i roštilj kraj rijeke Krivaje, ljepotice koja se proteže od Olova do Zavidovića...
Samo sam jednom, prije dva mjeseca prošao pokraj ove rijeke, i to krakom koji je malo mirniji, prema ušću rijeke u Bosnu, u Zavidovićima i nisam previše obraćao pažnju, žurio sam, vozio.
Ovaj puta smo na drugu stranu, uzvodno...
Moram vam reći da je ideja za snimanje ostataka ZOK (ukinuta uskotračna pruga Zavidovići-Olovo-Kusače 1972.g.) sinula tek kada sam vidio most na lokalitetu Buk i više nisam mogao prestati snimati, tako da su neki fotosi napravljeni u povratku, da bih upotpunio putopis :oops: .

Krenuli smo ujutro u 9.00 h. Mi stanujemo na opštini Srebrenik, pa smo starim golfom prešli preko opštine Tuzla, Živinice, Banovići, djelića opštine Zavidovići i radili, to što smo radili na opštini Olovo. Sve u svemu oko 70 km u jednom pravcu, možda malo više. Cesta je cijelim putem dobra za naše bosanske uslove, sa malo više oštrih krivina, ali bez rupa na slojevima asvalta.
Na dijelu puta od Banovića do Ribnice, nekih 15 km, osim što je put urađen sa jakim krivinama, zapamtio sam po tome što, gotovo na svakoj krivini postoji proširenje sa urađenim česmama sa vodom za piće...
Mada sam to ovde u Bosni viđao i prije, nigdje to nije bilo u ovakvim količinama...Evo nekih

Image

To su takozvane hajr vode, izgrađene česme sa pitkom vodom koje izgradi neko od rodbine, prijatelja u čast i sjećanje na nekoga ko je umro, poginuo i tako čini hajr (dobro) za one koji su ostali živi, koji će se tom vodom osvježiti, utaliti žeđ i nastaviti sa putovanjem...
To su isključivo prirodne vode dovedene sa izvorišta na licu mjesta.

Image

Jedna od tih česmi je posebno zanimljiva! Stali smo kraj nje i fotografisali se kao uspomenu na ovaj dan.
Sa lijeve strane: Šane, skretničar u st. Tinja, čuči Ruta, skretničar u st. Mramor, te Glota, skretničar st. Mramor na privremenom radu već 3 godine kao rukovaoc manevre u Termoelektrani Tuzla...To će ovom putopisu dati malo željezničkog legitimiteta :D

Image

Tekst na česmi govori sam za sebe...Ustvari ne govori ništa, jedino kazuje dosta o onim koji su ovo pisali... Nezgrapno i nerazumljivo: Šta je pisac htio reći?
S druge strane ima dobrih stvari:Voda je izuzetno hladna, kao iz friza i odlično osvježava.
Na fotki i moja malenkost koja se umiješala između ona dva lika :shock:

Image

I još malo tih voda

Image
Posavina expres
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Krivaja, ZOK i ja...

Post by Ćiro_bos »

U mjestu Ribnica je raskrsnica, desno za Vozuću, Zavidoviće, a mi smo krenuli lijevo prema Olovu, uzvodno.
Od sada se krećemo asvaltom koji je položen tačno po trasi nekadašnje pruge ZOK. Krivaja je odmah pored, slabo se vidi od drveća...
Smjenjuju se mjesta i bivše stanice ove pruge: Ribnica, Stipin Han, Maoča...
Ispred mjesta Stipin Han, Krivaja se malo pokazala u uskom kanjonu

Image

Mjesto Maoča na 38. kilometru pruge ZOK, ovako je izgledalo šezdesetih, autor slike nepoznat

Image

Ovako je danas, slikano skoro sa istoga mjesta

Image

Ova dominirajuća zgrada na fotkama služi za stanovanje, i potiče još od izgradnje pruge iz 1902.g. možda... One druge nema? Ili ima! To je ona žuta fasada desno...

Image
Posavina expres
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Krivaja, ZOK i ja...

Post by Ćiro_bos »

Negdje na istom lokalitetu...u blizini, trasom puta i ZOK-a

Image

Odmah na izlazu iz mjesta Maoča nailazimo na most na rijeci Mala Maoča, pritoke Krivaje

Image

Pogled i sa druge strane...Tamo je tabla kojom se označava početak opštine Zavidovići, što znači da je most na opštini Olovo.
Služio je i za potrebe pruge, a sada u drugoj ulozi...Visok je nekih 5 metara, moje procjene

Image

Iako ovaj most ima metalnu gornju konstrukciju, kao što smo nedavno vidjeli na slikama forumaša Lovac, zanimljivo je da je cijeli noseći donji dio mosta od drvenih balvana i druge građe, čak i noseći uspravni stubovi iz vode! Metalna rešetkasta konstrukcija samo pojačava nosivost donjeg drvenog dijela mosta...Metalne rešetke dođu kao svojevrsne sajle visećeg mosta...
Kako vidite i pored određenih zahvata Turske i Američke vojske SFOR-a i ta konstrukcija se iskrivila, usljed teških tereta koji se prevoze...ovako

Image

Još jedan pogled na ovaj most

Image
Posavina expres
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Krivaja, ZOK i ja...

Post by Ćiro_bos »

Od mosta smo odmah skrenuli lijevo sa glavnoga puta...poslije 200 m nailazimo na uređenu površinu za kampiranje

Image

Sa desne strane nailazimo na grupu mladića sa učiteljem. Dijelili su nekakve nagrade, ili su imali obuku iz nečega...Mislim da su članovi ovdašnjeg rafting kluba

Image

Nastavljamo...poslije 200 metara sa veće uzvisine vidimo ušće rijeke Maoča u Krivaju, negdje na lokalitetu Buk. Rijeka Maoča dolazi sa lijeve strane, a gore desno je put/trasa ZOK. U ovo doba godine je vodostaj ovih rijeka najniži, ipak je pogled bio prekrasan :shock: .
Nekada su putnici iz voza svakodnevno imali ovakav prizor...Prvi puta sam poželio da imam bolji foto-aparat, ili boljeg fotografa, žensko, da se zna!

Image

Dole je bilo već posjetilaca, sam kamp nije bio uz vodu...Htjeli smo biti sami, pa smo se vratili...
Pošto je glavni put prešao na lijevu stranu Krivaje, tu je negdje bio most?
Ponovo smo se kretali glavnim putem...Ni jedan km od onog mosta na Maloj Maoči nailazimo na ovaj prekrasni most, kojim je nekada tutnjao voz...

Image

Most na rijeci Krivaji, lokalitet Buk, negdje na 40 km ZOK, koji prevodi trasu puta i nekadašnje pruge na lijevu obalu...Desno se odvaja putić za lokalitet Jelaške.

Image
Posavina expres
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Krivaja, ZOK i ja...

Post by Ćiro_bos »

Dečki su prešli most i skrenuli desno, nizvodno, tražeći lokaciju za smještaj.
Ja sam ostao na mostu kao opčinjen! Ignorisao sam njihove pozive. Sve ono što sam čitao o ovoj pruzi i rijeci mi je tutnjalo glavom...Činilo mi se da vidim parnjaču i vagone kako prelaze ovaj most :shock: . Puno sam slikao i tek tada se stvorila odluka za ovaj putopis...
Nešto o ovoj pruzi, tekst Nenada, hvala!
Polednje godine 19.vijeka,bogati Jevreji,Moric Ajsler iz Čehoslovačke, njemački industrijalac Luis Ortlib,i austrijski kapitalista Fric Regenštrajf instalirali su u Zavidovićima pilanu na parni pogon,sa 26 švedskih gatera pod nazivom ''Bosanska šumska industrija Ajsler i Ortlib'' (Eissler i Ortlijeb). Pilana je sa uloženih šest miliona zlatnih kruna predstavljala najsavremenije i najveće industrijsko postrojenje za preradu drveta u Evropi.
U proljeće,1900. počinje gradnja 118 kilometara duge šumske željezničke pruge uzanog kolosijeka Zavidovići-Olovo-Kusače. U dogovoru između pomenutog šumsko-industrijskog preduzeća i države,od 5.maja 1899.godine izgradnju pruge je finansirala Zemaljska vlada,a pilana je za njeno korištenje plaćala utvrđenu godišnju zakupninu.
Trasa buduće ''štreke'' krenula je od pilane,sa lijeve obale rijeke Bosne,pa je odmah u početku trebalo podići veliki drveni most između Ćumurane i Švapskog Sela,danas Novog Naselja.(To je onaj most sa slike tri na pocetku topika.On je srusen I umesto njega danas stoji betonski)
Početna,tzv.teretna željeznička stanica nazvana je ZOK,što je,u stvari,skraćenica za naziv pruge Zavidovići-Olovo-Kusače. Prva četiri kilometra probijana su lijevom stranom od ušća rijeke Krivaje,a onda je pomoću čeličnog mosta premoštena voda i trasa kod sela Skroze premještena na desnu obalu.(Ovaj most postoji i danas i u funkcijije za cestovni saobracaj ).
Uskotračna erarska pruga,široka 76 centimetara,završena je za nepune dvije godine,zahvaljujući radnom elanu lokalnog stanovništva,koje je u ovom poduhvatu prepoznalo ekonomski prosperitet. Kroz Vozuću su postavljene tračnice u ljeto,1901. Iste godine,na Starom Stogu je napravljen odvojak prema Oštriću.
Godine 1902. uspostavljene su i sazidane željezničke stanice (štacije) u Stogu ( 19. kilometar), na Kućancu (26.kilometar) i u Ribnici(31.kilometar). Stanica na Kućancu,ispod Vukovina,nazvana je Vozuća,po istoimenom naselju na suprotnoj strani rijeke. U Ribnici je,u blizini štacije podignuta manja pilana sa tvornicom impregniranog drveta. (Stanicna zgrada u Stogu postoji danas,ali je u rusevnom stanju,dok je na mjesto one u Vozuci izgradjena ”Bacina kafana”).
Dovršetkom glavnog kolosjeka,nabavkom 280 teretnih,22 putnička vagona,te izgradnjom još 115 kilometara sporednih (krilnih) pruga uz vodotoke Krivajinog sliva,stvoreni su uslovi za brz i jeftin transport odsječenih trupaca,radne snage i putnika. U prvih osam poslovnih godina iz njemačkih fabrika ''Kraus'' i ''Mafej'',kupljeno je ukupno osamnaest lokomotiva na parni pogon. Neke od njih su u knjigama zavedene kao ''Zvijezda'' ,''Žep'',''Han Pijesak'', ''Krivaja'', ''Trstionica'', ''Duboštica'', ''Stupčanica'', ''Perfekt'', ''Olovo'', 'Pikolo'' ''Bosna'' i ''Forverc''. One su,dimeći niz Krivaju,godišnje do pilanskih gatera dovozile,dugim kompozicijama truck-vagona,oko 350.000 kubika sječivog etata. Svakodnevno pet teretnih vozova sa po 200 kubika četinarske oblovine. Za četrnaest godina blizu pet miliona kubika balvana. (O ovim lokomotivama,sa fotografijama, sam pisao u monografiji “Energetika u Krivaji”.
Pruga je,zbog predstojećeg rata,1913.godine produžena do Žepe,tako da je njena ukupna dužina tada iznosila 133 kilometra.
Otežani uslovi rada i poskupljenje osnovnih životnih namirnica bili su razlog štrajka oko 300 željezničara i namještenika pruge Zavidovići-Olovo, 4.oktobra 1926.godine.
Međutim,zbog privredne recesije i svjetske ekonomske krize, rivaliteta sa "Šipadom",zakulisnih političkih igara,i učestalih radničkih štrajkova, ''Krivaja'' gubi tržište za rezanu građu. Austrijanac Fric Regenštraf, te potomci njenih utemeljivača,Alfred Ajsler i Ričard fon Ortlib,sada poslovni rukovodioci-akcionari,uspjeli su iz Firme izvući uloženi dio,opljačkati je,i pobjeći. Zavidovićka pilana postaje nelikvidna,raskida sve ugovore o sječi i prorezu drveta,a 1930. poptpuno obustavlja proizvodnju. U proljeće 1934.godine odlazi pod stečaj. Za stečajnog upravnika,na četiri godine,imenovan je doctor Branko Stakić,advokat iz Vozuce.
Eksploatacija šume u slivu Krivajinih pritoka praktično je obustavljena punih sedam godina,što se odrazilo na životni standard stanovništva. Željeznica dolinom Krivaje je funkcionisala samo za potrebe javnog (putničkog) saobraćaja.
Ukidanjem glavne uskotračne pruge uz Krivaju,1972.godine,zbog dotrajalosti, sporog prevoza i nerentabilnosti,mnogi željeznički radnici su poslati u mirovinu. Ozbiljni,crno uniformisani likovi,sa kapama i fenjerima (ili karabitnjačama) u ruci prestali su noću silazili prema pruzi. Radnici narod sa zavežljajima više nisu žurili ka štreki da stignu na "lokal" (jutarnji voz),na "putnički" (prolazio nešto iza podneva) i večernji "prijevoz"(kretao iz Vozuće oko pola sedam).
Nakon 7o godina korištenja oporena je uskotračna pruga,a po njenoj trasi izgrađen asvaltni put. Dio željezničara preraspoređen je na 18 kilometara dug industrijski kolosijek u okviru preduzeća''Krivaja'',dio otišao na široki kolosijek,a dio prekvalifikovan.
…Postepeno su iz upotrebe,a potom i iz sjećanja,izbačeni željeznički termini:klasa, štreka, glajz, bremza, kloc,bimba, terezina, skretnica, partijaši,zglajzati, ''ge'' vagon,jota i konjara(vagoni za prevoz stoke);kao i nazivi vozova: teretnjak, petak,devetak,dvaneska i večernji.
Poslednju putničku kartu kupio je,upotrijebio i sačuvao za uspomenu Đoko Simić sa Bara. Ugostitelj Branko Pejanović zadržao je vagon pred svojom kafanom ''Kod Baće'',dok je parna lokomotiva''Kusače'' kao vrijedan muzejski eksponat trajno smještena pored ''Krivajine'' vile u Zavidovićima. Jedna lokomotiva je u domu penzionisanog mašinovođe Jevte Petrovića,zvanog Ranđija, iz Vukovina. Dizelka,majstorski sačinjena od drveta,kao uspomena na šine i pragove.
Nakon porenja uskotračnog kolosijeka,šljive požegače u dolini Krivaje nisu rađale kao ranije. Ali,uspomena na ''garavu mašinu'' i ''putničku klasu''dugo je živjela u narodu,zahvaljujući prije svega tužnoj deseteračkoj pjesmi ''Oproštaj od ćire'',koju je uz gusle ispjevao Stojko Blašković. Ovu pjesmu naucili su kao himnu i oni koji nisu znali napisati slovo. Evo nekoliko stihova: ''Podigoše šine i pragove,zametoše ćirine tragove. Švajs-aparat isječe vagone, pa nam valja pješačiti,bone...''


Još jedna slika mosta sa suprotne strane, od Olova

Image

Željezna rešetkasta konstrukcija mosta, njegov krov, je malo preuređena, kako možete i vidjeti, tj, odsječena je rešetkasta konstrukcija "krova" mosta. To je nekada bio pravi željeznički most, izgledao je slično kao ovaj,ali bez lučne izvedbe u gornjem dijelu: Fotka mosta na četvrtom km ZOK-a u selu Stavci, kod Zavidovića.

Image

Evo razloga zbog čega je taj krov odsječen, te postavljen u manjem obimu na većoj visini: Zbog prolaza visokih kamiona sa trupcima :? !

Image

Nekadašnji putnik u vozu za Olovo bi sa mosta imao ovakav pogled uzvodno

Image

A ovako nizvodno...Dečki rafting kluba na obuci, neko sa kamerom ih snima, kao i ja. To iz ćire nisu prije viđali :?

Image

Nastavit ću sutra, pozdrav...
Posavina expres
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Krivaja, ZOK i ja...

Post by Ćiro_bos »

Bio sam u noćnoj, pa sam malo odspavao, nastavljam....
Već sam bio 30 minuta na mostu i sve više se oduševljavao ovim kompletnim prizorom....Rijeka, most, šuma, trasa ZOK, sve je uzrokovalo kod mene pomiješana osjećanja: divljenja, sjete, ali i radosti što sam tu i što ovo vidim prije smiraja života...
Još jedan pogled uzvodno sa mosta....vjerujte fotografija ne može dočarati tu ljepotu, a posebno zvuk-huk rijeke stiješnjene među stijenama, koja čini male vodopade preko surovog kamenja....a okolo sama borovina
Kasnije mi je jedan ribar objasnio zašto se lokalitet zove Buk! Kaže da je tu, upravo na mjestu koje vidite na fotki, na dužini od 200 metara postojalo 3-4 veća vodopada, koji su pravili zaglušujuću buku, i tako je to dobilo ime Buk. Možete misliti koja je to bila ljepota, koja se takođe mogla vidjeti iz voza, pošto je pruga bila udaljena 5-10 m od rijeke...i to gotovo čitavom trasom koju sam obišao Maoča-Careva Ćuprija...
Kasnije su dinamitom minirali vodopade zbog ribe? Da bi riba mogla prolaziti uzvodno, a ti vodopadi su to sprečavali. Ribar kaže da nisu postigli željeni cilj.

Image

i jedan nizvodno sa mosta...boja kamena je svugdje ista: nekakva tamnosivo zelena nijansa. Po obalama ima oblog kamena, koje se očito vijekovima kotrljalo malo po malo, a samo korito je u oštrim stijenama. Tog oblog kamena ima najviše duž i na ušćima pritoka Krivaje

Image

Momci su već zvali mobitelom, kazali da su se smjestili niže mosta nekih 120 metara i zvali...na kafu, doručak.
A ja se ne mogu odlijepiti od ovoga, nego sam čak počeo obilaziti most i slikati sa raznih lokacija, a zatim sišao i ispod mosta
Nekoliko fotki mosta sa raznih lokacija
Most je uzvodno

Image

Isto, a pobliže

Image

Most je nizvodno, sa strane

Image
Posavina expres
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Krivaja, ZOK i ja...

Post by Ćiro_bos »

Prilazim mostu koji je nizvodno

Image

Idem prema mostu...vidi se i neka betonska stopa koja nije u upotrebi

Image

Mobitel se već usijao, pa sam ga isključio...
Ispod mosta se vide betonske stope ovoga mosta, očito kasnije rađene, a vidi se i betonska stopa odmah pored ovoga mosta, sada nekorištena, pa i u obali nekakva slična...Vjerovatno je most bio ispočetka drveni, a zatim je odmah pored njega napravljen zamjenski ovaj sadašnji. To je moja pretpostavka.

Image

Ispod mosta sam, snimam pokraj one slobodne betonske stope...Na nosećem stubu, gore lijevo, golub. Ima ih više, čudno stanište za golubove?

Image

Željezna konstrukcija mosta odozdo izgleda dosta tanka, nesigurna...valjda oni znaju, ima gornja rešetka. Čudni su šarafi koji se dole vide...Imali su nekada neku ulogu?

Image
Posavina expres
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Krivaja, ZOK i ja...

Post by Ćiro_bos »

Pogled ispod mosta-uzvodno. Moram reći prekrasno je! Buka vode je vrlo velika! Na ovom se dijelu vjerovatno nalazio 1 ili 2 vodopada o kojima mi je ribar pričao, a koji su uništeni...šteta

Image

I nizvodno... malo mirnija, ali dublja Krivaja

Image

Neke dijelove mosta sam malo zapostavio...Ovde vidimo glavni noseći stub, koji jednim dijelom nosi željezni dio mosta, a drugim dijelom "drveni" dio...

Image


Donji dio, oslonac naizgled drvenog dijela mosta je napravljen od jako velikog, jakog željeznog profila koji maskiraju drveni oslonci platoa mosta...lijepo

Image
Posavina expres
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Krivaja, ZOK i ja...

Post by Ćiro_bos »

Naišao je neki ribar i dao mi prijeko potrebne informacije...Potvrdio je da je most premještan, ali nije znao reći da li je prva verzija bila isključivo drvena.
Još mi je rekao da on zna jedan detalj sa kamene podgrade trase, uzvodno jedan km, kamen iz podgrade na kome pišu neki podaci i datum iz 1915.g. Tražio sam da mi detaljno opiše mjesto i odmah sam stvorio odluku da posjetim tu lokaciju. Kazao je da gore postoji i stanična zgrada Careva Ćuprija! U meni se probudio istraživač...
Kraj mosta sam bio oko jedan sat...Otišao sam do mjesta gdje su se momci smjestili (ali samo da uzmem auto od njih i da idem dalje...)

Jarani su se ovdje smjestili. 120 metara nizvodno od mosta. Izdvojena lokacija, 5 metara od vode. Lijepo mjesto, još da su to malo sredili...Kazali su kada pođu kući, a tada je bilo najvažnije naložiti vatru...

Image

Već do mene su naložili vatru i počeli praviti doručak, a kafu su odmah napravili...Koga nema, može se i bez njega, smijali su se!
Šane nije neki stručnjak za roštilj, ali je ovde sve ukusno i dobro

Image

Tabor je bio udaljen 5 metara od Krivaje

Image

Opet predivan koncert riječke harmonije-milina slušati

Image

Ruta je izveo počasni skok u vodu...gore desno se vidi most mostova

Image

Uzeo sam "dva zalogaja", s nogu, zgrabio ključeve golfa i krenuo...na pitanje kuda, nisam imao odgovor. Ponovo su se smijali: "Idi gdje hoćeš, ostat će više pića i ića za nas"!. Zna banda!
Posavina expres
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Krivaja, ZOK i ja...

Post by Ćiro_bos »

Izvinjavam se kolegama forumašima, server koji koristim je zakazao punih 4 sata, pa nisam bio u mogućnosti nastaviti putopis...
Kada je server je proradio, mene su zvali zbog uviđaja na VD-u. Voz udario u traktor...
Tek sam se sada vratio i nastavljam sutra!
pozdrav...
Posavina expres
Post Reply