Krivaja, ZOK i ja...

User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Krivaja, ZOK i ja...

Post by Ćiro_bos »

Nastavljam put od mosta na Buku...Cesta je uska, ali je asvalt dobar. Na mjestima je asvaltna traka sužena na nekih 2,5 m, jer su iskorišteni mostići i propusti od pruge...Imam još fotosa trase, ali su snimani u kontra smjeru, tako da Krivaja dođe sa desne strane, pa zato kasnije

Image

Došao sam uzvodno 1 km, do opisane lokacije...Mora da je tu? Podzida od klesanog kamena, kojih je inače jako puno ove vrste, na čitavoj trasi...
Ova štiti trasu od brda

Image

Ista takva podgrada ili podzida je i sa donje strane, koja štiti trasu od rijeke. Podgrade duge gotovo 50 metara. Spustio sam se dole, mada je sve zaraslo.

Image

I konačno sam našao: Jedan veći kamen iz podzide je imao uklesani natpis...I te kakav! Dominirao je veliki natpis 20.11.1915. Osjećao sam se kao da putujem kroz vrijeme

Image

Zamišljao sam radove na ovim podzidama te daleke 1915.g. i nekoga iz Austrije koji je vodio ove radove, uklesao ovaj natpis...Da li je to tako bilo?
Malo pobliže

Image

Na desnoj strani uklesane godine, stoji manji natpis. Mislim da piše Bellina Gis-ma, mada mi je ono slovo s upitno. Žensko ime i potpis? Ljubav? Tko zna. Dugo sam razgledao...

Image
Last edited by Ćiro_bos on Thu Aug 20, 2009 9:24 am, edited 1 time in total.
Posavina expres
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Krivaja, ZOK i ja...

Post by Ćiro_bos »

Dugo sam bio tu, iako je bilo i pomalo opasno, zbog mogućih zmija i drugih životinjica... Pokušavao sam proniknuti u porive tih ljudi koji su ovo radili i klesali, pa su ovaj natpis postavili. Razmišljao sam i o tome koliko je trebalo teškog rada da se napravi ovo...

Na lijevoj strani je isto nekakav natpis. Čini mi se da piše Lamol(s) Max Opet je s upitno. Vjerovatno je prezime i ime, mogotovo ono Max...

Image

Nastavljam dalje ka nekadašnjoj stanici Careva Ćuprija...
Postavljam snimke puta, trase sa napomenom da su snimane u kontra smjeru: Ja se krećem naprijed, a snimam trasu iza sebe! Krivaja je neprestano odmah do puta, najviše 10 metara.
Negdje 41. km ZOK-a

Image

Možda 42. km

Image

Isto. 42 km. Velika krivina koja čini gotovo 3/4 kruga...Vidjeli smo je na staroj fotki SDŽ361, sa onom škodinom drezinom

Image

43 km. Približavamo se Carevoj Ćupriji... Opet podzide od klesanog kamena...i na desnu stranu, ispod koje je rijeka. Ovde je ćiro mogao potegnuti brže?

Image

U blizini... i opet podzide, zasjeci u stijeni

Image
Posavina expres
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Krivaja, ZOK i ja...

Post by Ćiro_bos »

Stigao sam u mjesto Careva Ćuprija na 44. km trase nekadašnje pruge ZOK. Nenad reče da je ima dobila po veličanstvenom drvenom mostu koji je u blizini izgrađen u čast Cara Austrougarske M., na jednom od odvojaka ove pruge, na rijeci Vojnici....Prije se valjda zvalo Carev Han?
Stigao sam...Onom krivinom se ulazi u mjesto...

Image

Malo fotki bivše stanične zgrade koja je sada pošta. Na spratu stanuju neke porodice...Kada sam snimao skupili su se, jer su mislili da je u vezi stanarskih donacija...Nisu mi vjerovali da to slikam iz zadovljstva...

Image

U ovoj zdradi je nekada bila i Apsana, pokazali su mi i podrum, na čijim su vratima rešetke, očigledno nekada zatvor, za nevaljale...

Image

Sa ove strane već izgleda pristojno

Image

Sada malo povratka u prošlost...Ne tako davno, 1970.g. malo prije potpunog ukidanja pruge, napravljena je ova fotografija...Hvala SDŽ361

Image

Sličnu sam pokušao i ja... Slikano otprilike sa trećeg kolosijeka stanice, čiji su kolosijeci bili niže postavljeni nego sadašnji put... Još je uvijek sačuvana i betonska rampa-podgrada od prvog kolosijeka prema zgradi.
Ostalo zapažajte sami...

Image
Posavina expres
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Krivaja, ZOK i ja...

Post by Ćiro_bos »

Još malo prošlosti...
Otpravnička kancelarija Careva Ćuprija 1970.g. Stariji željezničari moraju osjetiti sjetu... Opet SDŽ361

Image

Pogled prema izlazu, prema Olovu... Stanica je imala 4 kolosijeka. Slika SDŽ361...Morao sam postaviti ove slike-jednostavno su me one i nagnale da posjetim ovo mjesto i radim ovo...Hvala SDŽ361!

Image

Za usporedbu sam napravio ovu fotku...To je izlaz prema Olovu. U tom pravcu ću nastaviti putovanje...Na lijevoj strani se nalaze 2 prodavnice i kao neka birtija, a ispred su nekada stajale skretnice :?

Image

Još jedna iz iste serije SDŽ361...I danas postoje zgrade na desnoj strani, ali ih nisam slikao, pošto su mještani postali pomalo nepovjerljivi.

Image

U C. Ćupriji se nisam previše zadržao...Sve me je tjeralo da vidim onaj most na Vojnici.....

Zaboravio sam na jarane...Ali evo nekoliko slika, da vidimo šta je bratija radila u međuvremenu, dok sam ja proučavao istoriju:

Image

I hrane se dobro...pa onako :D

Image

I pijuckaju, kupaju, ćaskaju. Glota tješi: "Ne brini ništa Ruta, žene vole ćelave muškarce".

Image



Sutra postavljam slike mjesta na pruzi kod kojeg se odvajala pruga za Dubošticu, te ostatke velikog drvenog mosta na rijeci Vojnici...
Posavina expres
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Krivaja, ZOK i ja...

Post by Ćiro_bos »

Sada jedna fotka koja spada u prošli set, ali eto je sada: Pogled ispred stanične zgrade Careva Ćuprija ravno preko Krivaje na brdo...na fotki je nekako malo, a meni se tamo činilo da je ogromno

Image

A sada iz stanice izlazimo krivinom u desno...Poslije nekih 200 metara nailazim na mjesto gdje se sa glavne pruge ZOK-a odvajao krak pruge za Dubošticu, rudnik željezne rude, koja je i sama imala nekoliko krakova za utovar drveta.
To bi moglo biti ovde...Taj se krak inače penje na mnogo veću visinu

Image

Kako se pruga ne može ovako uključiti sa ovakvim prelomom i nizbrdicom, okrenuo sam se prema Carevoj Ćupriji i otkrio rješenje: Pruga je postepeno silazila i uključila se u ZOK na samom ulazu u stanicu, gdje vidite u daljini onaj automobil...Ovaj dodatni zasjek u stijeni je vjerovatno ta trasa, mada je i ona skresana zbog širenja puta

Image

Po nekim podacima odvojna pruga za Dubošticu je bila duga oko 18 km, sa još nekih 6 km svojih krakova, sve zajedno 24 km. Najduži odvojak glavne pruge, sa vrlo komplikovanom trasom. Evo kako je je na staroj AU karti izgledao taj odvojak. Molim pripazite, karta prikazuje rijeku Duboščicu, uz koju ide ovaj odvojak, a po sadašnjim nazivima to je rijeka Vojnica. Takođe naziv mjesta Carev Han na karti ne prikazuje sadašnju lokaciju Careve Ćuprije. Careva Ćuprija je mjesto gdje se ovaj odvojak spaja sa glavnom prugom! Ovo je jedina karta koja prikazuje taj odvojak i hvala Milanu!

Image

Po izlasku iz stanice Careva Ćuprija ovaj krak pruge je paralelno sa glavnom prugom, samo na većoj visini, išao do rijeke Vojnice gdje skreće desno uzvodno u brda...
Nakon 1,5 km od Careve Ćuprije (stanice), stižemo do mosta na kojoj je ZOK prelazila rijeku Vojnicu. Fotka unazad: Vidi se tabla sa oznakom mjesta Careva Ćuprija. Ovde ću se raspitati...

Image

Tu sam kod mosta našao neke mještane koji su mi objasnili gdje je lokacija nekadašnjeg velikog drvenog mosta na Vojnici, koji je cilj moje sadašnje zanimacije....
Poslikao sam i ovaj most na glavnoj pruzi, koji je željezne konstrukcije, vjerovatno još od pruge, ali je dodatno proširen

Image
Posavina expres
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Krivaja, ZOK i ja...

Post by Ćiro_bos »

Odmah sa ovoga željeznog mosta na glavnoj pruzi se skreće desno uzvodno rijekom Vojnica, putem koji vodi desnom stranom rijeke...Krećem se uz brdo nekih 120 metara i uočavam ostatke objekta zbog kojeg sam došao. Veliki željeznički drveni most na rijeci Vojnici, na kraku odvojne pruge Duboštica-Careva Ćuprija.

O ovom mostu ima dosta materijala, ali kako sam kasnije vidio nepouzdanog...
Izgrađen u čast AU cara, most po kome je i mjesto Careva Ćuprija dobilo ime....
Na rijecici Dubostici odnosno na rijeci Vojnici trebalo je izgraditi veoma visok drveni most, a majstori Heckl i Burg su uspjesno sagradili taj drveni zadivljujuci most. Bio je to NAJVISI DRVENI MOST u Evropi, most takvog tipa i takve namjene.
Nerazumljivo mi je zasto su ga graditelji SIP “Stupcanice” morali srusili negdje 70-tih godina. Zar nije bilo moguce, zar nije bilo nacina da se konzervira i sacuva kao istorijska znamenitost, kao turisticka atrakcija.
U Direkciji SIP “Krivaja” u Zavidovicima je postojala maketa tog mosta u duzini oko dva metra - sa podacima o godini izgradnje mosta, projektantu, izvodjacu, utrosenom materijalu, te njegovo duzini i visinskog koti. Nažalost sada se ne zna gdje je ta maketa.
Podaci o njegovoj visini su šaroliki, govorilo se o 25 metara, pa čak do 80 metara, dužine od 80 do 180 metara...
Mislim da je podatak o 25 visine i 80 dužine najpribližniji i pominje se iz više izvora.

Postavljam dvije sličice, koje bi trebalo da predstavljaju taj most, autor slika nepoznat. Gotovo svi se slažu da je most sličan, ali niko nije mogao potvrditi da je to taj most. Čak je bilo otvorenog negiranja...

Image

Image

Došao sam tih nekih 120 metara uzvodno, putem koji je pokraj rijeke...Onda uočavam po prvi put ostatke toga mosta

Image

Slikano sa puta, sa lokacije gore lijevo

Image

Put produžava dalje obalom...Da li je voz dolazio tim putem iz Duboštice i na ovom proširenju naglo skretao lijevo i poprečno prelazio rijeku? Put mi je djelovao da je ne tako davno prosječen?

Image

Spuštam se u rijeku. Na neku vrstu brane u visini betonskih stopa za most... Gore se vidi prihvatna betonska stopa na obali koja je najveće visine...Iza nje postoji manja po visini, ali u gornjoj zoni iste nadmorske viosine

Image
Posavina expres
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Krivaja, ZOK i ja...

Post by Ćiro_bos »

Vodenicom ću se pozabaviti posebno...

Betonske stope koje su potpuno na dnu rijeke...Ima ih 3, možda četvrta da je zakopana u nasipu zasjeka za put... Dužine oko 7 metara, širine oko 1 metar, visine iznad korita oko 1,70 m.

Image

Spuštam se potpuno na dno rijeke. Gore desno možda viri ona četvrta stopa, ali tada to nisam znao...

Image

Priprema makine...Nisam tada znao za one poskoke :(

Image

Akcija

Image

Fotke iz te pozicije
Gore na vrhu se vidi prihvatna betonska stopa na obali, koja je najviša...

Image

Ista, malo više

Image
Posavina expres
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Krivaja, ZOK i ja...

Post by Ćiro_bos »

Fotka nizvodno...možda desno ona četvrta stopa?

Image

Malo nizvodno, pa slika uvis

Image

Penjem se na gornji nivo rijeke...koji nije postojao u vrijeme mosta

Image

Gornji nivo rijeke je napravljen vjerovatno poslije, za potrebe vodenice. To je brana od balvana, možda čak od srušenog mosta, koji su popriječeni, naslagani uz betonske stope koje su se tu zatekle 8) ...i čitava visina brane je popunjena sa prednje strane kamenjem u dužini nekih 100 metara, tako da je to potpuno drugi nivo rijeke. To je napravljeno da se tok rijeke izdigne i uvede u kanal, kojim će teći voda i velikom silom, velikim padom okretati kolo vodenice....
Evo brana

Image

Idem na drugu obalu, kraj vodenice. Desno dominira najviša betonska stopa

Image

Fotka podnožja rijeke napravljena sa te stope

Image
Posavina expres
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Krivaja, ZOK i ja...

Post by Ćiro_bos »

I evo fotka džamije koja je očito novije gradnje...To mi je jedina fotka terena u blizini mosta.
Most se nalazi nekih 50 metara iza, malo na desnu stranu...

Image

Evo ponovo fotografija snimljena sa najviše betonske stope na obali...Preko rijeke se vidi put, sa kojeg je možda ćiro otpočinjao prelazak rijeke mostom...

Image

Rezime za most!
Stanje na terenu u sadašnjosti odudara od onih početnih crno bijelih slika...Teren otprilike odgovara! Na slikama pada u oči što strogo u rijeci postoji 5-6 betonskih masivnih stopa, manje-visinske stope na obali ne brojimo...U rijeci sada postoje 3 betonske stope u pravilnom razmaku, možda još jedna da je u obali zatrpana pravljenjem zasjeka za put... Na lijevoj obali postoji prihvatna betonska stopa iste veličine, te dalje jedna manja, ali u istoj visini, koje bi trebalo da označavaju visinu pruge, plus možda 80 cm za drveni podstroj pruge, što bi trebalo biti i visina trase pruge...
Iznad rijeke desnom ivicom-stranom sada postoji put koji je oko 8-9 metara od nivoa rijeke? Taj put vodi od glavnoga puta uz Vojnicu. Ako je tim putem dolazila pruga, a mislim da jest, jer su na suprotnoj obali prihvatne stope u istoj visini, onda je most bio visok svega 9-10 metara, što je ispod svih procjena, jer je najmanja procjena bila 25 metara i 80 dužina!?
Jedina mogućnost je, da je most polazio sa veće visine,brda, a da je ovaj postojeći put kasnije prosječen!
Vjerovatno onim brdom iza džamije?
Ja sam napravio propust što teren nisam pogledao u šire, ili sa nekog brda iznad, snimio...
Ako budem išao tamo, dopunit ću ovo!



Da pogledamo šta je radila ekipa na kupanju, na lokaciji Buk. Link veza nije potrebna :shock: Samo pogledajte

Šane mi govori da nisam nikakav jaran...Tako ih ostavit same!

Image

Ruta skuplja ukrasno kamenje za fontanu u svome dvorištu kod kuće
(Nedavno je iz Orebića dovukao dvije stijene u gepeku, težine oko 150 kg :shock: )

Image

Ovi se malo izdvojili :--)

Image

Nisam ponio kupaće...mogao bih ovako...ili ne...

Image
Last edited by Ćiro_bos on Sat Aug 22, 2009 3:11 pm, edited 1 time in total.
Posavina expres
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Krivaja, ZOK i ja...

Post by Ćiro_bos »

Sada ću se pozabaviti riječnom vodenicom!

Očito je napravljena poslije rušenja mosta, sedamdesetih... Obnavljana u poslednjem ratu, kada je odigrala vrlo značajnu ulogu u prehrani stanovništva. Vidjeli ste je gore više puta...Sada samo njena tehnička strana. Glavnu ulogu je odigrala brana. Vodenica je iskoristila i jednu od betonskih stopa ostataka mosta 8-) .
Počinjem fotkati sa mjesta gdje se rijeka uvodi u kanal, mi to zovem jaz, zato izraz zajaziti vodu, znači ukorititi, koji vodi prema vodenici

Image

Voda se uvodi u drveni kanal, napravljen od izdubljenog balvana, na koji se nastavlja cijev od drveta, mi je zovemo badanj

Image

Kako je ustava (poklopac na ulazu u badanj) zatvorena voda se preljeva iz korita na obje strane. Lijep prizor i zvuk!

Image

Image

Slikanje donjeg postroja vodenice

Image

Badanj pod velikim padom silazi do iznad kola vodenice....Taj pad vode, uz mlaznicu koja je ugrađena na kraju te cijevi, daju respektabilan pritisak vode na kolo...Mlaznica je, pogodite...takođe od drveta!

Image

I konačno fotografija glavne turbine-kola koje se pod pritiskom vode iz mlaznice okreće na istoj osovini kao i kameni žrvanj u vodenici i time melje žitarice!
Naravno ovde nije u pogonu, a nije mi imao tko pokrenuti ovaj neprevaziđen sistem u lancu prehrane čovjeka.

Image

Toliko za danas!
pozdrav...
Posavina expres
Post Reply