Dva-tri sata u stanici Lukavac

User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Dva-tri sata u stanici Lukavac

Post by Ćiro_bos »

Prije desetak dana sam otišao do stanice Lukavac...
Tamošnji kolega šef stanice, mi je obećao gostoprimstvo, pa i poneku svoju fotku na upotrebu. To se nije moglo odbiti, pa sam krenuo...

Dolazeći u Lukavac iz pravca Tuzle, trebalo je proći preko pruge u gradiću gdje postoji stajalište za putničke vozove ŽFBH, a zove se Lukavac Tvornica. Mi ga jednostavno zovemo Soda, jer je tu u blizini bila stara uzana glavna stanica Lukavac, na ulazu u fabriku sode.
Bilo je oko 11.00 h i rampa je bila zatvorena...Sjetio sam se da dolazi putnički za Doboj, pa sam izašao da ga usnimim...I ovo stajalište je praktično u Lukavcu, jer je smješteno uz sami predsignal.

Poslije pet minuta pojavio se iz smjera Tuzle

Image

To je ŽRS DMG 813/814 serijskog broja 039, kupljen od SŽ-a...
Pošto je pijačni dan, mnogo putnika čeka...Rampa je zatvorena, a voz polako staje...

Image

Još nije ni stao, a biciklisti već prelaze iza njega, putnici zauzimaju poziciju da se što efikasnije uguraju-ugužvaju

Image

Motorka je stala, putni prelaz je napušten i rampu podiže ovlašteni radnik, pa cestom može i zvanično da saobraćaj otpočne. Ukrcaj putnika počinje sa velikom galamom, mada u vozu ima sasvim dovoljno mjesta, čak i da je putnika duplo više

Image

Ulaz putnika traje dugo, a velika kolona vozila ispred putnog prelaza je već bivala manja

Image
Posavina expres
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Dva-tri sata u stanici Lukavac

Post by Ćiro_bos »

I traje...

Image

I konačno odlazi put Doboja

Image

Tu u neposrednoj blizini je i stanična zgrada Lukavac, nekadašnje uskotračne pruge Tuzla-Doboj, naravno bez kolosijeka i bilo kakve sadašnje veze sa željeznicom...

Image


Idući prema stanici Lukavac na redu je bio blok 1.
Moram reći da sam ranije obišao blok područje 1, a ove slike postavljam i ponavljam da bi sve bilo kompletno, na jednom mjestu. Mislim da je tako bolje...
Pošto je stanična zgrada, vidjet ćete kasnije, dobila novu fasadu, isto je dobila i blok-kućica 1, koja se nalazi od strane Tuzle...

Image

...koja upravlja, vjerovali ili ne, sa samo jednom skretnicom. Specifičnost Lukavca je da stanica ima 3 blok kućice. Ovo je blok 1 i on štiti odvojak pruge, industrijski kolosijek za stanicu fabrike sode. To je kolosijek koji se odvaja desno sa glavne pruge. Do rata je tu postojala i skretnica na lijevu stranu, koja je vodila za rudnik uglja Lukavačka rijeka, koji je prestao sa eksploatacijom i pruga je demontirana.
Dolazeći voz od Tuzle prvo nailazi na ovu skretnicu i to niz jezičak, zatim se vozi kolosijekom, koji je već unutar stanice, oko 500 metara i zatim ulazi u "pravu" stanicu Lukavac sa 10 kolosijeka, gdje takođe postoji blok kućica br.3.
Evo te skretnice:
Image

Skretničar blokar iz ove postavnice rukuje sa ovom skretnicom, ulaznim signalom i branicima na putnom prelazu

Image
Posavina expres
User avatar
68847
Posts: 1895
Joined: Mon Jun 01, 2009 3:33 pm
Location: Travnik

Re: Dva-tri sata u stanici Lukavac

Post by 68847 »

Bas ono - zivotna reportaza.
Svakodnevna realnost.
Te sitnice treba zabiljeziti.
Nakon par desetina godina neko se sjeti: "A znas ono kako se u voz naguravalo..." a slike nigdje.

Treba skljocati.
Sto vise - to bolje.
Nesto sto sad izgleda "bez veze i nevazno" jednom ce biti istorija.
Toga nam nedostaje.
Sub sole aut pluvia ducemus ea.
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Dva-tri sata u stanici Lukavac

Post by Ćiro_bos »

Blok postavnica sa svojim skretničarem u iščekivanju posla... jedini elektromehanički blok uređaj koji je u funkciji na ŽFBH

Image

U to vrijeme je naišao jedan teretni sa praznim kolima iz TE Tuzla. Snimak napravljen sa odvojnog kolosijeka koji vodi u stanicu f. sode, koji je kako vidite zaštićen iskliznicom... Kolosijek lijevo koji se vidi nema vezu sa glavnom prugom, nego je interne veza stanica fabrike sode i koksare...

Image

Pogled iz blok kućice na lijevo, prema Tuzli. Osim glavnog kolosijeka, vidi se odvojak za fabriku sode, a pored njega veza koksare i stanice f.sode. malo dalje desno se vidi i početak stanice koksare, koja tu započinje na desnu stranu, a ima izvlačnjak od nekih 400 metara sa bikom, pored stanice f.sode.

Image

Pogled na desnu stranu... vidi se glavni kolosijek koji vodi prema ulazu-čvorištu skretnica u stanicu Lukavac, a preko se vidi glavna prijemno-otpremna stanica koksare, mada ona tamo ima pravu mrežu kolosjeka...
Kolosijek bliže glavnoj pruzi je veza sa stanicom f. sode

Image

Malo bliža slika koksarine stanice, kojoj se ovaj puta nisam bliže pohodio. Jako je velika i mislim da ima oko 10 kolosijeka...

Image

Početak, prva skretnica koksarine stanice. Slikano sa izvlačnjaka, koji je dug oko 400 metara i završava bikom

Image

Tim skretnicama se rukovalo odavde: skretničarska postavnica je bila redovno zaposjednuta do rata... Sada je ovako

Image
Posavina expres
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Dva-tri sata u stanici Lukavac

Post by Ćiro_bos »

Zaputio sam se odvojkom prema stanici f. sode. Glavna pruga je zaštićena sa iskliznicom, koja je vjerovatno u zavisnosti sa blok uređajem...

Image

Na paralelnom kolosijeku koji je veza koksare i sode, iskliznica je ovako...

Image

Na glavnom odvojku, odmah poslije iskliznice, svježi tragovi nedavnog iskočenja?

Image

100 metara dalje ova dva kolosijeka se sastaju, a odmah nastaju kolosijeci stanice fabrike sode.... i skretnička kućica koja je devastirana

Image

Stanica je prijemno otpremna, broji 3 kolosijeka, plus dva koji se odvajaju u ložioničke sa desne strane. Kroz pogone fabrike ima još, ali se ne smije...

Image
Posavina expres
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Dva-tri sata u stanici Lukavac

Post by Ćiro_bos »

U stanici na dva kolosijeka dosta Habis i Hbis vagona spremnih na utovar ili možda otpremu. Većinom idu za Ploče, pa dalje...

Image

Na prvom kosijeku je dimila parnjača 62-638 i čekala spremna za rad...

Image

Druga je u hangaru, ali mi je kolega ustupio i jedan njen snimak od prije nekoliko dana: 62-644

Image

Negdje iz ove stanice izlazi i kolosijek za fabriku cementa, koju po potrebi poslužuje sodina parnjača. Inače, taj je kolosijek najdalje od glavne stanice Lukavac. Negdje oko 3 km. Slika sa ulaza u fabrički krug cementare.

Image

Polazeći sa blok područja 1 iz sodine stanice je naišla 62-jka

Image

I to je sve sa ovog čvorišta bloka 1 u Lukavcu. Krećem prema blok području 2
Posavina expres
User avatar
damir661
Posts: 1382
Joined: Tue Jun 02, 2009 12:48 pm
Location: Beograd-SRB

Re: Dva-tri sata u stanici Lukavac

Post by damir661 »

Odlicno Ciro, mogo si da zvrcnes, meni je zelja da ovo vidim. Onda iz DMV- se slabo videlo.
Moram da priznam da nisam bas razumeo kako se gde sta odvaja :oops:
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Dva-tri sata u stanici Lukavac

Post by Ćiro_bos »

Petsto metara dalje je započinjala "prava" stanica Lukavac, kod bloka 2. Tu postoji putni prelaz sa rampama, gotovo na samom skretničkom području...
Prema ranijem dogovoru, tu me sačekao kolega...
Snimak odatle pokazuje stanični plato. I blok 2-zgrada je ofarbana i dovedena u ljepše stanje...Dole se vidi neka lok, a lijevo na skretnicama radi pružni odred...Bijela zgrada desno je sjedište RJ ZOP Lukavac

Image

Kolega mi je rekao da na sedmom kolosijeku ima na probi voz koksa za Smederevo, koga vozi lok ŽRS, pa sam pohitao tamo...

Image

Na vozu je bila stara poznanica ŽRS 661-303...Iako oronula, najčešće vuče vozove ovuda.
Image

Image

Mnogo sam je slikao...Naravno, prvo sam pozdravio majstore i upitao za dozvolu...Osoblje VV Doboj, vrlo mladi momci, djeluju kao tek završeni školci, a lok stara!
Malo sam komunicirao sa njima da ne bi mislili da nešto mutim i špijuniram...Bili su vrlo ljubazni.
Nekoliko slika, stare dame

Image

Image
Posavina expres
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Dva-tri sata u stanici Lukavac

Post by Ćiro_bos »

Proba na vozu je bila gotova odavno...Kada je vozovođa donio dokumenta uslijedio je polazak
Mahnuo sam momcima za sretan put.

Image

Ovaj voz tovaren koksom za Smederevo, via Zvornik je bio dosta dugačak...Dnevno idu dva-tri u tom pravcu.

Image

Dok je voz izlazio, pružni odred je naravno obustavio rad na skretnici i malo odmarao, moj kolega šef stanice je vršio redovan pregled skretnica

Image

I dalje izlazi

Image

Ode...

Image
Posavina expres
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Dva-tri sata u stanici Lukavac

Post by Ćiro_bos »

Voz za Zvornik je izašao i pružni odred je nastavio sa radom na skretnici br.13?

Image

Odmah se pojavila i lok 661-268 sa manevarskim osobljem...Odakle li dođe? Sa druge strane stanice.
Zanimljivo da stanica Lukavac nema manevarsku lokomotivu iako ima manevarski odred u sastavu 1/2. To je zato što je ovde uvijek dosta voznih lokomotiva koje se iskoriste za tešku manevru i eventualni dodatak bruta na prolazni voz, a vagone u industriju i iz, voze industrijske manevre sa svojim ljudstvom.

Image

Manevra se postavljala na praznu garnituru Eas vagona na petom kolosijeku, sve to pod budnim okom rukovaoca manevre

Image

Kao na livadi! Zeleni se.
Došla je "skupa" i manevrista će je zakopčati...

Image

Ja se vraćam do blok kućice, odakle pravim snimak...Lijevo se od lire odvaja kolosijek za...neki pogon koksare, ali je sada van upotrebe

Image
Posavina expres
Post Reply