Tuzla-Brčko, ali parnom...

User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Tuzla-Brčko, ali parnom...

Post by Ćiro_bos »

Da ne duljim:
Za grupu turista iz Engleske je organizovano putovanje na više pruga u mom kraju...Vuča je bila sa parnom lokomotivom 33-504 vlasništvo rudnika Kreka, a ja sam bio na vozu.
Prvi dan je putovanje bilo na relaciji Tuzla-Brčko i nazad. Iako sam skoro obradio ovu prugu sa dizel vučom na vozu, ovo nisam mogao propustiti, pa krenimo.

Polazak je bio predviđen u 10.00 h. Oko 9 sati je bilo prilično mrtvo...To je naša "garnitura"

Image

Na prvom kolosijeku je bio postavljen DMG Tuzla-Doboj

Image

Oko 09.30 stižu turisti...Ali i dolazi naša lokomotiva za vuču: 33-504. Neki su turisti pohitali da je snime...i ja

Image

I još

Image

Sada je na vozu, vrši se proba...

Image

Turisti zauzimaju mjesta...Vagon ima 54 sjedišta, a njih 48, pa mi...

Image

I još neophodnih dogovaranja

Image
Posavina expres
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Tuzla-Brčko, ali parnom...

Post by Ćiro_bos »

Šefica stanice Tuzla Nihada, pokušava uslikati prizor

Image

Dajemo paru...polazak...prolazimo pokraj blok kućice i grupnog izlaznog signala stanice Tuzla. Skretničar je već ranije poznati Hazim...

Image

Nakon nekih dva kilometra ulazimo u stanicu Kreka, pokraj skretničke kućice i depoa

Image

U Kreki se nismo zadržavali, bio je prolaz...pokraj termoelektrane dolazimo na tringlu Bos.Poljane, gdje skrećemo desno na prugu Banovići-Brčko

Image

Poslije neki 7 km dolazimo u stanicu Mramor, rudarsko mjesto i nekada veliki utovarni punkt...Na peronu nešto znatiželjnika

Image

Majstori na lokomotivi obavljaju neophodne radove: Pritežu, otpuštaju ležajeve, podmazuju...lok je skoro izašla sa G.O. pa još nije uhodana za duže vožnje većim brzinama...
Ujedno se i mijenjaju turisti koji su dobili dozvolu da borave na parnjači, i tamo malo lože, malo sviraju pištaljkom lok...Idu naizmjence, skoro u svakoj stanici

Image
Posavina expres
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Tuzla-Brčko, ali parnom...

Post by Ćiro_bos »

Zaboravio sam reći da smo vozili tenderom naprijed...Ova slika je sa čeonih vrata vagona

Image

Dobili smo polazak...dugo je trajalo

Image

Putujemo usponom od 23 promila...ovdje je redovna upotreba potiskivalice. Nekada su voz od 1200 tona ovdje vozile 1 vozna i dvije potiskivalice parnjače serije 33. Ova nije pokazivala znake opterećenja

Image

Dolazimo pred poznati tunel Majevica, gdje je inače svršetak potiskivanja...još neki znatiželjnici su pored

Image

Ulazimo u tunel...zatvaraj prozore. Nemate pojma koliko je teško slikati ove prizore kroz prozor...tako je puno dima. I guši, ali i snimak zadimi

Image

Nedugo zatim stanica Tinja.
Skretničar Šane, isto poznati lik iz putopisa sa Krivaje...
U Tinji smo uzeli samo specijalnu klupicu za penjanje u vagon...pomagalo za starije, ali i mlađe na nezgodnim ulazima u vagon

Image
Posavina expres
gc
Posts: 172
Joined: Tue Jun 02, 2009 1:21 am

Re: Tuzla-Brčko, ali parnom...

Post by gc »

Odlicno Ciro :)
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Tuzla-Brčko, ali parnom...

Post by Ćiro_bos »

Stanica Duboli Potok...stajemo. Osoblje na stanici na svom mjestu

Image

Stajemo zbog ranije opisanih stvari:Zamjena "posade", dotezanje, pregledanje, podmazivanje...Kondukter Suad sa zanimanjem gleda

Image

I turisti sa prozora vagona

Image

I oni koji su sišli

Image

Ipak smo krenuli, sa dosta zakašnjenja u odnosu na ucrtani red vožnje.
Stanica Srebrenik, vrlo kratko...zamjena posade

Image

Približavamo se stanici Špionica, miris Posavine

Image
Posavina expres
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Tuzla-Brčko, ali parnom...

Post by Ćiro_bos »

Server je proradio, idemo dalje!

Stajemo u Špionici, na prolazni drugi kolosijek...prvi je davno skinut. Turisti su spremni na malo duže zadržavanje. Izašli su.
Niko još ne slika...predviđeno je u povratku, kada 33 bude pravilno okrenuta, dimnjakom naprijed.

Image

Majstori na parnjači su opet navalili...zatezati, podmazivati. Stanica je sva u travi...doduše osušenoj

Image

U tom ambijentu smo uslikani glavni organizator i ja...Ja sam u uniformi :kul

Image

Turisti razgledaju čekaonicu i istaknuti red vožnje

Image

Već dugo se bavimo u Špionici...U prometnom uredu turisti razgledaju elektromehanički blok aparat, postavnicu koja od rata na ovamo nije u funkciji. Otpravnik im je čak simulirao postavljanje puta vožnje, na njihovo ogromno zadovoljstvo...

Image

Već smo mnogo kasnili....Nailazi voz koji smo po redu vožnje trebali ukrstiti u Bukovcu, tri stanična odstojanja dalje...
Ja sam izašao na ovu stranu da štitim ovu četvoricu turista pri slikanju

Image

Slikali su i iz voza, ali i ja njih

Image

Voz 7403 Drenovci (HŽ)-Tuzla nastavlja dalje kroz travu...valjda je na šinama

Image
Posavina expres
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Tuzla-Brčko, ali parnom...

Post by Ćiro_bos »

Turisti žurno ulaze...čekamo polazak

Image

Krenuli smo...ulazimo preko prevoja Ormanica u posavinu. Malo pogleda kroz dim parnjače

Image

Tamo dalje lijevo je još uvijek brdoviti dio opštine Gradačac

Image

Ograničena brzina na Dalmatinskoj krivini, nazvana po brigadi koja ju je gradila. Ova krivina ograničava terete od Brčkog na 1400 tona po jednoj 661.

Image

Ulazimo u stanicu Bos. Bijela...i prolazimo je bez zadržavanja

Image

A sada pogledajte:
Na izlaznoj strani postoji putni prelaz sa rampama...Kada je ulaz voza od Brčkog tu postoji skretničar i on rukuje sa branikom, ali u ovom kontra slučaju skretničar je na drugoj strani i postupak je ovakav
Sa lokomotive silazi mašinovođa (pomoćnik), a voz staje neprestano dajući pištaljkom "pazi".

Image

Pomoćnik mašinovođe je fizički obezbijedio putni prelaz, zaustavio saobraćaj na cesti

Image

Krenuli smo pošto je sve u redu, a pomoćnik se u prolazu penje na lokomotivu. Još jednom je dobro prošlo.

Image
Posavina expres
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Tuzla-Brčko, ali parnom...

Post by Ćiro_bos »

Idemo dalje...Ulaz u stanicu Bukvik

Image

U stanici i ovaj pas, koji očito nije navikao na ovakav voz, parnjaču

Image

Otpravnik je u prolazu nešto kratko saopštio i krećemo dalje, bez zadržavanja

Image

Napuštamo stanicu Bukvik...očito da je parnjača 33 prebolila dječije bolesti i sada grabi bez problema prema Brčkom

Image

Na izlazu iz stanice postoji putni prelaz, ali je ovaj zaštićen po svim propisima, svjetlosno i zvučno i branikom

Image

Ravna, plodna posavina...neka uredno sređena domaćinstva

Image

I njene žitnice

Image
Posavina expres
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Tuzla-Brčko, ali parnom...

Post by Ćiro_bos »

Novi asvalt u naselju Vitanovići

Image

Ima mnogo neuređenih površina, šikare, kao posljedica rata, možda minskih polja

Image

Ulazimo u stanicu Bukovac

Image

Stanica je prelazna-spojna i malo dalje je granica područja ŽFBH/ŽRS

Image

Staničnu zgradu je, uostalom kao i 3 km pruge prema Brčkom obnovio ovaj bataljon talijanske vojske...Sve je bilo potpuno uništeno

Image

Voz je morao malo stati...Ostavljamo ovde 3 Eas vagona jer nisu ucrtani-predviđeni u red vožnje ovoga voza, pa ih ŽRS ne prima.

Image

Mašindžije koriste svaku priliku za pregled lok

Image

Otpravnik vozova Sejfo priprema papire...Ovde se svi dokumenti ponovno ispostavljaju, kao da voz ponovo započinje novu vožnju...

Image
Posavina expres
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Tuzla-Brčko, ali parnom...

Post by Ćiro_bos »

Polazimo iz stanice Bukovac...sastav voza: 1 lok serije 33 i jedan AB vagon...
Devastirana skretnička kućica...i sa druge strane stanice je slična

Image

Drugi skupljaju ljetinu

Image

Približavamo se...Brčanska prigradska naselja, koja nekada djeluju kao beskonačno velika

Image

I još

Image

I još

Image

Nailazimo na putni prelaz, koji je u istom statusu kao onaj u Bijeloj...Izlazak mašinovođe, stajanje, fizičko zaštićivanje i polazak

Image

Nailazak na predsignal stanice Brčko

Image

Pa još naselja

Image

Ulazni signal stanice Brčko...bez komentara

Image
Posavina expres
Post Reply