Tuzla-Kalesija parnom...

User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Tuzla-Kalesija parnom...

Post by Ćiro_bos »

Sve je manje, više poznato...
Jučer smo putovali na relaciji Tuzla-Brčko, a danas u potpuno istom sastavu putujemo na relaciji Tuzla-Kalesija. Za one koji ne znaju, Kalesija je stanica na pruzi Živinice-Zvornik...
Slike redam po vremenu događanja, sa vrlo malo teksta...I glavna preokupacija na ovome putovanju mi je bila da poslikam stanice i prugu od Bos.Pljane do Kalesije, koja je do sada bila skroz neobrađena...Naravno nećemo zaboraviti 33-504

Došao sam u stanicu Tuzla u 09.30 i čekalo me iznenađenje: I lokomtiva i turisti su već bili tu...Polazak je bio predviđen za 10.00 posebnim vozom br.8290...

Image

Nešto ipak nije kako valja?

Image

Vagon je bio zaključan, čekao se kondukter

Image

Napokon je stigao i putnici ulaze

Image

I ulaze, a pregledači rade probu kočnica

Image

Šefica stanice Tuzla, Nihada daje neophodna uputstva

Image

A zatim jedna fotka pored 33-504

Image

Pored nas, na prvom kolosijeku DMV 813/814 Tuzla-Doboj...kao i juče

Image

I pogled sa druge strane

Image
Posavina expres
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Tuzla-Kalesija parnom...

Post by Ćiro_bos »

Na peronu traju posljednji dogovori za putovanje

Image

I polazak...Otpravnik vozova Lola...oduvijek je bio Lola, ime mu ni ne znam...

Image

Idemo tenderom naprijed...Grupni izlazni je na slobodno

Image

Koji se zatim odmah automatski postavlja u redovan položaj...Brkati skretničar je "Memaga", valjda od Memagić

Image

Ulazimo u stanicu Kreka. Na ulazu je depo...Na posao čeka manevarka 733-033

Image

Stanična zgrada Kreka...prolazimo bez zadržavanja

Image

Skretničarska kućica na izlazu

Image

Putujemo...nekoliko kilometara dalje, industrijski kolosijek koji je nas pratio se ovde odvaja za svoju matičnu stanicu Bukinje i TE Tuzla

Image
Posavina expres
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Tuzla-Kalesija parnom...

Post by Ćiro_bos »

Prolazimo pored Termoelektrane Tuzla i nailazimo na ulazni signal stanice Bos. Poljana...Pokazuje "Ograničena brzina, očekuj stoj", a pokazivač pravca P-Poljana. Alternativa na pokazivaču pravca je M-Mramor prema Brčkom

Image

Signal štiti prvo ovu odvojnu skretnicu...Odvojna skrenica prema stanici Termoelektrana Tuzla, dalje se vidi i štitna

Image

Na istome mjestu je i početak tringle...jedan krak te triangle se odvaja prema Brčkom

Image

Odmah zatim pridružuje nam se drugi krak, takođe od strane Brčkog...a mi se vozimo trećim krakom. Nadvožnjak nosi cestu Županja-Tuzla-Sarajevo, nešto ga rade

Image

Sa druge strane nadvožnjaka taj nam se krak triangle pridružuje. Tringla je u sastavu stanice i njome rukuje otpravnik vozova stanice B.Poljana

Image

Ulazimo u skretanje, na drugi kolosijek stanice Bos.Poljana, raskrsnice-križanja pruga Tuzla-Doboj i Brčko-Banovići, žile kucavice ove željeznice ovde.
Kod ove stanice prolazni kolosijek je treći, a veže direktno pravac Tuzla-Doboj, ali je moguće istovremeno postaviti put vožnje na pravcima Mramor(Brčko)-Lukavac(Doboj) i Tuzla-Ljubače(Banovići)

Image

Stanična zgrada se pojavljuje

Image

Pobliže...arhitekturom kao i sve stanične zgrade na pruzi Brčko-Banovići...a mi stajemo

Image
Posavina expres
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Tuzla-Kalesija parnom...

Post by Ćiro_bos »

Kratko se zadržavamo...pregled ležaja i odmah polazak. Otpravnik Kovačević, sa prezimenom koga ovde nose sva tri naroda, daje polazak...čini se da je loparić prevagnuo

Image

Na izlaznom signalu je ograničena brzina, očekuj slobodno...pokazivač pravca je B-Banovići. Alternativa je L-Lukavac.

Image

Da bi prešli na kolosijek za Banoviće moramo napraviti dvije S vožnje preko skretnica... pogledajmo...izlazimo iz skretanja

Image

Ulazimo u skretanje

Image

Izlazimo iz skretanja...desno ostaje kolosijek za Lukavac (Doboj)

Image

Prešli smo na kolosijek za Banoviće

Image

Pogled unazad prema stanici B.Poljana i na taj pređeni dvostruki S

Image

Idemo prema stanici Ljubače, očekuje nas uspon...desno je pruga za Lukavac koja se odvaja oštro u desno

Image
Posavina expres
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Tuzla-Kalesija parnom...

Post by Ćiro_bos »

Penjemo se dužim usponom od 15 promila. Pogled prema sprečkom polju i industriji Lukavca

Image

Dolazimo do tunela br.3 Kiseljak. Nije dug, nekih 80 metara, ali nije trebao biti tunel...Vidite da nema zemlje iznad. Trebao je biti usjek, ali mjesec dana prije otvaranja pruge taj usjek je stalno zatrpavala zemlja...i oni začas naprave tunel. A danas ga ne bi mogli napraviti ni za dvije godine...

Image

Izlaz iz tunela...tu je kraj i usponu

Image

200 metara dalje je stajalište Kiseljak. Jedino uređeno stajalište na ovdašnjim prugama, sa propisanim peronom za ulaz...ali šta vredi kada putnički vozovi ovuda ne saobraćaju....Nekada davno je ovuda išao lokal Tuzla-Banovići, ali odavno ne...

Image

Sada služi za pranje tepiha...

Image

Mještani sakupljaju i sekundarne sirovine

Image

Pogled na naselje. Kada ne bi bilo lišća i zelenila, odavde bi se vidjelo jezero Modrac, velika vještačka akumulacija

Image

Putni prelaz Kiseljak. Tu je čuvar koji rukuje strojem

Image
Posavina expres
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Tuzla-Kalesija parnom...

Post by Ćiro_bos »

Kondukter Kemo doručkuje...i priča priče...kako je on najševac od svih željezničara i te stvari...Na moje pitanje kolko ih plaća, rekao je iskreno:"I po 100 €, ako vrijedi". Lako je njemu: 4 puta je bio izvučen kao igrač džoker na lotu BiH...

Image

Ulazni signal stanice Ljubače...radi, slobodno

Image

Skretnička kućica

Image

I stajemo u stanici Ljubače...Stanica u kojoj se odvaja ind. kolosijek rudnika Dubrave, koji dnevno tovare po dva voza...mašala

Image

Poznata je još po nečemu: Ovde je svojevremeno sniman poznati film Stanica običnih vozova, sa Emirom Hadžihafizbegovićem (jes mu prezime je..)pri čemu je gore stajao natpis stanice Gornje Vukovije, inače selo koje postoji i u blizini je...

Image

Na lokomotivi su nešto pritezali, a ja sam pogledao znamenitosti...Pažnju mi je privukla postavnica za signale i predsignale ispred zgrade...naravno više nije u pogonu, ali je pravi raritet

Image

Pogled prema Banovićima

Image

Kancelarija šefa stanice odaje red i rad

Image
Posavina expres
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Tuzla-Kalesija parnom...

Post by Ćiro_bos »

Današnja SS postavnica otpravnika vozova, u funkciji...

Image

Već su me zvali...polazak...napuštamo ovu stanicu, ovaj put sa mirisom dima iz 33-504

Image

Sa prvog kolosijeka je produžetak za industrijski kolosijek "Mlin Ljubače"...koristi se, ali sezonski, za robne rezerve. Sada je kao tunel

Image

Odmah zatim odvajanje industrijske pruge za rudnik Dubrave...i još jedan raritet: Glavna pruga kojom mi idemo vodi uz jezičak u skretanje, a dok sporedna pruga za Dubrave ide u pravac...čudno rješenje. Moram reći da je u planovima za izgradnju pruge za Zvornik bilo planova da se ova pruga za Dubrave produlji do Zvornika, što je u kilometrima značajna ušteda, ali se zbog terena i naseljenosti te trase odustalo

Image

Vozimo se prema Živinicama. Vrlo naseljeno područje...sa razgranatom malom privredom. Ispred Živinica je dosta i jednoga i drugoga
Magistralni put za Sarajevo

Image

Sa druge strane naselje i vjerski objekat

Image

Mala privreda, možda veliki biznis

Image

Da li ovo može biti veliki biznis?

Image
Posavina expres
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Tuzla-Kalesija parnom...

Post by Ćiro_bos »

Predsignal stanice Živinice

Image

Ovo je kontrolni signal, nije u funkciji

Image

Putnog prelaza koji bi trebalo da štiti ovu cestu...most preko Oskove

Image

Ulazni signal

Image

Nazire se skretničko područje...lijevo je ogromni kompleks drvne prerade Konjuh

Image

Ulazimo u stanicu...preko drvnog kombinata vidimo minarete Islamskog centra...prepoznatljivog za Živinice

Image

Živinice su opštinsko mjesto i grad u velikoj ekspanziji, naročito poslije rata
Stanična zgrada, poznate arhitekture...ne stajemo, prolaz

Image

Pogled unazad...prolazimo, 33 grabi dobro danas

Image
Posavina expres
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Tuzla-Kalesija parnom...

Post by Ćiro_bos »

Pogled na stanično područje sa druge strane

Image

Skretničarska kućica na izlazu

Image

Iako se pruga za Zvornik odvaja u Živinicama, sam odvojak je jako dalek za skretničara, nekih 300 metara

Image

I eto odvajamo se od pruge Brčko-Banovići, koja ostaje desno

Image

Penjemo se...odmah iz stanice je najveći uspon pruge Živinice Zvornik. Desno je odvojak za Banoviće, na kome se može vidjeti još jedan odvojak: To je za industrijsku prugu za rudnik Đurđevik

Image

Pobliže, vidi se i odvojna skretnica...u daljini planina Konjuh

Image

Lijevo ostaje grad, a u daljini planina Majevica

Image

Opet desno...sprečko polje se širi, a čitavo vrijeme Konjuh dominira ivicom polja

Image
Posavina expres
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Tuzla-Kalesija parnom...

Post by Ćiro_bos »

I taman sam sa prozora snimio ovu fotku i pomislio kako je bez veze

Image

Pošao sam sjesti...lokomotiva je pištala, non-stop...i onda sam začuo neki tresak, bez ikakvog trzaja...posumnjao sam, i pogledao:
U oblaku prašine u kanal je udarcem voza slijetao ovaj audi...
Snimak od kasnije

Image

Užas i šok...Voz je stao. Pohitali smo da pomognemo...U autu je bila samo žena u krupnom planu, koja je bila dobro i koja je žalila za autom i nekim mobitelom od 2 hiljade maraka...

Image

Stanovala je nekih 300 metara odatle...Cesta iz Živinica vodi paralelno sa prugom, pa smo paralelno i vozili dok ona nije skrenula da pređe prugu, na prelazu propisno obilježenim sa andrejevim križom i znakom Stop, i ravno pred voz

Image

Voz se zaustavio 130 metara dalje...Čekali smo uviđaj policije

Image

Pilot, mašinovođa ŽFBH Glušac sjedi pored lok i razmišlja...nije mu prvi put, pred penziju je, a nikako da se navikne...dobro je prošlo

Image

Ovim odbojnikom je udaren audi...ostaci zračnog jastuka i neke lajsne

Image

još malo

Image
Posavina expres
Post Reply