Ljubače-Banovići parnom...

gc
Posts: 172
Joined: Tue Jun 02, 2009 1:21 am

Re: Ljubače-Banovići parnom...

Post by gc »

Ćiro dobre su ti slike. Za informaciju lokomotiva 19-12 je unikatna lokomotiva Češke prizvodnje. Ni jedna sem ove ne postoji čak ni kao eksponat.
Kolska ja sam takodje cuo za ovo, ti si nam to sada sve potvrdio :)
Nadam se da se makar radi ovoga nikada nece naci na spisku za sjecu :(

Ćiro nastavljaj sa putopisom, cekamo.......................usput da upitam, sazna li ime masinovodje :D
User avatar
damir661
Posts: 1382
Joined: Tue Jun 02, 2009 12:48 pm
Location: Beograd-SRB

Re: Ljubače-Banovići parnom...

Post by damir661 »

Odlicno Ciro, cekamo dalje.
nije mi samo jasno da l ise kolosek za Djurdjevik, odvaja u nekoj stanici ili je to bilo na sred pruge koliko sam video na slikama?
kolska
Posts: 1304
Joined: Sun Oct 04, 2009 9:12 pm
Location: Banaovići

Re: Ljubače-Banovići parnom...

Post by kolska »

Kolska ovdje, mašinovođa je Terzić Najil. Posada lokomotive je iz RMU Bnaovići, oni koji su u zadnjem ratu vozili voz za Tuzlu. :lol: :ugeek:
parnjača-Banovići
Image
kolska
Posts: 1304
Joined: Sun Oct 04, 2009 9:12 pm
Location: Banaovići

Re: Ljubače-Banovići parnom...

Post by kolska »

Kolska ovdje, lokomotiva 19-12 proizvedena 1948 godine, Škodini zavodi Plzlen. Prva proba kotla izvršena 21.03.1949 godine. Dozvoljeni pritisak u kotlu je 14 atm, broj cijevi u kotlu je 256, dužina cijevi je 3260 mm između cijevnih zidova. Lokomotiva stigla u Banoviće 01.06.1977 godine kada je RMU Banovići bio u satavu Titovih Rudnika Kreka-Banovići.
:? :? :? :shock:
parnjača-Banovići
Image
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Ljubače-Banovići parnom...

Post by Ćiro_bos »

damir661 wrote:Odlicno Ciro, cekamo dalje.
nije mi samo jasno da l ise kolosek za Djurdjevik, odvaja u nekoj stanici ili je to bilo na sred pruge koliko sam video na slikama?
Kolosijek za Đurđevik se, isto kao i za Zvornik odvaja iz staničnog područja stanice Živinice...unutar signala. Malo je dalje od skretničarske kućice, ali je unutar stanice.
pozdrav...
Posavina expres
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Ljubače-Banovići parnom...

Post by Ćiro_bos »

gc wrote: Ćiro nastavljaj sa putopisom, cekamo.......................usput da upitam, sazna li ime masinovodje :D
Mašinovođa je bio Terzić Nail, kako je kolska i rekao, međutim na slikama se pojavljuje ložač, na lijevoj strani lok, i on ima ispit mašinovođe, a zove se Jović Zdravko!
U nastavku malo više slika njega-Zdravka u vožnji...slike su me se posebno dojmile, snimao sam sa papuče vagona, jednom rukom, a drugom se držao za rukohvat vagona...opaljivao nasumice.
pozdrav..
Posavina expres
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Ljubače-Banovići parnom...

Post by Ćiro_bos »

U nastavku malo više slika nastalih u vožnji iz jedne određene pozicije...slike su me se posebno dojmile, snimao sam sa papuče vagona, jednom rukom, a drugom se držao za rukohvat vagona...opaljivao nasumice. Prva...

Image

Druga...pogledajte ruku ovoga ložača i vene od teškoga rada

Image

Pojavio se na prozoru i osmatra prugu. Kasnije su mi rekli da se zove Jović Zdravko iz mjesta Željava. Ima ispit mašinovođe...u ovom slučaju je ložač.

Image

Još jedna sa velikim nadvišenjem...ili sam ja fotkajući jednom rukom iskrivio aparat.
Na ovim fotkama je pruga ispred nejasna...to je zbog jare sa lokomotive, koja sliku ublažuje

Image

Ponekad zbog mnogo dima i on mora povući tijelo unutra, iako dima uvijek ima

Image

Nešto je zamijetio? Sunce ga ometa...

Image

Prepoznao...I onda...pozdrav...vjerovatno poznaniku, poznanici, od srca vidi se!

Image
Posavina expres
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Ljubače-Banovići parnom...

Post by Ćiro_bos »

Ostavit ćemo Zdravka...Trebali smo kod Banovića napraviti još jedan foto stop, ali hitamo u Banoviće jer je mašinovođa najavio da je "kratak" sa vodom...
Jedna iz hodnika

Image

Zbog nedostatka vode mašinovođa je ubrzao...Kako i ne bi potrošio vodu kada je lok čitavo vrijeme ispuštala višak pare...vidjelo se na video snimcima. Zdravko dobro ložio.
Ugledasmo Banoviće, stanicu, a sam grad Banovići je tri km dalje.

Image

Sada snimam sa prozora. Mjesto odakle sam snimao jednom rukom je zauzeo Janez, drugi organizator puta...Već smo kod skretnica

Image

Lijevo su rudnički kolosijeci, seperacija i izvlačnjak. Takođe se vidi i utovarno mjesto za kamione, samo one rudničke...Maloprodaja je na drugom mjestu.

Image

I stajemo. Mašinovođa galami i viče: da se odmah lok otkopča, nema vode, otići će olovnjaci...Manevrista je odmah došao

Image

Otkopčana je

Image

I odlazi...valjda da uzme vodu, pa da napravimo još jedan snimak? Dužni smo to, turisti su platili.

Image

Tražim nove motive.
Kod otpravnika vozova je ovakva situacija kada je SS osiguranje u pitanju

Image

Pogled...izlaz prema Donjoj Višći. Na drugoj strani je bik. Banovići su zadnja stanica pruge
Lijevo su vagoni za utovar uglja za Osijek, a desno seperacija, gdje se trenutno tovare vagoni za TE Tuzla

Image

Seperacija izbliza. Ugalj se uskotračnom prugom koja je gore na brdu, dovlači do seperacije, gdje se vagoni uskotračne istovaraju i ugalj, skoro slobodnim padom silazi u vagone i kamione...

Image
Posavina expres
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Ljubače-Banovići parnom...

Post by Ćiro_bos »

U međuvremenu je Škoda obišla okolo i nešto čekala...Valjda više nije kritičnoza vodu. TMD iza će vratiti za Tuzlu putnički vagon ŽFBH koji danas više neće trebati

Image

Saznali smo...Ova 62-jka se sprema da zamijeni Škodu, da se napravi još jedan foto materijal. Gore na brdu, ravno iznad iznad nje je uskotračna pruga i stanica Oskova...malo se zamjećuje. Dok se to ne spremi, i turisti i mi smo otišli na polsatnu pauzu, u obližnje objekte, na kafu...i ko zna šta još. Ja sam otišao na kafu sa Asimom, poslovođom održavanja ovih parnjača, koji mi je stalno davao informacije

Image

Vratili smo se...otpravnik simulira da dožekuje voz...drži i loparić. U Banovićima je loparić potreban samo za otpremu vozova, ali eto, radi ugođaja

Image

I voz dolazi

Image

Image

Ovaj puta ga vozi serija 62...dimi i ona lijepo. Turisti snimaju.

Image

Stao je. Točkovi 62-jke su osjetno veći nego na Škodi. To je otprilike kraj ove ture.

Image
Posavina expres
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Ljubače-Banovići parnom...

Post by Ćiro_bos »

Jedva sam uspio slikati 62 jedanput, zvali su me...samo broj. Osim ove, Banovići raspolažu sa još jednom, voznom 62 serijom

Image

Turisti sjedaju u autobus koji će ih odvesti do stanice Oskova, uskotračne pruge, gore na brdu...Ja sam završio svoj oficielni dio posla za danas...bar na ŽFBH!
Ljubazni domaćini Rej, Zoran i Asim me pozvaše i na druženje na uskotračnoj pruzi. To nisam mogao odbiti i sjeo sam sa njima u autobus...
O tome za neki dan u putopisu:
Ćiro se vozi ćirom.

Image

Hvala što ste se vozili sa mnom!
pozdrav...
Posavina expres
Post Reply