Ljubače-Banovići parnom...

User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Ljubače-Banovići parnom...

Post by Ćiro_bos »

Ja vas ovih dana baš zatrpavam...sa puno dima i pare.
Danas, treći dan sa turistima iz UK. Opet kao vozopratilac.
Predviđena relacija ovaj puta nije iz Tuzle, nego iz stanice Ljubače, sa lok 19-12 rudnika Banovići, do stanice Banovići, neka tri stanična odstojanja. Predviđeni put je ovaj dan samo uvertira za glavni događaj poslije podne, posjeti uskotračnoj pruzi RMU Banovići i vožnju po njoj...
No, bez obzira na to, ovaj manji putopis mi se učinio dobar i simpatičan, a dio pruge od Živinica do Banovića "neobrađen", pa eto...evo putopis!

U Ljubače sam pošao autom. Ovaj put naoružan sa dva fotoaparata...ko pravi. Za video snimke sam ponio Soni DSC 35, a za fotografisanje Canon PS A 480, svaki bolji u namjeravanim snimanjima. Sami možete i ocijeniti.
Oko 09.00 h sam bio kod ulaznog signala te stanice iz smjera Banovića i opalio jednu

Image

Tmurno i maglovito jutro!
Kod ulaznih skretnica sam uslikao odvojak pruge za rudnik Dubrave, onaj u pravac, a desno u skretanje je oficielna pruga za Banoviće. Lijevi zarasli kolosijek je za mlin Ljubače.
Ovde ostavljam auto...nema puta do stanice...ima, ali sa druge strane

Image

Okrećem se i pravim fotku prema staničnom području Ljubače...Smještena van putnih komunikacija, sa lijeve strane sprečko polje i šumica, a sa desne brdoviti teren i veliko naselje Ljubače, ali ipak malo dalje

Image

Malo dalje prema stanici, pa se okrenem i opet fotka prema izlazu i magli...

Image

Prilazim staničnoj zgradi Ljubače...dočekuje me opet para i dim. Osoblje je pristiglo i sve je spremno za polazak po redu vožnje posebnog voza 8292 u 09.30 h.
Danas saobraća u ovom sastavu: 1 lok Škoda serije 19-12, vlasništvo rudnika Banovići i onaj poznati Y vagon od prije...i to je sve

Image

Malo ulijevo...vidi se izlazna strana stanice prema stanici Bos.Poljana...Ljubače, stanica običnih vozova, gdje se i snimao istoimeni film

Image
Last edited by Ćiro_bos on Sun Oct 25, 2009 9:22 pm, edited 1 time in total.
Posavina expres
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Ljubače-Banovići parnom...

Post by Ćiro_bos »

Poslovođa rudničke radionice, koja održava parnjače daje savjete mašinovođi

Image

Po drugom, prolaznom kolosijeku prolazi voz...661-312 vozi prazna kola na utovar u Banoviće...Na trećem kolosijeku dole je TMD, čeka da voz prođe, pa da zguli prema Tuzli...

Image

I ode...Ovo su sve E vagoni, za prevoz uglja u Termoelektranu Tuzla. Obrtač za istovar tamo je predviđen za takve vagone...

Image

Okrećem se da upoznam Škodu. Lokomotiva slična seriji 62, ali ima manji obim točkova...Izabrali su nju za ovo, iako imaju i dvije 62-ke u pogonu. Kažu da Škoda ima veću zapreminu rezervoara za vodu...Došla je iz Banovića, tri stanična odstojanja...foto stopovi...možda zatreba više vode

Image

Image

Image

Malo natpisa sa pločica lokomotive...proizvođač

Image

Serija i broj?

Image

...i da ne bude zabune, to je zaista Škoda...pogledajte znak-logo

Image

Došao je Zoran, organizator puta, sa još jednim momkom i rekao da su turisti stigli i da čekaju malo dalje, zbog nemogućnosti prilaza autobusom do stanice, ući će u voz gore...
No, prije polaska napravili smo mali foto stop i ja sam snimio mali video manevre ispred stanice:
VIDEO 19-12 I

http://www.youtube.com/watch?v=rMwDkCg7QwA
Posavina expres
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Ljubače-Banovići parnom...

Post by Ćiro_bos »

Krenuli smo tačno na vrijeme i nedugo poslije stali na putnom prelazu da turisti uđu...Ovaj puta su me pitali za ono pomagalo za ulaz u voz...Nisam bio ponio, zato što polazak nije bio iz Tuzle...sada mi je bilo krivo

Image
Između stanica Ljubače i Živinice postoji jedan most, koji je određena lokacija za snimanje...Voz staje na tom mostu i većina turista izlazi van, te zauzima pogodne poze za fotografisanje

Image

Voz se povlači natrag...poznata radnja od ranije. Kondukter Sadik ovaj puta, daje signale na čelu guranog sastava

Image

Povukao se daleko natrag i sa piskom i puno dima krenuo...a mi snimamo

Image

I eto ga preko mosta...ko negdje u Austriji...samo puno dima...mnogo dimi

Image

I prelazi most u oštrom naletu...

Image

Turisti su oduševljeni...traže ponovo! Voz ponovo vraćamo nazad...ipak su ljudi platili ove radnje

Image

I ponovo vožnja sa puno piske, dima i pare, a ja sam ovaj puta napravio video te vožnje:
VIDEO 19-12 PREKO MOSTA:

http://www.youtube.com/watch?v=C2xbskBnjFk
Posavina expres
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Ljubače-Banovići parnom...

Post by Ćiro_bos »

Foto stop završen. Voz je na mostu i turisti ulaze, zadovoljni snimljenim...i ja

Image

Putujemo prema Živinicama. Usput slika nekog uzgajivača vinove loze...Kažu već 7 godina je uporan, ali roda nema...ovde to neće. Da je šljivu posadio, e to bi bila druga priča

Image

Ulazimo u stanicu Živinice

Image

...gdje stajemo. Radit ćemo malo snimaka...voza naravno...stanicu smo gledali u prethodnom putopisu

Image

Voz vraćamo nazad...znate i vi već. I odozdo ide, a mi slikamo.

Image

Otpravnik je izašao i simulira da dočekuje taj voz...

Image

I uđe u dimu i pari...dobro je, ali turisti hoće reprizu. Nije valjda zbog dočekne otpravnikove poze?

Image

Ovaj put je mladić stao kako treba...sada se nemaju našta vaditi

Image

Ako još neko sumnja

Image

Stalo se...Aplauz, svi su zadovoljni...

Image
Posavina expres
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Ljubače-Banovići parnom...

Post by Ćiro_bos »

Izgleda da su puno zadovoljni...Rej se mašio i za novčanik: Ohoho!Napojnica, što bi oni rekli, a nama, ko biva ružno zvuči...No zvali to tako ili bakšiš, uzimaju naravno

Image

I još malo pa smo spremni za polazak

Image

Polazimo...ostaje drvni kombinat Konjuh

Image

Sada će biti dosta ovakvih slika, sa prozora...u dimu i pari...kvalitet nako
Malo po izlazu je odvojna skretnica pruge za Zvornik

Image

Malo pobliže

Image

Pruga za Zvornik ostaje lijevo, a mi nastavljamo pravo, za Banoviće...Silueta ložača, odsada mnogo puta na fotkama koje slijede

Image

I dalje odvojak...
Moram naglasiti da je put od Živinica do Banovića takođe neobrađen na našim forumima, pa će i meni ovo biti izazov...Mnogo slika i putujte sa mnom!

Image

Pruga za Zvornik se ostaje...

Image

Mi nailazimo odmah na odvojnu skretnicu za rudnik Đurđevik

Image

Pruga se odvaja i ide par stotina metara paralelno sa glavnom

Image
Posavina expres
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Ljubače-Banovići parnom...

Post by Ćiro_bos »

Putni prelaz Križaljka...Branicima se rukuje ručno, a brani dvije pruge, ovu i onu za Đurđevik. Nazvan križaljka zato što su se na ovome mjestu nekada križale uskotračna i normalnotračna pruga...Obje za Banoviće, ali je uskotračna polazila od Živinica. Sada je križanje puta i pruge, a uskotračna je davno skinuta...sve do Banovića

Image

Pruga kod križaljke skreće oštro desno i kreće ka planinskim masivima planine Konjuh...Desno u smjeru vožnje, na ostacima sprečkog polja i rijeke Litve, naselja su brojna i gusta, sa lijepim kućama...Naravno, to nije napravljeno od poljoprivrede, sve je to većinom industrija...teška industrija i rudnici

Image

Image

Image

Mala privreda se sastoji većinom od uslužnih firmica

Image

Škoda vozi polako...čini se nekih 25-30 km/h, ali zbog manjih obima točkova, zaista sa lakoćom. A i nije hiće. Predsignal stanice Donja Višća

Image

Uočava se već seperacija rudnika Donja Višća

Image

Tu je i čuvar pruge...sve na svom mjestu

Image

I stubić je sačuvan: Početak krivine R=600 m...joj, što znam ove džidže

Image
Posavina expres
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Ljubače-Banovići parnom...

Post by Ćiro_bos »

Na lijevoj strani pruge je malo kuća...gradnja je zabranjena, a svuda su ostaci površinskoih kopova za vađenje uglja-ovde ćumura...Sunce ometa bolje fotografisanje

Image

Ulazimo u stanicu Donja Višća

Image

Image

Malo infrastrukture pri ulazu

Image

Četvrti kolosijek, koji vodi pod seperaciju rudnika je zatvoren...i uredno signalisan

Image

Voz se zaustavlja u stanici Donja Višća...Izlazimo da regledamo gdje smo došli

Image

Neki iznosei "tešku artiljeriju"...Začuđeni otpravnik Halilović uredno nas opominje da se sklonimo jer nailazi teretni voz iz suprotnog pravca

Image

I voz nailazi...Turisti su zaista disciplinovano poslušali i na četvrtom kolosijeku postavili svoje sprave kojima su to registrovali

Image

Susret pare i dizela...Otpravnik objašnjava da će voz malo baviti

Image

Voz je stao u stanici...zbog nečega. Tovaren je ugljom za TE Tuzla

Image
Posavina expres
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Ljubače-Banovići parnom...

Post by Ćiro_bos »

I dok su turisti osmatrali radoznalo kompoziciju

Image

Naš poznati railfan Mr.Jaran koristi priliku i snima...i ja njega, jašta

Image

U Ljubačama se pod ovom seperacijom natovari jedan pošten voz uglja...Trenutno ne, jer su postrojenja seperacije u remontu. Ova užad se koriste za vuču-pomjeranje vagona pod seperaciju pomoću elektromotora.

Image

U međuvremenu su i drugi otkrili čari 661

Image

Teretni voz dobija izlaz i odlazi, praćen našim pogledima

Image

Odlazi prema Živinicama...iza kojih su brda Majevice, koja se tek naziru

Image

Naš Mr.Jaran je našao druge znamenitosti...ali kao pravi railfan, slika samo vozove, ovo samo razgleda

Image

I ja sam tražio motive...Voz ispred stanice. Stanica se sastoji od dva manja kontenera...ovde se najbolje vidi...neke sam slike upropastio. Stanica je bila građevina ista kao i sve ostale na pruzi, ali je zbog rudnog polja izmještena na ovu lokaciju, zajedno sa prugom

Image

Koliko je to neuslovno i malo možete vidjeti ovde: Kancelarija otpravnika vozova...Šefova je slična i još jedna manja (kud ćeš manju) i to je sve. Zimi hladno, ljeti neizdrživo, bez mokrog čvora...Bez komentara

Image
Posavina expres
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Ljubače-Banovići parnom...

Post by Ćiro_bos »

Postavnica kod otpravnika vozova. Nije u funkciji...

Image

Ovo je sada jedini "SS uređaj" u upotrebi

Image

Turisti su otišli kod izlaza, otpravnik vozova će dati polazak i voz će zaista i otići ka Banovićima, pošto turisti uđu poslije slikanja ovoga polaska...takav je dogovor

Image

VIDEO SNIMAK VOZA U DONJA VIŠĆA

http://www.youtube.com/watch?v=ZI9AhbZCLOo


Pošli smo iz Donje Višće...Na desnoj strani šumoviti predjeli

Image

Na lijevoj strani nepregledna rudna polja, neka iscrpljena, neka tek trebaju

Image

Ovo da i vi osjetite miris dima...i kako je bilo fotografisati sa prozora

Image
Image

Ponegdje ipak tragovi bavljenja povrtlarstvom

Image

Na desnoj strani naselja, planina se približava i šuma postaje četinarska...kamen vulkanskog porijekla

Image

Image

NASTAVIĆE SE...
pozdrav...
Posavina expres
kolska
Posts: 1304
Joined: Sun Oct 04, 2009 9:12 pm
Location: Banaovići

Re: Ljubače-Banovići parnom...

Post by kolska »

Ćiro dobre su ti slike. Za informaciju lokomotiva 19-12 je unikatna lokomotiva Češke prizvodnje. Ni jedna sem ove ne postoji čak ni kao eksponat. Lokomotiva trenutno u opravci popravak lijevog ležaja pa opet u rad do dolaska DHL 732-196 u decembru 2009 godine. Više informacija o lokomotivi nakon uvida u lokomotivsku knjigu.
:roll: :mrgreen: :mrgreen:
parnjača-Banovići
Image
Post Reply