Zbog jedne fotografije...

User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Zbog jedne fotografije...

Post by Ćiro_bos »

Ovih dana sam se bavio Gračanicom. Gračanica je gradić između Tuzle i Doboja, smješten u brdima, što je prilikom građenja glavnih komunikacija, pruge Doboj-Tuzla i magistralnog puta, pruženih ravnicom pored rijeke Spreče, presudilo, pa je grad ostao malo dalje od ovih...
Zbog toga je Gračanica 1898.g. dobila uskotračnu prugu Karanovac-Gračanica, kao vezu na glavnu prugu (Simin Han) Tuzla-Doboj. Pruga kroz Gračanicu je bila duga nekih 6 km i vodila je do kamenoloma u Pašalićima, udaljenog 1,5 km od grada, gdje se tovario kamen za fabriku sode u Lukavcu...Pruga do kamenoloma ukinuta 1938.g., a i ostatak pruge Karanovac-Gračanica 1968.g.
Neposredan povod za ovaj putopis je fotografija-razglednica, koju sam vidio prije dvije godine, koja me oduševila i još tada sam odlučio da je ponovim sa istoga mjesta. To je ova fotografija snimljena negdje odmah iza drugog svjetskog rata...Na fotografiji se lijepo vidi željeznička stanica, smještena kraj rijeke, te mostić preko iste, koji preko staničnih kolosijeka prelazi u pasarelu.
Image

Neki dan sam bio poslom u gradu, ali...jako maglovit dan za fotografisanje, što me ražalostilo i spriječilo...
Sledeći dan nešto malo bolje vrijeme i ja iznenada odlučim da odem, sada maxus, da ovo odradim...Morao sam sa teritorije opštine Srebrenik autom preći preko brdovitog masiva. Kada sam se spuštao lokalnom cestom u Gračanicu, ponovo sam bio suočen sa nekom maglom i nedostatkom svjetlosti, ali sam stisnuo...nema povratka!
Ovo je naselje Soko, gdje su vidljivi ostaci stare istoimene tvrđave, koje je starije od Gračanice, iz čijih brda polazi i rijeka Sokoluša...
Image

Dva km dalje je nekadašnji kamenolom u Pašalićima, sada već prigradsko naselje...Gore su još uvijek ostaci rampe za utovar kamena u ćiru...Taj dio pruge do Gračanice je ukinut još 1938.g.
Image

Na osnovnoj gore prikazanoj staroj fotografiji je zanimljiv smještaj tri gradske bogomolje: Na glavnom prilazu od strane Srebrenika u blizini jedna druge su dvije crkve i džamija...I danas je tako.
Prva u redu je katolička crkva
Image

Snimak malo dvorišta
Image

Druga je srpska pravoslavna crkva
Image

Imao sam sreću vidjeti i jednog vjernika, koji mi je na moj upit rekao da se crkva zove Spasovdan, u što baš i nisam uvjeren...
Image
Posavina expres
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Zbog jedne fotografije...

Post by Ćiro_bos »

I već u jezgri grada je Bijela džamija
Image

Otuda sam došao...
Image

I ovde parkirao pežoa, na mjestu gdje je nekda stajao eksponat, ćirina parnjača...dole u nastavku je autobuska stanica, tačno na mjestu gdje je nekada bila željeznička
Image

Pogled gore, na brdo zvano Muderizovo, gdje se trebam popeti i napraviti uporednu fotografiju
Image

Polazim nizvodno, naravno pješice
Image

Glavniji dio autobusne stanice
Image
Posavina expres
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Zbog jedne fotografije...

Post by Ćiro_bos »

I dolazim do zvijezde dana: Parnjača 55-98 izložena 1982.g. na gore opisanom mjestu, a 2002.g. malo dotjerana i premještena ovde...nije ni tu bog zna reprezentativno, kada se uzme okolni i autobusi...tu su bile nekada ulazne skretnice stanice Gračanica
Image

Opet nizvodno...i malo više slika okoline gdje još uvijek živi ovaj spomenik vremenu
Image

Image

Image

Image

Image

Image
Posavina expres
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Zbog jedne fotografije...

Post by Ćiro_bos »

Prelazim rijeku i ulazim u samo jezgro grada
Image

Glavna ulica Gračanice, pješačka zona...ali o njoj kasnije, sada žurim na brdo, dok je svjetlost kakva-takva...može biti i gore
Image

Image

Glavna skreće lijevo,a ja desno u uličicu...to mi se čini najkraći put
Image

Image

Uličica je jako puno, po pravilu vrlo uskih i kratkih...ko u nekim poznatim gradićima
Image

Image

Gdje ima i jako zanimljivih objekata
Image

Image

Image
Posavina expres
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Zbog jedne fotografije...

Post by Ćiro_bos »

Već sam iznad grada...onako jedan za uspomenu
Image

Ovaj put gore vodi tačno na mjesto odakle je napravljen famozni snimak...vodi i mene
Image

Dolazim na ovo mjesto i razmišljam da li je to pravo, originalno mjesto odakle je napravljen pravi snimak
Image

I opalim jedan, koji mi dokazuje da nije
Image

Idem gore dalje, uz brdo
Image

Dolazim tu i potpuno sam uvjeren da je nekada fotograf stajao upravo na ovom mjestu i napravio onako lijepu fotografiju
Image

Jest, ali u sadašnjim uvjetima ja sam mogao samo napraviti ovakav snimak. Drveće i grmlje je bilo previše naraslo u odnosu na nekada prije
Image
Posavina expres
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Zbog jedne fotografije...

Post by Ćiro_bos »

Bio sam strašno razočaran! Ipak da vidim da li se može šta bolje...Vidim putić naviše i penjem se njime
Image

Image

Image

Image

Poslije dugog namještanja napravim par (desetina) snimaka sa lokacije koja nije prava, ali je približna...i opet ima grana
Image

Evo i uporedne i glavne
Image

Image

Ovo je mjesto gdje sam stajao...možete misliti da sam imao pola metra za vidik između granja
Image

Čitavo vrijeme sam imao sa sobom glavnu spravu
Image
Posavina expres
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Zbog jedne fotografije...

Post by Ćiro_bos »

Silazim na “glavni” put prilično zadovoljan samim sobom
Image

Malo sam prošetao putem, vidio i par ljudi koji su šetali iznad grada, hvatali čist zrak
Image

Vrijeme je za povratak, počinjem silaziti
Image

Image

Pored komšija koji nešto važno rade
Image

I opet niz brdo
Image

Image
Posavina expres
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Zbog jedne fotografije...

Post by Ćiro_bos »

Sada sam riješio sići ovim putem, sokakom malo lijevo u odnosu na onaj kojim sam došao
Image

Znakovitog naziva
Image

Gdje ima i lijepih, novijih kućica
Image

Preko puta koje ima “voćnjak” sa nekim pticama koje se bore za preživljavanje...valjda je to teško u samom gradu?
Image

Dole niže neki novi klinci u sokaku
Image

Ne smeta im komšijina peć za grijanje...po boji dima, mislim da je lož ulje....bljak!
Image

Već smo u ravnici. Desno put u centar
Image

Odozgo sam sišao
Image

Nastavljam lijevo, oko brda, da još vidim nešto od ovoga grada
Image
Posavina expres
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Zbog jedne fotografije...

Post by Ćiro_bos »

I tako smotam...ima kuća i novih i starih i obnovljenih, svašta
Image

Image

I izlazim kod žile kucavice...Rijeka Sokoluša, duž koje je Gračanica i postavljena, a oko koje sa obje strane postoji glavni put za kretanje vozila. Desna strana rijeke je nekada bila rezervisana za prugu i ćiru, a sada je to glavni put
Image

Image

Image

Slikam jako lijep, nov most, polukružnih ogradica
Image

sa obje strane
Image

Još sličica sa mosta
Image

Image
Posavina expres
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Zbog jedne fotografije...

Post by Ćiro_bos »

Most je skoro obnovljen, a naziva se po rampi. Naravno, to nije rampa za utovar, nego je to naziv za željeznički putni prelaz sa rampama kao osiguranjem...vjerovatno je tu postojao na pruzi
Image

Idemo uzvodno. Još mostova preko Sokoluše...lijepih mostova, koji kod mještana vjerovatno imaju svoje nazive
Image

Image

Šarena džamija, skoro obnovljena...bila je puno manja i neuglednija, a sada je ponos grada
Image

Image

Pogled na brdo sa kojeg sam pravio snimke grada, zbog čega sam i došao
Image

Korito rijeke Sokoluše je, mogli ste vidjeti jako dobro uređeno, prethodnih godina ozidano kamenom u dužini od 1,5 km i prilično se održava čistim, za naše ovdašnje uslove. To se moralo napraviti jer je rijeka nekoliko puta pravila velike probleme, izlivala, a kažu da je plavila i željezničku stanicu...obično pred velike nevolje, kažu ratove!
Image
Posavina expres
Post Reply