ŽELJEZNIČKI MUZEJI

User avatar
Otpravnik vozova
Posts: 582
Joined: Mon Jun 01, 2009 2:45 pm

Re: ŽELJEZNIČKI MUZEJI

Post by Otpravnik vozova »

Image

Ja sam mislio da ovo postoji samo u crtanim filmovima. :mrgreen: Extra stvarčica!!
Image
User avatar
Otpravnik vozova
Posts: 582
Joined: Mon Jun 01, 2009 2:45 pm

Re: ŽELJEZNIČKI MUZEJI

Post by Otpravnik vozova »

Ne znam da li znate, ali postoji ozbiljna ideja da se napravi muzej ŽFBiH, ali će izgleda sačekati neko bolje vrijeme i više novca pa da se realizuje.
Do tad mi sa željeznica Federacije ćemo pariti oči na ovim divnim damirovim slikama.
Image
kolska
Posts: 1304
Joined: Sun Oct 04, 2009 9:12 pm
Location: Banaovići

Re: ŽELJEZNIČKI MUZEJI

Post by kolska »

Evo još nekih ali u Gracu:

Image

Image
parnjača-Banovići
Image
kolska
Posts: 1304
Joined: Sun Oct 04, 2009 9:12 pm
Location: Banaovići

Re: ŽELJEZNIČKI MUZEJI

Post by kolska »

Evo još jedan na motorni pogon u muzeju u Ljunljani:

Image
parnjača-Banovići
Image
User avatar
damir661
Posts: 1382
Joined: Tue Jun 02, 2009 12:48 pm
Location: Beograd-SRB

Re: ŽELJEZNIČKI MUZEJI

Post by damir661 »

Evo jos malo od mene.
Moja malenkost :lol:
Image

Image
Image
Image
kolska
Posts: 1304
Joined: Sun Oct 04, 2009 9:12 pm
Location: Banaovići

Re: ŽELJEZNIČKI MUZEJI

Post by kolska »

Evo jedne slike zupčanice ispred muzeja u ljubljani i jedne serije 17 iz muzeja:

Image

Image
parnjača-Banovići
Image
User avatar
igorailwayman
Posts: 307
Joined: Mon Nov 16, 2009 1:27 am

Re: ŽELJEZNIČKI MUZEJI

Post by igorailwayman »

Sto se tice muzeja ZFBH cak sam na pocetku prosle godine dobio informaciju da ce se ove godine praviti muzej ispred putne stanice Sarajevo. Kao dovest ce ono parnjacu ispred muzeja AVNOJ-a u Jajcu. A evo kraj je i ove godine a od muzeja nista.
Ako ima neko kave informacije u vezi muzeja nek postavi.
Pozdrav!
kolska
Posts: 1304
Joined: Sun Oct 04, 2009 9:12 pm
Location: Banaovići

Re: ŽELJEZNIČKI MUZEJI

Post by kolska »

Ja nemam takve informacije, znam da je u Banovićima izrađen idejni projekat muzeja rudarstva i željeznice, bila je prezentacija projekta, iduće godine ide izrada izvedbenog projekta te početak radova a sve u sklopu turističke pruge 760 mm u Banovićima.
parnjača-Banovići
Image
kolska
Posts: 1304
Joined: Sun Oct 04, 2009 9:12 pm
Location: Banaovići

Re: ŽELJEZNIČKI MUZEJI

Post by kolska »

Sada muzej jamske željeznice u Gracu, sve je pod zemljom u hodnicima. Evo nekih slika:

Elektrolokomotiva:

Image

Image
parnjača-Banovići
Image
User avatar
Otpravnik vozova
Posts: 582
Joined: Mon Jun 01, 2009 2:45 pm

Re: ŽELJEZNIČKI MUZEJI

Post by Otpravnik vozova »

Stara željeznička stanica na Bistriku postaje muzej
Ideja koja bi konačno mogla postati stvarnost


Autor: F. K.
09.01.2010. 19:02
Stara stanica na Bistriku: Ispred bi postavili "ćiru
Foto: Arhiv

Ideja da se stara željeznička stanica na Bistriku pretvori u muzej konačno bi se ove godine mogla i realizirati. U Općini Stari Grad održan je sastanak inicijatora, načelnika Ibrahima Hadžibajrića i predstavnika Ministarstva prostornog uređenja i Željeznica FBiH te BH Telecoma, BH Pošta i Komisije za očuvanje nacionalnih spomenika. Hadžibajrić nam je kazao da su i BH Telecom i BH Pošta izrazili želju da sto posto učestvuju u finansiranju, dok bi Općina davala podršku u dokumentaciji.

- Muzej bi se sastojao iz tri dijela te bi BH Pošte, BH Telecom i Željeznice imale svoje odjeljke. Ispred zgrade bi postavili staru lokomotivu "ćiru". Ovakvi tehnički muzeji su trend u zapadnoj Evropi i izuzetno su posjećeni. Vjerovatno bi se tu nalazila jedna ekspozitura Pošte te možda mali šoping, kako bi spojili ugodno s korisnim - kazao je Hadžibajrić.

Iako je zgrada vlasništvo Željeznica FBiH, u njoj je trenutno sedam privatnih stanova u kojima su ljudi koji su ih otkupili. Na sastanku je dogovoreno da im se, uz njihovu saglasnost, pronađu zamjenski stanovi. Komisija za očuvanje nacionalnih spomenika BiH proglasila je zgradu željezničke stanice Bistrik nacionalnim spomenikom.

Izvor: AVAZ http://www.dnevniavaz.ba/dogadjaji/sara ... taje-muzej

Image
Post Reply