Sarajevo-Bradina-Ovčari

User avatar
Bo Bo
Posts: 2283
Joined: Mon Jun 01, 2009 2:50 pm
Location: Sarajevo BiH

Sarajevo-Bradina-Ovčari

Post by Bo Bo »

Nakon višednevnih dogovora sa našim forumašom Osmicom, danas sam krenuo na pohod na Ivan planinu. Ustajanje je bilo oko 5:30 izlazak iz stana u 6:15. Deset minuta do tramvajske stanice, ulazk u prvi tramvaj i pravac željeznička stanica Sarajevo. Po dolasku na stanicu zatičem tramvaj broj 1 u novom ruhu.

Image

Nagibna stanica ako tako nešto postoji =))
Image

Brzi voz 390/391 Sarajevo-Ploče-Sarajevo
Image

Kupej strave i užasa na lokalnome vozu Sarajevo-Konjic-Sarajevo
Image

Image
Image
User avatar
Bo Bo
Posts: 2283
Joined: Mon Jun 01, 2009 2:50 pm
Location: Sarajevo BiH

Re: Sarajevo-Bradina-Ovčari

Post by Bo Bo »

Nekoliko slika iz kupea, i pogled na perone glavne stanice.

Mislim da je u pitanju vagon Bosna ekspres po ovom amblemu
Image

Image

Dok sam čekao polazak lokalca u stanicu stiže brzi noćni voz Zagreb Sarajevo koji je imao 5 min kašnjenja tako da je i voz za Ploče okasnio nekih 10 min
Image

Brzi za Ploče pred polazak
Image
Image
User avatar
Bo Bo
Posts: 2283
Joined: Mon Jun 01, 2009 2:50 pm
Location: Sarajevo BiH

Re: Sarajevo-Bradina-Ovčari

Post by Bo Bo »

Konačno negdje oko 7:25 sa 10 min kašnjenja polazimo iz stanice. Prvo mjesto na kome smo zastali da pokupimo putnike je stanica A. Most.

Po izlasku iz stanice Sarajevo
Image

Image

Alipašin Most
Image

Prolazimo pored rasputnice Miljacka, zastajemo na Ilidži ponovo da pokumimo putnike i pravac stanica Blažuj.
Image
Image
User avatar
Bo Bo
Posts: 2283
Joined: Mon Jun 01, 2009 2:50 pm
Location: Sarajevo BiH

Re: Sarajevo-Bradina-Ovčari

Post by Bo Bo »

Nastavljamo put prema Hadžićima, i nailazimo na predsignal koji nije u funkciji, ista je situacija i u stanici Hadžići gdje postoje živi signali koji se kreću po potrebi otpravnika.

Predsignal
Image

Stanica Hadžići
Image

Na izlasku iz pomenute stanice brzina pada na 30 km/h i mislim da se nekih 1000 m vozi tako.
Image
Image
User avatar
Bo Bo
Posts: 2283
Joined: Mon Jun 01, 2009 2:50 pm
Location: Sarajevo BiH

Re: Sarajevo-Bradina-Ovčari

Post by Bo Bo »

Nekoliko fotki na putu prema stanici Pazarić. Na ovoj dionici ima još jedno ograničenje brzine na 10 km/h nekih 100 ili 200 metara.

Na putu prema Pazariću
Image

Image

U okviru staničnog prostora
Image

Image

Pomenuta stanica
Image
Image
User avatar
Bo Bo
Posts: 2283
Joined: Mon Jun 01, 2009 2:50 pm
Location: Sarajevo BiH

Re: Sarajevo-Bradina-Ovčari

Post by Bo Bo »

Put se nastavlja prema stanici Raštelica, a do te stanice postoji još jedna lagana vožnja od 10 km/h, nekih 100 metara, ali i dosta lijepih prizora za uslikati.

Image

Image

Image

Image
Image
User avatar
Bo Bo
Posts: 2283
Joined: Mon Jun 01, 2009 2:50 pm
Location: Sarajevo BiH

Re: Sarajevo-Bradina-Ovčari

Post by Bo Bo »

Stižemo u stanicu Raštelica, u kojoj smo se zadržali nekih 5 min vjerovatno da brzi prođe tunel Ivan u kome se vozi 10 km/h. Ali o ovo bruci u nastavku. Kao što je poznato saobraćaj se sad odvija u međustaničnom rastojanju, što je i razlog ovog čekanja. Toliko od mene za ovaj put uskoro slijedi nastavak.

Da rezimiram za prvo javljanje neke stvari:

- potrebno je pod hitno popravljati ove lagane vožnje koje nisu previše kilometarski duge
- signalizaciju obnoviti da više nama živih signala koji putuju sa zastavicom
- i kašnjenja vozova zbog putnika svesti na minimum u što sam se imao prilike uvidjeti


Image

Image
Image
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Sarajevo-Bradina-Ovčari

Post by Ćiro_bos »

Samo napred Bo Bo. Dobrodošao u klub!
Lijepo je i poučno to što radiš...sa zanimanjem pratim putopis.
Samo malo mutiš: na početku si slikao voz sa švedskim vagonima, a ti si putovao sa klasičnim Y vagonima :D . Ok, malo se snalaziš ^:)^ .
pozdrav...
Posavina expres
User avatar
ela
Posts: 1278
Joined: Mon Jun 01, 2009 2:28 pm
Location: Mostar

Re: Sarajevo-Bradina-Ovčari

Post by ela »

BoBo,ove LV između Hažića i Raštelice sa 10 km/h i 30 km/h nisu zbog lošeg stanja pruge već zbog mogućnosti pada odrona na prugu. LV u Tunelu Ivan je zbog lošeg stanja pruge,jer u biti ni samom meni nije jasno kako vozovi kroz taj tunel prolaze. Ali eto prolazi se nekako i noćas sam dva puta prošao kroz Ivan,a svaki put se pitam po izlasku "jeli iza mene sve ostalo na šinama". Povodom tunela Ivan je potrebno hitno nešto uraditi,ali je činjenica da niko ne radi ništa,a stvar se održava tako da samo može proći voz,na bilo koji način.....Sva sreća pa putnici nemaju pojma kuda se voze,inače niko nebi sjeo u voz.....Sem nas koji ono baš moramo....

Vozovi kasniti moraju jer se kroz Ivan vozi 18-20 min,a još + druge LV i to je onda priča za sebe....Sve je ovo što se dešava zadnju godinu dana je rezultat jednog lošeg sistema, neodgovornosti i javašluka koji vlada u ovom preduzeću....

Izvini što ti kvarim putopis,ali morao sam ovo da napišem.....
Pozdrav iz Mostara
User avatar
Bo Bo
Posts: 2283
Joined: Mon Jun 01, 2009 2:50 pm
Location: Sarajevo BiH

Re: Sarajevo-Bradina-Ovčari

Post by Bo Bo »

ela wrote:BoBo,ove LV između Hažića i Raštelice sa 10 km/h i 30 km/h nisu zbog lošeg stanja pruge već zbog mogućnosti pada odrona na prugu. LV u Tunelu Ivan je zbog lošeg stanja pruge,jer u biti ni samom meni nije jasno kako vozovi kroz taj tunel prolaze.
Druže hvala puno za pojašnjenje, ali valjda se nešto i po pitanju ovih odrona da uraditi, mrežu postaviti da kupi odron ukoliko je to moguće. A tunel Ivan je haotičan, voz se toliko cuca u stranu da je jeza. Ja sam iskreno znao kakva je situacija prije polaska na put pa sam i spreman bio na sve. Neko treba nešto poduzimati. Sa Osmicom sam pričao i rekao mi je kad su kiše jake da se vode zna dosta naliti da se hodati ne može a kamo li voziti. Pozzz Bo Bo ;) .
Image
Post Reply