Sarajevo-Bradina-Ovčari

User avatar
Bo Bo
Posts: 2283
Joined: Mon Jun 01, 2009 2:50 pm
Location: Sarajevo BiH

Re: Sarajevo-Bradina-Ovčari

Post by Bo Bo »

Nastavljamo dalje putovanje pješice prema stanici Ovčari. Kiša nas lagano prati, idemo od tunela do tunela, a pruga se s vremena na vrijeme može vidjeti i sa Konjičke strane.

Image

Image

Image

Image

Ispred/iza ovog mosta nalazi se tunel nekih 50 metara na kome se nalazi najveći uspon/pad 24 promila.

Image
Image
User avatar
Bo Bo
Posts: 2283
Joined: Mon Jun 01, 2009 2:50 pm
Location: Sarajevo BiH

Re: Sarajevo-Bradina-Ovčari

Post by Bo Bo »

Oduvijek sam se pitao kakav je osjećaj i kako ljudi koji obilaze prugu znaju kad im voz dolazi u susret. Osmica mi je to pojasnio, i stvarno je tako na nekih 500 metara je se osjeti da voz dolazi, osjeti se jako zujanje šina. Na pomenutom mijestu na kome je uspon/pad 24 promila naišao je brzi Ploče-Sarajevo-Zagreb.

Image

Majstor pozdravlja Osmicu, a mi nastavljamo pravac ovog tunela, pa evo jedne slike koja je definitvno lošija od ovih predhodnih u tunelu.

Image

Po izlasku iz tunela naišao je kombinovani teretni voz, pa evo zabiljažio sam izlazak iz tunela i nekoliko slika vagona.
Image
Image
User avatar
Bo Bo
Posts: 2283
Joined: Mon Jun 01, 2009 2:50 pm
Location: Sarajevo BiH

Re: Sarajevo-Bradina-Ovčari

Post by Bo Bo »

Vagoni lagano izlaze iz tunela
Image

Image

Na drugu stranu pruge, pruge nekih 10 metara je most sa kog se vide ulazne/izlazne skretnice iz stanice Ovčari. Ovdje smo napravili malu pauzu, doručkovalo se i spustili se ispoda pomenutog mosta.

Pogled na Ovčare
Image

Sa mosta i pogled na isti
Image
Image
User avatar
Bo Bo
Posts: 2283
Joined: Mon Jun 01, 2009 2:50 pm
Location: Sarajevo BiH

Re: Sarajevo-Bradina-Ovčari

Post by Bo Bo »

Pogled na most iz nekoliko perspektiva, put prema Ovčarima upočetku je poprilično strm, ali poslije pad je manj.

Image

Image

Stanica Ovčari
Image
Image
User avatar
Bo Bo
Posts: 2283
Joined: Mon Jun 01, 2009 2:50 pm
Location: Sarajevo BiH

Re: Sarajevo-Bradina-Ovčari

Post by Bo Bo »

Image

Image

Image
Image
User avatar
Bo Bo
Posts: 2283
Joined: Mon Jun 01, 2009 2:50 pm
Location: Sarajevo BiH

Re: Sarajevo-Bradina-Ovčari

Post by Bo Bo »

Image

Image

I tako hodas mo mi hodasmo i stigosmo do stanice ovčari nekih 5-10 minuta prije dolaska lokala Konjic-Sarajevo.
Image

Image
Image
User avatar
Bo Bo
Posts: 2283
Joined: Mon Jun 01, 2009 2:50 pm
Location: Sarajevo BiH

Re: Sarajevo-Bradina-Ovčari

Post by Bo Bo »

Ovdje sam se sa Osmicom, oprostio i nastavio putovanje prema stanici A. Most, mojoj krajnjoj destinaciji.

Ovom prilikom se želim od sveg srca zahvaliti što mi je omogućio ovaj obilazak, bilo je veliko zadovoljstvo družiti se sa njim, kao i pregledati ove divne krajolike. Ja znam da slike nisu tako kvalitetne, aparat koji imam je takav kakav je, a drugo teško se ovdje boriti sa pojedinim majstorima koji pravo dobre fotke, ali vrijedi učestvovati.

Nisam baš bio uspješan u lobiranju da Osmica intenzivnije počne pisati na forumu, ali treba biti uporan, i to će se dogoditi.

Mislim da je ovu relaciju, jako lijepo posjetiti kada nema padavina, kada je sunčano. U ljetnom periodu se ja ne bih usuđivao, radi zmija, mislim da bi jako zanimljivo bilo navratiti u ranu jesen kada počne igra boja ili zimi.

Veliki pozdrav Bo Bo :)
Image
User avatar
68847
Posts: 1895
Joined: Mon Jun 01, 2009 3:33 pm
Location: Travnik

Re: Sarajevo-Bradina-Ovčari

Post by 68847 »

Da dopunim slikama od prije mjesec dana:

Image

Image
Sub sole aut pluvia ducemus ea.
User avatar
damir661
Posts: 1382
Joined: Tue Jun 02, 2009 12:48 pm
Location: Beograd-SRB

Re: Sarajevo-Bradina-Ovčari

Post by damir661 »

[quote][Super mi zvuči, pa zato, a drugo ovaj signal je negdje malo dalje od Binježeva, mijesto ped Hadžiće, pa po toj logici sam išao. Malo niže s druge strane sam vidio još jedan signal iz kontra smijera. U pravcu Hadžića, još samo na ulazu u stanicu ima signal, eto to je bila moja logika možda i pogrešna, ali kao što znate ja nisam zaposlen na željeznici iako sam neki dan dobio pp pa me pitaju jesam li mašinovođa./quote]

Ne znam bas tacnu mesnu priliku, ali ako je kao sto kazes drugi signal bio "malo posle" u kontra smeru onda se verovatno radi o prostornim signalima APB-a, to ti govore tri lanterne i crveno-beli stub na sginalu. Ovakvi signali jesu ujedno i predsignali, ali su prvenstveno glavni signali. Posebni predsignali imaju crno-beli stub i na vrhu zasecenu signalnu plocu i kod njih se uvek postavlja predsignalna opomenica.

Svaka cast za slike uzivam u downloadu
User avatar
shabibija
Posts: 113
Joined: Tue Dec 01, 2009 1:09 pm
Location: Hadžići

Re: Sarajevo-Bradina-Ovčari

Post by shabibija »

damir661 wrote:
[Super mi zvuči, pa zato, a drugo ovaj signal je negdje malo dalje od Binježeva, mijesto ped Hadžiće, pa po toj logici sam išao. Malo niže s druge strane sam vidio još jedan signal iz kontra smijera. U pravcu Hadžića, još samo na ulazu u stanicu ima signal, eto to je bila moja logika možda i pogrešna, ali kao što znate ja nisam zaposlen na željeznici iako sam neki dan dobio pp pa me pitaju jesam li mašinovođa./quote]

Ne znam bas tacnu mesnu priliku, ali ako je kao sto kazes drugi signal bio "malo posle" u kontra smeru onda se verovatno radi o prostornim signalima APB-a, to ti govore tri lanterne i crveno-beli stub na sginalu. Ovakvi signali jesu ujedno i predsignali, ali su prvenstveno glavni signali. Posebni predsignali imaju crno-beli stub i na vrhu zasecenu signalnu plocu i kod njih se uvek postavlja predsignalna opomenica.

Svaka cast za slike uzivam u downloadu
Ovo su zaista nekadašnji blokovski signali koji danas nisu u funkciji. Poslije ovog signala u smjeru Hadžića, ca. 1,2 KM nalazi se još jedan par ovakvih signala pri ćemu onaj u smjeru Hadžića služi kao predsignal glavnom signalu stanice Hadžići (ima i predsignalna opomena). Da li je u pitanju samo improvizacija to neznam, ali kao laik bi zaključio da jeste s obzirom da je signal u neposrednoj blizini (u smjeru Sarajeva) van funkcije. Pokušaću da ovo uslikam ćim mi se ukaže prilika.
Post Reply