Kompozicija Baat vagona

User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Kompozicija Baat vagona

Post by Ćiro_bos »

Danas sam mislio postaviti drugi, veći, "snažniji" putopis...ali sinošnji susret na jezeru je promijenio moje planove.
Jezero Modrac kod Tuzle.
Vještačka akumulacija za potrebe tuzlanske privrede...ali i mjesto sa lijepom prirodom, za odmor, rekreaciju pa i biznis. Odem i ja tamo često, predveče, gledam da to bude uvijek druga lokacija. Da bolje upoznam sve čari ovoga jezera.
Sinoć sam se kretao novoprosječenim putem kroz šumu, na lokaciji obližnjeg sela Bokavića, pri čemu ću izaći na obalu...
Bez obzira što je put negdje tik uz obalu, pristupa vodi nema...obala strma i nepristupačna, ali ipak ima lijepih scena za vidjeti. Ove dvije gnjurke u svom redovnom pohodu na ribe...ili su samo u ljubavnoj igri?

Image

Nisam ih ometao, krećem se dalje. Na izlasku iz cjeline šume na obalu, šok, iznenađenje. Tri Baat "vagona" me dočekaše, onako tiho, bez glasa...

Image
Posavina expres
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Kompozicija Baat vagona

Post by Ćiro_bos »

Nisam znao za njih. Čuo sam glasine o "prodatim, poklonjenim, mukte" vagonima u ove svrhe, ali nisam imao predstavu u kakvom su stanju i gdje se nalaze.
Opčinjen sam prizorom. Jako mi se svidio ovaj vagon, koji je i po boji najpribližniji našem batiću. Prvi u nizu

Image

Nigdje nikoga da upitam za dozvolu za približnije fotografisanje, da pitam kako su ovdje dopremljeni i kada...Ali nije ni važno! Bio sam tu, slikao i uživao...Poželio sam vidjeti batiće, pa makar ovako, batiće u kojima sam putovao u srednju školu, izvodio psine sa ostalima u tunelu ...i stidljivi nespretni pokušaji prema suprotnom spolu...Sjećanja naviru. Rudari i željezničari na povratku iz smjene sa rakijom šljiivom Zmaj od Bosne...

Image
Posavina expres
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Kompozicija Baat vagona

Post by Ćiro_bos »

Da li je ovde priroda ukras batićima, ili su oni ukras prirodi na ovome mjestu...Za mene kao ljubitelja oboga, možda pristrasno, ali mislim da se ovde savršeno nadopunjuju.
Svaki ovaj vagon je vidio mnoge sretne i nesretne završetke, razne sudbine...sudbina njih samih je bila da završe ovde, na neki način obogaljeni, bez nogu, očiju...ali su živi za razliku od drugih koji su isječeni... mrtvi.

Image

Neko će reći da je i ovaj život nikakav, ali i ovakvi vagoni služe ljudima, za neke druge svrhe, ali služe. Danas su i meni uljepšali ovo, inače prekrasno veče.
Gledam ih i zamišljam sa lokomotivom: Komad pruge, oni na točkovima, međusobno zakopčani, vrata otvorena, kroz prozor proviruju radnici, učenici...i naravno ribari, koji su dolazili na ribarenje ovde na jezero.
Pogled sa obale na kompoziciju bez točkova u šumi

Image
Posavina expres
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Kompozicija Baat vagona

Post by Ćiro_bos »

I dalje nikoga u blizini. Sunce je zalazilo, a gnjurke u jezeru i dalje izvode svoj prastari ples

Image

Zalazak sunca je predivan! Zajedno sa batićima gledam ovaj prizor

Image

Image

Image

Image

Odlazim, već pada mrak. Dan mi je ovime potpun, dobar, sa srećnim završetkom. Odlazim sa obećanjem da ću posjetiti ponovo "svoje" batiće, da vidim...sve da vidim i osjetim.
U blizini sa pruge Brčko-Banovići se čulo kloparanje točkova i sirena 661...

pozdrav...
Posavina expres
User avatar
damir661
Posts: 1382
Joined: Tue Jun 02, 2009 12:48 pm
Location: Beograd-SRB

Re: Kompozicija Baat vagona

Post by damir661 »

Sta reci, kada bi skupili sve Batice na koje naletimo, imali bi vise putnickih vagona nego sto trenutno imamo.
Voleo bih i ja jednom na Modrac
Dusko_BG
Posts: 176
Joined: Wed Feb 10, 2010 2:07 pm
Location: Bijeljina/Beograd

Re: Kompozicija Baat vagona

Post by Dusko_BG »

Odlicne fotografije ciro!Ja se sjcam da nas je uciteljica vodila na Modrac i da smo bili u Vukosavcima i Trnovi..cini mi se, kao kroz maglu sjecam svega toga..davno je bila ta 90' :)

A i batova se sjecam...1996 i 1997 su vozili na lokalu Bijeljina-Sid.Tri vagoncica i madjarica.Sve se raspadalo,pri otvaranju vrata kvaka bi mi ostajala u ruci,osvjtljenja u vagonu nije bilo.Tih godina,odmah posle rata ni struje nije dovoljno bilo pa je stanica bila u mraku, u vozu takodje bez svjetla...e jedino je na lokomotivi bio jedan reflektor.I to tako je sada dio zeljeznicke istorije u Semberiji,vise nema nista.

Pozdrav
staner
Posts: 675
Joined: Wed Jul 08, 2009 6:25 pm

Re: Kompozicija Baat vagona

Post by staner »

Ćiro iznenađuješ me sa ovim svojim slikicama :-bd :-bd :-bd
User avatar
68847
Posts: 1895
Joined: Mon Jun 01, 2009 3:33 pm
Location: Travnik

Re: Kompozicija Baat vagona

Post by 68847 »

Panasonic B-)
Sub sole aut pluvia ducemus ea.
User avatar
ela
Posts: 1278
Joined: Mon Jun 01, 2009 2:28 pm
Location: Mostar

Re: Kompozicija Baat vagona

Post by ela »

Ove slike su Batove bacile u drugi plan.....
Pozdrav iz Mostara
User avatar
Bo Bo
Posts: 2283
Joined: Mon Jun 01, 2009 2:50 pm
Location: Sarajevo BiH

Re: Kompozicija Baat vagona

Post by Bo Bo »

Radila je ovdje nova makina, slike su za moj ukus kristalno čiste. Baš sam sam neki dan htio otvoriti temu gdje su nestali
Batići, sad mi je kristalno jasno =)) . Pozdrav Bo Bo ;)
Image
Post Reply