Serija 33, zauvijek

User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Serija 33, zauvijek

Post by Ćiro_bos »

Da ne duljim sa uvodima...
08.04.2010.g. je grupa turista iz raznih zemalja imala organizovano putovanje na relaciji Bos.Bijela-Živinice-Đurđevik sa vučom parne lokomotive 33-504 i Đurđevičke 62-jke.
Ja sam bio vozopratilac, pa evo nekih slikozapisa.
Ustao sam ujutro u 04.00 h. Nezaobilazna kafa na brzinu i vožnja autom do st. Kreka, 18 km od mene.
Predviđen je polazak u 05.00 h iz Kreke. Kasnili smo, zbog dolaska rudničke 33 lok na voz, koji je sastavljen od 15 E vagona i 1 Gbs za prevoz turista. Garnitura takvog sastava na zahtjev turista.
Polazimo iz Kreke u 05.40 h. Još je mrak. Pored mene na vozu je osim rudničkog osoblja i kondukter Kemo i kočničar Hazim. Na lok je i pilot Boro. Kemo i ja smo u G vagonu, koji je bogato opremljen sa tri klupe...turisti će nas dočekati u Bos.Bijeloj.
Prve sam fotke pokušao napraviti u vožnji, dok se voz penjao prema tunelu Majevica. Ispalo je ovako

Image

Izlazak iz Tunela prema stanici Tinja

Image

Image

U vagonu je hladno. Kemo se sklupčao na klupi i ne mogu vjerovati: spava, dok se ja stojički, stojeći, cupkajući pokušavam zagrijati.
Ulazak u st. Tinja. Skretničar Vahid je tamo gdje i treba biti...

Image

Prolazak kroz "Majku svih krivina"

Image

U stanici D. Potok kraće zadržavanje zbog pregleda lok

Image
Posavina expres
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Serija 33, zauvijek

Post by Ćiro_bos »

Idemo dalje...Već se hvatamo Posavine. I nastaje dan. Na potezu Srebrenik Špionica.

Image

Image

Stanica Špionica, bez zadržavanja

Image

...prema Bos.Bijeloj

Image

Ulazni signal je na slobodno

Image

Krajna destinacija Bos Bijela. Sa zakašnjenjem od 45 minuta, ali je ovo poseban voz pa nije problem

Image
Posavina expres
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Serija 33, zauvijek

Post by Ćiro_bos »

Oko 7.00 h. Turisti su već tu...došli autobusom i već snimaju naš ulazak u stanicu

Image

Prebacujemo lok okolo...naravno svi snimaju pa i ja

Image

Image

G vagon je izmanevrisan ponovno pozadi garniture, na njihov zahtjev i radost zbog snimanja manevre. Kemo se probudio i posmatra skoro nezainteresovano operaciju

Image

Pošto su kamere več bile postavljene voz je vraćen na izlaz stanice, pa je simuliran ulaz u stanicu. Snimam i ja

Image

Image
Posavina expres
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Serija 33, zauvijek

Post by Ćiro_bos »

Voz je ponovno vraćen daleko nazad do predsignala. Svi turisti su pošli da snime taj ulaz pored ulaznog signala. Polazak u akciju!

Image

Ovaj je poveo i ovu malu curicu...o njoj su i ovdašnje novine pisale

Image

Image

I akcija...snimanje. Nisam na vrijeme uhvatio dobru poziciju. Pošto je mnogo fotografa, svako smeta svakom

Image

Image

I kao vraćanje elitne postrojbe poslije obavljenog zadatka

Image

Image
Posavina expres
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Serija 33, zauvijek

Post by Ćiro_bos »

I prvi puta za danas, penjemo se u Gbs vagon i polazimo put Špionice. Premalo su tri klupe za 35 turista: detalj iz vagona

Image

No udobnost nije ovdje primarna, pa bez problema stižemo u st. Špionica. 33 vozi kao u najboljim danima

Image

Po ranijem dogovoru voz opet vraćamo nazad do ulaznog signala

Image

Nailazak voza i snimanje. Dečki su se rasporedili...jedni kraj drugih, ali i jedni iznad drugih. Ljestve znaju biti korisne u ovim slučajevima

Image

Image
Posavina expres
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Serija 33, zauvijek

Post by Ćiro_bos »

I još jednom čitava operacija

Image

Da bi zatim voz bio pred stanicom

Image

Dogovaramo se da idemo na teren kod izlaznog bloka 2 odakle bi snimali

Image
Posavina expres
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Serija 33, zauvijek

Post by Ćiro_bos »

I odakle pada mnogo lijepih sličica u dvije ponovljene vožnje

Image

Image

Image

Image

Image

Image
Posavina expres
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Serija 33, zauvijek

Post by Ćiro_bos »

Dok smo vraćali voz za drugu vožnju, ovaj pas je neprestano atakovao na garnituru...očito je da mu je to uobičajena igra. Tu je na stanici uvijek, kako su mi kazali

Image

Image

I uvijek ima i neuspjelih...Odlični uvjeti, ali ja loše postavljen. Za ovu mi je bilo pravo krivo!

Image

Voz se vraća u stanicu na treći kolosijek, za njim šef stanice, pa idemo i mi. Čekamo ukrštavanje sa vozom 45100.

Image

Pio sam kafu kod šefa kada je voz prošao...sama lok 661-306

Image
Posavina expres
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Serija 33, zauvijek

Post by Ćiro_bos »

Naš voz je bio spreman za polazak

Image

U vagonu smo...Ličimo na ekipu specijalaca koji se spremaju da riješe talačku krizu. Kemo je specijalac sam po sebi

Image

Image

Putem do Srebrenika smo radili snimanje. Evo jednog videa sa tog mjesta:


http://www.youtube.com/watch?v=p29vnxZJKl8


Prolazimo stanicu Srebrenik bez zadržavanja. Zbog loših uslova ne stajemo da snimamo kod Galaxisa. Ušli smo u stanicu Duboki Potok i izašli iz voza. Nastalo je snimanje i šoping, na radost i atrakciju mještana

Image

Tu na trećem kolosijeku vidimo i našeg forumaša Ronija kako snima

Image

Na lokomotivu se penju i silaze najmlađi članovi ove turističke ture

Image

Da bi zatim pozirali ispred lokomotive sa Draganom Jovanovićem, organizatorom ovoga putovanja

Image
Posavina expres
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Serija 33, zauvijek

Post by Ćiro_bos »

Dogovor je da svi turisti pođu autobusom tri km napred, gdje bi sačekali voz i snimili u nailasku

Image

Idem i ja sa njima...ostaje samo osoblje na vozu da sačeka na moj mobi znak pa da krenu, kada mi budemo spremni

Image

Na ovome mjestu smo izašli iz autobusa i krenuli prema pruzi, naći lokaciju za sačekušu

Image

I našli smo je malo dalje, postavili se na ovome mjestu i pozvao sam da voz krene

Image

Voz je upravo savladao Majku svih krivina i naišao pored nas

Image

Image
Posavina expres
Post Reply