Radovi na pruzi

User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Radovi na pruzi

Post by Ćiro_bos »

Reportaža sa pruge...o ljudima koji vrijedno i pošteno rade na njoj, ljudima o kojima se vrlo malo piše i govori, koji su "medijski" u zapećku drugih, zvučnijih i razvikanih zanimanja na željeznici...
....a prva su karika u bezbjednosti saobraćaja zbog brige o ispravnosti same pruge, pruge bez koje se točkovi željezničkih vozila ne mogu okretati na svom putu do odredišta.

Taj dan sam u 08.05 h vozom stigao u stanicu Duboki Potok, na svoje redovne poslove koje imam u ovoj stanici pod nadzorom. Jednom sedmično.
Poslije obavezne kafe, zajedno sa svojim pomoćnikom, ovde domaćinom, krenuo sam u obilazak blok područja...
Na skretničkom području je sve bilo u redu. I više nego u redu! Skretničar Muharem je skretnice očistio da su se sjajile. Jastučići su sjajili čistim metalnim sjajem, podmazani. Pošto sam viđao svakakvih skretnica i prisjetivši se jedne od glavnih u Sarajevo putnoj koju nisam smio ni slikati, ove sam slikao sa velikim zadovoljstvom i u čast Muharema. Na slici je u plavoj bluzi

Image

Image

Dalje smo pošli uz prugu pregledati industrijski kolosijek kamenoloma u blizini. Kolosijek je bio odavno nekorišten i zarastao...u jako lošem stanju

Image
Posavina expres
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Radovi na pruzi

Post by Ćiro_bos »

Pregledavši kolosijek, a znajući da se između ulaznog signala i predsignala izvode neki radovi na pruzi, da je pruga zatvorena krenuo sam da vidim i zadovoljim znatiželju. Dečki su nešto radili

Image

Image

Drveni bat, mada slomljene drške mi je nešto pojasnio...a ja znam i pitati

Image

Ukratko, to je uvođenje šine u DTŠ, dugi trak, ako sam dobro razumio pružnog poslovođu :roll: . Poslije mijenjanja šina u krivinama se čekala određena temperatura da se naprave varovi i jedna šina bi bez prekida-sastava bila povarena u komadu od 6 km. Danas je temperatura odgovarala i ona diktira vršenje ovoga posla, pa se ide na pravljenje jednoga vara.
Ja sam stigao malo kasno, već su odvrnuli pričvrsni pribor i šinu istukli drvenim batovima, a mjesto zavarivanja nije leglo kako treba. Šina je preduga. Zato je autogenim sasijecaju, potkraćuju još za koji cm.

Image

Dok se to radi, na potezu od 200 metara pruge iznad varilaca vrvi od posla

Image

Image
Posavina expres
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Radovi na pruzi

Post by Ćiro_bos »

Uspjeli ih sakupiti na jedno mjesto: Pružni radnici iz tri-četiri družine, njih 13 sposobnih, sa svojim poslovođama i jednim pomoćnikom šefa dionice, dva varioca i dva vozača TMD-a učestvuju u današnjem poslu.

Image

Svako radi bez posebnih naređenja, uhodano i disciplinovano...temperatura se redovno očitava

Image

Alija se malo osamio

Image

Pričvrsni pribor je bio odvrnut...pošto je šina "legla", vrše se pripreme za njegovo vraćanje i zavrtanje

Image

Image

Image

Pogled sa šina i šarafa rijetko podižu...Ovo mi se čini da je naišla neka ženska osoba vrijedna pažnje...ma šta to značilo

Image
Posavina expres
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Radovi na pruzi

Post by Ćiro_bos »

I opet šarafi

Image

...koji se moraju i podmazati. Stara izreka kaže: "Nema posla bez dobrog podmaza"!

Image

Na tirfonjerki 1 ekipu predvodi moj komšija Ibrahim, takođe iskusni pružni radnik. Pomaže mu Suad Brada, mexiko imidža i T.D.
Već se zavrću matice šarafa

Image

Image

No glavna stvar se odvija dole kod TMD-a

Image

Ovaj koji je sa rukama u džepovima je moj rođak Šeki. Gleda vjerovatno gdje ima kakvo žensko čeljade? Svi smo takvi...dobri naravno!

Image
Posavina expres
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Radovi na pruzi

Post by Ćiro_bos »

Iza njegovih leđa majstori varioci rade vrijedno i brzo. Sada su obje šine stavili u stegu,a samo mjesto sastava su obložili sa kalupima od nekakve šljakaste tvari i svaki otvor dodatno zadiftali-zalijepili nečime kao što je glina.

Image

Zatim iznad toga nanose nekakvu metalnu posudu! Ćup?

Image

Varioc Vlado u sami var pušta vatru sa brenera i time grije, tali obje šine, a Damir u ćup iz vrećice sipa praškastu tvar

Image

Image

Image
Posavina expres
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Radovi na pruzi

Post by Ćiro_bos »

Vlado je stavio zaštitne naočale, što je znak da je postalo ozbiljno

Image

I zaista: Iz kalupa su se dizala dva plamena džehenemske vatre-ognja iz pakla koji je i meni na udaljenosti od 5 metara jedva dao da dišem. Vrućina je bila nesnosna. Kako je Vladi? I još cigara u ustima!

Image

Redovno obojica nadgledaju rastaljenost samih šina

Image

I onda spektakl...vjerovatno za njih nije. Smjesu u ćupu su zapalili i nadnijeli nad kalupe. Prizor je bio veličanstven, vrućina i jara za neopisati

Image

Zenica u malom

Image
Posavina expres
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Radovi na pruzi

Post by Ćiro_bos »

Iz ćupa je potekao u kalupe tekući metal.

Image

Ćup se sklanja, a u kalupima je rastaljeni-tekući metal

Image

Image

Nekih dijelova i u travi

Image

Vlado skida metalne stege, okvir, a ostaju sami kalupi u kojima se još uvijek ljljuška rastaljeno željezo

Image
Posavina expres
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Radovi na pruzi

Post by Ćiro_bos »

Vlado macolom djelomično lupa vrhove kalupa

Image

Zatim ovim pomagalom sijeku i vrh sada već malo hladnijeg metala

Image

Ovaj je rezultat. Kalupi djelomično polupani, metal još uvijek vatreno crvene boje...

Image

Toliko za večeras, nastavit ću sutra.
pozdrav...
Posavina expres
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Radovi na pruzi

Post by Ćiro_bos »

Nastavljam!

I ništa bez macole

Image

I onda opet neka mašina za brušenje, sa kojom Vlado vlada zaista kao sa igračkom

Image

Image

Image

Image

Premjer

Image

I gotovo?

Image

TMD se povlači prema stanici...ali radnici još nešto rade oko vara

Image
Posavina expres
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Radovi na pruzi

Post by Ćiro_bos »

Nekakvu su travu bacali na zavareni dio šine...nije radi uroka?

Image

Image

I odoše, tiho kao što su i radili, ostavljajući zavareno mjesto i mene. Bio sam iznenađen. Ljudi su obavili posao bez ikakvih prepirki, silnih dogovora, mlataranja rukama...svako je precizno znao svoj posao. Svaka čast momci!

Image

Ja sam još malo ostao i uživao u čarima ove krivine

Image

Image

Slike je kvarila ova trava, pirika koju ni jedna prskajuća hemija ne može uništiti

Image
Posavina expres
Post Reply