Skretničar Brko na raftingu

User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Skretničar Brko na raftingu

Post by Ćiro_bos »

Jučer. Dan D.
Par mjeseci sam čekao da osvane ovaj dan. Trodnevni međunarodni rafting na rijeci Krivaji, pored koje je nekada čitavom dužinom prolazila pruga ZOK, Zavidovići-Olovo-Kusače, kraj meni iznimno drag i interesantan. I lijep!
Radni dan se vozila prva etapa, a odabrao sam drugi dan raftinga, jer se vozi kraj mjesta gdje najviše volim biti...Sa mnom su trebali "spontano" krenuti nekoliko skretničara i otpravnika vozova kojima se ideja svidjela i koji su i prije sa mnom dijelili ovakve stvari :D .
Ali, ali! Vrijeme je danima bilo loše, tu noć je kiša stalno padala...Ujutro u 7 sati sam ustao, popio kafu i razmišljao kako će sigurno moji kompanjoni naći neki izgovor da ne idu, vrijeme je bilo i dalje tmurno i kišovito.
Ako bude tako, kresnut ću auto i otići sam, razmišljao sam. Nije mi prvi put i ovo sam već sebi zacrtao...
Ali iznenađenje. Svi suputnici su bili tu i oni su čekali...mene.
Poslije putovanja od nekih 60-70 km stigli smo na predviđeni lokalitet. Most na Buku kod Maoče.
Most po kome je nekada prolazio ćiro sada služi za cestovni saobraćaj. Kiša pada.

Image


Plan je bio da se baziramo kraj ovoga mosta, raspalimo roštilj i gledamo kako prolaze čamci, kojih je trebalo biti oko 150, bar prema opisu vožnje koji je objavljen poslije prvog dana vožnje...Kiša! Neko nam je kraj mosta rekao da se zbog lošeg vremena rafting neće ni održati. Da to provjerimo vraćamo se dva kilometra u Maoču, Dištica gdje je glavni kamp i organizacija raftinga.

Image

Svi su pod šatorima i kišobranima i čeka se razvoj situacije

Image
Posavina expres
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Skretničar Brko na raftingu

Post by Ćiro_bos »

Toči se i pivo, nimalo sportski, al eto

Image

Da ga ne bi slučajno zafalilo tu je i interventno vozilo

Image

Dok čekamo odluku brkati skretničar je pio kafu i nagovarao: Hajmo mi na livadu, raspaliti roštilj, pa oni vozili ne vozili...Nisam prešao džaba ovoliki put da bih se samo okrenuo

Image

I stvarno rekoše da neće voziti, da se vožnja za danas otkazuje. Neki se pokupiše i odoše. Neki su čekali i dalje.
Mi smo se pokupili i pošli do "uređenog" kamp prostora koji je bio neposredno do onoga mosta, gdje je imala neka nastrešnica...da ne bi kisli

Image
Posavina expres
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Skretničar Brko na raftingu

Post by Ćiro_bos »

Brkati se odmah dao na loženje vatre...Bio je gladan, ko i uvijek

Image

Ostali su se pridružili. Bilo je hladno.

Image

Za kratko jednom se pojavi i sunce, što je obećavalo

Image

Ovo veoma lijepo mjesto je bilo puno otpadaka...Prije nepunih godinu dana ovde je bilo čisto i bez ikakvog smeća. Izletnici, kamperi su sve uneredili, vjerovatno za Prvi maj.
Čak su i ovakve stvari radili iz obijesti ili su time odlagali vatru. Vandalizam!

Image

Nešto se ispržilo, nešto se logistike izvuklo iz auta i počeli smo sjedeljku...nije baš čisto, ali je društvo raspoloženo...I pored lošeg vremena

Image
Posavina expres
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Skretničar Brko na raftingu

Post by Ćiro_bos »

Čuli smo i jednu dobru vijest: Da bi spasili organizaciju nekoliko posada je ipak otišlo do Vijake, gdje će čamci startati i nešto od raftinga će ipak biti. Trebali su danas voziti do Vozuće. Mi smo čekali da naiđu pokraj mosta

Image

Neko se je sjetio da su mnogi od naših 7 sindikata na ŽFBH nastali u ovakvim i sličnim uslovima, u kafanama, uz muziku, piće i meze. I kao mi ovde osnivamo svoj, novi sindikat. Prvo smo se sporili da li da bude nezavisan ili strukovni, i poslije rasprave odlučili da bude strukovni i jednoglasno se složili da nosi ime Uskostrukovni SPP sindikat željezničara.
A kiša je padala
Image

Kod izbora predsjednika smo zapeli! Sindikalni vođa mora da ima određene kvalitete, po sistemu: Što si gori, to si bolji! Trebao bi da je sklon alkoholu, bludnim radnjama, nekulturi, sili...po mogućnosti da je i lijep.
Pošto su ovo sve fini dečki, niko nije zadovoljio uslove, nema ni ljepotana, ostali smo bez predsjednika, pa smo odustali i od sindikata.

Image

Osnivačka skupština je trajala više od dva sata, a prekinuo je teklič sa viješću da su raftingaši prošli Carevu Ćupriju i da će ubrzo. Svi smo pohitali do mosta, osim jednoga koji je ostao stražariti...Ili mu je teško bilo ustati?

Image

Brkati je furao svoj fazon. Kod mosta je naišao na neku zimzelenu travuljinu i počeo je čupati sa korijenom za presad u svom dvorištu.

Image
Posavina expres
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Skretničar Brko na raftingu

Post by Ćiro_bos »

Na mostu i ispod se skupljalo sve više snimatelja i posmatrača

Image

Pogled uzvodno, odakle se očekivao dolazak

Image

I nizvodno

Image

Neki su sišli dole, da love u krupnom...ili mutnom

Image

I onda Brkati, atrakcija prije glavne atrakcije

Image

Sišao preko ograde mosta i na betonskom nosaču visine 6-7 metara opet čupa onu istu travuljinu

Image
Posavina expres
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Skretničar Brko na raftingu

Post by Ćiro_bos »

Svi ga snimaju

Image

Vraća se nezainteresovan za zbivanja okolo

Image

Bingo?

Image

Sav je sretan što je našao ovu biljku. Na kraju ću vam pokazati njegovo dvorište gdje će biti zasađeno

Image

Čekamo

Image

Uz viku i galamu nailaze prvi čamci

Image
Posavina expres
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Skretničar Brko na raftingu

Post by Ćiro_bos »

Prvi je bio čamac policije

Image

Koji se spustio niz brzak. Ostali su se grupisali, da bi pojedinačno nastupili

Image

Image

Image

Bodrenje, vika i galama i takmičara i posmatrača. Nešto novo za mene i lijepo! Mislim da sam se ufuro.
Poslije policije prvi čamac je imao dobro organizovanu posadu koji su očito uživali

Image

Image

Image
Posavina expres
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Skretničar Brko na raftingu

Post by Ćiro_bos »

Drugi čamac sa isto tako zanimljivim ljudima

Image

Image

Iza mosta prvi je prošao i ide nizvodno

Image

Treći je neodlučan, ali se na kraju spušta niz brzak

Image

Image

U glavni kovitlac ispod mosta ulaze očito razdragani

Image
Posavina expres
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Skretničar Brko na raftingu

Post by Ćiro_bos »

I sa druge strane mosta izlaze sa vožnjom unazad?

Image

Ali ga stručno okreću i odlaze iza krivine niz maticu

Image

Image

Nailazi i sledeći čamac

Image

Mamaaaa...

Image

Image
Posavina expres
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Skretničar Brko na raftingu

Post by Ćiro_bos »

I sledeći čeka

Image

I kreću...ali vožnjom naopačke, unazad. I pri tome se uopšte ne uzbuđuju nego uz povike hazarderski poziraju, sa veslima uvis!

Image

Image

I tako niz čitavu maticu. Jedan ne nosi ni kacigu. I da nema natpisa na čamcu znali bi da je iz Bosne...

Image

Image

Tako ulaze i u glavni kovitlac ispod mosta...vesela ekipa, nema šta

Image

Ali u njemu zauzimaju pravi položaj i iza mosta su već vožnjom u naprijed. I odoše dalje tako

Image

Image
Posavina expres
Post Reply