Godišnjica foruma u Banovićima - putopis

User avatar
damir661
Posts: 1382
Joined: Tue Jun 02, 2009 12:48 pm
Location: Beograd-SRB

Re: Godišnjica foruma u Banovićima - putopis

Post by damir661 »

Prolazimo pored radonice za održavanje šinskih vozila RMU Banovići, tamo 740-108 čeka generalni remont, zatim isto čami 720-001.
Image
Image
Image

Pravimo sledeći fotostop na jednom pravcu, parnjača 55-19 proleće uz mnogo dima (biće snimaka), malo sa pruge
Image
Image
User avatar
damir661
Posts: 1382
Joined: Tue Jun 02, 2009 12:48 pm
Location: Beograd-SRB

Re: Godišnjica foruma u Banovićima - putopis

Post by damir661 »

Stigli smo u stanicu Grivice, u ovoj stanici se takodje vrši utovar uglja u vagone sa obližnjih kopova
Image
Image

Ovde pravimo pauzu, kako bi se lokomotiva napojila vodom, vozoljubitelji slikaju iz svih uglova, sa svih strana, stvara se polako i red za slikanje u upavljačnici.
Image
Image
Image
User avatar
damir661
Posts: 1382
Joined: Tue Jun 02, 2009 12:48 pm
Location: Beograd-SRB

Re: Godišnjica foruma u Banovićima - putopis

Post by damir661 »

Pauza se malo odužila jer je najavljen teretni voz za Turiju sa 740-113, pa smo čekali da on prodje.
Image

U medjuvremenu
Image
Image
Image
User avatar
damir661
Posts: 1382
Joined: Tue Jun 02, 2009 12:48 pm
Location: Beograd-SRB

Re: Godišnjica foruma u Banovićima - putopis

Post by damir661 »

Do turije nismo više pravili fotostopove. Stižemo u turiju, našu poslednju stanicu, tamo 720-002 vredo radi. Naša lok 55-19 se otkvačuje da bi promenila stranu.
Image

Staica Turija ima gotovo istu namenu kao i stanica Grivice. Dok je 55-19 menjala stranu, mi smo posmatrali istovar uglja iz teških kamiona nosivosti 18t u postrojenje iz koga se zatim ugalj tovari u vagone
Image

720-002 je imala poprilično ogoljen mašinski prostor tako da smo mogli da posmatramo on-line rad kompresora, i prenosnika
Image
Image
User avatar
damir661
Posts: 1382
Joined: Tue Jun 02, 2009 12:48 pm
Location: Beograd-SRB

Re: Godišnjica foruma u Banovićima - putopis

Post by damir661 »

55-19 obilazi okolo
Image

55-19 staje na voz
Image

Zakvačivanje, čuvena "osmica"
Image

Vraćamo se lagano naza prema Banovićima, bez zadržavanja, ali smo imali instant tuširanje, kada je lokic u jednom trenutku ispustila "nešto", tako da je nekolicina nas, izgledala kao pravi rudari.
Interesantno je napomenuti još i to da je svo vreme za ručnom kočnicom vagona bio prisutan kočničar, pošto lok 55-19 nema vazdušni vod već samo lokomotivsku kočnicu, tako da je korišćenje pritvrdne kočnice na vagonima bilo neizbežno u cilju ublažavanja udara vagona o lok, prilikom usporavanja ili stajanja voza.
Image
User avatar
damir661
Posts: 1382
Joined: Tue Jun 02, 2009 12:48 pm
Location: Beograd-SRB

Re: Godišnjica foruma u Banovićima - putopis

Post by damir661 »

Vratili smo se u Banoviće-separaciju, otkačujemo 55-19
Image
Image
Image

Tu nas čeka spremna Škoda 25-30 sa drugom garniturom vagona.
Image
Image
User avatar
damir661
Posts: 1382
Joined: Tue Jun 02, 2009 12:48 pm
Location: Beograd-SRB

Re: Godišnjica foruma u Banovićima - putopis

Post by damir661 »

Posle lepe i ugodne vožnje, odlazimo u odmorište Mačkovac u blizini Banovića na ručak, odnosno oblizak buduće trase pruge prema Zlaći.
Žičara preko koje se odlaže jalovina
Image

Posle zakuske, smo prisustvovali prezentacijama o budućem radu foruma, koi je držao admin, zatim o mogućnostima ekskurzije na Mokru goru, kao i o projektima o budućoj pruzi prema Zlaći, koji je držao Dževad, kao i uopšte o stanju i aspektima očuvanja preostalih parnih lok u BiH.
Tada je uslovno rečeno bio prvi znak za fajront, no nekolicina nas se vratila u Banoviće kako bi i dalje lovili voz sa češkim turistima koji je vukla Škoda 25-30. Tu se pozdravljamo sa Adminom i ostatkom ekipe koji nisu išli s nama, a ja, Ćiro, Ela, Doktor, lovac sa pruge i još par njih se vraćamo i zauzimamo poziciju na pruzi nedaleko od stanice Grivice. Pozdrvaljmo se sa Dževadom koji nas napušta, zahvaljujemo mu se na svemu, a mi polako krećemo niz prugu.

Sreća nas je poslužila u daljini se pojavljuje teretni sa 740-113, ekipa se rasporedjuje za slikanje
Image
Image
User avatar
damir661
Posts: 1382
Joined: Tue Jun 02, 2009 12:48 pm
Location: Beograd-SRB

Re: Godišnjica foruma u Banovićima - putopis

Post by damir661 »

Čekajuči prolazak voza sa Škodom, isti teretni je već stigo da ostavi tovarene i uzme prazne vagone. Medjutim u tom trenutku se čuje i Škodin pisak koji nagoveštava njen nailazak, tako da smo se svi našli u dilemi kako se postaviti za slikanje, odnosno koji će voz prvi proći. Istovremeno se izmedju koloseka šetala izvesna baka, za čiji život smo se dobro "zabrinuli", zbog nailaženja vozova po oba koloseka, kao i zbog upadanja u kadar.

Levo-desno, levo-desno, ipak teretni ode prvi.
Image
Image

Čim smo ugledali kraj teretnog na vidiku se pojavljuje Škoda, tako da je u jednom trenutku to izgledalo, desni kolosek teretni, zatim u sredini "baka", a na levom koloseku, Škoda
Image
Image

Ovo je bila ujedno i moja poslednja fotka na ovome putu, i pošto smo svi utvrdili da je baba ostala čitava, polako je došlo vreme za rastanak, nadam se ne zadugo, ja se sa Ćirom vraćam za Tuzli i krećem natrag za Beograd.
To bi bilo to s moje strane, nadam se da će i ostali postaviti nešto svoje, zaista prelep izlet, druženje, hvala svima na učestvovanju, hehe, vidimo se nekom drugom prilikom.
User avatar
Bo Bo
Posts: 2283
Joined: Mon Jun 01, 2009 2:50 pm
Location: Sarajevo BiH

Re: Godišnjica foruma u Banovićima - putopis

Post by Bo Bo »

Lijepe slike, lijep putopis a mislim još ljepše druženje. Žao mi je što nisam mogao biti prisutan, ali kako Damir kaže, vidimo se nekom drugom prilikom. Pozdrav Bo Bo ;) .
Image
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Godišnjica foruma u Banovićima - putopis

Post by Ćiro_bos »

Kada ti snimi sve ovo čovječe?
Ja mislio ti ništa, onako pokoju snimiš, drugi se slomiše fotkajući, a ti i snimio i postavio pravu reportažu. Bravo Damire, još jednom si pokazao svoju ljubav prema ovim stvarima. Hvala ti još jednom :-bd .
Pozdrav...
Posavina expres
Post Reply