Lov sa lovcem...

User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Lov sa lovcem...

Post by Ćiro_bos »

Za petak dana 04.06.2010.g. su mi se najavila tri ljubitelja željeznica i fotografije. To su Berislav Žilić poznatiji kao lovac_na_pruge, Dragutin Staničić i Siniša Abramović iz Zagreba i Ogulina. Namjeravali su poslikati u petak širu okolinu, na miru i u manjoj gužvi, prenoćiti, a zatim u subotu ići sa nama na proslavu godišnjice foruma vozovi.com u Banoviće, što je događaj sam po sebi...
Par dana sam pripremao teren za ovu posjetu, nazvao neke važne ljude da nam naprave prigodu snimanja na okolnim prugama, pa im se ovom prilikom posebno zahvaljujem. Neću ih nabrajati jer bi to bilo za njih možda kontraproduktivno, ali znaju oni...a znam i ja. Hvala!

Momci su se javili da su prešli granicu na Savi oko 09.00. Tačno po ranijem dogovoru u 10.05 sam ih dočekao u Tinji. Poslije brzoga pozdravljanja u moje auto je presjeo Dragutin i avantura je počela. Žurio sam slikati kod Bos. Poljane motornjak ŽRS 813 Tuzla-Doboj. Kraj Poljane je trebao proći oko 10.28 h. Stali smo kod nadvožnjaka Bos.Poljane i pokušali uhvatiti što bolju poziciju za snimanje. Imali smo ravno 5 minuta. Odjednom dečke nisam mogao vidjeti, iskusno i brzo su se razmjestili. I ja napravim fotku motornjaka na ulazu u stanicu

Image

Image

Nazovem operativca i on mi kaže da na odjavu ovoga jaši voz sa Tads vagonima za Brčko. Pošto smo već bili u triangli krenuli smo na njen drugi krak, odvojak za Brčko. Poslije brzih zauzimanja pozicija voz je naišao, a Siniša malo ostao u kadru, malo se vidi i Bero koji je bio malo sporiji

Image

Image

I ode za Brčko

Image

Taman smo se skupljali kada se skretnica kraj Siniše okrenula, što je bio dobar znak... Brzo se začula sirena...Iz stanice Bos. Poljane je naišla Plasserica, mašina za podbijanje pruge i plug. Moj fotić je zatajio, kaže mi nešto error, ali su ostali slikali. Ove dvije je uslikao Bero. Hvala!

Image

Image
Posavina expres
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Lov sa lovcem...

Post by Ćiro_bos »

Opet uzvik da se okreće skretnica, ovaj put za odvojak prema Termoelektrani. Znači nailazi "termo voz" kako ga mi zovemo u žargonu.

Image

Image

I na odvojnoj skretnici ide za TE. Dragutin je odavde snimao. Ovakvih vozova ovde ima oko 12-14 pari dnevno. Voze ugalj sa 5 raznih lokacija-rudnika.

Image

Image

Dečki nisu skrivali svoje oduševljenje. Neko je rekao da smo za 21 minutu snimili 4 voza. Kažu izuzetan tref i ulov.
Posavina expres
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Lov sa lovcem...

Post by Ćiro_bos »

Po planu akcije smo trebali u već dogovoren posao u depou i stanici Kreka, ali smo pokušali nešto što nisam do kraja pripremio...Radilo se o posjeti rudničkoj ložionici Bukinje, sa istiomenim rudnikom gdje se održavaju parnjače normalnog kolosijeka.
Prethodnih dana sam povukao neke svoje veze, ali su mi odgovorili da su se pravila promijenila i da takve posjete odobrava samo njihov Direktor uz određenu novčanu nadoknadu. Zato su mi ljudi preporučili da se najavimo Direktoru pa šta on odluči.
Tu sam već bio pa smo lagano ušetali u krug ložionice sa 4 kamere oko vrata, sve na gotovs. Oko nas raj od parnjača, ali nismo smjeli okidati kradom, bez dozvole. Primio nas je tehnički rukovodilac u svoju kancelariju, znao me lično, a i sa onih vožnji 33-kama...Ugodno smo ćaskali i čekali da nas primi Direktor. Konačno smo bili primljeni, par kurtoaznih, dosta poslovnih i railfanovskih riječi je urodilo plodom i dobili smo zeleno za slikanje i obilazak. Hvala ekipi u Bukinju na ljubaznosti!
Odmah po izlasku iz kancelarija, na balkonu su dečki imali vatreno krštenje. Ispod je prolazila jedna 62-jka pod parom. Možete misliti koliko smo škljocali

Image

Image

Ispred hale za opravke je stajala zahlađena 33-236

Image

Image

Desno na kolosijeku je stajala nekakva čudna kombinacija starih i obnovljenih vozila

Image

Image
Posavina expres
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Lov sa lovcem...

Post by Ćiro_bos »

Moji kompanjoni su još uvijek lovili onu 62-jku

Image

Svi zajedno smo ušli u glavnu halu za opravke. Sa ulaza smo odmah vidjeli jednu 33 na remontu

Image

Mnogo slika bez nekoga reda iz radionice

Image

Image

Image

Image
Posavina expres
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Lov sa lovcem...

Post by Ćiro_bos »

U visokoj fazi dovršetka na velikoj opravci je bila 33-248. Napolju smo vidjeli njezin tender.

Image

Image

Image

Image

U svom uzbuđenju nisam ni primijetio da iza pregrade ima još blaga...Iza je stajala 33-064, kažu na srednjoj opravci

Image

Image

...koju su moji pratioci već otkrili, snimali. Bero se raspitivao za tehničke detalje. Ko zna, možda nešto od ovoga paše na Niskopodni

Image

Image
Posavina expres
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Lov sa lovcem...

Post by Ćiro_bos »

Iza te lok je stajala 62-123, takođe u nekakvoj manjoj opravci

Image

Image

U radionici sam imao par poznanika, školskih...Neki su me znali iako ja njih ne. Moja, za njih malo čudna zanimacija se izgleda baš pročula. Iako su ovde navikli na kravatirane strance koji liježu u blato da slikaju parnjaču, to od nekoga odavde ne bi očekivali.
Nekoliko slika radova na 33-064

Image

Image

Image

Ispod...carstvo čula

Image

Zadnja slika iz radionice....Bero u ulozi ložača parne lokomotive

Image
Posavina expres
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Lov sa lovcem...

Post by Ćiro_bos »

Opet smo napolju.
Iza tendera od 33-248 stoje dvije zahlađene 62-jke. Kakva će im biti sudbina u bližoj budućnosti, ne znam...

Image

Image

Image

Iza njih je kotao od 33 serije, očito kasiran i služi za dijelove...moja pretpostavka je da bi to mogao biti kotao od 33-216

Image

Image

Image

Ostali su se opet bavili sa onom koja je pod parom, 62-376

Image

Image

Image

Image

U Bukinju raspolažu sa 5 lok serije 33. Ovde smo vidjeli 33-064, 248, 236, a nismo vidjeli one koje su na radu u Šikuljama 503 i u Dubravma 504.
Kažu da imaju i 5 komada serije 62. Ovde smo vidjeli 62-123,376,637,368. Petu nismo vidjeli i ne znam koja je.

Mnogo smo htjeli ovaj petak... Nije bilo vremena pa smo posjet stanici i depou ŽFBH Kreka otkazali.
Jednoglasno smo odlučili da je Lukavac sledeća destinacija. Tamošnji šef stanice Hidajet nas je već tri puta tražio i pitao gdje smo...

Krenuli smo tamo u 12.30 h. Za nekih 2 h snimanja jako puno naslikanog. Bili smo zadovoljni, ali kao i uvijek htjeli još.
Posavina expres
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Lov sa lovcem...

Post by Ćiro_bos »

Do obližnjeg Lukavca, put vodi preko pruge, gdje je rampa i stajalište Lukavac Tvornica. Upravo kada se moje auto približavalo rampi radnik ju je spuštao...Ide voz. Još bolje. Iskočili smo iz auta i naslikali nailazeći voz sa Tads vagonima

Image

Image

Voz ode, a mi nastavismo put...Ispred stanice je pasarela sa koje sam često slikao. Tu smo svratili da vidimo stanje. Obećavalo je

Image

Jedna 661 je stajala lijevo, koksarina lok 734 je pokrenula neko bruto, a na drugoj strani stanice je još jedna 661 naguravala Tads vagone u stanicu

Image

Image

Image

Image

Image

Image
Posavina expres
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Lov sa lovcem...

Post by Ćiro_bos »

Prošavši ispod nas, odveze prazne vagone na utovar u koksaru

Image

U stanici je ostala ona 661 na istome mjestu, a sa druge strane je druga zagurala Tads vagone

Image

Sišli smo sa pasarele i sjeli u auta...Idemo domaćinu, šefu stanice Lukavac

Image

Parkirali smo kraj stanične zgrade, ali smo odmah, poslije brzoga pozdravljanja sa domaćinom krenuli slikati. Da nam šta ne bi promaklo. Na osmom je 661-308

Image

I ova stanica je imala psa...koji valjda voli vozove. Cijelo vrijeme se motao po kolosijecima bez uzbuđivanja na vozove i lokomotive

Image

Kao i svi psi, najviše od sveg posla je volio lizati...

Image
Posavina expres
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Lov sa lovcem...

Post by Ćiro_bos »

Pošto je ostavila Tads-ove po šestom se približava i 661-275

Image

Gosti su bili presretni zbog ukazane zgode, pa su aparati neprestano škljocali. Osoblje u stanici naviklo na te stvari je ipak prepoznalo malo veće zaljubljenike vozova

Image

Image

Image

Image

Manevrista je smjestio ovu na deseti...

Image
Posavina expres
Post Reply