Zaboravljena pruga Vogošća-Semizovac

User avatar
Bo Bo
Posts: 2283
Joined: Mon Jun 01, 2009 2:50 pm
Location: Sarajevo BiH

Re: Zaboravljena pruga Vogošća-Semizovac

Post by Bo Bo »

Pogled na prugu Šamac-Sarajevo na jednu pa na drugu stranu.
Image

Image

Signali u pravcu Semizovca
Image

Teretni voz čeka križanje sa lokacom za Zenicu
Image
Image
User avatar
Bo Bo
Posts: 2283
Joined: Mon Jun 01, 2009 2:50 pm
Location: Sarajevo BiH

Re: Zaboravljena pruga Vogošća-Semizovac

Post by Bo Bo »

Putopis završavam sa fotografijama stanice Smizovac, treba priznati prostor oko stanice je jako uredan, cvjeće posijano nema smeća.
Toliko od mene za ovaj put. Pozdrav Bo Bo ;) .

Image

Image
Image
User avatar
damir661
Posts: 1382
Joined: Tue Jun 02, 2009 12:48 pm
Location: Beograd-SRB

Re: Zaboravljena pruga Vogošća-Semizovac

Post by damir661 »

Mene ovde buni jedna stvar, koliko znam i Vogosca i Semizovac su susedne stanice na pruzi Sarajevo-Samac, i sad ako sam dobro shvatio, pruga polazi iz Semizovca, malo kroz grad pa ulazi u Vogoscu? Hocu da kazem, ispada da je ova pruga odnosno industrijski kolosek u stvari nesto kao paralelna trasa pruge Samac-Sarajevo. :-?
eddielexx
Posts: 98
Joined: Mon Feb 22, 2010 7:45 pm

Re: Zaboravljena pruga Vogošća-Semizovac

Post by eddielexx »

damir661 wrote:Primecujem i upotrebu hidraulicne nagazne pedale (uredjaja sa aktiviranje putnog prelaza) slicno kao i magnetni sinski kontakt.
Kada je tu proso poslednji voz????
Ima 15 dana, 661 je odvukla neki ogroman voz tamo, svaki mjesec prolazi ovuda, i cijela Vogošća se trese :D
Inače ovo je moja ruta, svaki dan idem ovom prugom :D
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Zaboravljena pruga Vogošća-Semizovac

Post by Ćiro_bos »

damir661 wrote:Mene ovde buni jedna stvar, koliko znam i Vogosca i Semizovac su susedne stanice na pruzi Sarajevo-Samac, i sad ako sam dobro shvatio, pruga polazi iz Semizovca, malo kroz grad pa ulazi u Vogoscu? Hocu da kazem, ispada da je ova pruga odnosno industrijski kolosek u stvari nesto kao paralelna trasa pruge Samac-Sarajevo. :-?
Pruga za Vogošću je ind. kolosijek koji se odvaja iz Semizovca. Vogošća je prigradsko naselje Sarajeva, ali ga dijeli par velikih brda od toga grada...nekim tunelom bi se moglo spojiti Vogošća i Sarajevo putna i tada to i ne bi bio veliki komad pruge...
pozdrav...
Posavina expres
eddielexx
Posts: 98
Joined: Mon Feb 22, 2010 7:45 pm

Re: Zaboravljena pruga Vogošća-Semizovac

Post by eddielexx »

Ja i nas cetveroosovniski kolega smo pricali o tome, ta pruga moze da prati cestu sve do hotonja, a onda mostom preci onu uvalu ispod kobilej glave, i onda sa mosta u tunel kroz kobilju glavu, izaci na barama, i onda je podici i iznad ceste je dovuci do Blijeka... Ja mislim da bi bilo brze kad bi tuda isli svi vozovi, umjesto preko rajlovca.
ubrzani
Posts: 140
Joined: Thu Apr 29, 2010 7:53 am

Re: Zaboravljena pruga Vogošća-Semizovac

Post by ubrzani »

eddielexx wrote:Ja i nas cetveroosovniski kolega smo pricali o tome, ta pruga moze da prati cestu sve do hotonja, a onda mostom preci onu uvalu ispod kobilej glave, i onda sa mosta u tunel kroz kobilju glavu, izaci na barama, i onda je podici i iznad ceste je dovuci do Blijeka... Ja mislim da bi bilo brze kad bi tuda isli svi vozovi, umjesto preko rajlovca.
Ko će to sve platiti? Zar nije bolje usmjeriti lovu u vozni park koji u stvari zarađuje novac, pa kad istog bude onda je lako skontat gdje ga potrošiti. Može i u onoj somborskoj "biblioteci" Damirovoj, ali je preduslov da ga ima.
eddielexx
Posts: 98
Joined: Mon Feb 22, 2010 7:45 pm

Re: Zaboravljena pruga Vogošća-Semizovac

Post by eddielexx »

ubrzani wrote:
eddielexx wrote:Ja i nas cetveroosovniski kolega smo pricali o tome, ta pruga moze da prati cestu sve do hotonja, a onda mostom preci onu uvalu ispod kobilej glave, i onda sa mosta u tunel kroz kobilju glavu, izaci na barama, i onda je podici i iznad ceste je dovuci do Blijeka... Ja mislim da bi bilo brze kad bi tuda isli svi vozovi, umjesto preko rajlovca.
Ko će to sve platiti? Zar nije bolje usmjeriti lovu u vozni park koji u stvari zarađuje novac, pa kad istog bude onda je lako skontat gdje ga potrošiti. Može i u onoj somborskoj "biblioteci" Damirovoj, ali je preduslov da ga ima.
Isti onaj ko je platio i Talgo koji ustvari nece donositi pare... A teretni prevoz, koji donosi pare, svakako se ne modernizuje, imamo dovoljno svega zasad.. tako da...
User avatar
Bo Bo
Posts: 2283
Joined: Mon Jun 01, 2009 2:50 pm
Location: Sarajevo BiH

Re: Zaboravljena pruga Vogošća-Semizovac

Post by Bo Bo »

eddielexx wrote:
ubrzani wrote:
eddielexx wrote:Ja i nas cetveroosovniski kolega smo pricali o tome, ta pruga moze da prati cestu sve do hotonja, a onda mostom preci onu uvalu ispod kobilej glave, i onda sa mosta u tunel kroz kobilju glavu, izaci na barama, i onda je podici i iznad ceste je dovuci do Blijeka... Ja mislim da bi bilo brze kad bi tuda isli svi vozovi, umjesto preko rajlovca.
Ko će to sve platiti? Zar nije bolje usmjeriti lovu u vozni park koji u stvari zarađuje novac, pa kad istog bude onda je lako skontat gdje ga potrošiti. Može i u onoj somborskoj "biblioteci" Damirovoj, ali je preduslov da ga ima.
Isti onaj ko je platio i Talgo koji ustvari nece donositi pare... A teretni prevoz, koji donosi pare, svakako se ne modernizuje, imamo dovoljno svega zasad.. tako da...
Projekat prigradske željeznice ne bi pada na račun ŽFBiH već na budžet kantona, kreditna sredstva EBRD-a. Ova projekta je još uvijek na nivou ideje. Pozzz Bo Bo ;) .
Image
User avatar
68847
Posts: 1895
Joined: Mon Jun 01, 2009 3:33 pm
Location: Travnik

Re: Zaboravljena pruga Vogošća-Semizovac

Post by 68847 »

Radnu akciju pa da kopamo?
A ja'!
Nemere to.
Nema visih ciljeva.
Najvazniji je - "ja jedini"
Svak zase i samo sebi.
Sub sole aut pluvia ducemus ea.
Post Reply