Moje čeke, moji vozovi...

User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Moje čeke, moji vozovi...

Post by Ćiro_bos »

Nastavljamo...

Čeka br.4, Piramida
Nalazi se između stanica Tinja i D. Potok, negdje u sredini. Fotkanje samo rano ujutro, zato su i slike bledunjave, u izmaglici i jarko osvijetljene. Idemo da vidimo kako to izgleda:
Duži teretni voz iz pravca Tinje

Image

Image

Image

Ulazak u krivinu sa pomoćne čeke bi izgledao ovako

Image

Image

Posavina gazi ko prava

Image

Image

Image

Image
Posavina expres
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Moje čeke, moji vozovi...

Post by Ćiro_bos »

Pogled na moju čeku-piramidu sa prednje strane, sa pruge

Image

A zašto je zovem piramida, shvatit ćete kada je vidite sa zadnje strane...Pokušao sam je osvojiti sa te, zadnje strane, ali je vrlo strmo, sa gustim šibljem i šumom...

Image

I pogled sa jedne strane. Kao piramida, da je u Visokom sigurno bi bila predmet Semira Osmanagića and comp.

Image

Kako je osvojiti. Pogled gore je kao pogled u nebo...neki poduzetnik je tu počeo eksploataciju kamena, ali mislim da mu je osnovna namjera ovo srušiti da vidi ima li tu grobova bosanskih faraona, bezbeli sa što više zlata

Image

Srećom, taj poduzetnik je gore uputio nekog gusjeničara, koji je prokrčio put...ko uz nos, ali nema šiblja

Image

U nekakvoj cik-cak verziji se popnem do jedne goleti, skoro pri vrhu brda. Obratite pažnju da je kamen naslagan! Semireeee....Odavde idem bez nekog iskrčenog puta.

Image
Posavina expres
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Moje čeke, moji vozovi...

Post by Ćiro_bos »

Tu je i nekakva rupa...Pljačkaši grobova su tu već ispitivali postojanje piramide?

Image

Ovaj puta mi rupe nisu prioritetne i nastavljam uzbrdo...okliznuti se značilo bi katastrofu. Zašto? Shvatit ćete kada pogledamo odozgo.

Image

Ovde sam se penjao ravno 5 puta i slikao vozove. Evo kako izgleda odozgo. Dole lijevo vidite moj pežo, kako me vjerno čeka.
Lijevo gore je lokalitet Orlove klisure. ...iza je Majka svih krivina, a na desnoj ivici klisure, visoko gore, sam puno puta bio i snimao tu krivinu. Klisura je tjesnac u kojem su smješteni rijeka Tinja i pruga i magistralna cesta Županja-Opuzen. Zanimljivo da klima nije ista sa obje strane ove klisure

Image

Desno je pogled prema D.Potoku, a krivina koja preovladava je R-300 m.

Image

Na samom mjestu snimanja sam imao u društvu jedno drvce...mislim da je divlja kruška, mi je zovemo Medine kruščice

Image

Životinja nije bilo. Totalno. Jedva sam jednom našao skakavca koji se i sam sklonio u hlad kamena, na ovoj užasnoj toploti

Image
Posavina expres
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Moje čeke, moji vozovi...

Post by Ćiro_bos »

Nastavljamo snimati.
Opet teretni voz sa cisternama

Image

Image

Image

Image

I još jedan, malo drugačiji!
I tipičan primjer kako neko zapali vatru kraj pruge onda kada vi čekate voz...

Image

Image

Image

Image

Neki dan sam poranio i otišao do piramide!
Poseban razlog je namjera da slikam Posavinu u novom izdanju...Dakle, od prije par dana ovaj voz vuče lok 212-215 rekonstruisana u Gredelju za ove potrebe, za ovaj voz.
07.55 h nailazi...boja joj je grozna za slikanje ujutro

Image

Image

Image

Image

Image
Posavina expres
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Moje čeke, moji vozovi...

Post by Ćiro_bos »

Znao sam tada da u Tinji ima manevra, da od dva voza prave jedan, pa ću i njega sačekati
Stavio sam kapu preko fotoaparata, da ga sunce ne ošteti

Image

Znajući za slijed događaja, prionuo sam na svoj ponešeni doručak iz vrećice, koji se sastojao od malo hljeba i suhe maščobe, što bi rekao moj prijatelj 68847. Sve je to postavljeno na polici od klesanog kamena (Semireeeeee!) koja mi je bila tu, uvijek pri ruci.

Image

Obrok sam obilato zalio sa vodom, koja je imala naziv "Jana"...što me podsjeti da je u usput autu treštala muzika, pjesma koju je izvodila folk diva Jana. I tako u dokolici i ja počeh pjevušiti njene sugestivne stihove: "Troši me ove noći, troši me ja ću moći, troši me slobodno, ima me dovoljno"!

Image

I zamalo da ne prođe voz, kolko sam se zanio u pjesmi...srećom niko ne čuje moju verziju te pjesme.
Nailazi voz. Pošten voz. 13 Tads tov i 22 Eas prazno. Vozina!

Image

Image

Image

Odlazim...još jedan snimak: Medine kruščice kraj mene su počele zreti. Tek sam sada primijetio.

Image

Silazim.
Oh Jano, Jano! Troši me ove noći...
pozdrav....
Posavina expres
Post Reply