Sa pruge Doboj-Novi Grad

User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Sa pruge Doboj-Novi Grad

Post by Ćiro_bos »

Sačekao sam kraj...sve pohvale za jedan zaista kompletan putopis sa ove pruge. Lijepe slike koje obuhvaćaju ono bitno.
Opšti utisak je da je pruga u dobrom stanju, što je naravno, relativno...I treba da bude u dobrom stanju jer je to jedina pruga u BiH koja nije pretrpjela skoro nikakva oštećenja tokom zadnjega rata. Ali to je druga priča.
pozdrav...
Dusko_BG wrote:Duga pravina pred Prijedorom, jedna od nekoliko na ovoj pruzi.Inace pruga je u dosta dobrom stanju.Laganih voznji nema, izuzev stanica.
Vjerovatno misliš na ograničene brzine pri ulasku u stanice? S obzirom da su SS uređaji na ovoj pruzi očuvani i u funkciji, čudi me to ograničenje. Zbog tih ispravnih SS uređaja na toj pruzi se sada vozi sa najvećom brzinom u BiH, a na ŽFBH i pored odrađenog remonta brzine ostaju iste.
Još jednom sve čestitke!
pozdrav...
Posavina expres
Dusko_BG
Posts: 176
Joined: Wed Feb 10, 2010 2:07 pm
Location: Bijeljina/Beograd

Re: Sa pruge Doboj-Novi Grad

Post by Dusko_BG »

Hvala Ciro! Ovo o ogranicenje brzine ili mozda za lagane voznje mogao bi da objasni neko upuceniji od mene.Djavo bi ga znao..mozda su i skretnice u pitanju.Lagano se ide kroz citavo stanicno podrucje.Prosle godine kada sam bio na turi u tim krajevima cini mi se da toga nije bilo..za stanicu Potkozarje sam siguran da nije.Pitacu sta je u pitanju da ne pricam napamet.
Iznenadio sam me i jako uredan pruzni pojas.Ja u Beogradu zivim u ulici pored pruge, bolje receno pruga jer su 4 kolosijeka i ono sto je do juce bilo sitno rastinje danas je suma tako da ne mogu vise ni da vidim ni da slikam vozove =((
Pruga je ocuvana, vjerovatno da ima veze i sa tim sto nije bilo ratnih dejstava i jos jednom cu se osvrnuti na stanje pruga u gradu gdje provodim dobar dio svog vremena, u Beogradu gdje se nije ratovalo a brzine na prugama po gradu su pale na 10 km/h.
Svakako najbolja dionica u u citavoj zemlji je od Novog Grada do Dobrljina gdje se vozi 80 km/h.

Pozdrav!
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Sa pruge Doboj-Novi Grad

Post by Ćiro_bos »

Dusko_BG wrote: Iznenadio sam me i jako uredan pruzni pojas.Ja u Beogradu zivim u ulici pored pruge, bolje receno pruga jer su 4 kolosijeka i ono sto je do juce bilo sitno rastinje danas je suma tako da ne mogu vise ni da vidim ni da slikam vozove =((
Pozdrav!
Krajem ljeta se otpočinju radovi na krčenju rastinja iz pružnog pojasa, koji se obično dovede u red na zime, a ovaj opet u proljeće započne intenzivno rasti...i tako stalno. Znači od raspoloživog broja pružnih radnika, ili mehanizovano, sad postoje i TMD sa kosačicama, sjekačicama na kranu , koje to dovedu u normalno stanje. Koliko se gdje uradi to je ogledalo održavanja pruge. Tu očito da se radi dobro i redovno :-bd .
Sa rastinjem i nekako, ali su veći problemi sa građevinama koje se prave bukvalno u profilu...Gdje toga nema, znači da ima reda i zakona.
pozdrav...
Posavina expres
Dusko_BG
Posts: 176
Joined: Wed Feb 10, 2010 2:07 pm
Location: Bijeljina/Beograd

Re: Sa pruge Doboj-Novi Grad

Post by Dusko_BG »

Pitao sam za lagane voznje kroz stanice..konkretno u Potkozarju je uvedena lagana voznja zbog losih skretnica.
I jos samo da se ispravim..svjetlosne ulazne imaju i stanice Ramici i Piskavica!

Pozdrav
User avatar
damir661
Posts: 1382
Joined: Tue Jun 02, 2009 12:48 pm
Location: Beograd-SRB

Re: Sa pruge Doboj-Novi Grad

Post by damir661 »

Vjerovatno misliš na ograničene brzine pri ulasku u stanice? S obzirom da su SS uređaji na ovoj pruzi očuvani i u funkciji, čudi me to ograničenje. Zbog tih ispravnih SS uređaja na toj pruzi se sada vozi sa najvećom brzinom u BiH, a na ŽFBH i pored odrađenog remonta brzine ostaju iste.
Još jednom sve čestitke!
pozdrav...
Mislim da je stanicni uredjaj u Prijedoru potpuno ispravan (kao i u Lukavcu), jedino ne znam kako se u pricu uklapaju izlazni signali.
Ogranicena brzina je mozda u stanici kao sto Dusko kaze zbog losih skretnica.
User avatar
stjepan
Posts: 1178
Joined: Mon Jun 01, 2009 6:24 pm
Location: Hrpelje Kozina

Re: Sa pruge Doboj-Novi Grad

Post by stjepan »

Dusko_BG wrote:...I jos samo da se ispravim..svjetlosne ulazne imaju i stanice Ramici i Piskavica!

Pozdrav
A"brdo"?
Prve svjetlosne signale na toj pruzi je dobila Ivanjska (sada Potkozarje) i još ih ima :D
Pozdrav!
Boze daj mi strpljenja,jer ako mi das snagu pobicu ih sve!
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Sa pruge Doboj-Novi Grad

Post by Ćiro_bos »

damir661 wrote: Mislim da je stanicni uredjaj u Prijedoru potpuno ispravan (kao i u Lukavcu), jedino ne znam kako se u pricu uklapaju izlazni signali.
Ogranicena brzina je mozda u stanici kao sto Dusko kaze zbog losih skretnica.
U Prijedoru i Lukavcu je elektromehanički blok uređaj. Ukoliko su ispravni, a trebaju da jesu, onda su skretnice u putu vožnje po osiguranju pouzdano pritvrđene, što je najviši stupanj osiguranja, teoretski isti kao i kod novih Siemens postavnica. U tu priču se uklapaju i izlazni signali koje Prijedor posjeduje i koji su uključeni u sistem.
pozdrav...
Posavina expres
User avatar
mr.nice
Posts: 317
Joined: Wed May 05, 2010 8:35 pm
Location: Piskavica/Omarska ŽRS

Re: Sa pruge Doboj-Novi Grad

Post by mr.nice »

Aha,vidim diskutujete malo o SS uređajima u pomenutim stanicama,što se tiče svjetlosnih signala imaju ih stanice Ramići,Potkozarje,Piskavica,Snjegotina,Dragalovci i meni se čini Stanovi,u pitanju su pouzdano zaključane skretnice.Lagane vožnje kroz stanice su uglavnom zbog loše skretničke građe i istrošenosti prevodničkih aparata.Na potezu Banja Luka - Piskavica ima najviše laganih vožnji zbog,puknuća šine,izbacivanje kolosijeka u krivinama prilikom velikih vrućina.Uglavnom pruga Banja Luka - Novi Grad je odavno zrela za remont,nadam se poslije remonta Kostajnica - Jošavka,prelazi se odmah na ovaj pravac.U stanici Prijedor su ispravni kolosiječni izlazni signali.Kolega Dusko,sledeći put se javi kad pođeš na ovaj kraj,ja radim u stanici Piskavica...Pozdrav i svaka čast za fotke sa mog kraja... ^:)^ ^:)^ :-c
Image
User avatar
damir661
Posts: 1382
Joined: Tue Jun 02, 2009 12:48 pm
Location: Beograd-SRB

Re: Sa pruge Doboj-Novi Grad

Post by damir661 »

Uglavnom pruga Banja Luka - Novi Grad je odavno zrela za remont,
Nadam se da se ne varam, ali zar nije jedan deo te pruge, negde izmedju Prijedora do Novog Grada radjen nesto skoro?
Izmedju Prijedora i Brezicana je Vmax 100km/h ako se ne varam
User avatar
stjepan
Posts: 1178
Joined: Mon Jun 01, 2009 6:24 pm
Location: Hrpelje Kozina

Re: Sa pruge Doboj-Novi Grad

Post by stjepan »

damir661 wrote:
Uglavnom pruga Banja Luka - Novi Grad je odavno zrela za remont,
Nadam se da se ne varam, ali zar nije jedan deo te pruge, negde izmedju Prijedora do Novog Grada radjen nesto skoro?
Izmedju Prijedora i Brezicana je Vmax 100km/h ako se ne varam
Kapitalni remont na tom odsjeku je rađen krajem sedamdesetih ili početkom osamdesetih godina prošlog vijeka,brzina koju navodiš je mislim samo za testiranje vozila.

Pozdrav!
Boze daj mi strpljenja,jer ako mi das snagu pobicu ih sve!
Post Reply