Izlet Raštelica-Ovčari-Konjic

User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Izlet Raštelica-Ovčari-Konjic

Post by Ćiro_bos »

Htio sam u stanicu sa doktorom popiti kafu, ali nas Ela povede na drugi kraj stanice...da vidimo što više. Sad mi je drago zbog toga. Izašli smo iz stanice kod ulaznog signala i čekali potiskivalicu od onoga voza da se vrati iz Bradine. Ovako je to izgledalo. Pod kišobranima, ali razgovor vezan isključivo za prugu

Image

Potiskivalica se pojavljuje u gornjem nivou. Preko jednog...

Image

I drugog vijadukta

Image

I nakon dva minuta se pojavljuje pred nama u srednoj zoni, prvo u tunelu

Image

Image

I ovi ispod nas je slikaju

Image

Brzo se pojavljuje ispred nas

Image

Image

I odlazi u stanicu, praćena brojnim objektivima

Image

Još dvije sa istoga mjesta, da vidimo, opipamo scenu

Image

Image

I tako smo propustili svoj prvi teretnjak i njegovu potiskivalicu u povratku...

Nastaviće se..
Posavina expres
User avatar
Otpravnik vozova
Posts: 582
Joined: Mon Jun 01, 2009 2:45 pm

Re: Izlet Raštelica-Ovčari-Konjic

Post by Otpravnik vozova »

Image

Dogovarao se sljedeći izlet na Unsku prugu.
Image
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Izlet Raštelica-Ovčari-Konjic

Post by Ćiro_bos »

Nastavljam...
Na istoj smo lokaciji čekali naredni voz iz Konjica, po koji je otišla ona potiskivalica, sve to u ugodnom druženju i razgovoru na šinama.
Poslije 30 minuta nailazi novi teretni voz

Image

Image

I potiskivalica...

Image

...koja zatim ugurava voz u obližnji tunel :D

Image

Sa iste lokacije gledamo isti voz na sledećem, gornjem nivou...Prvo preko jednog vijadukta

Image

Zatim preko drugog, od tri vidljiva vijadukta u gornjoj zoni, koji se vide od stanice Ovčari

Image
Posavina expres
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Izlet Raštelica-Ovčari-Konjic

Post by Ćiro_bos »

Pauzu koja je nastala do povratka potiskivalice smo iskoristili na razne načine...Dečki su se vratili u stanicu, a Ela i ja smo krenuli dalje prugom, još nekih dva kilometra. Ela kao domaćin i kao railfanatik mi je neprestano pokazivao važne tačke, odrone, šine, padokaze...Iako obično malo priča, ovaj puta smo mnogo pričali. Vidi se da je ponosan na ovu prugu, gotovo oduševljen i ovaj puta to oduševljenje prenosi na mene. Ali i bez mog domaćina sam itekako osjetio čari ovoga mjesta!
Došli smo do jednog tunela koji je bio duži i nismo išli kroz njega, već smo tu sačekali potiskivalicu u povratku. Naiđe na zasjeku između dva tunela. Sačekuša

Image

Image

Iza nas ulazi u sledeći tunel

Image

Zanimljivo da se čitav dan mašinovođe nisu uopšte uzbuđivale zbog našega fotografisanja...Ili su navikli na razne grupe na ovome mjestu, ili su vidjeli Elu sa nama?
Vraćajući se, još jedan fotos naše scene: Sa ovoga mjesta se vide sve tri zone naše pruge, dolje lijevo u kotlini donja, srednja je stanica i gornja je vijadukt

Image

Ulazak u stanicu

Image

Image
Posavina expres
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Izlet Raštelica-Ovčari-Konjic

Post by Ćiro_bos »

Opet sam pokušao sa doktorom koju prelomiti, ali Ela hita na drugu stranu stanice, ja za njim. Zauzimamo pozicije...Dolazi sledeći voz koga dočekujemo na ulaznim skretnicama od strane Konjica

Image

Image

Gledajući ovaj fotos primjećujem da svjetlosti ipak ima, ali sa druge strane voza...

Image

...a stari lisac Ela je to znao! Vidimo ga sa kišobranom na onoj stijeni gore. Snima, šta bi drugo gore radio :D

Image

Sa ulaznih skretnica se vidi i treći vijadukt u gornjoj zoni pruge

Image

Image
Posavina expres
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Izlet Raštelica-Ovčari-Konjic

Post by Ćiro_bos »

Ostajemo i dalje tu. Dolazi još jedan od Konjica...Potisak je dobio od nekoga drugoga voza. Gledamo ga u donjoj zoni...Ela se razveselio, voli kontejnere, a posebno što je ovaj težak voz, neprestano osluškuje zvuk lokomotiva komentarišući da imaju tu problema, da ova slabije vozi nego bi trebala. Stalno tu vozi i opet ga to veseli...

Image

Poslije 8 minuta se pojavljuje ispred nas. Ovaj puta mi je Ela džentlmenski ustupio svoju raniju poziciju za slikanje...ma ne baš, nisam se penjao na stijenu :(

Image
Image

Image

Image

Image

Image

Image

Poslije ovoga voza pošli smo u stanicu...još jedna slika ove male, ali velike stanice

Image

...gdje nas dočeka samo doktor 68847 kao skretničar i otpravnik vozova Adem. Ostali forumaši su zgulili prema Konjicu, umorni i gladni.
Poziranje najizdržljivijih

Image

Image
Posavina expres
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Izlet Raštelica-Ovčari-Konjic

Post by Ćiro_bos »

Pridružio se i skretničar pa je konačno pala prava kahva, maksuzija...ona što se pije dva sahata, malo priča, a puno kaže! Jest to sve, ali mi smo puno pričali, evocirali uspomene kada je ova pruga bila opremljena sa APB i TK, a sada nema nikakvo SS osiguranje. Poneka i sexi priča, a onda opet uzbuna: Vraća se potisak, ali su to sada dvije lok. Snimamo ispred stanice

Image

Image

Image

I dok se vraća sa pozicije, valjda zadovoljan

Image

Bilo je negdje oko pola tri...Bilo je još vozova, ali mi idemo u Konjic, da se pridružimo ostalim forumašima. Opraštamo se i zahvaljujemo na gostoprimstvu našim ljubaznim domaćinima. I ovim putem Hvala!

Nastaviće se...
Posavina expres
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Izlet Raštelica-Ovčari-Konjic

Post by Ćiro_bos »

Nastavlja se...
Oko tri sata smo doktorovim autom stigli u Konjic. Ekipa koja je ranije stigla je sjedila i rasula se, neki za Sarajevo, neki dalje....Ostali su još dvojica, Bo Bo i Dkw koje smo zatekli u obližnjem restoranu kako ručaju. Kako tu nisu služili pivu, mi se premjestimo u kafić kod novoga mosta. Slika te obnovljene ćuprije

Image

Dok smo čekali preostala dva forumaša jedan snimak ambijenta gdje smo uz ugodan razgovor i piće proveli narednih dva sata do lokala u 17.15 h za Sarajevo.
Ela i doktor 68847

Image

Doktor i mene usliko, fala bogu nije rengenska

Image

Kasnije su prišla i druga dvojica forumaša, pa se sjedilo...
Rastali se uz obećanje da ćemo ovo obavezno ponoviti i pošli na lokal. Na željezničkoj stanici u Konjicu izađemo na peron i vidimo naš lokal, vagon šveđanin, ali lokomotive nigdje

Image
Posavina expres
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Izlet Raštelica-Ovčari-Konjic

Post by Ćiro_bos »

Niz peron se vidi još jedna garnitura,od zagrebačkog brzog koji ide malo kasnije...njega ću čekati u Sarajevu

Image

Objaviše da će naš voz čekati nekih 30 minuta. Čeka lokomotivu koju su taj dan upotrebljavali za dodatnu potiskivalcu. I mi moramo čekati. Smjestimo se u kupe šveda
Dkw i Bo Bo

Image

....konačno stiže očekivana loksa

Image

Image

Image

Spremni za polazak

Image
Posavina expres
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Izlet Raštelica-Ovčari-Konjic

Post by Ćiro_bos »

Vožnja od Konjica i slike iz malo drugačije perspektive. Kroz tunel

Image

Ulazimo u stanicu naših današnjih događanja...Ovčari

Image

Otpravnik Adem, sada već naš jaran, dočekuje voz

Image

Napuštam stanicu sa nelagodom...divno sam proveo ovde dan

Image
Put prema stanici Grad i Bradina
U tunelu bar ne pada kiša, al je u Ivanu poplava mulja

Image

Izlaskom iz tunela ubi kiša

Image

Gore lijevo vijadukt

Image

Image

Kroz st. Grad

Image

Preko roštilja

Image
Posavina expres
Post Reply