Oklopni voz, Gradačac, sablja

User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Oklopni voz, Gradačac, sablja

Post by Ćiro_bos »

Idem dalje. U samom prigradskom dijelu Modriče sam naišao na znak...ne bilo koji. Ovaj. Upozorava vozače na nailazak voza...zadnji voz prije 18 godina

Image

Na putnom prelazu šine koje se gube između dvorišta i ubrzo ulaze u Rafineriju ulja Modriča?

Image

Da ne bi ostali dužni evo pogled i prema Gradačcu

Image

Dolazio sam do kruga Rafinerije, vidio neke opasne čuvare i onda u velikom luku zaobišao tu industiju. Cilj mi je izvorište, mjesto odakle se skretnicom odvaja pruga za Gradačac. Ostavim auto i dolazim kod predsignala (prostorni) stanice Modriča...Hodao sam oko 1 km prije negoli se u pravcu ukazala stanica

Image

Koridor Vc. Pruga dobra...Signal neispravan

Image

Sami ulaz u stanicu...mislio sam u posjet kolegama, ali je saobraćajna situacija bila tanka. U stanici samo TMD za održavanje kontaktne mreže

Image
Posavina expres
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Oklopni voz, Gradačac, sablja

Post by Ćiro_bos »

Blok kućica je nezaposjednuta

Image

Pogled iz stanice na skretnicu kojom se odvaja pruga za Gradačac

Image

Image

Image

Sa samog kolosijeka. Nova iskliznica...ali zašto je otvorena, a nema tragova bilo kakvih vožnji ovim kolosijekom. Da ne bude zabune ovaj kolosijek vodi prvo do rafinerije, pa onda za Gradačac

Image

Pa onda novo iznenađenje...Ovaj signal štiti područje stanice? Granični kolosječni signal! Zašto na ovome mjestu? Dijeli kolosijek na ograničene odsjeke...ali šta radi ovde nije mi nikako bilo jasno

Image

Vraćam se natrag prugom koridora Vc. Pruga za Gradačac ostaje desno...tamo se vidi i neka odvojna skretnica za rafineriju...tamo nisam smio. Čuvara je bilo mnogo! Već su me zagledali iz čuvarskih kućica

Image
Posavina expres
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Oklopni voz, Gradačac, sablja

Post by Ćiro_bos »

Neki stručnjak je kod signala napravio originalan prespoj...ovaj put sam znao i nisam zamalo slomio vrat gledajući u signal, a zakačio za ovo, kao prvi put

Image

Poslije signala je krivina R 600, nadvišenja 105 mm. Unutrašnja šina skoro mijenjana, ali vanjska se baš pori, čitavom dužinom

Image

Kod predsignala me čekao moj razigrani at...ne vjerujem da je travu pasao

Image

Kod Modriče je postojao i malo veči pružni most preko nekog kanala...našao sam most, ali pruge nigdje...onaj put kroz njive je nasip nekadašnje pruge

Image


Prema Modriči
Kod ovoga snimka moj Panasonic mi je rekao Ćao! baterija gotova. Ostao sam samo sa Cannonom, a i
on je izdisao
Image
Posavina expres
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Oklopni voz, Gradačac, sablja

Post by Ćiro_bos »

Vraćam se u Gradačac glavnim magistralnim putem. Na ulazu u grad prvo nailazim na bivši srednješkolski centar. Bio je na liniji razgraničenja. Napravljen je novi, a ovaj ostavljen kao i oklopni voz da svjedoči i opominje

Image

U gradu su i kršćanske bogomolje, takođe obnovljene i na mjestu

Image

Image

Moj cilj je ručati na kuli Husinbega Gradaščevića...i još ponešto. Dolazim u podnožje

Image

Mog ata ostavljam ispred dvorišta kule

Image

Ulazim u zgradu iznad čijeg je ulaza predivan doksat

Image
Posavina expres
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Oklopni voz, Gradačac, sablja

Post by Ćiro_bos »

Penjem se drvenim stepenicam na vrh kule gdje je smješten restoran, na visini od nekih 18 metara. Jedva sam našao mjesto. Gosti su bili opušteni i zadovoljni...Tiho se u pozadini čula muzika...naravno sevdalinka

Image

Kroz sredinu se dolazi stepenicama, svuda okolo prozori i prekrasan pogled na Posavinu i brdovitu Bosnu...Sjedeći ovde osjećao sam se kao Ćiro_beg :D
Naručio sam odmah pivo, tuzlaka i kahvu, a za poslije Begovu čorbu...da vidim kakve su čorbe begovi jeli, a malo i da odmorim od maščoba

Image

Pogled na Husejniju

Image

...te na donju utvrdu i zgradu škole gdje se taj dan odvijalo opšte glasanje za nove :o)

Image

Momak od kecelje je donio kahvu i pivo...Koje razočarenje!

Image
Posavina expres
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Oklopni voz, Gradačac, sablja

Post by Ćiro_bos »

Pozvao sam ga i rekao da mi pusti malo Stounse...rekao je da puštaju samo sevdalinke...pa zašto mi onda kahvu donosiš u ovakvom pakovanju, hoću džezvu i findžan, da ugođaj bude potpun. Shvatio je i nakon nekoliko minuta donio kahvu sa domaćim šećerom koji su punjeni orasima i mlijekom

Image

Popio sam obje i cvrljao pivo, što baš nije svojstveno begu. Cannon je izdisao. Stiže i begova čorba i još ponešto...Baš se ovde znalo uživati?

Image

I onda sam skontao zašto je Huseinbeg izgubio i zašto Gradačac nije postao glavni grad Bosne...begova čorba je bila od samoga krompira i nešto malo gljive i luka...Ja sam u Sarajevu jeo begovu čorbu koja je bila puna meeesa...zato su Sarajevo i njihovi begovi glavni postali!
No, ja hrani ne nalazim mahane

Image
Posavina expres
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Oklopni voz, Gradačac, sablja

Post by Ćiro_bos »

Popio sam i drugo pivo...i begovi su puštali vodu, pa na polasku odoh i ja da provjerim instalacije. Opa, talijanska

Image

Silazim...U doksatu ova posuda. Mislim da je služila za podgrijavanje kahve ili jela, pošto se prethodno napuni užarenim glavnjima drveta. Slično sam vidio kod moga djeda

Image

U hodniku je i vitrina se begovim ličnim naoružanjem...karakteristična sablja koja se nosila provučena kroz pojas

Image

Silazim niz strme stepenice. Odlazim da bih došao ponovo...Kao što reče jedan pjesnik:
"Taj Gradačac, ne zna čovjek
kako da mu naudi,
Osim ponovo u njeg dođe,
da ga ponovo vidi i zavoli.
I da nikada ne sazna zašto to tako!"

Image

Penjem se u brda Bosne. Već pada mrak. Vjerni Cannon napravi poslednju fotografiju danas: Brda Bosne prema Doboju...idem kući.

Image



pozdrav...
Posavina expres
User avatar
Bo Bo
Posts: 2283
Joined: Mon Jun 01, 2009 2:50 pm
Location: Sarajevo BiH

Re: Oklopni voz, Gradačac, sablja

Post by Bo Bo »

Predivna reportaža, sad su se sve kockice složile u mozaik. Ima sad jeda problem, mogao bih i ja popiti jednu "Bosanku kafu" sa domaćim šećerom ili lokumom, ali pod uslovom, da Vi jednu zapakujet u pismo i pošaljete :ymhug: .

Ovim putopisom malo smo granicu pomakli, šina se lijepo ukomponuje u historiju mjesta koje posjetimo.

Pozdrav Bo Bo ;) .
Image
User avatar
stjepan
Posts: 1178
Joined: Mon Jun 01, 2009 6:24 pm
Location: Hrpelje Kozina

Re: Oklopni voz, Gradačac, sablja

Post by stjepan »

Zašto na ovome mjestu? Dijeli kolosijek na ograničene odsjeke...ali šta radi ovde nije mi nikako bilo jasno
Dijeli stanični od industrijskog dijela,a i ulazni signal radi,bar crvena.Dobar ko i uvijek za putopise... ^:)^
:ymapplause: :ymapplause: :ymapplause:

Pozdrav!
Boze daj mi strpljenja,jer ako mi das snagu pobicu ih sve!
User avatar
damir661
Posts: 1382
Joined: Tue Jun 02, 2009 12:48 pm
Location: Beograd-SRB

Re: Oklopni voz, Gradačac, sablja

Post by damir661 »

Grrrrrrr Tulznasko 0,33l, :-w , ali dzezva i findzan me je bacio na kolena skroz, a nadam se da si i porucio neku dobru sevdalinku sebi za dusu B-) :x :D :ymapplause:
Post Reply