Drama

User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Drama

Post by Ćiro_bos »

Ovako sam nazvao ovu reportažu zbog toga što ima sve elemente drame...
Rudari sa svojim lokomotivama pokušavaju prevesti ugalj koji su iskopali. Vuča vozova ŽFBH je u štrajku, a rudari u trci sa vremenom, trebaju da ispune plan tradicionalno prije dana rudara 21.decembra. U igri dvije ili tri serije 33 rudnika Kreka i dizel 732-195 rudnika Banovići. Moram reći da su me zadivili ovi ljudi i lokomotive. Svaka čast! Do sada sam ih viđao u turističkim ulogama, ali su sada radile, zaista radile kao u najbolja vremena parne vuče.
Ja sam ove fotke pravio u teškim uslovima, snijeg je neprestano padao i zima je bila, mračno. Ipak sam 6 takvih vozova uslikao za nekih dva sata. Mrak me je omeo za još...Prijateljima sam rekao da možda bude putopis sa naslovom: Kako se smrznuti ko pička, a kondom na aparatu :D .
Kada sam pošao snimati, prvo sam provjerio da li nešto ima u TE Tuzla. Bila je jedna parnjača. Riješio sam je sačekati kada izađe sa praznim vagonima.

Prva čeka na izlazu iz stanice Bos. Poljana! Mjesto gdje se granaju pruge prema Doboju i Banovićima (Zvornik). Snijeg je padao. Kada je naišla, otišla je odvojkom za Lukavac (Šikulje)

Image

Image

Poslije sam se čuo sa prijateljima iz Banovića i saznao da navaljuje to bruto. Premještam se na lokaciju Kiseljak, gdje je uzbrdica i sačekujem prijatelje iz Banovića. Voz je vozila 732

Image

Image

Vozili su redovno po 15 vagona, ali su mogli i puno više na 11 promila uspona...Novi Cat motor je sjajno radio.

Image

Image
Posavina expres
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Drama

Post by Ćiro_bos »

Premještam se ponovno na lokaciju stanice Bos. Poljana samo sa druge strane. Nadvožnjak od strane stanice Tuzla...Tu ostavljam svoga Pežoa. Discipliniran je, zna on mene tako dugo čekati na mojim čekama

Image

Ubrzo nailazi ona parnjača od maloprije, ali sada sa tovarenim vagonima. Izlazi iz stanice

Image

Image

Ispod nadvožnjaka i prema TE Tuzla. Ovaj voz je već solidne veličine

Image

Image

Image
Posavina expres
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Drama

Post by Ćiro_bos »

Već su dva voza u TE. U stanicu dolazi i druga parnjača, vjerovatno iz Dubrava i čeka da neki od onih iz TE izađe, da bi on ušao

Image

I nije prošlo dugo, a već iz TE gazi naša mala, ali vrijedna poznanica iz Banovića

Image

Image

Prolazi ispod i ulazi u stanicu Bos. Poljana

Image

Ukrštavanje vozova...put vožnje na izlazu za Banoviće je već obezbijeđen

Image

Image
Posavina expres
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Drama

Post by Ćiro_bos »

33-504 je jedva dočekala...kreće iz stanice u oblaku dima i pare

Image

Ispod

Image

Image

Bilo je već mračno! Naišao je voz sa praznim Tads kolima od šećera iz Brčkog, lok 661-314 ŽRS, ali je bilo zaista mračno. Pošao sam kući.

Drugi dan. Opet lokacija Kiseljak. ...gdje ostavljam svog ata

Image

i mjerkam scenu, ovu dvostruku krivinu. Danas je vrijeme malo ljepše, ali promjenjivo i varljivo

Image
Posavina expres
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Drama

Post by Ćiro_bos »

Prvo nailaze moji jarani iz Banovića

Image

Image

Image

Nedugo zatim 33-jka iz Donje Višće

Image

I nikada neću prežaliti što ovde nisam napravio video! Koji je to zvuk bio! Huka, kloparanje, para, proklizavanje...uzbrdica

Image

Image

Image
Posavina expres
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Drama

Post by Ćiro_bos »

Malo kasnije na obližnji lokalitet, tunel Kiseljak, koji je trebao biti usjek, ali su ga morali pretvoriti u tunel zbog klizanja zemlje. Nailazi banovićka

Image

Image

Strojna!

Image

Mnogo kasnije sam opet na lokalitetu stanice Bos.Poljana, ulaz od Banovića...

Image

I ulazni signal

Image
Posavina expres
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Drama

Post by Ćiro_bos »

Gdje dočekujem... opet njih

Image

Image

Image

I brzo na drugu stranu stanice, na nadvožnjak. Voz sa 732 je stao, a iz TE izlazi i u st. B. Poljana ulazi 33-jka sa praznim

Image

Image

Bilo je opet mračno i hladno. Pošao sam kući, jer je dizel opet čekao izlaz i drugoga voza sa parnjačom iz TE.
Sutradan sam opet htio ići...bio sam ipak izmrzao i odustao. A mogao sam onaj video naparaviti...šteta.
Slike su takve kakve jesu, meni dragocjene!
"Mali" ljudi i vozovi, ali veliki u mojim očima...čestitam im sutrašnji praznik Dan rudara, sa tradicionalnim SRETNO!

pozdrav...
Posavina expres
User avatar
stjepan
Posts: 1178
Joined: Mon Jun 01, 2009 6:24 pm
Location: Hrpelje Kozina

Re: Drama

Post by stjepan »

Bravo,bravo,bravo i hvala ti za trud!Svaka čast,

Pozdrav!!!
Boze daj mi strpljenja,jer ako mi das snagu pobicu ih sve!
Končar
Posts: 3
Joined: Thu Dec 16, 2010 12:42 am

Re: Drama

Post by Končar »

Ćiro_bos, svaka čast, slike su stvarno fascinantne.
Proizvodnja energije je inače važno pitanje za našu zemlju, za njen gospodarski rast, a mi smo ovih dana skoro pa doveli u pitanje funkcionisanje elektroenergetskog sektora. Sva sreća pa rudari i dalje njeguju tradicionalne vrijednosti kao što su drugarstvo i solidarnost. U njihovom poslu to je životno važno. Mislim da ni nama ne bi štetilo da budemo malo složniji. Svim rudarima sve najljepše za njihov praznik - Sretno!!!
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Drama

Post by Ćiro_bos »

Zahvaljujem na hvalama i komentarima, a ja bih i jedan lični komentar dodao: Ja sam slike snimao poslije svoga radnog vremena i to po dva sata u dva dana...Kad se sjetim rail turista-fanatika koji su nas često obilazili, uvjeren sam da su znali za ovo, bez obzira na hladnoću i snijeg oni bi nahrupili i snimali ove zaista prekrasne prizore. Po čitav dan!

Još uvijek mi u ušima odzvanja huk 33-jke na usponu! Neponovljivo!
pozdrav...
Posavina expres
Post Reply