Markez

User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Markez

Post by Ćiro_bos »

U prošlu subotu se najavio Markez, poznati maloserijski proizvođač željezničkih modela...
Došao je za praznike iz Švicarske, gdje inače radi...kod mene je došao autom u pratnji našega forumaša Damir661, negdje oko 9 h.
Kiša je padala, ali se nismo dali smesti. Po planu prvo u stanicu Mramor. Markez je htio slikati krševe vagona, njihove oznake, konstrukciju. Sve u JŽ bojama.
Nekih 3 kolosijeka ovih vagona je bilo u Mramoru, pa se Markez tamo dobro zameračio, nekada sa Damirom, a nekada sam. Ja sam gledao da ne pokisnem, još sam bio prehlađen, pa sam sjedio kod kolega u toplom.
Neka TMD je tu bila u svrhu intervencije-opravke obližnjeg putnog prelaza

Image

...nailazi i šećer expres, sa voznom ŽRS 661-274. Markez je tamo negdje iza, škljoca li škljoca

Image

Image

Image
Posavina expres
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Markez

Post by Ćiro_bos »

Poslije popijene kafe kod kolega, oko 11 h smo bili u stanici Kreka. 10, 11, 12 kolosijek puni krševa, raj za njega. Korov do pojasa, jaka kiša ga nisu dali omesti i Markez je opet škljocao...Damir i ja otišli u obližnji restoran. Meni već drugi doručak, Markezu ni jedan.
Pokisao do gole kože, pojavio se oko 13.30 h, oduševljen onim što je snimio ...Damir zgulio kod poznanice u Lukavac. Mi koji smo ostali otišli smo za Banoviće, gdje smo bili dočekani od našega forumaša kolska i odmah se dali na posao...Snimanje u stanici Separacija. Jaka kiša i hladnoća.

Image

...gdje se ponekad ljudi pojavljuju kao teleportirani...na slikama, naravno

Image

Pa i sam naš Markez! Sad ga ima, sad nema

Image

Image

740-113 koju je snimao je otišla prema separaciji. I prilika da vidite gdje sam ja našao logu: Rampa sa nastrešnicom odakle se vrši namirenje sa ugljem za parne lokomotive. Bilo je suho, natkriveno...jesam se snašao, a?

Image

Image

Ubrzo se ista lok vraća sa garniturom vagona i neplanirano pravim fotografiju koja bi bila nešto kao kontra panning?

Image
Posavina expres
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Markez

Post by Ćiro_bos »

Naš Markez se opet teleportira?

Image
Dolazi i treća iz serije 740! To je skoro ofarbana 740-108

Image

I kraj mene prolazi 470-107? Da li je ovo panning ili kontra?

Image

I još malo slike moga skrovišta, iza kojega 107 radi neku manevru

Image

Markez se već popeo na frem i snima...ne vjerujem da prenosi signale

Image

Image
Posavina expres
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Markez

Post by Ćiro_bos »

Konačno mi i sam Markez pozira na 740-108...poza supermena

Image

Kraj ove 107-ice pojavi još jedno vozilo? Ili mi se učini da je parnjača?

Image

Da, to je 25-30 došla na vodu. Markez ispred snima

Image

Image

Image
Posavina expres
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Markez

Post by Ćiro_bos »

Već je mrak. Idemo do radionice za održavanje. Kolska pokazuje Markezu kotao od 83-159 koji je pri kraju remonta

Image

Image

Unutrašnjost kotla-ložište

Image

I još malo detalja iz radionice. Osovine

Image

Zanimalo ga je i zašto se bandaži navaruju...

Image

Otišli smo iz Banovića, prepuni utisaka, zadovoljni...kao i Damir, koga smo pokupili u Lukavcu.
Odvezli me kući u Tinju, oprostili se. Damir mi poklonio Pećko pivo, koje sam navečer maznuo. Da je bilo još.

pozdrav...
Posavina expres
User avatar
damir661
Posts: 1382
Joined: Tue Jun 02, 2009 12:48 pm
Location: Beograd-SRB

Re: Markez

Post by damir661 »

Eto da se i ja malo nadovezem, s tim sto ne znam bas kako jer je Ciro uglavnom sve rekao, ali evo kako je sve pocelo.
Ustao sam u 4h ujutru, i najedvite jade stigao na vreme do stanice beograd, tu se ukrcavam u voz IC 210 (BG-Minhen) i vozim se do Nove Pazove gde se nalazim s Markezom. Zaseo sam u ZS Beelmt (vagon tipa Z1), vrlo udoban, zagrejan i razmisljao da bi bilo lepo s njim nastaviti do Minhena, ali to ce biti nekom drugom prilikom. IC 210 stize strogo na vreme u 5:51h u Novu Pazovu, tu se nalazim sa Markezom i po jos uvek mraku krecemo prema Tuzli (via Zupanja-Orasje). Oko 8 ujutru smo vec bili negde oko Srebrenika gde se srecemo sa Posavinom express, lok 212-307 is. Ubrzo stizemo u Tinju, gde nas ceka dobro raspolozeni zakleti zeleznicar (ne treba ga posebno predstavljati :D ). Posle uvodnom cascavanja u stanici Tinja, idemo ka nasoj prvoj destinaciji, stanici Mramor. Tamo nas docekuje ljubazno stnicno osoblje, jedna TMD. Vremeski uslovi nisu mogli biti gori, ali se ja i Markez bacamo na posao i navaljujemo na slikanje svega sto se moze naci u stanici Mramor od krseva.
Meni suosobno bili najinteresantniji nekadasnji ex DB auto-vagoni, koji su i neko vreme vozili za ZFBH, zatim ljubljanski JZ Sgs, nekoliko JZ Hbis vagona i sl.

Markez je ostao jos neko vreme da sve detaljno islika, a ja sam otiso unutartanice kako bih se odmorio, ubrzo nam se pridruzuje Markez i posle popijene, kafe, sokica i bogme rakijce nastavljamo dalje ka stanici Kreka. No taman pre polaska u Kreku, stize lepa vest da se iz Brckog vraca teretni sa secerom i ZRS 661-274, to se normalno ne sme propustiti.
Image
Image

Posle prolaska voza krecemo polagano za Kreku, i tamo nas na moje opse zadovoljstvo ceka 661-307 sa svega jednim Eas-om i dva E vagona, nisam uspeo nikako da shvatim njen radni zadatak.
Image

Ja i Ciro otpracujemo Markeza do koloseka sa krsevima, i odlazimo na rucak. Cevapi su normalno prijali. :-B ;)
Posle povrtka u Kreku, bilo je vreme za povratak Posavine i ja polako zauzimam poziciju kako bih uslikao 212-307, voz stize strogo na vreme i eto ga
Image
Image
User avatar
damir661
Posts: 1382
Joined: Tue Jun 02, 2009 12:48 pm
Location: Beograd-SRB

Re: Markez

Post by damir661 »

Posle slikanja Posavine, ja zurim u Lukavac privatnim obavezama, a Ciro i Markez ostaju da se provode po Banovicima.
Ja u Lukavcu nailazim na 661-275 koja prolece u punom gasu, zao mi je katastrofalnu sliku, trebalo je brzo dejstvovati
Image

Potom se ponovo srecemo u Lukavcu, odlazimo do Tuzle po neki materijal i na zakljucnoj (sikter-kafi) sumiramo utiske od danasnjeg ulova i ucinjenog, proslo je sve u najboljem redu i polagano dolazi vreme za rastanak.

Stizemo nazad u Tinju, ja Ciri poklanjam limenku Peckog piva (vidim da mu se dopalo) :D , a ja i Makrez nastalvjamo po pravoj sneznoj mecavi nazad za Beograd
Damir mi poklonio Pećko pivo, koje sam navečer maznuo. Da je bilo još.
Da je bilo jos, onda ne bi ovde ostalo za mene :D

To bi bilo, to od mene, vecinu ostalih slika koje sam uradio pripada iskljucivo temi "Krsopis".
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Markez

Post by Ćiro_bos »

damir661 wrote: Posle prolaska voza krecemo polagano za Kreku, i tamo nas na moje opse zadovoljstvo ceka 661-307 sa svega jednim Eas-om i dva E vagona, nisam uspeo nikako da shvatim njen radni zadatak.
661-307 je pošla za Banoviće, da tamo preuzme voz uglja za Osijek. Usput su joj "nabacili" par vagona koji su ovde popravljeni u radionici u Kreki, da ih poveze...tamo gdje nedostaju.
Eto, slikao si dvije 307-ice: 661 i 212. Mogu misliti koja ti je draža :ymhug: ?
Hvala Damire na dopuni! I na pivu :ymapplause: :ymapplause: .
Ja nisam ni mislio slikati po ovakvom vremenu, al eto... Taki sam.
pozdrav...
Posavina expres
User avatar
stjepan
Posts: 1178
Joined: Mon Jun 01, 2009 6:24 pm
Location: Hrpelje Kozina

Re: Markez

Post by stjepan »

Ćiro_bos wrote:Eto, slikao si dvije 307-ice: 661 i 212. Mogu misliti koja ti je draža ?
Ako ćemo sudit po boji Pećkog piva kojeg Damir isto tako voli... :D

Pozdrav!!
Boze daj mi strpljenja,jer ako mi das snagu pobicu ih sve!
User avatar
markez
Posts: 11
Joined: Thu Feb 04, 2010 11:55 pm
Contact:

Re: Markez

Post by markez »

Evo i mene, konacno. Vratio sam se u CH, sumiram polako rezultate. Prijem FENOMENALAN, gostoprimstvo IZUZETNO. Svima VELIKO HVALA. Ciro_bos i kolska su se potrudili da mi ovaj izlet ostane u trajnom secanju. Hvala Damiru koji je zrtvovao slobodan dan, ali i njemu se isplatilo :)) :)) :)) . Iako nas vreme nije bas posluzilo (pokisao do gole koze), sve je na kraju doslo na svoje. Preko 1500 fotki starih teretnih vagona, lokacije, Mramor, Kreka i Banovici. Bice modela, :D :D
Najvece odusevljenje, Banovici. Predivna stara radionica, sredjena 3 panoramska vagona, manevra tri lok 740, puno pare iz 25-30, veliki entuzijazam svih ljudi koje sam sreo, samo su neki od momenata koje cu pamtiti sa ovog putovanja. Radujem se sledecem druzenju, najavljenom za kraj aprila.
Post Reply