Put u Sarajevo na sastanak forumaša...

User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Put u Sarajevo na sastanak forumaša...

Post by Ćiro_bos »

Za dan 20.06., subota u 12.00 h smo mi, neki BH forumaši zakazali sastanak i druženje...
I ja se odlučih za skoro nemoguću misiju: Stići tamo, vidjeti, upoznati raju i družiti se... Pitat ćete zašto je nemoguća? Moguća je ako bih akciju izveo sa autom, ali ja hoću voz! A doći na zakazano iz Tuzle vozom ako kreneš ujutro...nemoguće. A samo 140 km...
Zato ja napravim rezervni plan: Krenut ću ujutro autom, svratiti u Banoviće (ovaj bi dvije muhe...), poslikati ćiru i produžiti do Zavidovića, gdje bih ostavio auto i sjeo na voz, sa kojeg silazim u Zenici, pa se penjem na drugi lokalac i stižem u Sarajevo. U povratku još više presjedanja i komplikovanja...
Nemoguća je takođe bila misija objasniti ženi i majci zašto ja to idem u Sarajevo, jedna osoba je prokomentarisala: "Od srbiguza", ali to je već druga priča.

Sve sam to pomalo i fotografisao, ali ne očekujte neke naročite fotke, malo sam štedio Mb, ja nisam Dulevoz i Seabral pa da nosim dva aparata ili baterije...A i fotkam samo nako.

Dakle ujutro ustajanje u 06.10 h, obavezna kafa i u 06.45 sam već u autu, neprestano razmišljajući da li sam sve ponio...
Prvo zaustavljanje je bilo u 07. 10 u Živinicama. Sjetio sam se da nemamo uopšte slika sa pruge Živinice-Zvornik, pa sam i tu uskočio...

Ovaj nadvožnjak nosi prugu preko puta Tuzla-Sarajevo, neposredno na izlasku iz Živinica, dakle početak pruge.

Image

Sada već slikam sa nadvožnjaka. Ulazni signal stanice Živinice, van funkcije. Jako veliki uspon, odmah iz stanice, najveći na pruzi. Sa lijeve strane se odvaja pruga za Banoviće i idustrijski kolosijek za rudnik Đurđevik

Image

Sada slikam sa odvojka pruge za Banoviće... Gore desno vidite onaj malo prije slikani signal i prugu za Zvornik. Uspon je očigledan...

Image
Posavina expres
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Put u Sarajevo na sastanak forumaša...

Post by Ćiro_bos »

Sada slikam sa istog mjesta na drugu stranu. Pruga vodi za Banoviće. Putni prelaz "Križaljka" sa rampama i ulazni signal Živinica...

Image

Produžavam regonalnim putem prema Banovićima, gdje stižem u 07.45 h. Stanična zgrada Banovići!

Image

Potražio sam "svoje" ljude koji su me najavili za slikanje u rudničkoj i ja krenem preko separacije. Ćiro je gore na brdu, a ugalj prirodnim padom iz vagona uske, prelazi u vagone normalne željeznice. A i u vagone...
Pogled sa seperacoje na stanične kolosjeke normalne širine...

Image
Posavina expres
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Put u Sarajevo na sastanak forumaša...

Post by Ćiro_bos »

Počeo sam fotkati u ćirinoj stanici Oskova u 8.00 h, a u Zavidovićima sam trebao biti prije 10.00 da stignem na voz... Dakle frka, žurba.
Mada ću i ovde postaviti dosta ovih fotografija, više ih možete vidjeti u temi Uskotračne željeznice, ali kasnije... Ne može sve odjednom.

Uskotračna lok Škoda 25-033 na manevri...pomiče sedlaste vagone koji se jedan po jedan istovaraju. Mašinovođa pušta vodu!

Image

Pogled na stroj detaljnije...
Ne brinite u autu sam ponio rezervnu košulju za Sarajeva. Znao sam za ovo....

Image

Dva voza sa ugljom čekaju na istovar... Jadna škoda :shock: .

Image
Posavina expres
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Put u Sarajevo na sastanak forumaša...

Post by Ćiro_bos »

I još jedna sa Škodom...

Image

Odmah do ove istovarne, je pripremna stanica za istovar i ranžiranje, koja je 200 m dalje... Kolosiječna mreža

Image

Tu je 740-108 je dovukla voz i sada čeka da se istovari

Image
Posavina expres
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Put u Sarajevo na sastanak forumaša...

Post by Ćiro_bos »

Malo iza nje stoji 740-113 na istom kolosijeku. Tek je dovukla voz...

Image

Malo detaljnije, postolja i ostalo... možda za modelare, koji je žele napraviti

Image

Još detaljnije...proizvodnja Đ.Đ. 1971

Image
Posavina expres
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Put u Sarajevo na sastanak forumaša...

Post by Ćiro_bos »

Nedostajala je 740-107. Negdje je, radi.
Za nju ovo neće trebati...

Image

Ova željeznica ima i pomoćna kola, za nedaj bože...

Image

i još nekih opakih vagona...

Image
Posavina expres
User avatar
damir661
Posts: 1382
Joined: Tue Jun 02, 2009 12:48 pm
Location: Beograd-SRB

Re: Put u Sarajevo na sastanak forumaša...

Post by damir661 »

Odlicne slike, hocemo jos. :D
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Put u Sarajevo na sastanak forumaša...

Post by Ćiro_bos »

Tko ne voli male željeznice, neka uzme pauzu, ima još puno, ali kasnije će biti i velike...mnogo...

Lokacija u blizini. Ćirin kolosijek u travi. Vodi kao premosnica do kolosjeka normalne širine, za eventualni pretovar. Izgleda da nije bilo pretovara dugo...
Putni prelaz sa andrejevim križom :shock: . Ja.ja!


Image

Već je 8.30 h, sve sam ovo poslikao za pola sata... Zakasnit ću!
Vraćam se preko seperacije, sve u žurbi. Kada sam sišao u stanicu normalnog kolosijeka jedna paranjača je radila manevru...
Moram i to slikat. Pa šta bude...


Image

Mislio sam da je serije 62. Ali nije! Ima oznaku 10-12. Nikad čuo. Kažu daim 62-jka odmara... Nemam vremena istraživati, a evo fotka

Image
Posavina expres
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Put u Sarajevo na sastanak forumaša...

Post by Ćiro_bos »

Krenuo sam dalje...
Od ovih stanica grad Banovići je daleko oko 3 km. Kroz sam grad vodi ćirina dvokolosiječna pruga. Opet sam tu zastao, da i to slikam.

Onaj plavi pežo je moj 8-) . Ja se parkirao da slikam putni prelaz u gradu, a i on se našao u kadru...
Putni prelaz je zvučno svjetlosni, pravi. I sve radi... :shock:

Image

Slikao sam i izolovanu vezicu, vjerovatno za izolovani odsjek, uključenje i isključenje putnog prelaza...

Image

Inače tip šine je 45. Vrlo veliki za ćiru.
Pruga vodi preko mosta na rijeci Litva, pa preko putnog prelaza

Image
Posavina expres
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Put u Sarajevo na sastanak forumaša...

Post by Ćiro_bos »

Odmah poslije putnog prelaza je još jedna, glavna stanica gdje postoji i remontna radionica za lok i vagone ove željeznice. Tu su smještene i stare parnjače 83 i 25 serije...
Iako sam imao želju, nisam imao vremena za posjet ovoj stanici. Evo fotka od putnog prelaza: ulaz u stanicu

Image

Taman sam otključavao auto, žurio sam, 8.45 h je, a mene čeka 45 km vožnje dolinom Krivaje sa puno krivina.
Odjednom sam čuo zvuk zvona, koji je oglašavao nailazak voza...Ostavio sam vrata auta otključana u zauzeo poziciju... I eto ga, sirenom se oglasio tri puta

Image

To je bila 740-108. Poklopci naprijed otvoreni, vjerovatno zbog boljeg hlađenja, kako je vrijeme bilo vrlo sparno.Prošao je vrlo brzo, iako na kabini piše ograničenje od 25 km/h, ovaj je gazio dobrih 40...


Image
Posavina expres
Post Reply