Put u Sarajevo na sastanak forumaša...

User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Put u Sarajevo na sastanak forumaša...

Post by Ćiro_bos »

Ide ko veliki...

Image

Image

i tako ode...

Image
Posavina expres
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Put u Sarajevo na sastanak forumaša...

Post by Ćiro_bos »

Krenuo sam. Već je bilo prošlo 9 sati, a ja trebao prije 10 biti u Zavidovićima...
Žurio sam. Iznio sam već ranije kupljenu picu i onako u vožnji je smlatio za doručak. Možete misliti kako je to izgledalo kroz velike i jake krivine?
Jedino sam izašao kod neke vode, kojih je jako puno kraj puta, i osvježio se poslije dobrog doručka...
Put od Banovića preko Vozuće i Ribnice, do Zavidovića vodi dolinom rijeke Krivaje, kojim do tada nisam išao. Put prilično dobar za naše bosanske uslove... Vozio sam gotovo 70 km/h :lol: ., ali poslije jakih krivina od Banovića do Ribnice.
Po priči drugih jako lijep predio i rijeka. Nisam imao vremena fotkati i puno razgledati, ali je više nego lijepo. Raj za planinarenje, kampovanje, pecanje i sve što uz to ide. Prava nepatvorena priroda. Za rijeku sam mislio da je to mala divlja rječica, ali sam se iznenadio njenom veličinom i širinom korita... Voda vrlo čista i kažu hladna.
Ipak sam na jednom mjestu stao (zbog sebe), pa evo dvije


Image

Image

Dolinom rijeke je nekada išla uzana pruga Zavidovići-Olovo, sa brojnim ograncima... Prilikom puta sam neke objekte prepoznavao kao željezničke, a mislim i da je put kojim sam se kretao napravljen po toj trasi... Nažalost, vrijeme, cajtnot...
Uspio sam snimiti jedino most neposredno prije Zavidovića, koji je očigledno star i služio je za ovu prugu. Raritet prve vrste. Morao sam stati i slikati.

Image

Dolazim u Zavidoviće u 09.45 h(tačno na vrijeme),opštinsko mjesto poznato po drvopreradi...no nisam ispitivao današnju situaciju.
Nastavit ćemo drugi dan putovanje....
Posavina expres
User avatar
damir661
Posts: 1382
Joined: Tue Jun 02, 2009 12:48 pm
Location: Beograd-SRB

Re: Put u Sarajevo na sastanak forumaša...

Post by damir661 »

Ciro mogli bi na jedno obilazenje pruge do Zvornika, kao i do Banovica.
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Put u Sarajevo na sastanak forumaša...

Post by Ćiro_bos »

damir661 wrote:Ciro mogli bi na jedno obilazenje pruge do Zvornika, kao i do Banovica.
Pred nama su vrući dani, a tu treba pješačiti dosta...
U svakom slučaju sam za, dogovoriti ćemo se kasnije na P.P.!
pozdrav...
Posavina expres
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Put u Sarajevo na sastanak forumaša...

Post by Ćiro_bos »

Evo da nastavim...

Stigao sam u Zavidoviće i parkirao auto na parking pored željezničke stanice, gledajući da bude na vidnom mjestu... za svaki slučaj. Mogao sam zamoliti kolege da parkiram pred ured, ali sam odustao iz nekih i meni neobjašnjivih razloga.
Ovde sam ga uparkirao, a fotka je od navečer, ali radi atmosvere postavljam je odmah...
Tek navečer sam se sjetio da ga fotkam. Zašto? Trebalo je kupiti kartu, a naišao je i neki teretni za slikati, te slikati objekte, a narod posmatra, posmatra... a ja se osjećam kao uhvaćeni na djelu...neki znaju za taj osjećaj
Image

Brojčanik je pokazao da sam prešao 92 km. A da sam išao direktno autom trebao bih preći 140 km. Ovako mi ostaje još 130 km, ali vozom. Jesam napravio kombinaciju, nema šta!
Nisam se pokajao, čak bih isto ponovo napravio bez razmišljanja! Vidio sam mnoge stvari koje su me interesovale, uživo, u mojoj firmi i oko nje... U principu, stanje je bolje nego što sam zamišljao, ali ima i nekih, bože sačuvaj...
Nisam kartu ni kupio, spremao sam se zaključati auto, uzeti neke stvari, kada je naišao teretnjak sa sarajevske strane. Vozio je neke cisterne. Vidim Birač- znači Zvornik, tamo pokraj mene... Jadno sam okinuo, ali se broji

Image

Susret sa vozovima koje voze elektre, kontaktna mreža, meni je doživljaj sam po sebi, isto kao i slikanje ćire u Banovićima. Ipak sam ja čitav život gledao i radio sa dizelkama. Zato sam bio vidno uzbuđen, ali i radoznao...
Počesto će na ovom putu u meni proraditi profesionalni željezničar...Čini mi se da otpravnik i nije izašao dokle je trebao...

Image
Posavina expres
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Put u Sarajevo na sastanak forumaša...

Post by Ćiro_bos »

Ušao sam u čekaonicu za putnike i kupio kartu. Sa svojom P-4 i popustom od 75%, povratna karta K-2, rukom ispisana izašla me 4,40 KM, što je nešto oko 2,10 €

Image

Još jednom sam otišao do auta, promijenio košulju, i oprostio se sa njim za sada...Izašao sam na peron, na kojem je bilo već puno putnika koji su čekali na voz... Pogled prema Zenici.
Bio sam iznenađen, još u mnogim stanicama je mjesto stajanja putničkih vozova bilo u blizini izlaznih signala, što na mojoj pruzi nije slučaj...
Image

Pogled sa perona na staničnu zgradu Zavidovići

Image
Posavina expres
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Put u Sarajevo na sastanak forumaša...

Post by Ćiro_bos »

Voz br. 2103 Maglaj-Zenica se pojavio tačno na vrijeme u10.06 h


Image

Mada je predviđena EMG 411, mađar, kada je nedostatak bude ovaj sastav voza. Asea 441-404 sa dva Bl vagona, Y-Goša, što je meni na neki način i draže...kasnije će se čuti zašto

Image

Voz je stao i ja sam pošao ući... i drugi...

Image
Posavina expres
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Put u Sarajevo na sastanak forumaša...

Post by Ćiro_bos »

Morao sam se maknuti, jer je i iz voza izlazilo dosta putnika. Bilo mi je zadovoljstvo još poslikati tu situaciju...nemamo baš često gledati ovakve prizore

Image

Voz je krenuo. Na moje zadovoljstvo, bio je dobro popunjen putnicima...Uspio sam izmoliti mjesto do prozora, zbog slikanja. Nisam ni torbu kako treba okačio, zahvaljujući krivini sam primijetio voz iz suprotnog pravca :shock: :shock: . Jesu navalili! Brzo sam otvorio prozor

Image

Vozio je i tovarene i prazne vagone...prazni su bili od želj.rudače. Nisam uspio vidjeti broj lok, možda je bila i ŽRS?

Image
Posavina expres
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Put u Sarajevo na sastanak forumaša...

Post by Ćiro_bos »

Nastavili smo dalje...Na mnogim mjestima, i na čitavom putovanju do Sarajeva, na putnim prelazima koji su nekada bili osigurani branicima, ili svjetlosno-zvučno, a sada nisu, voz je usporavao, upotrebljavao sirenu, a zatim nastavljao vožnju...I to me čudilo: kod mene takvi vozovi se obavezno potpuno zaustavljaju, da brzinomjer pokaže nulu... tu nešto ne štima...

Image

Malo mrtve i žive prirode

Image

Ulazak u stanicu Žepče

Image
Posavina expres
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Put u Sarajevo na sastanak forumaša...

Post by Ćiro_bos »

Ali je stanica sa druge strane, pa sam prešao tamo

Image

Baš mi se sviđa! Ima ih! Izlaze, odlaze, a stanična zgrada sređena...milina. Moram još jednu

Image

A u čemu se voze? Evo fotka. Nije tako loše kao što izgleda. Vagon je udoban i plovi prugom. Čistoća? Poslovično naša, napola. Važno je učestvovati.
Izvinite na kvaliteti (slike)

Image
Posavina expres
Post Reply