Maglovito jutro

User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Maglovito jutro

Post by Ćiro_bos »

Jedna na brzaka...reportažica iz magle, ako se bude mogla vidjeti :D

Nešto kao uvod: Jučer krenem u centar željezničkih zbivanja Tuzlanskog kantona/županije, Tuzlu. Razlog prilično ozbiljan, dolaze majstori da nam uzimaju mjere za uniforme. Hvala bogu, već treća godina kako su rokovi istekli, pa se na želj. djelatnicima može vidjeti svakojakih kombinacija "uniformi", bolje rečeno civilki na privremenom radu u ulozi uniformi.
Povezao sam još 3 kolege da to odradimo, da uzimanje mjera bude sa svjedocima...
Magla! To mi je prilično kvarilo planove. Mislio sam uslikati ŽRS DMG ispred ulaza u stanicu Kreka, pa tako i vrijeme knapirao. Auto zaustavio kod nadvožnjaka, uz obavezne komentare kolega:"Znao sam ja da će on da slika, jbg-a vozovi, nikad mu nije dosta" Ostali su se složili sa tom konstatacijom, a ja nisam ni hajao...

Na moje iznenađenje tačno na vrijeme u 08.54 min iz guste magle se pojavljuje čudna kombinacija voza...uff, za neke nevolja, a za railfotografa posebna prigoda

Image

Nastavljamo za Tuzlu u dilemi...pokušavam sa kolegama dati tačnu definiciju ovoga prometala. Da li je to motornjak ili klasična garnitura. Jedni su učestvovali u diskusiji, a kolegi Samedu se živo fućkalo za to...Kaže da ne zna je li išta i prošlo kroz ovu maglušinu.
Stižemo u Tuzlu, oni odoše da uzimaju mjere, a ja nastavljam sa snimanjem dotične kompozicije na prvom kolosijeku i peronu I-jedan

Image
Posavina expres
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Maglovito jutro

Post by Ćiro_bos »

Dok manevrista prebacuje lok okolo, nekoliko pojašnjenja:
Motornjak ŽRS Fiat 813/814 redovno vozi na relaciji Doboj-Tuzla. Kupljeni od Slovenaca. Vozna jedinica sadrži 2 motora...Kada jedan otkaže, bude ovako. Drugi motor radi zbog otvaranja vrata i grijanja. To sam utvrdio pitavši strojovođu, a uvjerio se da motor DMG-a radi...jedan od motora. Ovo se dešava često zimi...Imaju 4 garniture, ali izgleda da krpe, jer već mnogo dana je ovako... ponavlja se.

Image

Toga dana je ŽRS bio u štrajku, pa je u skladu sa tim i žuta štrafta na lokomotivi bila u znakovitu položaju...Čini se da je je u njoj Cat motor?
Ujedno možete vidjeti i završetak pruge Doboj-Tuzla...Tuzla je čeona stanica, gdje se kolosijeci sastavljaju u grudobran, sa kojeg se nekada vršio utovar automobila na vagon za ubrzani voz Tuzla-Ploče. Nekada bilo.

Image

ŽRS je u štrajku, a ŽFBH nije...

Image

Otišao da mi uzmu mjeru...uzeli... i tako, ovi sa mnom hoće kući, a ja hoću da sliknem ovoga DMG klasika u vožnji, pri pravoj svjetlosti....Ponovilo se gunđanje tipa jbg ga vozovi...i tako oni autobusom, a ja gdje sam nanišanio: Lukavac. Možda tamo nema magle?
Posavina expres
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Maglovito jutro

Post by Ćiro_bos »

Lukavac.
Parkiram auto ispod navožnjaka, znamenite pasarele na ulazu u Lukavac sa koje bih mogao slikati na obje strane. Idealno, ali i tamo magla :( . Nema povlačenja, čekam DMG klasika.
Dok čekam, sa industrijskog kolosijeka koksare Lukavac nailazi ova manevarka...bit će usnimljena, nema da fulnem

Image

Da, da znam...gledaju me kao da sam pao sa Marsa, a znam i šta će komentarisati! Ja se pravim da pojma nemam B-)

Image

Ulaze u stanicu, da uzmu nekakvo bruto...
Prođe ispod pasarele i još uvijek me gleda...Znam Jarane, jesam malo!

Image

Ode u stanicu, bolje rečeno u maglu...
Manevarka 732-127 je kupljena u Mariboru, prije 5-6 mjeseci. U njoj je mislim originalni motor, remontovan u Mariboru.

Image
Posavina expres
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Maglovito jutro

Post by Ćiro_bos »

Ubrzo je iz stanice povezla sastav...
Ja sam na čeki i nageo se preko ograde pasarele da dobro usnimim... ako padnem nije problem, žuta zgrada desno od prelaza je glasovito pogrebno društvo. Jeftino, brzo i bez reklamacija...

Image

Prolazi ispod, odvaja se prema koksarinoj stanici. Vozi ugalj za koksovanje koji je prispio iz Ploča,

Image

Oho, mašala oko 15 vagona...to vagona su vozile dvije 441 na Bradini!

Image
Posavina expres
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Maglovito jutro

Post by Ćiro_bos »

Čekam desetak minuta...Vrijeme je da naiđe. Prvo je došla ona manevra do međe i čekala na dozvolu da uđe ponovo u stanicu. A čekala je jer je on imao ulaz!
I naišao je, naš DMG klasic

Image

I sa druge strane...ne naginji se preko ograde! Ima Cindra, žuta zgrada je blizu 8-x

Image

I još jednom...caf, kako bi rekao jedan opasni

Image

Nakon toga manevra dobija dozvolu za ulaz u stanicu

Image

I ona zaslužuje još jedno okidanje...ne mogu odoljeti

Image

To je to. Kupim prnje i kući. Magla, neispravna DMG je nekome nevolja, meni pokazalo da i to ima svojih čari.

pozdrav....
Posavina expres
User avatar
stjepan
Posts: 1178
Joined: Mon Jun 01, 2009 6:24 pm
Location: Hrpelje Kozina

Re: Maglovito jutro

Post by stjepan »

Šta sve ljudi pretrpješe za ovu magluštinu,kud im mjeru uzeše oni,kud ti.Svejedno,od mene jedno veliko bravo,al drugi put idi sam pa će biti i više slika :ymapplause: :ymapplause:

Pozdrav!!
Boze daj mi strpljenja,jer ako mi das snagu pobicu ih sve!
User avatar
Bo Bo
Posts: 2283
Joined: Mon Jun 01, 2009 2:50 pm
Location: Sarajevo BiH

Re: Maglovito jutro

Post by Bo Bo »

I ovi brzinski putopisi iz magle su dobri. Komisija iz EU kaže da može prolaz, onda mi se nećemo žaliti :D . Svaka čast za trud i napor da i pod ovakvim okolnostima nastane putopis.
Ćiro_bos wrote:Da, da znam...gledaju me kao da sam pao sa Marsa, a znam i šta će komentarisati! Ja se pravim da pojma nemam
Već odavno na ovakve poglede iz kabine ne hajem, jednostavnom radim ono što volim. Pozdrav Bo Bo ;) .
Image
karavela(armin)
Posts: 14
Joined: Mon Jan 10, 2011 12:11 am

Re: Maglovito jutro

Post by karavela(armin) »

sram vas bilo
dodjete i slikavate lukavac, a ni na kafu da svratite
neznam kakvo je to ponasanje jos jednom da se to ponovi i mi bice ljutnje :)) :)) :))
svaka cast super su slike
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Maglovito jutro

Post by Ćiro_bos »

karavela(armin) wrote:sram vas bilo
dodjete i slikavate lukavac, a ni na kafu da svratite
neznam kakvo je to ponasanje jos jednom da se to ponovi i mi bice ljutnje :)) :)) :))
svaka cast super su slike
Hvala! Nisam ja stidljiv, dođem i maxuz kada se pozove, a nosim uvijek dva fotoaparata. U Lukavcu se uvijek ima šta slikati, pa eto...čekam...Nisam slikao novu dizelku faabrike sode! Eto nam prigode...Mada su mi njihove 62-jke bile draže!
pozdrav...
Posavina expres
karavela(armin)
Posts: 14
Joined: Mon Jan 10, 2011 12:11 am

Re: Maglovito jutro

Post by karavela(armin) »

ma uvjek ste dobrodosli
a za tu sodinu dizelku ja ovdje zivim i jos je nisam vidio
ima neka stara u hangaru al valjda je nabavljeno i nesto u voznom stanju
Post Reply