Doboj-Sarajevo-Ovčari-Konjic

User avatar
Otpravnik vozova
Posts: 582
Joined: Mon Jun 01, 2009 2:45 pm

Re: Doboj-Sarajevo-Ovčari-Konjic

Post by Otpravnik vozova »

Imaju neki forumi na kojima postoje rangovi za članove. Ovaj gospodin zaslužuje najveći, za doprinos portalu i forumu. Kapa dolje, majstore! :-bd
Image
User avatar
stjepan
Posts: 1178
Joined: Mon Jun 01, 2009 6:24 pm
Location: Hrpelje Kozina

Re: Doboj-Sarajevo-Ovčari-Konjic

Post by stjepan »

Otpravnik vozova wrote:Imaju neki forumi na kojima postoje rangovi za članove.
Pa i dotični ima neki rang "zelenac"je pa što god to značilo :D .
S obzirom da je slikao s Nikonom, PRAVE fotke tek očekujemo,ove dosad su u okviru očekivanog - odlične...

Pozdrav!!
Boze daj mi strpljenja,jer ako mi das snagu pobicu ih sve!
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Doboj-Sarajevo-Ovčari-Konjic

Post by Ćiro_bos »

NASTAVAK...
Ujutro ustajem u 6 sati i već sam vani u 6.20 h. Do stanice mi treba nekih 10 minuta pješke...Odlična stvar za jutarnje razgibavanje.
Ispred stanice sam oko 6.30 h. Sunce izlazi i djelimično obasjava ovu zgradu. Još nema jutarnje gužve, nema ni onoga psa, a toranj nisam uočio...trebala mi je prvo kafa!
Kolega Bo Bo je otkazao svoje učešće u izletu zbog neodložnoga posla, što mi je teško palo...No ima Ela i Vijadukt, sa njima ću se pentrati oko pruge!

Image

Image

Ušao sam u hol i od positne konobarice zatražio jednu veliku, produženu, duplu...kafu. Zakikotala se i čudnim glasom zapitala: Izgleda da voliš velike? Zamisli u rano jutro me to pitati! Opet mi je donijela malu, al sam je zvrkno najedamput i podigao pritisak na normalu.
Izlazim na peron. Lokalni voz br.2401 sa polaskom u 7.15 h je bio postavljen...

Image

Smjestio sam stvari u odjeljak i izašao snimati. Pogled mi privlače daleke planine pod snijegom. Tamo trebam ići...brrrr bilo je ionako vrlo hladno

Image

Snimam jutarnju gužvicu vozova. Dolazi brzi iz Zagreba i odmah nastavlja za Ploče (Konjic), samo pod drugim brojem
Stiže kao brzi br. 399

Image

Image

Poslije obilaska lokomotive okolo i zakvačivanja odlazi skoro na vrijeme u 7.10 min kao brzi voz br. 391

Image

Otpravnik nije ni ušao u kancelariju, a već po paralelnoj pruzi otprema lokalni za Zenicu, voz br.2152 na vrijeme u 07.12 h.

Image

Image

Ja ulazim u svoj lokal za Konjic...Otišao bih ja onim brzim, ali taj ne staje u Ovčarima, mome odredištu, meki railfotografa...nekih
Odjeljak je podnošljivo nesređen, viđao sam i gore...Standardizacija po toaletu mi nije padala na pamet!

Image

Dvije torbice, hrana i fotoaparati, stalak, te putna torba sa raznim stvarima. Najveća stvar u torbi i najteža, bile su gojzerice za pentranje...Nosio sam ih iz svoje Tinje i u vozu zamijenio obuću.
Voz je krenuo na vrijeme, čim je pala odjava od brzog 391 iz Alipašina...Poslije jučerašnjeg izmrzavanja po prozorima vagona to sada nisam radio....sve do Bradine, gdje sam morao otvoriti prozor i uslikati voz br. 45174 koji je doguran iz Konjica...bilo mi krivo, mogao je nas čekati dole

Image
Posavina expres
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Doboj-Sarajevo-Ovčari-Konjic

Post by Ćiro_bos »

Taman to poslikam kada nazove Ela i razgovor je tekao otprilike ovako:
Ela- druže evo sam iz noćne, mrtav sam umoran, ne znam hoću li doći, navaljali smo vam vozova kamaru, imat ćete ih danas kolko voliš...
Ja- Ajde odmori malo, pa dođi kasnije, mi ćemo biti čitav dan...ponio sam i Nikon D60...
Izgleda da je pominjanje Nikona bilo odlučujuće i Ela obeća da će doći oko podne autom.
Silazim sa lokala u stanici Ovčari i pozdravljam se sa kolegom Vijaduktom, mojim domaćinom na ovoj pruzi danas

Image

Poslije sam uspio usnimiti odlazak našega lokala na donjoj trasi, sada već blzu Konjica

Image
Neko reče mnogo eksploatisana tema...i poslikana. I ja, kao zločinac se često vraćam na mjesto zločina, na mjesta na kojima mi je lijepo i ponovo slikam iste motive...Zato sam često u Banovićima, kraj obala Krivaje, uz Majku svih krivina. Naravno tu su uvijek i Ovčari i Bradinska rampa.
Mnogo slika, budite strpljivi, pokušat ću to složiti. Sve slike nastale 09.03.2011.g. uz nesebičnu pomoć kolega Vijadukt i Ela sa kojima sam proveo jedno od najljepših cjelodnevnih foto okupljanja-druženja sa prirodom i željeznicom...
Vaš, Ćiro_bos...

Karta Bradinske rampe koju mi je napravio naš Bo Bo, hvala!


Image
Bradinska rampa je klasična serpentina, gdje vozovi sa potiskivalicom, preko tri stanična odstojanja za 25.5 km, savlađuju nadmorsku visinu od 480m. Konjic , 280 m do Bradina 760 m, nadmorske visine. Najveći uspon je 27 promila!
Po već ranije utvrđenom planu penjemo se od stanice na najvišu trasu, na mapi obilježeno mjesto Poz br.1. Tako nam sunce diktira...Čim smo se počeli penjati kroz gusto šipražje naišla je lokomotiva. Potiskivalica od onoga voza u Bradini, vraća se kao voz br. 68907, prolaz kroz Ovčare u 08.48 h.
Prizor je već predivan...iza lok se vidi selo Ovčari i dalje dijelovi planine Prenj!

Image

Već smo se popeli na Poz 1! Vijadukt iznad Ovčara. U međuvremenu potiskivalica je već zgrabila voz i počela ga gurati iz Konjica, to se vidi na donjoj trasi.

Image

Poslije 7-8 minuta ga vidimo na izlazu iz stanice Ovčari, srednja trasa...Voz br.45124, prolaz kroz Ovčare u 09.17 h!
Prizor za nezaborav...san svakog ljubitelja ovih stvari

Image

Image

Isti smo voz poslije 6-7 min dočekali na vijaduktu sa kojega smo snimali do sada...Pokušao sam zauzeti bolju poziciju, ali je bio ful, ni prvi ni zadnji danas

Image

Istovremeno smo vidjeli na donjoj trasi, da je iz Konjica krenuo brzi br.396 Ploče-Zagreb

Image

Kroz Ovčare zakašnjen 13 min, prošao u 09.31 h

Image

Nešto sam htio i loše odradio...

Image

Mi smo na gornjoj trasi hodali prugom i tražili mjesto pod suncem.
Brzi je malo obišao i kraj nas me zatekao u lošoj poziciji...tri puta sam je mijenjao i najgoru izabrao

Image

Ali sam ga na sledećem vijaduktu lijepo upecao

Image

Malo kretanja prugom i onda ponovo teretni iz Konjica. Kamera je opet uprta u donju trasu

Image
Posavina expres
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Doboj-Sarajevo-Ovčari-Konjic

Post by Ćiro_bos »

Voz br. 95124, prolaz kroz Ovčare u 09.45 h.
Predivno, mnogo puta danas ću izgovoriti ove riječi.

Image

Image

Na gornjoj trasi nas je taj voz zatekao u blizini jednog vijadukta...

Image

Image

Image

Lovimo ga odmah na sledećem mjestu-vijaduktu. Tu nema puno izbora, voz je ili u tunelu ili na vijaduktu

Image

Huk elektri, točkova, šina zamire...u gori nastaje tajac. No čulo vida je i dalje na svom, gledam prelijepe prizore spoja prirode i željeznice!

Image

Image

Image

Snimak lijevo. U daljini planina Čvrsnica! Moram reći da je i pored sunčanog vremena gore bilo izuzetno hladno...iz tunela je izbijala promaja

Image

Nailaze dvije lok potisak. Dizel i elektra. Snimam

Image

I taj prizor snimaju...zato budite oprezni

Image

Iste lokomotive snimamo na srednjoj trasi, ulazak u st. Ovčari. To je voz br. 45121 koji prođe u 10.07 h

Image

U daljini se vidi grad i stanica Konjic, ishodište naših današnjih očekivanja. Iznad su vrhovi Prenja pod snijegom

Image

Zumirano! Vozovi od Ploča do Jablanice voze sa jednom lok i teže oko 2030 tona! Tu se voz polovi i do Konjica vuče u dijelovima od po 1015 tona. U Konjicu taj voz do Bradine mora dobiti potisak. Zato je u Konjicu ovakva gužva "redovna pojava".

Image

Vidim dole dva voza na istom kolosijeku, Ugalj u Eas vagonima i Tads vagoni sa šećerom...to će prema nama. Isto tako na drugom niže i putnička garnitura od brzog za Zagreb, koja mene čeka večeras....

Image
Posavina expres
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Doboj-Sarajevo-Ovčari-Konjic

Post by Ćiro_bos »

Krećemo se dalje prugom u pravcu stanice Grad-Bradina i pozicije br. 2. Tuneli i vijadukti, trećeg nema, ako izuzmemo veoma male zasjeke terena prije ulaska u tunel.
Začulo se zujanje šina...taman na izlasku iz tunela nas zateče ovaj lokomotivski voz. Jedna bez pripreme, ko da se ko biva nekada pripremam

Image

Iste lok sam usnimio dole na izlazu iz Ovčara, srednja trasa. Ovo je suprotno skretničko područje stanice Ovčari. Voz je br. 11391 i prođe stanicu u 10.32 h . 3 lokomotive, ljepotice...i sve je lijepo ovde

Image

Nešto malo kasnije i na donjoj trasi...ples tri labuda

Image

Image

Image

Image

I ova gratis, valjda mi duša omekšala i pored snijega i vjetra

Image

Ulazimo u malo duži tunel, idemo prema Poz br. 2...a sve su pozicije dobre, samo treba upotrebljiva poza

Image

Image


Prošli kroz tunel, izašli na drugu stranu planine, i poslije par stotina metara pruge, sa mostovima, vijaduktima i zasjecima...predivno!

Image

Na lijevom obronku ove uzvisine stub dima

Image

Image

Lijevo, na prelazu iz donje u srednju trasu ide novi voz...
Voz br 45116, prošao Ovčare u 11.20 h! Tek treba da ispod nas kroz tunel uđe u Ovčare i kasnije se pojavi kraj nas.

Image

Krećem da zauzmem dobru pozu ili poziciju...valjda poziciju

Image

Kroz šiblje

Image
Posavina expres
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Doboj-Sarajevo-Ovčari-Konjic

Post by Ćiro_bos »

Još gore je bolje?

Image

Image

Image

Poslije nekih 12 minuta dotični voz nailazi...trebam li reći da nisam zadovoljan? Ma jesam, dovoljno što su mi oči ovo vidjele...

Image

Image

Potisak

Image

Pratimo ga dalje na onome gore vijaduktu ili mostu? Šta god da je prelijepo se stopio sa prirodom!

Image

Image

Kolega Vijadukt mi kaže da će uskoro i lokal...
Ovo je bila Poz 2, to za one koji prate mapu. Ja bih još malo tu ostao, pa kad sam se već popeo

Image

Lokal za Sarajevo br.2402 nas prošao u 11.38 h.

Image

Image

I prošavši most i tunel dolazi na stajalište?

Image

Vraćamo se prema Poz 1! Ponovo na vijaduktu iznad skretnica stanice i tu smo se dugo zadržali...
Prvo smo snimili voz koji je ulazio u Ovčare...Voz br.95174, prošao u 12.00h. Vozna lok je bila 661 a potisak 441! Dizel pod žicom. Čudno!

Image

Image

Trebat će mu 7-8 minuta do nas...grozničavo tražim poziciju, šuma, brdo, portal, pitanje je sad. Pođem na portal kroz gusto šipražje, skliznem niza žilu od drveta i padnem...na guzicu. Nikon sam držao visoko uvis kao što sam vidio kada pijanac pada preko šine, a bocu sa rakijom drži iznad...za glavu nije bitno. Poslije sam vidio da sam strgnuo kaiš na Nikonovoj torbici. Bolilo je više nego guzica.
I sve to a pozicija haos nula. No, usnimim kada sam već tu

Image

Image

Kolega Vijadukt sa druge strane dolazi i pita: Jesil ga! Jesam, jesam, kažem, a ima i žrtava. Objasnim. Smijeh.

Image
Posavina expres
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Doboj-Sarajevo-Ovčari-Konjic

Post by Ćiro_bos »

Zatim malo poziranja! Vijadukt na vijaduktu, koja kombinacija. Vidi se da je tu svoj na svome i ne plaši se visine uopšte.

Image

Image

Ovo nisam znao...on je mene snimao dok sam čekao na potiskivalicu nazad...i kada je prošla! Pa evo opet malo filmski

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

I moj kolega odnekle se pojavi...bilo je burno. Smijali smo se i uživali. Adrenalin visoko kao i ovaj vijadukt.

Image

Snimamo lok na izlazu iz Ovčara...To je bio voz br.32401 i prošao u 12.24 h

Image

Na vijaduktu koji spaja srednju zonu i donju

Image

I donjom trasom

Image

Image
Posavina expres
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Doboj-Sarajevo-Ovčari-Konjic

Post by Ćiro_bos »

Na ovome karakterističnom mjestu...

Image

...razne zanimacije dok se čeka

Image

Image

Image

Image

Image

Halo Ela...dolaziš? Odlično, nije kasno...ne, nije još prošao onaj voz sa aluminijumom, valjda tebe i čeka. Ajd čekamo te, ćao!

Image

Čuvar pruge ode raditi svoje svakodnevne poslove...naravno u svojoj vlastitoj "HTZ" odjeći!

Image
Tada sam rekao kolegi da idemo u stanicu...popiti jednu veliku, dugu...kafu. Bio sam ovisan o toj podnevnoj kafi. Bez nje me zaboli glava i ne vredi je više piti u, recimo 14 h, kada izvakti! Sišli smo dole u stanicu, gdje naravno kolega gleda stanje građevinskih objekata...ja bih samo dugu, duplu, veliku...

Image

Image

U nastavku ćete vidjeti kako ovde nije lako popiti kafu...tri voza su nas omela. Ali o tome kasnije!

Za danas toliko, a ima joooooš!
pozdrav...
Posavina expres
User avatar
stjepan
Posts: 1178
Joined: Mon Jun 01, 2009 6:24 pm
Location: Hrpelje Kozina

Re: Doboj-Sarajevo-Ovčari-Konjic

Post by stjepan »

Ćiro_bos wrote:a ima joooooš!
To me neizmjerno veseli,sa nestrpljenjem iščekujem nastavak, :ymapplause: :ymapplause:
Čuvaj mi nikona,ne se zahebavat X( ...

Pozdrav!!!
Boze daj mi strpljenja,jer ako mi das snagu pobicu ih sve!
Post Reply