Doboj-Sarajevo-Ovčari-Konjic

User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Doboj-Sarajevo-Ovčari-Konjic

Post by Ćiro_bos »

08.03.2011.g.
Poslije mnogo dogovaranja, gledanja u metereološke prognoze, krećem...S Božjom pomoći, kako bi majka moja rekla. I ispratila, do mog Ćiromobila.
I ja krećem kao nekada davno, kada je za odlazak do nekoga susjednoga grada bilo potrebno otići na godišnji odmor, oprostiti se sa poznanicima i familijom. Takva je saobraćajna povezanost u BiH. Ne postoji način da krenem ujutro u prihvatljivo vrijeme i da za 2 sata budem 140 km daleko, odmoran i svjež za planirano.
Zato krećem dan ranije oko 13 h.

Image

Opraštam se i od mojih brda Majevice, koja je još pod debelim snijegom

Image

Krećem...Plan je ovakav: Vozim 70 km do Doboja gdje sjedam na voz 397 iz Zagreba, noćenje u stanu sestričine u Sarajevu i ujutro na lokal za Konjic, a silazim u stanici Ovčari.
Poslije nekih 50 minuta vožnje dolazim ispred novoobnovljene stanice u Doboju. Lijepo sređeno!

Image

Ostavljam auto na parkiralištu stanice i tu bi me trebao čekati narednih 36 sati...po planu.

Image

Kada sam izašao na peron odmah sam zgrabio kameru...Na vozu iz Sarajeva za Beograd se vršila zamjena voznih lok. ŽFBH se otkačila, a preuzima ga dupla ŽRS lok...poslije sam skonato da sam snimao i ništa okolo me se nije ticalo, čuvari, policajci...

Image

Image

Image

Image

U momentu najaviše i brzi iz Beograda za Sarajevo...nisam kontao na njega, a kada je već tu i ranije kreće, idem sa njim. Brzo se vratim, uzmem stvari iz auta i na peron, odmah se uvalim u voz...smjestim i taman sa prozora snimim odlazak suprotnog brzog, za Beograd.

Image

Image
Posavina expres
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Doboj-Sarajevo-Ovčari-Konjic

Post by Ćiro_bos »

Zamjena lok je izvršena vrlo brzo i krećemo put Sarajeva

Image

Image

Garnitura je bila sastavljena od dva vagona, ŽRS i ŽS. Uvalio sam se u onaj ŽS-a, koji je bio vrlo udoban i podnošljivo čist!

Image

Image

I opet standardizacija :(

Image

Putujemo...ja vrlo često na prozoru i snimam iako je hladnoća velika, poznati motivi sa ove pruge

Image

Image

Image

Maglaj...sada smo već na pruzi ŽFBH

Image

Image

Image

Opet pruga...

Image

Image

Image

Image
Posavina expres
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Doboj-Sarajevo-Ovčari-Konjic

Post by Ćiro_bos »

Pruga i rijeka između brda...oduvijek i zauvijek?
Image
Image

Zavidovići, teretni dio

Image

Putnički dio i ostaci stanične zgrade iz doba uzane pruge i ZOK-a

Image

Putnika tu tradicionalno ima!

Image

Novi pothodnik...da kolega Macak vidi da sam pratio priču o ovome :D

Image

Bliski susreti u vožnji...staje autobus, ali i voz, čest slučaj na putnim prelazima ovde

Image

Pruga

Image

Poljoprivreda...zar to postoji ovde

Image

Voz dobro grabi...Zvonici katedrale najavaljuju Žepče

Image

I ova stanica ima ulazni signal od krvi i mesa...i to je značajka ove pruge i pruga u BiH...inače moja profi deformisanost ovim stvarima

Image
Posavina expres
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Doboj-Sarajevo-Ovčari-Konjic

Post by Ćiro_bos »

Na ulazu novi, lijep stadion

Image

Otpravnik nas otprema i žuri...vjerovatno ima hitan poziv?

Image

U slikanju brda...

Image

...promakao mi je brzi za Bihać! Nešto sam malo ipak...moram malo

Image

Čudna građevinska rješenja. Triangla...

Image

Image

I opet mi promače, ovaj puta lokal Zenica-Maglaj!

Image

Nekom nije bila mila, pa je nazvaše Nemila...stanica. Malo su je očistili od rastinja ispred? I jest ljepše.

Image

I opet brda... rijeka i pruga...nešto se osjećam ko kod kuće! Malo mi žica kvari osjećaj...

Image

Image
Posavina expres
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Doboj-Sarajevo-Ovčari-Konjic

Post by Ćiro_bos »

Još jedan živi ulazni signal...pravi smo rasadnik ovakvih signala

Image

Prolaz kroz Jelinu! Toliko smo brzo prošli, pogledah u KRV sa čitavih 50 km/h, da je otpravnik morao zuriti da li imamo završni signal...Uzgred, kolega je trebao obući šta toplije! Ne mora biti uniforma.

Image

Brdo iznad Jeline me uvijek fasciniralo...neobično koliku želju imam da se popnem gore i slikam...vozove, nego šta!

Image

Odavde dalje je pruga jednokolosječna, jedan krak se odvaja direktno za Zenicu željezaru

Image

Zenica teretna...nema nešto naročito, prolaz

Image

Nešto malo pri putnoj

Image

Malo zvuka čekića od točkove vagona i nastavljamo dalje...jednokolosječno

Image

Od Zenice u mom odjeljku putuje i Mohhamad, pakistanac na radu u BiH. Učtivo sam zamolio za dozvolu da stalno visim po prozoru odjeljka...kaže da mu ne smeta, ionako u njegovoj zemlji ljudi vise po raznim mjestima u vagonima, a za sjedište nema garancije

Image
Posavina expres
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Doboj-Sarajevo-Ovčari-Konjic

Post by Ćiro_bos »

Kakanj.
Nekakvo ukrštanje sa lokalom...ipak mi se čini da je EMV garnitura čekala neki kasniji polazak?

Image

Mora da imam dobru kameru?

Image

I još nešto u stanici...voz sa interesantno obojenom aseom

Image

Visoko...poznato po piramidama i školama!
Kažu da možeš imati višu i visoku školsku spremu, ali ti ta ne vredi ako nemaš visočku!

Image

Grabimo...sunce je već veoma nisko, zalazi

Image

Image

Podlugovi, opet nekakvo ukrštavanje sa lokalnim EMV

Image

I onda poželih da kompletno oslikam ovaj voz, danas prvi put...izađem vani i cak, snimim zanimljiv trenutak

Image

Spremni za polazak i polazak...voz kreće, a ja uskačem, kondukter mi veli: Ostaćeš ti negdje usput, vidim ja!

Image

Opet stajanje pri putnom prelazu...skoro da čovjek navikne

Image

Motiv iz Semizovca...prolaz

Image
Posavina expres
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Doboj-Sarajevo-Ovčari-Konjic

Post by Ćiro_bos »

Krševi u Rajlovcu teretnoj i C. radionici

Image

Image

Prolaz kroz Alipašin most! Znao sam da je kolega Otpravnik vozova na poslu i pokušao ga usnimiti. Prvo povik i mahanje, zatim snimak. Sunce je već zašlo, a brzina velika...nisam se proslavio ovim snimkom, ali kolega na neki način jest. Vidi se da korektno radi svoj posao!

Image

Ulazak u stanicu Sarajevo, tačno na vrijeme, u 17.35 min.

Image

Silazimo...

Image

Opraštam se sa Mohhamedom, koji ode dalje svojim poslom, a tamo sa desne strane dolazi moj prijatelj i forumaš Bo Bo koji će večeras biti moj domaćin u Sarajevu

Image

Iako tamno,, sačekao sam da naša lokomotiva obiđe okolo voza i vrati se na prvi... pa došao sam da slikam vozove :)

Image

Image

Na izlazu iz zgrade stanice dočekao nas ovaj pas...izgleda da svaka stanica u nas ima svog psa, pa i Sarajevo?

Image

I nezaobilazni toranj

Image
Posavina expres
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Doboj-Sarajevo-Ovčari-Konjic

Post by Ćiro_bos »

Bilo je vrlo hladno...Moj domaćin i ja smo već unaprijed imali neke planove za snimanje grada, pa smo to riješili ispuniti po svaku cijenu...pa i mojih baterija na fotiću. No, prvo smo otišli u jedan restoran gdje sam malo nešto ručao...U Doboju nisam stigao ništa kupiti, pa sam bukvalno gladovao. Više nisam snimao dok nisam zadovoljio svoje potrebe za hranom.
Uzeo sam nešto "na kašiku", to volim i najbolje okrepljuje

Image

Popeli smo se uz Kovače i sa vidikovca kod starog dvorca, lokalitet Žuta tabija, snimali grad. Temperatura oko -10 stepeni, stalak i prži...Lijepo iskustvo!
Tri fotke grada, desno, pravo i lijevo

Image

Image

Image

Na desnoj strani, neposredno ispod nas dominira mezarje na Kovačima, nastalo u ratu. U njemu centralni dio zauzima mezar Alije Izetbegovića

Image

Silazimo...Višegradska kapija

Image

Džamija u centru Baš čaršije

Image

Sebilj bez golubova

Image
Posavina expres
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Doboj-Sarajevo-Ovčari-Konjic

Post by Ćiro_bos »

Baš čaršija noću je ipak puna i pored niske temperature

Image

Svi objekti rade i u 21 h. Vagani burek, ovdje je samo sa mesom, a postoje druge pite, a nazivaju se sirnica, krompiruša, itd. Kupio sam vaganog bureka i picu za sutra, za teren

Image

Kolega i ja smo ušli u jedan od objekata. Čim sam sjeo primijeti sam upozorenje

Image

Lijepo sređeno, vlasnik sigurno voli starine...

Image

Kolega Bo Bo i ja smo uzeli po kafu i poznatu tuhafiju...kuhana jabuka sa šlagom. Ni to nije kao prije

Image

Pogled na mjesto druženja, nakon kojega je kolega otišao kući oko 21.30 h

Image

Ja sam po ranijem dogovoru otišao da noćim u stanu svoje sestrične...Tuširanje, brijanje, kao da ću sutradan na izložbu...
Kada mi je sestrična ponudila svoj Nikon D60 za sutrašnje snimanje, nevoljko sam prihvatio. Ipak je to za mene stroj! Možda zato sam loše i spavao...ili zbog očekivanog uzbuđenja sutrašnjeg dana.
Laku noć!

Image


To je za danas...nastavak slijedi kada stignem. Ima toga još mnogo, mnogo.
pozdrav...
Posavina expres
User avatar
Bo Bo
Posts: 2283
Joined: Mon Jun 01, 2009 2:50 pm
Location: Sarajevo BiH

Re: Doboj-Sarajevo-Ovčari-Konjic

Post by Bo Bo »

Istinski mi je drago da sam mogao biti domaćin u Sarajevu pa i na ta 3 sata druženja. Slike su fenomenalne, noćne pogotovo. Nakon dužeg vjećanja, slika Sebilja krasi moj desktop.

Neke slike sa Bradine sam vidjeo, kako od Vas tako i od Ele. Vremenske prilike su bile idealne, drago mi je da su slike uspjele. Moja vrata su uvijek otvorena za druženje i obilazak, nadam se što skorijem susretu.

Nastavak s nestrpljenjem očekujem. Pozdrav Bo Bo ;) .
Image
Post Reply