Muzej savremene umjetnosti Rajlovac

User avatar
Bo Bo
Posts: 2283
Joined: Mon Jun 01, 2009 2:50 pm
Location: Sarajevo BiH

Muzej savremene umjetnosti Rajlovac

Post by Bo Bo »

Prošle sedmice javio mi se Ćiro_bos sa pp u kojoj veli da dolazi u Sarajavo u posjetu depou Rajlovac u sklopu udruženja ex Yu željezničara.

Naravno čim sam čuo da je posjeta Rajlovca u pitanju kulturno sam se uvalio nepozvan ;) .

Dobio sam zadatak da dođem u Rajlovac putnu i sačekam brzi voz 711 sa planiranim dolaskom u 7:20 minuta, dolazak je bio u 7:30 kašnjenje sinbolično.
Image

Obnovljeni šved je u kompoziciji.
Image

Infrastruktura bez komentara kako vele neki forumaši ....
Image

Na ulazu u teretnu stanicu dočekuju nas krševi putničkih i teretnih vagona. Naravno za oko mi je zapeo vagon Bosna ekspresa.
Image

Image
Last edited by Bo Bo on Wed Mar 30, 2011 9:26 am, edited 1 time in total.
Image
User avatar
Bo Bo
Posts: 2283
Joined: Mon Jun 01, 2009 2:50 pm
Location: Sarajevo BiH

Re: Muzej savremene umjetnosti Rajlovac

Post by Bo Bo »

Slijedi i prva akcija, traže se poze za slikanje lokomotive. Kenedi užurbano radi, ranžirajući vagone
Image

Kontigent vagona čeka polazak za Ploče po pšenicu za fimu Klas, jer nije lahko nahraniti gladnu raju.
Image

Image
Last edited by Bo Bo on Wed Mar 30, 2011 9:28 am, edited 1 time in total.
Image
User avatar
Bo Bo
Posts: 2283
Joined: Mon Jun 01, 2009 2:50 pm
Location: Sarajevo BiH

Re: Muzej savremene umjetnosti Rajlovac

Post by Bo Bo »

Konačno dolazimo do muzeja savremene umjetnosti, kompozicije Talga smještene su oko motorne hale zajedno sa niskim, ulaz je još uvjek besplatan.

Image

Image

Ovo je slika prve kompozicije, vidno isprljanje nakon testiranja i boravka vani. Da ne bi bilo zabune stakla na pomenutoj nisu polupana pa prekrivena najlonom, već zamjenjena.
Image

Naravno ima i tu dosta kontrasta. TCDD čeka opravku, trenutno u Rajlovcu smještene su 3 lokse iz Turske.

Image

Image
Image
User avatar
Bo Bo
Posts: 2283
Joined: Mon Jun 01, 2009 2:50 pm
Location: Sarajevo BiH

Re: Muzej savremene umjetnosti Rajlovac

Post by Bo Bo »

Ova stara nana dočekala je praunučad, ukoliko budu vrijedna i poslušna barem 1/3 kao što je ona bila bit će jako dobro.
Image

TCDD broj dva čeka bolje dane, možda nekad i dočeka
Image

Društvo čeka nove radne zadatke i pobjede
Image
Image
User avatar
Bo Bo
Posts: 2283
Joined: Mon Jun 01, 2009 2:50 pm
Location: Sarajevo BiH

Re: Muzej savremene umjetnosti Rajlovac

Post by Bo Bo »

Dolazim do još jednog muzejskog eksponata, ko kaže da Sarajevo nema muzej savremene umjetnosti, Ars Aevi je mala maca?
Image

Ovo je kompozicija oko koje se diglo puno prašine na forumima širom regiona, da li je opravdana ili neopravdana investicija, da li će na sunećenje i vjersku pouku u Stambol itd. Kako se digla tako i spustila te fino prekrila voz. Image

Upravljačnica
Image

Odjel drugog razreda
Image

Image
Image
User avatar
Bo Bo
Posts: 2283
Joined: Mon Jun 01, 2009 2:50 pm
Location: Sarajevo BiH

Re: Muzej savremene umjetnosti Rajlovac

Post by Bo Bo »

Voz još uvijek nije dobio upotrebnu dozvolu za pruge BiH, a gonjan je po pomenutim. Valjda nekome dođe dobra pa to malo ubrza.
Nama railfan-ovima ovi predugo izgleda, mada zvaničnici fime vele da ulažu nadljucke napore.

Toalet
Image

Kafeterija
Image

Odjeljak drugog razreda
Image

Odjeljak prvog razreda
Image

Nastavak slijedi ....
Image
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Muzej savremene umjetnosti Rajlovac

Post by Ćiro_bos »

Bo Bo wrote:Prošle sedmice javio mi se Ćiro_bos sa pp u kojoj veli da dolazi u Sarajavo u posjetu depou Rajlovac u sklopu udruženja ex Yu željezničara.

Naravno čim sam čuo da je posjeta Rajlovca u pitanju kulturno sam se uvalio nepozvan ;) .
Nisi nepozvan kolega. Odobrenje preko organizatora, a zatim i drugih, koji rado vide railfanove u svom društvu...samo nastavi, ide to dobro.
Znam da je tebi Talgo bio glavni, ali je na mene najveći utisak ostavilo groblje 661 i 642 lokomotiva...
pozdrav...
Posavina expres
User avatar
Bo Bo
Posts: 2283
Joined: Mon Jun 01, 2009 2:50 pm
Location: Sarajevo BiH

Re: Muzej savremene umjetnosti Rajlovac

Post by Bo Bo »

Put nas dalje vodi prema novoj Talgo hali u kojoj je smješten strug. Smijem se usuditi i reći da je ovo najbolja investicija na ŽFBiH u sklopu Talgo programa.
Image

Već odavno lokomotive i vagoni se sređuju, vrši se ušteda novca. Te subote u hali je vršeno struganje bandaža na vagonu 50 50 19-10 414-8, šlag na tortu.
Image

Par koraka na drugoj stani nalazi se motorna hala u kojoj su bili smješteni druga Talgo kompozicija, mađar na kome se radi generalna opravka i salon pet.

Prvo mi je za oko zapao salon.
Image
Novembar 2010.
Image
Image
User avatar
Bo Bo
Posts: 2283
Joined: Mon Jun 01, 2009 2:50 pm
Location: Sarajevo BiH

Re: Muzej savremene umjetnosti Rajlovac

Post by Bo Bo »

U toku su aktivnosti na uređivanju pomenutog. Prošle godine vršeno je stuganje bandaža, sređivanje motora i na kraju novo farbanje.
Image

Image

Image

Image

Ukoliko bude sve uredu, naravno bude volje da se opravka što prije prvivede kraju možda se ove godine nađe u sastavu Rotari voza :) .
Image
Image
User avatar
Bo Bo
Posts: 2283
Joined: Mon Jun 01, 2009 2:50 pm
Location: Sarajevo BiH

Re: Muzej savremene umjetnosti Rajlovac

Post by Bo Bo »

Ispod salona smješten je mađar koji se trenutno nalazi na GO. Teško je reći kad će ugledati otvorenu prugu. Mislim da ni Meki Torabi ne bi mogao dati odgovor.
Image

Image

Image
Image
Post Reply