Dampflok parada u BiH

User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Dampflok parada u BiH

Post by Ćiro_bos »

Hvala kolega kolska na dopunama!

NASTAVAK!
Nastavljamo našu priču slijedećeg dana, 01.04.2011.g. Polazak iz Kreke u 07.00 h. Sastav voza lok 33-504 + 3 Y vagona.
Došao sam u Kreku ujutro oko 06.40 i zatekao čudan prizor. Nisam ga uslikao, ali ću pokušati riječima opisati. Naši gosti-turisti su imali krpe i razređivač u rukama i čistili su vagone od grafita i drugih stvari koje smetaju. Grafite na sanduku su bojali zelemim sprejem, grafite koji su prelazili na staklo su skidali razređivačem. Oznake na lokomotivi i vagonima tipa ŽFBH, ŽRS, RUDNICI KREKA su zamaskirali privremenim bojama...prava radionica pred začuđenim očima ovozemaljskih zaposlenika.
Ipak smo sačekali da voz za Brčko ode ispred nas, da ga ne bi zadržavali svojim fotkanjem usput. Dolazi i odlazi Posavina sa čitavim vagonom!

Image

Ovde se vidi i naša garnitura, koju je Dragan iskemijao kao Merlin: 1 vagon ŽRS, 1 vagon ŽFBH iz Maglaja i 1 vagon naš, Tuzlak. Trebao je biti još jedan D ŽRS ali nije dostavljen. Od koga je, puna šaka brade!

Image

Krenuli smo "na odjavu" oko 07.45 min. Prošli prometnu Bos.Poljanu i prema Mramoru, u mjestu Plane napravili prvi foto-stop. Mada su mjesta već ranije bila određena, povinovali smo se uvijek željama Renea koji je bio na prozoru i par puta bukvalno zaveo naglo kočenje vidjevši dobro mjesto za sačekušu.
Plane:

Image

Image

Image

500 metara dalje Midhatovići

Image

Image

Image
Posavina expres
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Dampflok parada u BiH

Post by Ćiro_bos »

Ulazimo u st. Mramor. Skratili smo bavljenje na pruzi, jer je nas u Mramoru čekala potiskivalica, koja je obavivši jutarnja guranja, trebala hitno na druge poslove.

Image

661-309, koja je odmah dobila izlaz

Image


U Mramoru je nastalo fotkanje garniture sa svih strana

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Jedna manja foto seansa na ulaznim skretnicama stanice

Image

Image

Simuliranje davanja polaska ispred stanice

Image

Uvećanje srednjeg Maglajskog vagona, na kojem se vide tragovi čiščenja grafita i zafarbavanja istih od strane turista

Image

Image

Seansa na izlaznim skretnicama stanice Mramor

Image

Image

Image

I oet isto, ali sa druge pozicije

Image

Image

Image

Image
Posavina expres
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Dampflok parada u BiH

Post by Ćiro_bos »

Krećemo prema st. Tinja. U Mramor selu Rene zavodi svoje "naglo kočenje". Shvatio sam da ga je impresinirala crkva u selu i mogućnost slikanja iste zajedno sa prugom i vozom. Silazimo

Image
I trka za boljom pozicijom visoko na suprotno brdo iznad sela

Image

Kada su stigli i oni malo u godinama, a ja sam malo prije...zauzeli pozicije za koje je bilo pomalo i prepiranja, motorolom se javlja da voz ide nazad, na startnu poziciju

Image

A onda komanda da krene napred

Image

Image

Teško disanje, tišina uz mali cvrkut ptica...a onda, na ovome mjestu svud oko mene pljusak okidača Nikona, Canona i drugih glasovitih kamera. Preko 20 kamera pucaju u isto vrijeme. Otada se uželim takvoga zvuka, te me zasvrbe tabani, kao što bi rekao naš poznati...

Image

Image

Nismo ponavljali...bili su veoma zadovoljni.
Silazimo sa brda i na istom komadu pruge pravimo drugu vožnju, ali smo mi na drugoj poziciji

Image

Image

Image

Za tu vožnju ima i VIDEO snimak:

http://www.youtube.com/watch?v=O_DRNduP6t4

Ulazimo u, vama dobro poznati kolodvor Tinja!
Uparkirani smo na 4 kolosijek i izazivamo pažnju mještana, a i onih koji prolaze magistralnom cestom

Image

Image
Posavina expres
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Dampflok parada u BiH

Post by Ćiro_bos »

Po ranije utvrđenom planu, ovde se 33-jka mora otkvačiti i vratiti u Bukinje na namirivanje, te se okerenuti u položaj sa tenderom naprijed, zbog snimanja u povratku kada će sunce biti sa druge strane pruge...
Šehzad, skretničar je otkopčao lok i okolo po trećem je vraća...malo i pozira, tražio mi je slike

Image

Image

To je taj pozer :D

Image

Image

Parnjača otišla, turisti se u prodavnici namirili i u vagonima drijemaju, pijuckaju, jedu.
Uskoro nailazi voz iz Brčkog. 661-318, ŽRS lokomotiva. Nije izazvao veću pažnju turista. Oni su tu zbog parnjače.

Image

Ali nešto kasnije nailazak putničkog voza sa lok 212-307 ih je zaista zanimao. Njihova V100 je zauvijek i oni ih prate svugdje u svijetu. Zato su ovu lok oslikali sa pažnjom

Image

Image

Image

Više od dva sata je trajalo čekanje da se 33 vrati...ja sam u svojoj kancelariji sjedio sa Draganom i sa jednim mladim njemačkim mašinovođom Johanom. Razmjenjivali smo informacije. Pokazivao je slike, radi na velikim dizelima, vozi za privatnu kompaniju...
Poslije sam započeo snimati kompoziciju. ŽRS vagon, gdje se vidi zamaskirani logo kompanije zbog potrebe snimanja

Image

Unutrašnjost je solidna

Image

WC podnošljivo uređen

Image

I vanjski dio, a dolazi i lokomotiva za nastavak vožnje...

Image

Image

Sada već snimamo i drugi vagon, ŽFBH "maglajski" koji je pretrpio dosta šaranja i čiščenja istih za ovaj dan...o čistoći samog sanduka, drugi put

Image

Image

Kao i većina vagona na lokalcima ŽFBH i ovaj je dobio čarobnu injekciju, upisanu kao +6M

Image

I broj našeg, lokalnog tuzlaka

Image

Enterijer je diskutabilan, ali je čistoća i sanduka i unutrašnjosti prilično ok, nije što je "naš" :D

Image

Šehzad je ponovo u akciji, zakopčava lok

Image

Image

Turisti se okupljaju

Image

Šehzad opet pozira...na kabini se lijepo vidi zafarbani natpis koji je glasio Rudnici lignita Kreka

Image


Sve je spremno, voz je dobio drugoga pratioca, ja ostajem, otpravnik daje polazak i voz odlazi

Image

Image

Image

Izlazi...Ići će do Špionice i u povratku snimanja, sve do Lukavca...Ja ovaj puta nisam mogao sa njima, imao sam neodložne poslove.

Image

Na kraju da ponovim ono sa početka:

Sve što ste vidjeli je rađeno uz punu saglasnost, želju:
-Dragana Jovanovića, organizatora ove turističke ture kojoj sam se priključio,
-Dževada Hodžića, rukovodioca želj. saobraćaja pri RMU Banovići, Predsjednik Udruženja Bosanski Kolosijek,
-Ostalih članova grupe, vođa Štefan
Ovom prilikom im zahvaljujem u ime vas i u svoje ime!

pozdrav...
Posavina expres
kolska
Posts: 1304
Joined: Sun Oct 04, 2009 9:12 pm
Location: Banaovići

Re: Dampflok parada u BiH

Post by kolska »

Svaka čast kolega samo tako da nastavimo pa će mo i mi biti kao oni iz inostranstva..... #:-s
parnjača-Banovići
Image
Post Reply