Željeznički alpinizam

User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Željeznički alpinizam

Post by Ćiro_bos »

11.04.2011.g.
Dugo odlagana operacija i dugo odlaganje editovanja putopisa...
Na mnogim mojim slikama koje su napravljene u rejonu Tinje, osim vozova vidi se i jedna pećina...Njezina je lokacija u Orlovoj klisuri, oko 99+800 km pruge (Vc)Brčko-Banovići, nekih 3,5 km od stanice Tinja i mjesta gdje živim, gdje sam i odrastao. I nikada do sada nisam pohodio ovu pećinu! A naslušao sam se priča o tome kako gore ima medvjeda, slijepih miševa, orlova....I da se prostire do ispod Gračanice.
I riješih prija smiraja života da ipak vidim šta gore ima!
Kao pravi alpinist ispred kuće pakujem obaveznu opremu, aparati i gojzerice

Image

I polazim, negdje oko 10.30 h. Položaj sunca diktira ostale uslove...pogled sa izlaznih skretnica stanice Tinja

Image

Poslije ulaznog signala, "blaga" R-300 i već vidimo klisuru i pećinu. Vidimo i novosagrađenu džamiju, koju ste uostalom često viđali na mojim slikama, te vidimo i moju čeku br. 5 iznad onoga kamenoloma

Image

Image

Tu vidimo i neke oznake infrastrukture. Osim potpuno devastiranog voda, stubića od žicovoda za predsignal, vidimo i hektometarski stub sa 102+800 kilometraže i signalnu oznaku 205 "Pazi, putni prelaz".
Betonski stup bi trebao biti išpartan crveno-bijelom bojom, ali vidimo da nije nijednom...

Image

Niste mogli, a da ne vidite i moga komšiju Zaima, koji je penzionisani mašinovođa, radio nekada u Doboju, vozio za Beograd, Zagreb, Sarajevo...Vozio i Bosna expres...više ne živi u Doboju, već ovde, a sa mnom je krenuo jer, kako kaže danas ima slobodan dan: Napustila ga i druga žena. Između traženja treće, valjda sreće, krenuo je sa mnom u osvajanje pećine.
Blaga suprotna krivina i SPC...stubića od predsignala za izvoz

Image

Još jedan dio infre od presdsignala...u istome stanju

Image

Putni prelaz, onaj od one oznake

Image

Opet, školski autobus i zbunjeni Zaim...kakva su ovo došla vremena

Image

Putni prelaz je moderno popločan

Image

Predsignal čeka modernizacije...već 15 godina kako su obećali da će biti "na dugme", najvjerovatnije Siemens :D

Image

Malo dalje plakati od opštinskih izbora...ovaj čova je pobijedio, a da željeznicu nije ni spomenuo. Dobro je što ne agituje da se izmjesti iz njegove opštine...i to je dobro.

Image
Posavina expres
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Željeznički alpinizam

Post by Ćiro_bos »

Srpska pravoslavna crkva...obnovljena poslije rata. Služi malom broju vjernika...i velikom broju političara

Image

Desno moja čeka br.2 i neki vrijedni ljudi. Jedan je iskrčio novonastalu šumu, da je pretvori u obradivo zemljište. Udarnik, po nekadašnjim mjerilima...

Image

Zaim gazi dalje...uspon je evidentan, odnosno za nas pad

Image

Image

Image

Iz 200 u 200, samo na drugu stranu!

Image

Image

U krivini još malo infre...imamo još nekih kilometar i nešto

Image

Image

Na ovome mjestu točkovi pjevaju...bar sam mislio da pjevaju. Kada sam u vozu uvijek ih ovde čujem kako cvile, a notni zapis na ovoj šini je jasno ispisan. Možda se i kolce ovde zaigra?

Image

Zatim mali putni prelaz...

Image

Uređen je u skladu sa prometom...koristi se u prosjeku 2,3 puta godišnje

Image

Dalje je veliki pravac...za naše uslove je veliki, ne smijte se!

Image

Na kraju pravca znamenita Majka svih krivina...i stado sa ovcama

Image
I po običaju scena događanja

Image
Posavina expres
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Željeznički alpinizam

Post by Ćiro_bos »

KK? Kraj krivine...

Image

Lijevo skrenem i malo slikam ovce...livada i šljivik. Još samo da odnekuda iskrsne Dragana Mirković i zapjeva: " Kad bi znao kako čeznem..." Možda je gore u avionu, stiže?

Image

Image

Dolazi voz 61071. ŽRS lok 661-321 i prazni Tads vagoni iz Brčkog za Ploče. Snimam sa sredine Majke

Image

Image

Image

Volio sam ga snimiti iz pećine, ali šta je tu je....
Zviždi nam i treći član ekipe, dolazi Hazim, otpravnik vozova...njega žena još nije ostavila, a kad će ne zna se

Image

Slikanje na prelijepoj livadi prije osvajanja pećine iza nas...

Image
Gledali smo pećinu i kontali kako da nazovemo našu grupu...
Prvi predlog je "Grupa LZN (Lud, Zbunjen, Normalan)" Kako se nismo mogli složiti ko je koji, odustali smo. Samo bi ludi mogli na ovo pristati...tu normalnih nema!
Na kraju sam u duhu demokratskih načela (demokracijskih principa), poslije dugoga vijećanja odlučio, jer ipak ja ovo pišem, da ću ovu skupinu nazvati kako ja hoću!
Neka se zove Grupa TNT, gdje je Zaim-Njegova visost No 1, Hazim- Bob Rock i ja...Sir Oliver. Idemo dalje.

Dolazio je još jedan teretnjak...ja sam nišanio da ovo stado ukomponujem sa vozom

Image

No, ovce koje bježe, sunce na drugoj strani i rezultat-snimak je bio haotičan...ni prvi ni zadnji. Bilo mi poslije smiješno...Vidje li neko voz?

Image

Počinjemo osvajanje pećine...u podnožju gustoga šipražja je betonirani izvor sa hladnom pijaćom vodom. I natpis koji svjedoči da je tu bila neka vojvođanska brigada. Izgradila ga brigada koja je ovde probijala tjesnac sada poznat kao Orlova klisura. Od te buke i galame su orlovi otišli...voda i dalje teče

Image

Ovako izgleda dio koji treba savladati do pećine...nekih 250 metara

Image

Ulazimo u gusto šipražje...ukoso, jer je ionako teško

Image

Image
Posavina expres
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Željeznički alpinizam

Post by Ćiro_bos »

Nekoliko sličica da se pokaže kakav je teren, na nekim mjestima smo morali sjekiricom da siječemo granje da bi prošli

Image

Image

Image

Image

Začudo, nije bilo zmija i pored kamenitog terena...ili ih mi nismo vidjeli. A nisam ih ni tražio...

Image

Image
Neposredno pred pećinom...bili smo fulnuli nekih 50 metara

Image

I sami ulaz....odozdo je izgledalo niže! Trebalo se popeti nekih 6-7 metara uza stijenu...
Ne bi imali nikakve šanse, vratili bi se da neko prije nas već nije bio tu i ostavio priručna sredstva, nekavo drvo odsjekao, naslonio na stijenu, ankerisao to drvo i pustio i konopac. Hvala im!
Bob Rock je prvi nagrnuo gore, po naredbi Njegove visosti

Image

Image

Pošto je vidio da je drvo kolko toliko sirovo, pa i konopac, Njegova visost No.1 je za ovu priliku ustao iz kolica i krenuo u avanturu

Image

Drhtale su staračke noge, ali ne odustaje...ako padne i nije šteta, tri generacije poslije onoga matičara koji ga upisao, su pomrle...a hoće da se ženi!

Image

Bob, koji se već popeo, je sa zanimanjem čekao i navijao...ne bil kako...

Image

Image

Njegova visost se popela! Bio je red i na mene...

Image

Sir Oliver je gledao da zguli...kačiti se na ovaj avion nije baš puno opasnije od namjere penjanja na ovu stijenu

Image

Sam čin penjanja nisam snimao, a mješavina je najcrnjih horora i onih sado-mazo fazona...dovoljno je reći da sam torbicu sa Nikonom i Panasonicom, kapom i jaknom digao gore na špagi....
Kraj drveta i konopca nije bio i kraj penjajanja, još nekih 2 metra se treba popeti i držati zubima za vjetar

Image
Posavina expres
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Željeznički alpinizam

Post by Ćiro_bos »

Tek mi smo gore, gdje zatičemo i zastavu, prvo je Njegova visost povratila dah...

Image

A onda i poziranje TNT skupine sa zastavom

Image

Nastaviće se...valjda!
Posavina expres
User avatar
stjepan
Posts: 1178
Joined: Mon Jun 01, 2009 6:24 pm
Location: Hrpelje Kozina

Re: Željeznički alpinizam

Post by stjepan »

A u šta ti ozbiljne ljude uvlačiš 8-x ~x( ,daj mi molim te samo reci,jeste li se svi sretno spustili u dolinu,da mogu mirno spavati..
...dosad viđeno u okvirima od tebe očekivanog.. ^:)^

Pozdrav!
Boze daj mi strpljenja,jer ako mi das snagu pobicu ih sve!
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Željeznički alpinizam

Post by Ćiro_bos »

stjepan wrote:A u šta ti ozbiljne ljude uvlačiš, daj mi molim te samo reci,jeste li se svi sretno spustili u dolinu,da mogu mirno spavati..


Pozdrav!
Koje ozbiljne ljude? Boba i Njegovu visost?
Možda ćeš mirno zaspati, ako ti kažem da smo gore, po uzoru na željezničke roštiljade i pivo trošili....Sir Oliver je nabavio, preko Binga :D
Nastavak kada siđem :-??
pozdrav...
Posavina expres
User avatar
cira - 1
Posts: 42
Joined: Thu Jul 15, 2010 8:56 am

Re: Željeznički alpinizam

Post by cira - 1 »

Svaka čast vozoljubitelji a sada ste i Alpinisti . Pa ako Vam je lepo gore, nemojte ni silaziti.
Izvinite na moloj šali.
Pozdrav.
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Željeznički alpinizam

Post by Ćiro_bos »

Poslije euforije koja je nastala što smo uspjeli (živi) osvojiti pećinu, poslije slikanja sa zastavom, pogledali smo sa zanimanjem čega tu sve nema...ili ima.
Iz glavne prostorije, dnevnog boravka koja je bila ukrug nekih 6 metara, postojao je iza produžetak, kao vrata...

Image

...koji se granao u dvije omanje prostorije.
Jedna je išla ravno nekih 3 metra u dubinu, nešto kao ostava?

Image

Prije nje oštro lijevo ima hodnik od nekih 4-5 metara, vjerovatno kao ćenifa za pećinske stanovnike...ovo kao prilog za standardizaciju putopisa

Image

Toliko o priči "da se pećina prostirala do ispod Gračanice, 15 km"!
A šta je sa pričom o medvjedima, orlovima i ostalom životinjskom svijetu?
Osim kukaca, ako zanemarimo i onaj alu-stalak sa prve slike, jedini tragovi životnjskog prisustva ovdje su:
1. Natpisi pećinskog čovjeka

Image

2. Zatim gnijezdo male ptičice, koje nije bilo kod kuće i nije bilo ni jaja...a gdje nema jaja, nema ništa!

Image

3. Tragovi ptičjeg ljepila, izmeta, čega li, sivo-plave boje, koji je bio svud izlijepljen i koji je do kraja ostao nepoznanica za nas

Image

Neko vrijeme smo uživali u pogledu koji se pružao pred nama

Image

I onda spektakl željezničkog alpinizma: VOZ!
Nailazi Posavina ex, br.7403, kojega snimam u najnovijoj dubl camarilla tehnici :D . Ko je nestrpljiv neka odspava, ima mnogo slika!

Image

Image

Image

Image

Image
Posavina expres
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Željeznički alpinizam

Post by Ćiro_bos »

Tačno na sredini Majke

Image

Image

I poslije 3 km je na nišanu naše vrhunske dubl camarilla tehnike...ispred ulaznog signala stanice Tinja

Image

Image

Plan je bio ispunjen...sad šta naleti, naleti!
Ogladnilo se i ožednilo. Sir Oliver je nazvao: Hallo Bing i nešto hrane i pića obezbijedio
Prilog standardizaciji!

Image

Gdje li je to Bing mahnuo? Ni jedno pivo nije isto...Bob Rock je navalio na hranu

Image

Pećinski čovjek oko ulovljenog mesa? Od ove vode je i progovorio...

Image

Ovako to izgleda u HD

http://www.youtube.com/watch?v=JZ94O_pCfRE

Nailazi i TMD-e, OBW-10 pa je i ona slikana

Image

Image

Image

Još po jedno pivo? To bi bio belaj...i ovako je. Zato smo odlučili da silazimo dok je vrijeme. Idemo dole!

Image

Sretno sišli i za divno čudo glatko i bez bojazni...čudno ona voda djeluje na čovjeka

Image
Posavina expres
Post Reply