Nis - Zagreb - Bihac - Sarajevo - Nis

User avatar
Stajs
Posts: 213
Joined: Tue Jun 02, 2009 11:03 pm

Nis - Zagreb - Bihac - Sarajevo - Nis

Post by Stajs »

Postovani forumasi
Troclana ekipa masinovodja iz Nisa , boravila je nekoliko dana u poseti svojim jaranima i kolegama iz SMS FBiH-a u Bihacu i Sarajevu . Sta se sve izdesavalo na putu i oko toga,pogledajte u ovom putopisu ...
Jer ovo je mojih pet minuta,a pred tobom stoji,zivot cijeli !!!!!!
User avatar
Stajs
Posts: 213
Joined: Tue Jun 02, 2009 11:03 pm

Re: Nis - Zagreb - Bihac - Sarajevo - Nis

Post by Stajs »

Dogovor da krenemo vozom 292 i iz Beograda hvatamo 210 za Zagreb , pada u vodu jer doticni voz kasni 90 minuta u dolasku , tako da nam ostaje jedino resenje ...

Image

...ruski mercedes - Milanova lada samara ,koja moram priznati iako sam u pocetku bio malo skeptican , odusevila me je u svakom pogledu . Rakiju koju smo narucili u Lapovu za moje prijatelje u Brodu i Vinkovcima , drugarski je do samog autoputa doneo nadzornik lokomotiva Rasa zvani Lale i mi mu se u to ime najlepse zahvaljujemo ( steta sto se u brzini nismo setili da to ovekovecimo nekom slikom ) Posle 2 h i 45 ' voznje , stizemo u Beograd i parkiramo lajku ispred odmaralista ...

Image

a mi polako sa prtljagom krecemo ka peronu gde nas ceka vec postavljeni 210 ka Zagrebu ...

Image
Jer ovo je mojih pet minuta,a pred tobom stoji,zivot cijeli !!!!!!
User avatar
Stajs
Posts: 213
Joined: Tue Jun 02, 2009 11:03 pm

Re: Nis - Zagreb - Bihac - Sarajevo - Nis

Post by Stajs »

Polazimo tacno na vreme iz Beograda , prolazimo pored depoa i morali smo da uslikamo par fotki ...
Image

Image

Kako je ka Sidu ,klaj klaj putovanje , uglavnom smo dremali i odgovarali na silne sms-ove kojima su nas zatrpavali nasi prijatelji,kolege,porodica . Jos jedan maler se desio skoro na samom ulazu u Sid , jer je na lokomotivi otisao birac napona, te su rucno morali da motaju i tako povecaju zakasnjenje na 40 minuta .

Zadrzavanje u Sidu zbog granicne kontrole je oko pola sata i krecemo ka Hrvatskoj ...
Jer ovo je mojih pet minuta,a pred tobom stoji,zivot cijeli !!!!!!
User avatar
Stajs
Posts: 213
Joined: Tue Jun 02, 2009 11:03 pm

Re: Nis - Zagreb - Bihac - Sarajevo - Nis

Post by Stajs »

Prva stanica u Hrvatskoj je Tovarnik ,gde ulazi pogranicna kontrola i ono sto mi se posebno svidja u tom segmentu je to sto oni svoj posao obavljaju dok je voz u pokretu i nema zadrzavanja u mestu kao u Srbiji . Kao i svaki put kada ulazimo u Hrvatsku , pripadnici MUUP-a i carine su izuzetno korektni , predusetljivi i ponekad sarmantni ( to se odnosi na zensku populaciju MUP-a ) ...
Posle dvadesetak minuta voznje eto nas u Vinkovcima a tamo nas ceka KAFUCINO ...

Image

ako ste pomisl;ili da je ovaj lik konobar na zeleznickoj , grdno se varate , to je moj prijatelj Ante Brletic , predsednik podruznice SSH Vinkovci ...

Image

nismo ni mi njemu ostali duzni ali neka on sam kaze dal je zadovoljan poklonom iz Srbije ...
Jer ovo je mojih pet minuta,a pred tobom stoji,zivot cijeli !!!!!!
User avatar
Stajs
Posts: 213
Joined: Tue Jun 02, 2009 11:03 pm

Re: Nis - Zagreb - Bihac - Sarajevo - Nis

Post by Stajs »

Sledeca destinacija na kojoj smo trebalo da se vidimo sa jedinm od mojih prijatelja je najlepsa zeleznicka stanica u Hrvatskojj - Slavonski Brod ...

Image

Medjutim , zahvaljujuci mojoj gresci i pogresno upisanog broja telefona Anta Dankica , do planiranog susreta sa njim nije doslo ali sam slucajno u prolazu video Miju , rasporednog radnika u VV Slavonski Brod , pozvao ga i on je shvatio poentu i dosao do stanice , gde mu je masinovodja koji je dovezao 210 iz Vinkovaca do Broda a kojeg slucajno poznajem sa bozicne feste iz Broda 2009 , dao nas poklon za Dankica -1,5 litar sljivove prepecenice !!!!!!

Posle Broda , pali smo u lak dremez koji nas je drzao sve do Zagreba i sa 20 minua zakasnjena , voz je prispeo na glavni kolodvor u Zagrebu ...

Image

A tamo nas je cekao kolega iz VV Zagreb , Mario Tomic ...

Image

... koga sam dotle znao samo sa neta

Image

i evo nas trojice iz NSM Nis na Zagrebackoj zeleznickoj stanici ...

Image
Jer ovo je mojih pet minuta,a pred tobom stoji,zivot cijeli !!!!!!
User avatar
Stajs
Posts: 213
Joined: Tue Jun 02, 2009 11:03 pm

Re: Nis - Zagreb - Bihac - Sarajevo - Nis

Post by Stajs »

Odmah smo od naseg domacina trazili neko mestasce gde se mozemo okrepiti kafom jer smo bili vise nego sludjeni desetocasovnim neprekidnim putovanjem i kako nam je restoran na glavnoj zeleznickoj stanici bio na dohvatu ruke , nismo se mnogo razmisljali ...

Image

Dok smo pili kafu , Mariu je zazvonio telefon i na vezi je bio njegov rodjeni brat a nas uvazeni forumas Dash9 , koji nije znao za moj dolazak u glavni grad Hrvatske . U pocetku , stariji brat Anton Tomic , nije prepoznao glas koji mu se javio na telefon a kad sam mu rekao ko ispija kafu na kolodvoru u Zagrebu , najpre je bio zbunjen a onda je samo procedio kroz zube : Cekaj ne , dolazim za 15 minuta . I stvarno , u dogovoreno vreme , pojavila se kompletna porodica Tomic , spomenuti Anton , njegova lepsa polovina Vesna i deca Domagoj I Matea ....

Image
Jer ovo je mojih pet minuta,a pred tobom stoji,zivot cijeli !!!!!!
User avatar
Stajs
Posts: 213
Joined: Tue Jun 02, 2009 11:03 pm

Re: Nis - Zagreb - Bihac - Sarajevo - Nis

Post by Stajs »

Dok ispijamo Ozujsko i caskamo sa dinastijom Tomic , pogled nam pada na spomenik kralju Tomislavu koji se nalazi bas preko puta glavne zeleznicke stanice ...

Image

Tomici su bas draga , zanimljiva i duhovita porodica i tih par sati bas smo uzivali u njihovom drustvu . Ali put nas zove te moramo poci dalje pa se teska srca oprastamo se od ove divne familije ( uvek sam mrzeo rastanke )

Image

Matei smo na obecali navijacku pomoc kada bude dolazila na takmicenju u plesu , septembra ove godine u Beogradu , dok je Domagoj dobio jedan savet u jednoj jedinoj recenici , da su devojcice uvek vise volele gitariste od automehanicara ( G.Bregovic ) ... Momak je pametan i shvatio je poentu a obratite paznju sa kakvom zestinom njegov tata drzi flasu rakije u rukama ...

Jos jedan pogled na glavnu zeleznicku stanicu u Zagrebu ...

Image

i krecemo put Bihaca
Jer ovo je mojih pet minuta,a pred tobom stoji,zivot cijeli !!!!!!
User avatar
Stajs
Posts: 213
Joined: Tue Jun 02, 2009 11:03 pm

Re: Nis - Zagreb - Bihac - Sarajevo - Nis

Post by Stajs »

Idemo autoputem za Split , preko Karlovca ...

Image

koji je prepun vozila koji idu ka moru ,ali je Mario izuzetno dobar vozac i sa lakocom " vija ale i vrane po putu " . Za nepunih sat vremena prolazimo kroz Karlovac i nas vozac nam skrece paznju da uslikamo zeleznicku stanicu koja je izuzetna gradjevina i privlaci paznju svih onih koji prolaze tik pored nje ...

Image
Jer ovo je mojih pet minuta,a pred tobom stoji,zivot cijeli !!!!!!
User avatar
Stajs
Posts: 213
Joined: Tue Jun 02, 2009 11:03 pm

Re: Nis - Zagreb - Bihac - Sarajevo - Nis

Post by Stajs »

Sledeca destinacija na kojoj cemo se zaustaviti na putu ka Bihacu , nalazi se na 40. kilometru od Karlovca - nacionalni park Rastoke . Isti lezi na slapovima reke Slunjcice, netaknuti je deo prirode i zakonom zasticeni deo Hrvatske . To mu dodje nesto kao uvod u Plitvicka jezera i zanimljiv je podatak da se tu jos mogu naci vodeni mlinovi ...

Image

Rastoke su nastale igrom prirode na utoku rijeke Slunjčice u rijeku Koranu. Priroda se poigrala modrozelenim vodama rijeke Slunjčice i rastočila ih u mnoštvo prštavih slapova i slapića od kojih su najljepši Buk, Hrvoje i Vilina kosa. Po svom nastanku Rastoke su zapravo prvi uvod u Plitvička jezera.

Image


Za razliku od tih jezera Rastoke su posebne po tome što se u to bogatstvo zelenila po otočićima i hridima pred tristo godina ispreplelo ljudsko naselje s mlinicama žličarama. Ono što je priroda tisucama godina stvarala a čovjek kasnije, prilagođavajući se prirodnim uvjetima, izgradio, s okolnim vapnenačkim stjenama, starim gradinama i gradićem Slunjem skladno se uklapa u jedinstvenu cjelinu.

Image

Zbog te skladnosti povijesne, etnografske i graditeljske kulturne baštine Rastoke su 1969. godine upisane u Registar nepokretnih spomenika kulture Regionalnog zavoda za zaštitu spomenika kulture u Zagrebu ( Mario Tomic )

Mario je zeleo da i mi vidimo deo tih prirodnih lepota i napravili smo malu pauzu od pola sata ...

Image
Jer ovo je mojih pet minuta,a pred tobom stoji,zivot cijeli !!!!!!
User avatar
Stajs
Posts: 213
Joined: Tue Jun 02, 2009 11:03 pm

Re: Nis - Zagreb - Bihac - Sarajevo - Nis

Post by Stajs »

Zaboravio sam vam reci da mi je Mario obecao Dinamovu majicu ako budem dosao u Zagreb i obecanje je odrzao . Posle Partizana i Zelje,Dinamo je bio klub koga sam gotivio u ex YU , pa sam resio malo da budem BBB ...

Image

evo slike kafane gde su neki pili hladan nes ...

Image

a neki rakiju , koja je specijano prosvercovana tajnim kanalima u Hrvatsku iz Belu Palanku ...

Image
Jer ovo je mojih pet minuta,a pred tobom stoji,zivot cijeli !!!!!!
Post Reply