Ćiro i u Bihaću

User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Ćiro i u Bihaću

Post by Ćiro_bos »

15.10.2011.g.
Dugo odlagani posjet željeznici i željezničarima u Bihaću. Mnogo prijatelja po on-line, ali tamo nikada nisam bio, pa je razlog više za posjet.
Put je započeo u 23 h, petak, prijatelj me odvezao autom do Doboja, gdje je trebalo da uđem na zagrebački brzi...avaj...ušao sam u Krajina expres, autobus koji je iznajmila ŽRS zbog štrajka mašinovođa. Truckanje na ovom vozilu je trajalo od 01.05 h do 04.10 h kada smo stigli u Bos.Novi. Izađem, pozdravim se sa otpravnikom, čašica aktuelnih razgovora i uđem u postavljeni voz za Bihać....Krenuo je u 05.00 h. Napolju -3 stepena C. Kada je krenuo, unutra je bilo -10, vozila je velika lokomotiva 661-272, zato što je u dolasku imala na sebi mješoviti, teretno bruto.
Nakon pola sata morao sam stajati, jer je tako bilo toplije. Oko 7 h smrznut ko mačka izlazim u Bihaću. Mog domaćina Nermina sam vidio u predzadnjoj stanici Cazin-Srbljani...radi kao otpravnik vozova. Ali je on zadužio Adnana da me dočeka i povede na jutarnju kaficu

Stigao sam i javljam se...

Image

Pridružio nam se nakon pola sata i Nermin, zatim i mašinovođa Omer, pa smo ugodno ćaskali dok se ja ne ogrijem...

Image

Napravili smo plan akcije...prvo smo obišli Vuču vozova i depo u Bihaću.
Dočekali su nas nadzornik lokomotiva i dvije partije, rezervna i ona za putnički u 09.00 h za B.Novi.

Image

Pitanja...šta ima tamo kod vas, ovako je ovde i slično. Fini ljudi...ko željezničari!
Jedan snimak aktuelne ergele u Bihaću...preko krova zgrade se vidi sniježni vrh Plješivice

Image

Pokazan je i jedan raritet. Parna dizalica! Nije ispravna, ali je još uvijek čudo...

Image
Posavina expres
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Ćiro i u Bihaću

Post by Ćiro_bos »

Pozdravljamo se, vidjet ćmo ekipu kasnije, idemo po planu na doručak u grad. Uz put idila u sred grada. U Uni je jako puno pataka koje ukrašavaju ovu ionako lijepu rijeku i grad...snimam, puno snimam

Image

Image

Image

Image

Ogromna ada usred grada, prelijepo mjesto za odmor, rekreaciju...patke su izašle iz Une i pasu travu...pačja posla

Image

Image

Doručak u jednom objektu... tost i pizza

Image

Image

Poslije obilnog doručka, žurba da usnimim voz br 8042 za B. Novi. Ovako izgleda granitura postavljena na peronu: 1 Bc i lok 212-215

Image

Malo slikica ove lokomotive koju sam ja još prije godinu dana mnogo puta slikao ovde u Tuzli, tek što je bila došla iz Gredelja. Čini se da su je pazili!

Image

Image
Posavina expres
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Ćiro i u Bihaću

Post by Ćiro_bos »

Na kraju otprema voza...Objašnjavaju mi da se potrefilo danas da otpravnica vozova koja radi, otprema voz na kojem je mašinovođa njezin muž. Ko i obično, zna se ko je glavni?

Image

Image

Zatim slikam malo po stanici...ima svašta za uslikati.
1 pravi Daat

Image

Dva Baat-a pretvorena u Daat, ali su sada bez klasni...što se vidi.

Image

Image

I još jedan Baat, pretvoren u Daat...

Image

Gas vagon koji liči na sito...

Image

Prazna garnitura za utovar celuloznog drveta, koje se tovari ovde i u još jednoj stanici niže...

Image

Iz depoa izlazi lok...nekim poslom. Ići će u Ripač po neke vagone. Maestro Omer je vozi...

Image

Image

Image

Pridružio nam se i Irman, još jedan zaljubljenik ovakvih dešavanja

Image
Posavina expres
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Ćiro i u Bihaću

Post by Ćiro_bos »

Lok će za Ripač, a i mi za njom u istom smjeru, samo Nerminovim fiatom, hvala mu...smjer je pruga Bihać-Martin Brod (Knin), dio pruge na kome nema „redovnog“ saobraćaja, ali se u nekim stanicama vozovima vrši dostava vagona za utovar drveta i gipsa, te idu vozila za redovno održavanje ovoga dijela pruge.
Lokomotiva za Ripač je izašla iz stanice, a mi sa fiatom, za njom...Zamolio sam Nermina da stane na izlazu iz grada, da snimim impozantnu Plješivicu, kaže da je na granici između Hrvatske i BiH

Image

Bliže

Image

Krećemo se pored pruge koja je u jako dobrom, začuđujuće dobrom stanju! Stižemo u Ripač. Prva stanica od Bihaća.
Stanična zgrada.

Image

Džems i Omer već manevrišu i sabiru vagone sa natovarenim celuloznim drvetom. Radnika kojeg vidimo na kraju sastava ne znam kako nazvati: Manevrista, skretničar, otpravnik, šef stanice...jer je on tu sve. Tako je i u svim slijedećim stanicama na ovom potezu pruge.

Image
Jedna meni za uspomenu

Image

Oprema je u dobroj mjeri devastirana, ali je ima...ima mnogo opreme koja je opet da kažem, u jako zdravom stanju...i nije otuđena u onoj mjeri kako bi na drugim mjestima. To sam se uvjerio duž ove pruge u mnogo slučajeva. Svaka čast, krajišnici!

Image

Pravac prema slijedećoj stanici

Image
Posavina expres
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Ćiro i u Bihaću

Post by Ćiro_bos »

U međuvremenu voz je prebačen na treći, "otpremni kolosijek".

Image

Omer i comp čekaju papire i naređenje za polazak...svakodnevni posao.

Image

Na kraju odlaze...mi na jednu, a voz na drugu stranu

Image

Idemo dalje. Usput zapažam jako puno građevina koj su služile kao utvrde i kao mjesta za stanovanje...bukvalno na svakoj koti su ti ostaci..Jedna od njih

Image

Image

Slijedeće stanice su Kestenovac i Loskun! One su u Hrvatskoj, pa ih nismo obilazili, ali su pod upravljanjem i održavanjem osoblja ŽFBH. Poslije Martin Broda ima stanica u uzvratnoj varijanti! Ovde negdje lijevo od one džamije Klisa je trasa pruge, koja se stalno propinje zasjecima između tunela, vijadukata...nismo mogli sve obići...a šteta

Image

Stižemo u Kulen Vakuf...prelijep grad i karakteristična stanica sa zasjekom brda kao platoom. Karakteristika mnogih stanica ovde. Osoblje po običaju: Jedan čovjek sve živo!

Image

I karakteristični ostaci tvrđave iznad stanice

Image

Stanični plato je sređen i čist...zaista sam zadivljen!

Image

Žao mi sada što nisam snimao grad...mnogo tvrđava okolo...ostataka, ali ja kao snimam željeznicu.
Prema stanici Martin Brod, odmah na ulazu u stanicu Kulen Vakuf je metalni most! Zanimljiva građevina...

Image

Image
Posavina expres
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Ćiro i u Bihaću

Post by Ćiro_bos »

Odozgo...da, ne varate se! Trag na šinama...i kompletna kontaktna mreža, optimizmom djeluju!

Image

A tek sva oprema od metala je tu...neko bi rekao tu nema stanovništva...ali ima, čitav grad je udaljen tek 300 metara!

Image

Idemo dalje...poslednjih 8 km do Martin Broda je makadamski put...i bolje, da je asvalt sve bi ljudi naselili sa svojim nazovi vikendicama.
Pruga nam je stalno bila sa desne strane, zasjeci, tuneli, krš i drveće...dole rijeka, prelijepa Una, takođe desno od nas.
I onda most, akvadukt, šta li je...Izašao sam iz auta i kao opčinjen tražio poziciju za slikanje....Ni jedna mi nije bila dovoljno dobra da ga uslikam kako treba, kako zaslužuje ovaj ljepotan

Image

I još i još

Image

Most je očito bio miniran, pa je saniran na jednome luku, ali se vodilo računa da se njegov izgled ne mijenja..izgled spoja prirode i... prirode

Image

Image

Nermin me odvratio od zamisli da pregazim Unu i slikam sa one strane...a on je uslikao moju opčinjenost

Image

Nastaviće se...
Posavina expres
441-905
Posts: 613
Joined: Tue May 25, 2010 12:39 pm

Re: Ćiro i u Bihaću

Post by 441-905 »

Odličan putopis, iskeno neznam šta je bolje fotografije ili priča koja ih prati. Bihać je lijep grad, Unskom prugom imao sam priliku voziti se. To je priča za sebe. Ako bih birao koje su to fotke najviše ostavile dojma na mene, rekoa bih da su to noćne slike sa pogledom na Unu i ovaj kameni most.

Još jednom sve čestitke i pohvale i ako može jedno pitanje, gdje te sljedeći put možemo očekivati?
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Ćiro i u Bihaću

Post by Ćiro_bos »

441-905 wrote: Još jednom sve čestitke i pohvale i ako može jedno pitanje, gdje te sljedeći put možemo očekivati?
Hvala!
A to gdje ću idući puta...ne znam, ali sigurno negdje uz prugu!
pozdrav...
Posavina expres
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Ćiro i u Bihaću

Post by Ćiro_bos »

Nastavak...

Uspjeli su me odvojiti od mosta i nastavljamo makadamskim putem do cilja: Stanica i atraktivno vikend naselje Martin Brod!
Pogled na stanicu-stanični plato koji je opet usječen u brdo na istu stranu, pogranična stanica, sjedište granične policije i kao kolateralna šteta i fiat Nerminov...konačno na nekoj slici.

Image

Od zanimljivosti u stanici postoji i lok-šupa, odnosno nekadašnja ložionička zgrada, sve zaraslo, pa i okretnica čiji sam dio uspio snimiti

Image

Zanimljiva naprava...sa svim željeznim dijelovima na broju...čudo!

Image

Image

Silazimo u dolinu rijeke...Gledamo vikend naselje i pravi mali raj na zemlji...Kod nekih vikendica bukvalno kroz dvorište prolaze ovakvi mali slapovi

Image

Image

Martin Brod... kažu da su se krojači geografskih podjela za zelenim stolom žestoko borili oko ovog malog mjesta...Marta ili Martin da su živi mogli su ovaj Brod krčmiti za basnoslovne svote. I ovako ide ko halva!
Nisam smio snimati, vikendaši su bili tu, a u jednom dvorištu dva auta, jedan sa zagrebačkom, a drugi sa beogradskom tablicom...znakovito.
Una i ovaj viseći most dijeli naselje na dva dijela

Image

Vodostaj je jako nizak. Pogled nizvodno

Image

...pa uzvodno. Slapovi su mali, zaista je zasušilo

Image
Posavina expres
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Ćiro i u Bihaću

Post by Ćiro_bos »

Prešli most, malo zaobišli i uzvodno nekih 150 metara došli do glavne atrakcije: Veliki vodopad na Uni, visok nekih 4-5 metara. I pored niskog vodostaja djelovao je impozantno i snažno. Huk vode, kapljice, rosa svuda okolo...i turista svuda okolo

Image

Dugo smo čekali da se oslobodi ovo mjesto za poziranje ispred vodopada...pa je nastala i ova slika

Image

Vratili smo se u Bihać...
Plan: Dočekati lokal iz B.Novog u 14.06 h, snimiti, zatim kafu popiti i zatim sa tim lokalom u 15.00 h obići prugu nizvodno od Bihaća...do Bos. Krupe.
Uspjeli smo stići u Bihać do dolaska voza i čekamo da se pojavi

Image

Voz br. 8043 se konačno pojavljuje, tačno na vrijeme...veza sa voza br. 397 iz Zagreba

Image

Prometnica i ostalo potrebno osoblje ga spremno dočekuje

Image

izlaz putnika....

Image

Žuja je otkopčana...

Image

...pa se manevrista silno raduje. I zasvirao bi...

Image

...harmoniku?

Image
Posavina expres
Post Reply