Unska pruga

Moderator/ica: ─ćiro_bos

Smatrate li bi trebalo uvesti brzi voz Sarajevo-Biha─ç ?

Da
63
94%
Ne
4
6%

Ukupno glasova : 67

Re: Unska pruga

PostPostao/la 441-905 » sub apr 16, 2011 8:31 pm

ismet222 je napisao/la:Evo jedna friska vjest sa "Unske"danas radim i evo upravo je komisija ZFBIH I HZ izasla na komisiski pregled dionice Bihac-Martin Brod-Knin....sta ce dalje biti vidjecemo....

Jako mi je drago ─Źuti da se ne┼íto radi na planu o┼żivljavanja Unske pruge. Iskreno bih volio da to ne ostane samo na poku┼íaju ve─ç da pruga za┼żivi. Kakve su informacij s terena?

Spominjalo se i o radovima na mre┼żi prema Biha─çu. Ima li kakvih slika koje potr─Ĺuju radove koji su odra─Ĺeni ili je to samo medijska pri─Źa?
441-905

Pridru┼żen/a: uto maj 25, 2010 11:39 am

PostPostao/la ismet222 » ned apr 17, 2011 12:50 pm

Obnova kontaktne mreze jos nije zapoceta ali su izvrsene predradnje na pripremi za ugradnju mreze i izolatora(jer konzole i stubovi vec postoje)znaci do poslodavca je nije do nas, ako on laze onda i mi lazemo...vise puta je izjavio da je za ugradnju mreze pripremljeno oko 2 mil. KM ,iskreno se nadamo da ce vec u toku ovog ljeta zapoceti obnova...a sto se tice ovog komisiskog pregleda od strane ZFBiH i HZ ustanovljeno je ono sto smo i ocekivali a to je da je dio pruge na relaciji Bihac-Martin Brod u jako dobrom stanju (znaci taj dio moze odmah u promet)a dio pruge od Martin Broda-Knin ima jedan dio od oko 300 metara slabije dionice te na tom djelu ima nekoliko lavina koje su ostale jos od zime i nisu ociscene te taj dio nije ni odrzavan u ovom periodu od kako je zatvoren za promet...uglavnom nista strasno za obnovu i te relacije.Sto se tice slika ja nemam niti jedne slike ali evo na forumu zeljeznice.ba ima nesto slika pa koga interesuje stanje i izgled pruge moze pogledati na ovom linku
http://www.zeljeznice.ba/forum/viewtopic.php?f=195&t=989
ismet222

Pridru┼żen/a: pet jun 26, 2009 5:24 pm

PostPostao/la 441-905 » pon apr 18, 2011 2:29 pm

Ismet222 hvala na odgovoru, najiskrenije mi je dargo da se krenulo sa postupkom prekupljanja informacija oko sanacije pruge.

To zna─Źi da nije bilo inkakvih odrona i poplava velikih razmjera o kojim se ┼ípekulisalo pro┼íle godine, ve─ç da je odluka bila vi┼íe politi─Źka nego realna. Ostaje jo┼í da vidimo ┼íta ─çe stu─Źni konzilij re─çi.
441-905

PostPostao/la 441-905 » sri jul 13, 2011 6:16 pm

Unska pruga kroz BiH i Hrvatsku: Jedni rade, drugi obe─çavaju

Radovi na rekonstrukciji dijela unske pruge koji se nalazi na teritoriji BiH odvijaju se prema predvi─Ĺenoj dinamici, dok je dio pruge koji je u nadle┼żnosti Hrvatskih ┼żeljeznica jo┼í uvijek neprohodan.

Kako saznajemo u ┼Żeljeznicama FBiH, od juna 2011. godine dio te┼íke pru┼żne mehanizacije radi na dijelu pruge za koji je nadle┼żno ovo preduze─çe. Radovi ─çe se okon─Źati do polovine jula kada ─çe se mehanizacija alocirati na druge dijelove mre┼że.

Unska pruga Bosanski Novi ÔÇô Knin, koja prolazi kroz BiH i Hrvatsku, ukupne je du┼żine 177,4 kilometara i nalazi se u nadle┼żnosti tri preduze─ça, ┼Żeljeznica FBiH, RS i Hrvatske.

"Dionice pruge u nadle┼żnosti ┼ŻFBiH u du┼żini od 99,8 km i ┼Żeljeznica Republike Srpske du┼żine 19,6 km su prohodne i u redovnoj upotrebi gdje se promet obavlja djelomi─Źno dizel i elektrovu─Źom. Shodno tome, za odr┼żavanje pogonske spremnosti, brzina do 50 kilometara na sat ┼ŻFBiH vr┼íi redovno teku─çe odr┼żavanje. Tro┼íkovi odr┼żavanja uklju─Źuju─çi i upotrebu te┼íke pru┼żne mehanizacije padaju na teret poslovanja ┼ŻFBiH, te osim ┼ŻFBiH niko drugi nije u─Źestvovao u finasiranju ovih radova", nagla┼íavaju u ovom javnom preduze─çu.

U ┼Żeljeznicama FBiH isti─Źu da su u kontaktima sa predstavnicima H┼Ż dobili obe─çanja da ─çe dio pruge u du┼żini od 58 kilometra koja je u njihovoj nadle┼żnosti biti osposobljen za saobra─çaj dizel vu─Źom i to u prvoj fazi samo za teretni saobra─çaj brzinama od 30 do 50 kilometara na sat. No, ta─Źni podaci o po─Źetku, zavr┼íetku i finansijskoj vrijednosti osposobljavanja ovog dijela pruge jo┼í nisu dostupni.

"Kompletna elektrifikacija Unske pruge, dijela ┼ŻFBiH od Biha─ça do Martin Broda, i dijela H┼Ż, od Martin Broda do Knina, zavisit ─çe od interesa navedenih kompanija, projekciji obima prevoza na ovoj pruzi i obezbje─Ĺivanja finasiranja ovih radova, jer za ove radove ┼ŻFBiH ne mogu same obezbjediti sredstva iz teku─çeg poslovanja. U svakom slu─Źaju radovi na potpunoj elektrifikaciji Unske pruge ne mogu po─Źeti dok se ne osposobi dio pruge H┼Ż za dizel vu─Źu", navode u ┼ŻFBiH.

U ovom preduze─çu navode da je dalje osposobljavanje i unapre─Ĺenje dijela pruge u nadle┼żnosti ┼ŻFiH vezano za elektrifikaciju dijela pruge od Blatne do Bosanske Krupe koje ─çe izvr┼íiti ┼ŻFBiH, a planirana vrijednost ovih radova je 1.870.000 KM. Ovim radovima bi se obezbijedio saobra─çaj sa elektro-vu─Źom od Bosanskog Novog do Biha─ça, gdje je trenutno i jedini redovni promet na ovoj pruzi.

N.Voloder (ekapija)
441-905

PostPostao/la 2041024 » pon aug 08, 2011 1:48 pm

Evo jo┼í par novina koja samo potvr─Ĺuju da ─çe se napokon po─Źeti o┼żivljavati unska ljepotica!!
http://www.hznet.hr/fgs.axd?id=6610

http://www.hznet.hr/fgs.axd?id=6609
2041024

Pridru┼żen/a: sub sep 19, 2009 6:41 pm

PostPostao/la 441-905 » ─Źet aug 18, 2011 8:50 pm

Remont Unske pruge gotov do kraja avgusta

Po povratku s kolektivnog godi┼ínjeg odmora, radnici Ma┼íinskog odr┼żavanja pruge ┼Żeljeznica Federacije BIH nastavili su prije mjesec dana prekinuti remont Unske pruge od Blatne do Martin Broda na dionici dugoj 174 kilometra, javlja RTV USK.

Radovi na ma┼íinskom regulisanju kolosijeka su otpo─Źeli jo┼í u maju i za sada se odvijaju planiranom dinamikom. Od idu─çeg utorka remont pruge ─çe se odvijati na dionici od Biha─ça do Martinbroda. Tom prilikom radnici RJ Ma┼íinsko odr┼żavanje pruge izvodit ─çe radove u tunelu na izlazu iz Martinbroda prema Kninu.

Kompletna elektrifikacija Unske pruge na dionici od Biha─ça do Martinbroda i dionice od Martinbroda do Knina zavisit ─çe od interesa Hrvatskih ┼żeljeznica, projekcije obima prijevoza na Unskoj pruzi i osiguranja financiranja radova ┼íto ┼Żeljeznice FBIH same ne mogu osigurati iz teku─çeg poslovanja. Remont Unske pruge s ma┼íinskim regulisanjem kolosijeka, trebao bi biti zavr┼íen, kako je i planirano, krajem augusta.

RTV USK
441-905

PostPostao/la maciejPL » uto dec 20, 2011 4:41 pm

Pozdrav! Ja sam Poljak, ne znam hrvatski :( - ┼żao za pogre┼íke. vidjela filmy u youtube (ma┼íinsko regulisanje u BiH) i i ─Źitati ─Źlanke u Internetu- mnogo posla zavr┼íen u BiH, koji je hrvatska strana? Smijem li koristiti engleski tu?
maciejPL

Pridru┼żen/a: pon dec 19, 2011 11:59 pm

PostPostao/la edyn98 » sri dec 21, 2011 3:18 pm

maciejPL je napisao/la:Pozdrav! Ja sam Poljak, ne znam hrvatski :( - ┼żao za pogre┼íke. vidjela filmy u youtube (ma┼íinsko regulisanje u BiH) i i ─Źitati ─Źlanke u Internetu- mnogo posla zavr┼íen u BiH, koji je hrvatska strana? Smijem li koristiti engleski tu?

Hello maciejPL, welcome to the forum. You can use english when you write your posts, and it wil probably be a lot better to use it. You can also put your posts in forum part for users who don't speak bonian/serbian/croatian. You want to know something about bosnian railways, just ask ! :)
Skyscrapercity - Bosna i Hercegovina
edyn98

Pridru┼żen/a: uto sep 14, 2010 5:43 pm

PostPostao/la colicdusan325 » sub nov 07, 2015 6:16 pm

Postovanje .Moze li mo ko reci gde je bila stara lozionica u stanici Bihac.
colicdusan325

Pridru┼żen/a: ─Źet jan 12, 2012 11:15 am

PostPostao/la colicdusan325 » sub nov 07, 2015 6:25 pm

Ovo pitam jer sam imao priliku da vidim Fotografiju lozionice Bihac ,u kolekciji Fotogalerija od G=din Srecko Ignjatovic,gde se vidi lokomotivska supa sa cetiri koloseka ,812,teretni vagon ,mislim serija 22 i serija 33.to mi ne lici na sadasnju lozionicu Bihac.Hvala.Gledajuci satelitski snimak Bihaca ,negdasnja lozionica bi trebalo biti desno od sadasnje.Mislim da je pored neke fabrike.
colicdusan325

Pridru┼żen/a: ─Źet jan 12, 2012 11:15 am

Prethodna

Natrag na Infrastruktura

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.