Bradinska rampa

Moderator: Ćiro_bos

mariola
Posts: 13
Joined: Fri Jul 24, 2009 2:26 pm

Re: Bradinska rampa

Post by mariola »

Ako bi se islo na duplikaciju pruge i povecanje brzine, a da se ne ide na dugacki tunel, onda bi morali praviti "osmice" u vidu tunela. I od toga bi se ustvari dobilo nesto sto slici sadasnjem Gotthardu u Svicarskoj. Tu su brzine to 120km/h cini mi se. Svicarci ce totalno da zaobidju Gotthard serpentine sa novim tunelom. Eh to bi bila i najbolja solucija za bradinsku rampu. S time sto je nasa prednost u tome da nam ne treba 57 km dugacak tunel nego manje od 20 km ako bi se pravio za brzine do 160 km/h. (novi Gotthard Base tunel ima visinsku razliku od 237 m i za brzine je do 250km/h). Isto tako jedna cijev nije solucija za duzi rok vec treba obje praviti tj. 3 jer ce trebati i pomocna za evakuaciju. !!! Nemoj zaboraviti na trecu cijev tunela ako pise ikakav diplomski rad !!! Sve u svemu tunel je jedina solucija za 160 km/h. A procitaj malo o Gotthard-u i Lötschberg-u u Svicarskoj te recimo o Tauern Bahn-u u Austriji. I onda mozda i zavolis zeljeznice pa ti to bude glavna disciplina u struci. :)
User avatar
atlantis.
Posts: 288
Joined: Sun Oct 25, 2009 4:21 pm

Re: Bradinska rampa

Post by atlantis. »

Mogu li se graditi dvije cijevi (povezane na nekoliko mjesta), te da jedna drugoj sluze za evakuaciju?

Da li iko zna koliki je maksimalni uspon za brzine od 90, 120, 160 za lake (putnicke) vozove (ili EMV)? Od ovoga ce zavisiti koliko dug mora biti tunel.
User avatar
stjepan
Posts: 1178
Joined: Mon Jun 01, 2009 6:24 pm
Location: Hrpelje Kozina

Re: Bradinska rampa

Post by stjepan »

atlantis. wrote:Mogu li se graditi dvije cijevi (povezane na nekoliko mjesta), te da jedna drugoj sluze za evakuaciju?
To je po €U direktivama i obaveza kod novogradnji,dok je za starogradnju dat prelazni rok u kom je to treba regulisati.

Pozdrav!!!
Boze daj mi strpljenja,jer ako mi das snagu pobicu ih sve!
ona_83
Posts: 5
Joined: Sat Nov 26, 2011 7:49 pm

Re: Bradinska rampa

Post by ona_83 »

još jednom HVALA narode :) i eto da se javim da sam tu i da redovno pratim vaše komentare..
ona_83
Posts: 5
Joined: Sat Nov 26, 2011 7:49 pm

Re: Bradinska rampa

Post by ona_83 »

da li mozda neko zna kolika je trenutna maksimalna brzina neposredno prije Konjica....znaci poslije stanice Ovčari, kada se kompozicija konačno izvuče iz serpentina???
Last edited by ona_83 on Thu Dec 29, 2011 3:09 pm, edited 1 time in total.
User avatar
68847
Posts: 1895
Joined: Mon Jun 01, 2009 3:33 pm
Location: Travnik

Re: Bradinska rampa

Post by 68847 »

Neko zna.
Čak znam i ko. ;)
Sub sole aut pluvia ducemus ea.
ona_83
Posts: 5
Joined: Sat Nov 26, 2011 7:49 pm

Re: Bradinska rampa

Post by ona_83 »

dobro lijepo je sto neko zna...a da li je taj neko raspolozen da tu informaciju podijeli samnom??? :)
User avatar
Bo Bo
Posts: 2283
Joined: Mon Jun 01, 2009 2:50 pm
Location: Sarajevo BiH

Re: Bradinska rampa

Post by Bo Bo »

ona_83 wrote:da li mozda neko zna kolika je trenutna maksimalna brzina neposredno prije Konjica....znaci poslije stanice Ovčari, kada se kompozicija konačno izvuče iz serpentina???
Max brzina je 70 km/h za putničke vozove, mislim 50 km/h za teretne vozove.
Pozzz Bo Bo ;) .
Image
User avatar
68847
Posts: 1895
Joined: Mon Jun 01, 2009 3:33 pm
Location: Travnik

Re: Bradinska rampa

Post by 68847 »

ona_83 wrote:dobro lijepo je sto neko zna...a da li je taj neko raspolozen da tu informaciju podijeli samnom??? :)
Ela zna za svaki metar pruge.
Pitanje je gdje je trenutno?
Sub sole aut pluvia ducemus ea.
User avatar
stjepan
Posts: 1178
Joined: Mon Jun 01, 2009 6:24 pm
Location: Hrpelje Kozina

Re: Bradinska rampa

Post by stjepan »

68847 wrote:
ona_83 wrote:dobro lijepo je sto neko zna...a da li je taj neko raspolozen da tu informaciju podijeli samnom??? :)
Ela zna za svaki metar pruge.
Pitanje je gdje je trenutno?
Znao sam ja da on ne zna,a znao sam i ko zna,i znam da ja ne znam :D
Boze daj mi strpljenja,jer ako mi das snagu pobicu ih sve!
Post Reply