PRUGA: Čapljina-Sarajevo

Moderator: Ćiro_bos

Post Reply
User avatar
Otpravnik vozova
Posts: 582
Joined: Mon Jun 01, 2009 2:45 pm

Re: PRUGA: Čapljina-Sarajevo

Post by Otpravnik vozova »

Biće nekih slika s terena... čim ih dobijem - postavljam.
Samo me nešto drugo brine. Šta radi informativna služba ŽFBiH? Putujući svijet je o obustavi saobraćaja saznavao tek na stanicama. Nijedan medij nije prenio ovu informaciju. Ne znam zbog čega, ali evo i radnici- željezničari malo znaju o ovome. :-??
Image
User avatar
Masinac
Posts: 319
Joined: Wed Jul 29, 2009 12:46 pm
Location: Sarajevo

Re: PRUGA: Čapljina-Sarajevo

Post by Masinac »

Pruga se otvara sutra , oko devetnest sati prolatila je rema preko mjesta gdje je bilo klizište i kažu da je sve OK . Sutra dolaze još neki profesori s građevine da to pogledaju tako da oko 11 sati može se očekivat uspostava saobračaja. :ymblushing:
User avatar
igorailwayman
Posts: 307
Joined: Mon Nov 16, 2009 1:27 am

Re: PRUGA: Čapljina-Sarajevo

Post by igorailwayman »

Nasa realnost!!!

Dolaze profesori s gradjevine da ocjene da li se moze uspostaviti saobracaj... ~x( ~x(

A onda ce sigurno profesori sa saobracaja ic gledat kako ce rijesit neko kliziste, hehe sve se bojim...

Bez uvrede, samo malo i realno zapazanje!
User avatar
Masinac
Posts: 319
Joined: Wed Jul 29, 2009 12:46 pm
Location: Sarajevo

Re: PRUGA: Čapljina-Sarajevo

Post by Masinac »

igorailwayman wrote:Nasa realnost!!!

Dolaze profesori s gradjevine da ocjene da li se moze uspostaviti saobracaj... ~x( ~x(

A onda ce sigurno profesori sa saobracaja ic gledat kako ce rijesit neko kliziste, hehe sve se bojim...

Bez uvrede, samo malo i realno zapazanje!
Uz dužno poštovanje kolega , al s tim komentarom otkrivate činjenicu da stvarno neznate kakvo je stanje na terenu. Imao sam priliku da vidim slike , a i vozio sam tamo ,tako da situacija nije nimalo "ružičasta" .
User avatar
igorailwayman
Posts: 307
Joined: Mon Nov 16, 2009 1:27 am

Re: PRUGA: Čapljina-Sarajevo

Post by igorailwayman »

Vjerujem da je to ozbiljan problem i da ga se treba s velikom ozbiljnoscu rjesavat, jer najvaznija je sigurnost putnika..
Dakako da trebaju strucnjaci s gradjevine rjesavati situaciju klizista i izvesti adekvatne poduhvate da se kliziste sanira, ali za ponovno uspostavljanje saobracaja i procjenu sigurnosti, mislim da gradjevinci i nemaju puno tu sta traziti. :-s

Hvala!
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: PRUGA: Čapljina-Sarajevo

Post by Ćiro_bos »

Kolega Mašinac je u pravu!
Te stvari su veoma neizvjesne...ne želim biti pesimista, ali po dosadašnjem opisu klizišta veoma podsjeća na događaj na pruzi Brčko-Banovići u km 106-600. 1996.g. je pruga takođe legla u dužini od 60 metara...Prvo se nasipao materijal, ogromne količine, koji je sve zemlja gutala i pruga i dalje tonula, zatim se postavila rešetka od šina, šest šina je bilo učvršćeno uporedo. Opet je pruga tonula i na kraju je saobraćaj bio obustavljen.
Ništa nije moglo biti napravljeno dok nisu došli stručni ljudi-geolozi koji su nešto mjerili po susjednim brdima, uzimali uzorke i dok nije jedan čovo ugrubo opisao šta treba raditi. Raspisan tender, USAID platio! Projekat napravljen i jedna firma je izvodila radove nekih 4 mjeseca, skinuli nasip pruge u dubinu od 20 metara, širine i dužine oko 60 metara, stavljali drenaže, jako puno krupnog kamena ugradili, napravili glavni propust, protuteg od kamena....Tu sam bio nadzorni organ, pa sam bio iznenađen količinom kamena koji su ugradili...Pristupnih puteva nije bilo nego je sve dolazilo prugom do mjesta. Stotine vagona kamena je doveženo. Da ne povjeruješ šta je tu sve zemlja progutala.
I danas se to mjesto prati sa posebnom pažnjom, jer to nikada ne miruje. Slika sa toga mjesta u temi pruge Brčko-Banovići, da ne stvara zabunu!
pozdrav...
Posavina expres
User avatar
admin
Site Admin
Posts: 708
Joined: Mon Sep 15, 2008 5:00 am
Contact:

Re: PRUGA: Čapljina-Sarajevo

Post by admin »

Rajlovac teretna (danas dok ćeka otvorenje pruge)

Image
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: PRUGA: Čapljina-Sarajevo

Post by Ćiro_bos »

admin wrote:Rajlovac teretna (danas dok ćeka otvorenje pruge)
Pa je li otvorena? Niko ništa...
Posavina expres
User avatar
stjepan
Posts: 1178
Joined: Mon Jun 01, 2009 6:24 pm
Location: Hrpelje Kozina

Re: PRUGA: Čapljina-Sarajevo

Post by stjepan »

Neće da pokvare sliku u Rajlovcu!

Pozdrav!
Boze daj mi strpljenja,jer ako mi das snagu pobicu ih sve!
User avatar
admin
Site Admin
Posts: 708
Joined: Mon Sep 15, 2008 5:00 am
Contact:

Re: PRUGA: Čapljina-Sarajevo

Post by admin »

Sinož je ponovno otvorena pruga prema jugu.
Post Reply