PRUGA: Čapljina-Sarajevo

Moderator: Ćiro_bos

User avatar
Bo Bo
Posts: 2283
Joined: Mon Jun 01, 2009 2:50 pm
Location: Sarajevo BiH

Re: PRUGA: Čapljina-Sarajevo

Post by Bo Bo »

Svaka slika je priča za sebe, voz fenomenalno izgleda, klizi po šinama. Meni je osobno nekako ova slika najviše legla.
Behar usred ljeta, svaka čast za trud. Pozz Bo Bo ;) .
Image
User avatar
stjepan
Posts: 1178
Joined: Mon Jun 01, 2009 6:24 pm
Location: Hrpelje Kozina

Re: PRUGA: Čapljina-Sarajevo

Post by stjepan »

Ćiro_bos wrote:
ela wrote: Ne kontaš zašto to....hm,bolje da ti ne objašnjavam,ili nisi dobro pogledao slike koje je Admin postavio,a nalaze se na strani 11 ove teme....U svakom slučaju pogledaj,možda nešto skontaš....
Ma i ja se pitam šta je to :-?? ...
Evidentno je da je pruga u tunelu u mulju i blatu, potopljena, ali šta je uzrok tome, poplava, klizanje, tonjenje terena ili nešto treće? Je li moguće da je ispod pruge kamena podloga, a da je voda i mulj razlivena sa nekoga mjesta?
Ela, odlične slike Talga, baš sam uživao...Izgleda da si se i ti zamaksuzio i lovio ga, kao i ja onomad šećerka B-) .
pozdrav...
U temi remont je netko pitao zašto drveni a ne betonski pragovi,evo odgovora na ovim slikama.Ovo je karakteristična posljedica slabe (tanke) gramozne grede i tvrde - kamene podloge.Vjerovatno je u tunelu gramozna greda stanjivana zaradi svijetlog profila,a postavljanjem betonskih pragova je nastalo ovo što vidimo na[b]adminovim[/b] slikama.Kako mi je naš nadzornik pruge objašnjavao,na tankoj gramoznoj gredi dolazi do mljevenja tucanika jer je tanak sloj nesposoban da apsorbuje udare koji se prenose sa točkova i šina na pragove.Kod debelog sloja to nije slučaj.Drveni pragovi su pa sposobni amortizovati dobar dio tih udara i zato se na takvim mjestima postavljaju drveni pragovi.Kod nas na krasu je dosta takvih mjesta,gdje na tankoj gramoznoj gredi izbacuju nove betonske pragove a postavljaju drvene jer su nastajala blatna polja.Ovde na slikama je problem i to što je tunel područje velike vlage pa su zbog trunjenja drveni pragovi vjerovatno zamijenjeni betonskim,a kako se vidi iz priloženog ni to nije posrećeno riješenje!
Boze daj mi strpljenja,jer ako mi das snagu pobicu ih sve!
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: PRUGA: Čapljina-Sarajevo

Post by Ćiro_bos »

Ma na klimavim sam nogama za ovo...
Stjepane, ja mislim da je taj tunel rađen u sklopu remonta od prije dvije godine? I da su tada postavljeni betonski pragovi? Čak mi se čini na nekim fotografijama da su metalni? To mi je pravo čudo da se u terenu koji bi prevashodno trebao biti sa kamenom-stijenskom podlogom nakupi mulj i voda....
Ipak sačekajmo da nam neko sa terena da cjelovitiju informaciju!
pozdrav...
Posavina expres
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: PRUGA: Čapljina-Sarajevo

Post by Ćiro_bos »

Jesu li ovo metalni pragovi?
admin wrote:Tunel IVAN

Image
pozdrav...
Posavina expres
User avatar
ela
Posts: 1278
Joined: Mon Jun 01, 2009 2:28 pm
Location: Mostar

Re: PRUGA: Čapljina-Sarajevo

Post by ela »

Znači radi se o metalnim pragovima,ima ih dosta koji su pukli,što se vidi i na ovoj slici,a i pričvrsni pribor skoro nikako ne drži.Glavni problem je odvodni kanal koji ne može da ovede vodu iz tunela,tako da ima dosta blata i mulja. Ispod pragova ima dosta klocni od drvenih pragova da se spriječi propadanje kolosijeka. Na dva mjesta se desi da snjegobran zastruže po šini,ako lokomotiva ima poluistrošene bandaže. Prije par godina rađena je sanacija tog odvodnog kanala koji ide po sredini tunela i brzina kroz tunel je bila 40 km/h. Međutim i to je kratko trajalo i ponovo je vraćena na 30 km/h. Sada je tunel u toliko lošem stanju da je brzina 10 km/h. Imaju tri kritična mjesta gdje pruga pliva u vodi i mulju. Jako je teško išta raditi u tunelu prvenstvano zbog njegove širine jer cijeli zadire u profil. Ponovo se priprema neka sanacija pa vidjećemo dalju situaciju.
Pozdrav iz Mostara
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: PRUGA: Čapljina-Sarajevo

Post by Ćiro_bos »

Hvala Ela za odgovore!
Znači da sam dobro skužio za metalne pragove...Koliko je dugačak taj tunel? Ako je to dugačak tunel onda je to na razini prirodne katastrofe, ali ako nije ...onda je to za onu poznatu: naša posla!
pozdrav...
Posavina expres
User avatar
68847
Posts: 1895
Joined: Mon Jun 01, 2009 3:33 pm
Location: Travnik

Re: PRUGA: Čapljina-Sarajevo

Post by 68847 »

cca 3220 m
Sub sole aut pluvia ducemus ea.
User avatar
68847
Posts: 1895
Joined: Mon Jun 01, 2009 3:33 pm
Location: Travnik

Re: PRUGA: Čapljina-Sarajevo

Post by 68847 »

Image
Sub sole aut pluvia ducemus ea.
User avatar
ela
Posts: 1278
Joined: Mon Jun 01, 2009 2:28 pm
Location: Mostar

Re: PRUGA: Čapljina-Sarajevo

Post by ela »

Preticanje B396 na paralelnoj pruzi,dionica Sarajevo Putna -Alipašin Most
Image

Image

Image

Image
Pozdrav iz Mostara
441-905
Posts: 613
Joined: Tue May 25, 2010 12:39 pm

Re: PRUGA: Čapljina-Sarajevo

Post by 441-905 »

admin wrote:Image
Ima li ikakvih novina oko tunela Ivan? Bilo kakva naznak da će se krenuti u sanaciju. U periodu ovih vrucina smanjuje li se nivo blata na pruzi, šta se desilo sa drenažnom? Ela druže je li ovakvo stanje duž cjelog tunela ili samo na pojedinim i kritičnim tačkama.
Post Reply