Unska pruga

Moderator: Ćiro_bos

Smatrate li bi trebalo uvesti brzi voz Sarajevo-Bihać ?

Da
64
94%
Ne
4
6%
 
Total votes: 68

zloja
Posts: 33
Joined: Thu Oct 08, 2009 10:16 pm

Re: Unska pruga

Post by zloja »

Pozdrav Ćiro_bos!!Drago mi je čuti jednostavno i zdravo razmišljanje.A što se tiče KM mreže ako ćemo i od kineza dobiti polovnu mrežu samo neka prođe struja snaći ćemo se kao i uvijek.Ipak 212 lok. je polovično i privremeno rješenje i upola rentabilnije jer cijene nafte rastu iz dana u dan.Pozdrav svim željezničarima :ymapplause:
User avatar
candyman
Posts: 19
Joined: Thu Mar 11, 2010 9:04 pm

Re: Unska pruga

Post by candyman »

Ne razumijem se u cijene renoviranja pruge i opreme sto dolazi uz nju ali me zanima koliko bi kostalo tih 18km kontaktne mreze na "Unskoj pruzi"? Znam da vi ne mozete utjecati na to hoćel se unska proga renovirati tj. postaviti kontaktna mreza na djelu na kojem nedostaje, ali ovaj odnos sarajeva prema bihacu je katastrofalan, jer mislim da bi ta linija bila veoma isplatljiva, jer dosta studenata ima u krajini koji bi zeljeli putovati vozom, jer je putovanje autobusom ravno samoubistvu!!!
Grad na Uni!!!
Image
saraybosna
Posts: 47
Joined: Mon May 10, 2010 8:29 am
Location: Visoko

Re: Unska pruga

Post by saraybosna »

staner wrote:Pročitajte najnovije vijesti Skupština USK podržala inicijativu pokretanja brzog voza Bihać-Sarajevo :
http://www.stambi.com/index.php?option= ... &Itemid=59
Šuplja predizborna, brzi voz Bihać-Sarajevo nikad neće krenuti, a možda ni tad! Jednostavno nije ekonomski isplativ projekat, neće ga podržati ni ŽRS 100%, ne stoji samo do Federacije. Bihaćani držite vi to što imate!
staner
Posts: 675
Joined: Wed Jul 08, 2009 6:25 pm

Re: Unska pruga

Post by staner »

saraybosna wrote:
staner wrote:Pročitajte najnovije vijesti Skupština USK podržala inicijativu pokretanja brzog voza Bihać-Sarajevo :
http://www.stambi.com/index.php?option= ... &Itemid=59
Šuplja predizborna, brzi voz Bihać-Sarajevo nikad neće krenuti, a možda ni tad! Jednostavno nije ekonomski isplativ projekat, neće ga podržati ni ŽRS 100%, ne stoji samo do Federacije. Bihaćani držite vi to što imate!
Ma neko reče ovdje na forumu da se nepitamo mi nego vlast i politika.Pa ti i donesoše odluku o pokretanju voza.Mala ispravka nismo mi Bihaćani nego Bišćani i Unsko-sanski kanton i ima nas 2800 na stranici koji podržavamo tu inicijativu i koji kažu da je to objektivno a ti spominješ ekonomski isplativ projekat a nemaš pojma od toga.
saraybosna
Posts: 47
Joined: Mon May 10, 2010 8:29 am
Location: Visoko

Re: Unska pruga

Post by saraybosna »

Prijatelju, veoma ste arogantni. Kažete nemam pojma? A vi nema te pojma ko sam ja, i koje je moje zvanje, ali znajte sigurno da mi je ekonomija jača strana. Eto pred nama je, vidjećemo za brzi voz!
staner
Posts: 675
Joined: Wed Jul 08, 2009 6:25 pm

Re: Unska pruga

Post by staner »

saraybosna wrote:Prijatelju, veoma ste arogantni. Kažete nemam pojma? A vi nema te pojma ko sam ja, i koje je moje zvanje, ali znajte sigurno da mi je ekonomija jača strana. Eto pred nama je, vidjećemo za brzi voz!
Hvala samo sam iskren i govorim istinu !
saraybosna
Posts: 47
Joined: Mon May 10, 2010 8:29 am
Location: Visoko

Re: Unska pruga

Post by saraybosna »

candyman wrote:Jao ti si toliko pametan da je to jedno čudo. Nije ni čudo da nam je drzava ovakva kad je vode ljudi poput tebe koji kazu da je to ekonomski neisplatljivo. Računaj da velika koncentracija stanovništva koja bi putovala na relaciji Bihac - Sarajevo - Bihac i da je to veoma isplatljivo, jer ako izračunash da tu zivi oko 500 000 stanovnika i da imash barem 2000 studenata koji studiraju ili u BL ili u SA, koji bi konstantno putovali na toj relaciji, dolazim do zakljucka da bi bilo veoma isplatljivo. Zato gospodine ako imash negativno misljenje u vezi ovog nemoj ni pricati na ovoj temi, jer si samo josh jedan iskompleksirani sarajlija koji bi novac cijele drzeve i svih stanovnika BiH gurnuo u sarajevo, a vjeruj mi da to tako nece moci, da cemo se mi Krajšnici(bišćani, cazinjani, krupljani, banjalučani, prijedorčani,...) za sebe izboriti! Zbog takvog stava ekonomski analitičaru stvara se negativno ramišljanje prema sarajevu kojem se trebamo svi diviti, a ne mrziti ga! B-)

Pozdrav iz dalekog ti BihaČa(kako ga vi zovete)
Stanovništvo

Područje Unsko – sanskog kantona naseljeno je od davnina, što potvrđuju razni ostaci iskopina iz predistorijskog ( ilirskog) i ranog istorijskog ( rimskog) doba. Ukupan broj prisutnog stanovništva je cca 305.049 stanovnika.
Prijatelju ovo je zvanican podatak, ova cifra je daleko manja od 500. 000
žELIM vAM SVU SREĆU S BRZIM VOZOM :-h
User avatar
68847
Posts: 1895
Joined: Mon Jun 01, 2009 3:33 pm
Location: Travnik

Re: Unska pruga

Post by 68847 »

Jel ono meni odgovor bjese? :-\
Hm.
Sub sole aut pluvia ducemus ea.
staner
Posts: 675
Joined: Wed Jul 08, 2009 6:25 pm

Re: Unska pruga

Post by staner »

Zahvaljujem se kolegi candyman na podršci koju nam pruža i uz put da mu kažem tiha voda brege nosi.Mi smo to sebi zacrtali a kad mi krajšnici nešto zacrtamo to je amin.Koliko imamo stanovnika i studenata i prije svega ljudi na kantonu pokazuje naša stranica na Facebooku i smatram za sve one koji se suprostavljaju ovoj inicijativi kao pojedinci da nisu zdravog razuma.Svakodnevno na našu stranicu se prijavi 100 novih članova koji podržavaju našu inicijativu i daju nam podršku.Ma rekao sam da neću više postati na ovom forumu ali stvarno moram kada vidim i čujem one što mrze sve ono što je dobro za željeznice.Čast pojedincima !

Nego candyman nemoj se sekirati mnogo proćiće i ovo,doći će i taj dan kad će se ustanoviti da smo ti i ja i svi građani kantona a i šire bili u pravu u odnosu na neke pojedince.

2833 člana
User avatar
68847
Posts: 1895
Joined: Mon Jun 01, 2009 3:33 pm
Location: Travnik

Re: Unska pruga

Post by 68847 »

Bio ne bio, da prenesem ono sto bi trebalo biti opstepoznato.

"Dani" No 210
15.06.2001.

Hidajet Šerbo, generalni direktor Željeznica BiH

DANI: Zašto je, gospodine Šerbo, željeznički putnički saobraćaj između Sarajeva i Zagreba uspostavljen sa iznajmljenim vagonima?

ŠERBO: Drugačije nismo mogli uspostaviti ovu relaciju. Riječ je o vagonima koji moraju imati visoki kvalitet i putnicima pružiti određen komfor. I, ono što je najvažnije, moraju podnijeti brzinu od 160 kilometara na sat i imati pouzdan sistem kočenja.

DANI: Ipak, cijena njihovog najma zbunjuje: čak 600 KM dnevno...

ŠERBO: Tačnije, 575.

DANI: Kakva je to ekonomska računica?

ŠERBO: Nikakva. Putnički željeznički saobraćaj nije, niti može biti rentabilan. Uvijek se dotirao iz teretnog saobraćaja. Voz za Zagreb, a pogotovo ovaj za Ploče, nije uopće rentabilan. Sve smo ovo uradili kako bismo svijet navikli da putnički saobraćaj postoji i da pokušamo postati konkurencija.


Centar za istraživačko novinarstvo
13.9.2007.

...Većina europskih željeznica također dobiva subvencije od vlade, te gubi novac, ponajviše u putničkom saobraćaju, ali stanje u BiH je posebno zabrinjavajuće...

...Broj od 1,1 miliona putnika koliko su prevezle željeznice u prošloj godini je neznatan u poređenju sa prijeratnim periodom. U vrijeme najveće popularnosti željezničkog saobraćaja, još dok BiH bila dio jedinstvene jugoslavenske željezničke mreže, broj prevezenih putnika je dostizao i brojku od 19 miliona...


Na ovim terenima su se vec "proslavili genijalni umovi" koji su ukinuli stotine km pruga.
Jasno je da geniji imaju aktivne potomke, a jos kad potegnu gornje i slicne podatke...

Nista ne zagovaram. Da je po mome sve bi K.U.K. pruge bile u funkciji a kamoli ove sadasnje.

E sad, ja kao covo koji se bavi hirurgijom u Mostaru nikako ne kontam zbog cega se neke regije prepotentno rugaju drugima a opsta zeljeznicka situacija (negdje vise a negdje manje) se moze opisati ovako:
propast, užas, tragedija, katastrofa.
Sub sole aut pluvia ducemus ea.
Post Reply