Unska pruga

Moderator: Ćiro_bos

Smatrate li bi trebalo uvesti brzi voz Sarajevo-Bihać ?

Da
64
94%
Ne
4
6%
 
Total votes: 68

Gruber
Posts: 10
Joined: Mon Jun 01, 2009 3:12 pm

Re: UNSKA PRUGA

Post by Gruber »

Pozdrav!!

ljudi, počeo je i sneg da pada... a ništa lepše od putovanja unskom železnicom zimi i Une sa svojim vodopadima i ukrasima od leda!!
ima li nekih skorijih sličica??

dajte, kačite nešto...
može li se srediti nekako da se, kada se voze ovi dogovoreni teretni vozovi, neko od vas forumaša iz kraja angažuje nekako pa da se 'prišljamči' nekako u upravljačnicu 661 pa da okine koju?? ili, eventualno, da nabaci i neki snimak iz tunela, odnosno, izlaza iz tunela pa na most pa opet u tunel /ne mogu tačno sada da se setim gde je to tačno, sećanje mi kaže da se pruga tako na 2 mesta seče sa unom nekgde pre kulen vakufa.../??

pozdrav,

Petar
...onda je on mene pogledao a ja ne volim kad me neko pogleda...
...na njega je koplje dočekao, prelomio ga na tri polovine...
staner
Posts: 675
Joined: Wed Jul 08, 2009 6:25 pm

Re: UNSKA PRUGA

Post by staner »

Dragi kolega Gruber Vaša ideja je odlična.U skorije vrijeme ćemo napraviti te snimke i staviti na forum.

Pozdrav
User avatar
Omko-Bosanski Novi
Posts: 92
Joined: Thu Nov 12, 2009 10:04 am
Location: Bosanski Novi

Re: UNSKA PRUGA

Post by Omko-Bosanski Novi »

Prometni ured u stanici Bihać

[The extension jpg has been deactivated and can no longer be displayed.]

User avatar
stjepan
Posts: 1178
Joined: Mon Jun 01, 2009 6:24 pm
Location: Hrpelje Kozina

Re: UNSKA PRUGA

Post by stjepan »

Već i prije sam viđao računare po kancelarijama OV,pa me zanima je su li to isključivo željezničke aplikacije,ili je to "običan" računar sa internetom i dr.Za što ga koristite?Imate li kakva ograničenja (ovo ne pitam Ćiru jer on nebi priznao :lol: ).Nekad nismo smjeli ni novine, ako nisu željezničke,čitati,a radio i televiziju da ne spominjem.

Pozdrav!
Boze daj mi strpljenja,jer ako mi das snagu pobicu ih sve!
User avatar
Omko-Bosanski Novi
Posts: 92
Joined: Thu Nov 12, 2009 10:04 am
Location: Bosanski Novi

Re: UNSKA PRUGA

Post by Omko-Bosanski Novi »

stjepan wrote:Već i prije sam viđao računare po kancelarijama OV,pa me zanima je su li to isključivo željezničke aplikacije,ili je to "običan" računar sa internetom i dr.Za što ga koristite?Imate li kakva ograničenja (ovo ne pitam Ćiru jer on nebi priznao :lol: ).Nekad nismo smjeli ni novine, ako nisu željezničke,čitati,a radio i televiziju da ne spominjem.

Pozdrav!
Na računaru su isključivo željezničke aplikacije sa ugrađenim programom za praćenje vozova i izradu el. teretnica, ima nešto igrica itd. Za sada nemamo internet konekciju kod OV, ali imamo na drugom računaru kod šefa st.
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: UNSKA PRUGA

Post by Ćiro_bos »

stjepan wrote:Za što ga koristite?Imate li kakva ograničenja (ovo ne pitam Ćiru jer on nebi priznao :lol: ).

Pozdrav!
Ovo priznajem!
Ovi računari ovde su bez ikakvog dodatnog programa, bez ikakve želj. aplikacije...Na sebi imaju Wistu i to je sve. Internet ni govora. Zamišljeno da se koriste, zajedno sa štampačem kao i kod susjednih želj. uprava za umrežavanje i rad na praćenju vagona, štampanje teretnica i za druge poslovne dokumente. Pošto su linije veze očajne, računari nisu umreženi, a kad će ne zna niko i svaki djeluje samostalno...Osim u zgradama direkcija, gdje su pojedini računari umreženi i spojeni sa Sarajevom.
I da se zna, ovo ti priznajem sa svoga računara od kuće.
pozdrav...
Posavina expres
User avatar
stjepan
Posts: 1178
Joined: Mon Jun 01, 2009 6:24 pm
Location: Hrpelje Kozina

Re: UNSKA PRUGA

Post by stjepan »

....nego kad si spomenuo ovo umrežavanje,je li to vezano na ŽAT ili PTT mrežu,opet i za to mora biti neki program za pratit vagone i vozove i sl.Slovenija je davno,krajem osamdesetih počela tu kompjuterizaciju i moram priznati da se mi taj sistem dopada,ali od samog početka (tad su bile samo granične staanice i veći centri opremljeni a danas svi) nisi mogao recimo dati na vlak nepostojeći vagon (da izmisliš broj)nepostojeću lokomotivu i slično,postoji li šta kod vas tako?

Pozdrav!
Boze daj mi strpljenja,jer ako mi das snagu pobicu ih sve!
User avatar
Omko-Bosanski Novi
Posts: 92
Joined: Thu Nov 12, 2009 10:04 am
Location: Bosanski Novi

Re: UNSKA PRUGA

Post by Omko-Bosanski Novi »

Ćiro_bos wrote:
stjepan wrote:Za što ga koristite?Imate li kakva ograničenja (ovo ne pitam Ćiru jer on nebi priznao :lol: ).

Pozdrav!
Ovo priznajem!
Ovi računari ovde su bez ikakvog dodatnog programa, bez ikakve želj. aplikacije...Na sebi imaju Wistu i to je sve. Internet ni govora. Zamišljeno da se koriste, zajedno sa štampačem kao i kod susjednih želj. uprava za umrežavanje i rad na praćenju vagona, štampanje teretnica i za druge poslovne dokumente. Pošto su linije veze očajne, računari nisu umreženi, a kad će ne zna niko i svaki djeluje samostalno...Osim u zgradama direkcija, gdje su pojedini računari umreženi i spojeni sa Sarajevom.
I da se zna, ovo ti priznajem sa svoga računara od kuće.
pozdrav...
Stanica Bihać je umrežena u sistem ŽFBH mi možemo slati i primati poštu interno unutar Željeznica.
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: UNSKA PRUGA

Post by Ćiro_bos »

stjepan wrote:....nego kad si spomenuo ovo umrežavanje,je li to vezano na ŽAT ili PTT mrežu,opet i za to mora biti neki program za pratit vagone i vozove i sl.Slovenija je davno,krajem osamdesetih počela tu kompjuterizaciju i moram priznati da se mi taj sistem dopada,ali od samog početka (tad su bile samo granične staanice i veći centri opremljeni a danas svi) nisi mogao recimo dati na vlak nepostojeći vagon (da izmisliš broj)nepostojeću lokomotivu i slično,postoji li šta kod vas tako?
Pozdrav!
Lokalno umrežavanje u jednoj zgradi-direkciji je urađeno normalno lokalnim linijama, a sa drugim direkcijama i Sarajevom preko PTT zakupljenih linija...ŽAT linije su katastrofa i za ove svrhe se ne mogu koristiti. Čuo sam da se čak ni ŽAT linija Sarajevo-Zenica, koja je u kontinuitetu, pokušala koristiti, ali ne zadovoljava...
Programi praćenja vagona su poodavno predviđeni i najavljeni, ali vjerovatno zbog ovih linija nije u punom zamahu i čeka bolja vremena!Ili gora...
pozdrav...
Posavina expres
User avatar
Omko-Bosanski Novi
Posts: 92
Joined: Thu Nov 12, 2009 10:04 am
Location: Bosanski Novi

Re: UNSKA PRUGA

Post by Omko-Bosanski Novi »

Sve je to OK, Bihać nema ŽAT liniju sa prvom susjednom stanicom Ripač, do skoro su poslovne (induktorske) veze bile u katastrofalnom stanju. Registrofon je za nas pojam, radimo putem svjedoka, što naravno nije pouzdano. Ja u stanici Bihać vodim 6 dnevnika, a zbog nedostatka registrofona ispišem po nekoliko stranica u svakom dnevniku. :( :( :(
POZZZZ
Post Reply