Unska pruga

Moderator: Ćiro_bos

Smatrate li bi trebalo uvesti brzi voz Sarajevo-Bihać ?

Da
64
94%
Ne
4
6%
 
Total votes: 68

441-905
Posts: 613
Joined: Tue May 25, 2010 12:39 pm

Re: Unska pruga

Post by 441-905 »

ismet222 wrote:Evo jedna friska vjest sa "Unske"danas radim i evo upravo je komisija ZFBIH I HZ izasla na komisiski pregled dionice Bihac-Martin Brod-Knin....sta ce dalje biti vidjecemo....
Jako mi je drago čuti da se nešto radi na planu oživljavanja Unske pruge. Iskreno bih volio da to ne ostane samo na pokušaju već da pruga zaživi. Kakve su informacij s terena?

Spominjalo se i o radovima na mreži prema Bihaću. Ima li kakvih slika koje potrđuju radove koji su odrađeni ili je to samo medijska priča?
User avatar
ismet222
Posts: 196
Joined: Fri Jun 26, 2009 6:24 pm
Location: Bihac
Contact:

Re: Unska pruga

Post by ismet222 »

Obnova kontaktne mreze jos nije zapoceta ali su izvrsene predradnje na pripremi za ugradnju mreze i izolatora(jer konzole i stubovi vec postoje)znaci do poslodavca je nije do nas, ako on laze onda i mi lazemo...vise puta je izjavio da je za ugradnju mreze pripremljeno oko 2 mil. KM ,iskreno se nadamo da ce vec u toku ovog ljeta zapoceti obnova...a sto se tice ovog komisiskog pregleda od strane ZFBiH i HZ ustanovljeno je ono sto smo i ocekivali a to je da je dio pruge na relaciji Bihac-Martin Brod u jako dobrom stanju (znaci taj dio moze odmah u promet)a dio pruge od Martin Broda-Knin ima jedan dio od oko 300 metara slabije dionice te na tom djelu ima nekoliko lavina koje su ostale jos od zime i nisu ociscene te taj dio nije ni odrzavan u ovom periodu od kako je zatvoren za promet...uglavnom nista strasno za obnovu i te relacije.Sto se tice slika ja nemam niti jedne slike ali evo na forumu zeljeznice.ba ima nesto slika pa koga interesuje stanje i izgled pruge moze pogledati na ovom linku
http://www.zeljeznice.ba/forum/viewtopi ... =195&t=989
441-905
Posts: 613
Joined: Tue May 25, 2010 12:39 pm

Re: Unska pruga

Post by 441-905 »

Ismet222 hvala na odgovoru, najiskrenije mi je dargo da se krenulo sa postupkom prekupljanja informacija oko sanacije pruge.

To znači da nije bilo inkakvih odrona i poplava velikih razmjera o kojim se špekulisalo prošle godine, već da je odluka bila više politička nego realna. Ostaje još da vidimo šta će stučni konzilij reći.
441-905
Posts: 613
Joined: Tue May 25, 2010 12:39 pm

Re: Unska pruga

Post by 441-905 »

Unska pruga kroz BiH i Hrvatsku: Jedni rade, drugi obećavaju
Radovi na rekonstrukciji dijela unske pruge koji se nalazi na teritoriji BiH odvijaju se prema predviđenoj dinamici, dok je dio pruge koji je u nadležnosti Hrvatskih željeznica još uvijek neprohodan.

Kako saznajemo u Željeznicama FBiH, od juna 2011. godine dio teške pružne mehanizacije radi na dijelu pruge za koji je nadležno ovo preduzeće. Radovi će se okončati do polovine jula kada će se mehanizacija alocirati na druge dijelove mreže.

Unska pruga Bosanski Novi – Knin, koja prolazi kroz BiH i Hrvatsku, ukupne je dužine 177,4 kilometara i nalazi se u nadležnosti tri preduzeća, Željeznica FBiH, RS i Hrvatske.

"Dionice pruge u nadležnosti ŽFBiH u dužini od 99,8 km i Željeznica Republike Srpske dužine 19,6 km su prohodne i u redovnoj upotrebi gdje se promet obavlja djelomično dizel i elektrovučom. Shodno tome, za održavanje pogonske spremnosti, brzina do 50 kilometara na sat ŽFBiH vrši redovno tekuće održavanje. Troškovi održavanja uključujući i upotrebu teške pružne mehanizacije padaju na teret poslovanja ŽFBiH, te osim ŽFBiH niko drugi nije učestvovao u finasiranju ovih radova", naglašavaju u ovom javnom preduzeću.

U Željeznicama FBiH ističu da su u kontaktima sa predstavnicima HŽ dobili obećanja da će dio pruge u dužini od 58 kilometra koja je u njihovoj nadležnosti biti osposobljen za saobraćaj dizel vučom i to u prvoj fazi samo za teretni saobraćaj brzinama od 30 do 50 kilometara na sat. No, tačni podaci o početku, završetku i finansijskoj vrijednosti osposobljavanja ovog dijela pruge još nisu dostupni.

"Kompletna elektrifikacija Unske pruge, dijela ŽFBiH od Bihaća do Martin Broda, i dijela HŽ, od Martin Broda do Knina, zavisit će od interesa navedenih kompanija, projekciji obima prevoza na ovoj pruzi i obezbjeđivanja finasiranja ovih radova, jer za ove radove ŽFBiH ne mogu same obezbjediti sredstva iz tekućeg poslovanja. U svakom slučaju radovi na potpunoj elektrifikaciji Unske pruge ne mogu početi dok se ne osposobi dio pruge HŽ za dizel vuču", navode u ŽFBiH.

U ovom preduzeću navode da je dalje osposobljavanje i unapređenje dijela pruge u nadležnosti ŽFiH vezano za elektrifikaciju dijela pruge od Blatne do Bosanske Krupe koje će izvršiti ŽFBiH, a planirana vrijednost ovih radova je 1.870.000 KM. Ovim radovima bi se obezbijedio saobraćaj sa elektro-vučom od Bosanskog Novog do Bihaća, gdje je trenutno i jedini redovni promet na ovoj pruzi.

N.Voloder (ekapija)
2041024
Posts: 12
Joined: Sat Sep 19, 2009 7:41 pm

Re: Unska pruga

Post by 2041024 »

Evo još par novina koja samo potvrđuju da će se napokon početi oživljavati unska ljepotica!!
http://www.hznet.hr/fgs.axd?id=6610

http://www.hznet.hr/fgs.axd?id=6609
441-905
Posts: 613
Joined: Tue May 25, 2010 12:39 pm

Re: Unska pruga

Post by 441-905 »

Remont Unske pruge gotov do kraja avgusta

Po povratku s kolektivnog godišnjeg odmora, radnici Mašinskog održavanja pruge Željeznica Federacije BIH nastavili su prije mjesec dana prekinuti remont Unske pruge od Blatne do Martin Broda na dionici dugoj 174 kilometra, javlja RTV USK.

Radovi na mašinskom regulisanju kolosijeka su otpočeli još u maju i za sada se odvijaju planiranom dinamikom. Od idućeg utorka remont pruge će se odvijati na dionici od Bihaća do Martinbroda. Tom prilikom radnici RJ Mašinsko održavanje pruge izvodit će radove u tunelu na izlazu iz Martinbroda prema Kninu.

Kompletna elektrifikacija Unske pruge na dionici od Bihaća do Martinbroda i dionice od Martinbroda do Knina zavisit će od interesa Hrvatskih željeznica, projekcije obima prijevoza na Unskoj pruzi i osiguranja financiranja radova što Željeznice FBIH same ne mogu osigurati iz tekućeg poslovanja. Remont Unske pruge s mašinskim regulisanjem kolosijeka, trebao bi biti završen, kako je i planirano, krajem augusta.

RTV USK
maciejPL
Posts: 1
Joined: Tue Dec 20, 2011 12:59 am
Location: Starogard Gdański Poljska

Re: Unska pruga

Post by maciejPL »

Pozdrav! Ja sam Poljak, ne znam hrvatski :( - žao za pogreške. vidjela filmy u youtube (mašinsko regulisanje u BiH) i i čitati članke u Internetu- mnogo posla završen u BiH, koji je hrvatska strana? Smijem li koristiti engleski tu?
User avatar
edyn98
Posts: 45
Joined: Tue Sep 14, 2010 6:43 pm
Location: Tuzla, BiH

Re: Unska pruga

Post by edyn98 »

maciejPL wrote:Pozdrav! Ja sam Poljak, ne znam hrvatski :( - žao za pogreške. vidjela filmy u youtube (mašinsko regulisanje u BiH) i i čitati članke u Internetu- mnogo posla završen u BiH, koji je hrvatska strana? Smijem li koristiti engleski tu?
Hello maciejPL, welcome to the forum. You can use english when you write your posts, and it wil probably be a lot better to use it. You can also put your posts in forum part for users who don't speak bonian/serbian/croatian. You want to know something about bosnian railways, just ask ! :)
Skyscrapercity - Bosna i Hercegovina
colicdusan325
Posts: 2
Joined: Thu Jan 12, 2012 12:15 pm

Re: Unska pruga

Post by colicdusan325 »

Postovanje .Moze li mo ko reci gde je bila stara lozionica u stanici Bihac.
colicdusan325
Posts: 2
Joined: Thu Jan 12, 2012 12:15 pm

Re: Unska pruga

Post by colicdusan325 »

Ovo pitam jer sam imao priliku da vidim Fotografiju lozionice Bihac ,u kolekciji Fotogalerija od G=din Srecko Ignjatovic,gde se vidi lokomotivska supa sa cetiri koloseka ,812,teretni vagon ,mislim serija 22 i serija 33.to mi ne lici na sadasnju lozionicu Bihac.Hvala.Gledajuci satelitski snimak Bihaca ,negdasnja lozionica bi trebalo biti desno od sadasnje.Mislim da je pored neke fabrike.
Post Reply