SS i TT uređaji, Signalna sredstva

Moderator: Ćiro_bos

User avatar
damir661
Posts: 1382
Joined: Tue Jun 02, 2009 12:48 pm
Location: Beograd-SRB

Re: Remont pruge u BiH

Post by damir661 »

Uglavnom ovakve uredjaje prave firme AZD iz Praga, zatim Alcatel, Siemens, kao uredjaje ETCS I ,II i III generacije koji su u primeni sirom Evrope.
Jedan od takvih uredjaja je ugradjen kod nas u stanici Dimitrovgrad i radi bez vecih problema, s tim sto mi nikako nje jasno zasto u stanici koristiti brojace osovina, a ne sinska strujna kola :roll:
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Remont pruge u BiH

Post by Ćiro_bos »

damir661 wrote:Uglavnom ovakve uredjaje prave firme AZD iz Praga, zatim Alcatel, Siemens, kao uredjaje ETCS I ,II i III generacije koji su u primeni sirom Evrope.
Jedan od takvih uredjaja je ugradjen kod nas u stanici Dimitrovgrad i radi bez vecih problema, s tim sto mi nikako nje jasno zasto u stanici koristiti brojace osovina, a ne sinska strujna kola :roll:
Mada je tematski malo ušlo u SS i TT uređaji...ali i to se radi prilikom remonta pruga!
Damire, ja nisam stručnjak za tu oblast, ali mislim da je brojač osovina nezamjenjiv na prugama sa APB i telekomandom. Zašto? Šinska strujna kola samo registruju nailazeću masu voza, dok brojač osovina "izbroji" sve osovine i informaciju da je voz cio i potpun preda narednom PB odsjeku..
Mislim da je tako.
pozdrav...
Posavina expres
User avatar
damir661
Posts: 1382
Joined: Tue Jun 02, 2009 12:48 pm
Location: Beograd-SRB

Re: Remont pruge u BiH

Post by damir661 »

Da, ali obezbedjivanje medjustanicnog rastojanja uredjajima MZ tj brojacima osovina, barem kod nas ne deli medjustanicno rastojanje na vise prostornih odseka, kao sto je to slucaj kod APB. Sinskim strujnim kolima se omogucuje puna tj kontinulana kontrola zauzetosti odseka sto u stanicama sto na otvorenoj pruzi, bilo voza ili ne.
Sinska strujna kola omogucuju u punu kontrolu ispravnosti sina jer one sluze kao provodnici, te bilo koje prespajanje jedne i druge sine, pa i njeno pucanje se automatski manifestuje kao zauzece na odseku, dok to kod brojaca osovina nije slucaj, jer neko moze da odnese sine, a da osoblje u stanici za to nema pojma, odnosno ne bi imalo nikakvu indikaciju.
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Remont pruge u BiH

Post by Ćiro_bos »

Rekao sam da nisam stručan za tu oblast...
To ja onako logički! Ali ima ljudi koji znaju, pa neka nam kažu...Vjerovatno se onda kombinuju ova dva sistema, da bi imali i kontrolu zauzeća, prekida, ali i kontrolu cjelovitosti voza, naravno tamo gdje je to uslov!
pozdrav...
Posavina expres
User avatar
stjepan
Posts: 1178
Joined: Mon Jun 01, 2009 6:24 pm
Location: Hrpelje Kozina

Re: Remont pruge u BiH

Post by stjepan »

Razlika između izolovanih odsjeka i brojača osovina je ta kad dođe do kvara puno manje smetnji saobraćaju prave brojači nego izolirke,baš zbog onog što je naveo Damir (pucanje šine).Isto tako se kvar na brojaču lakše odkloni nego na izolirki.Što se sigurnosti tiče Damire,onaj koji bude krao šinju povezaće ti žicom dva mjesta na pruzi i između "ukrast" šinju i ti nećeš ništa znati, jel tako?
Oba sistema pa su OK kad su ispravna.Na Koparskoj pruzi je osiguranje otvorene pruge izvedeno brojačima osovina dok su same stanice "izolovane",to je rađeno početkom osamdesetih,dok sada sve se radi isključivo samo brojačima(Ljubljana-Sežana).Dosada je bilo kad imaš lažno zauzeće moraš zvati SS-ovce,sad se uvjeriš da je taj dio slobodan i mišom ga oslobodiš (govorim o napravi u A.Mostu).
Boze daj mi strpljenja,jer ako mi das snagu pobicu ih sve!
ssitk
Posts: 27
Joined: Thu Aug 27, 2009 9:11 am

Re: Stanična infrastruktura

Post by ssitk »

Evo da se i ja ukljucim u diskusiju oko novog elektronskog sistema osiguranja (ESTW L90 5).
Vidim da kolege u Federaciji imaju problema oko podizanja elektronskog sistema, nakon pada istog...Zanima me kako dodje do pada sistema i kako se ponovo podigne...Pitam jer kod nas u ZRS jos nismo imali problem takve vrste u smislu da nismo mogli podici sistem. Bilo je slučajeva pada sistema (namjerno izazvanog iskljucivanjem svih izvora napajanja) ali sistem se uspjesno vratio u normalno stanje.
Misljenja sam da je instalirani sistem zadovoljavajuceg kvaliteta nakon naseg dugog "filtriranja" pocetnih nedostataka koji su vecinom nastali neznanjem predstavnika Zeljeznice koji su bili ukljuceni u te poslove, a takođe i nespremnoscu izvođača radova za obimom posla kao i nepoznavanjem lokalnih propisa (mislim na tehničke uslove za isporuku i ugradnju opreme i na željeznicke propise).
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Stanična infrastruktura

Post by Ćiro_bos »

ssitk wrote:Evo da se i ja ukljucim u diskusiju oko novog elektronskog sistema osiguranja (ESTW L90 5).
Vidim da kolege u Federaciji imaju problema oko podizanja elektronskog sistema, nakon pada istog...Zanima me kako dodje do pada sistema i kako se ponovo podigne...Pitam jer kod nas u ZRS jos nismo imali problem takve vrste u smislu da nismo mogli podici sistem. Bilo je slučajeva pada sistema (namjerno izazvanog iskljucivanjem svih izvora napajanja) ali sistem se uspjesno vratio u normalno stanje.
Misljenja sam da je instalirani sistem zadovoljavajuceg kvaliteta nakon naseg dugog "filtriranja" pocetnih nedostataka koji su vecinom nastali neznanjem predstavnika Zeljeznice koji su bili ukljuceni u te poslove, a takođe i nespremnoscu izvođača radova za obimom posla kao i nepoznavanjem lokalnih propisa (mislim na tehničke uslove za isporuku i ugradnju opreme i na željeznicke propise).
Prije svega dobrodošlica i od mene na forum!
Izgleda da smo dobili stručno lice iz branše, koje nam može objasniti dosta stvari... 8-)
Ja sam gore pisao o padanju sistema, te njegovom ponovnom dizanju, pa i daljinski...To sam se nagledao prvenstveno kod telefonskih centrala tipa Erikson, koje su ovde bile instalirane, a još su uvijek, djelimično, te kod pojedinih putnih prelaza osiguranih novijom Iskra tehnologijom...To je bilo baš onako kako sam opisao!
Kada je ovaj novi elektronski sistem osiguranja stanica Alcatel u pitanju, mislim da je uređaj isti u Mostaru, Alipašinom Mostu, Podlugovi?, Bos.Poljana, ima 5 stanica ŽFBH sa takvim uređajem, naravno sa lokalnim specifičnostima.
Evo dvije fotke iz stanice Bos.Poljana, koje sam snimio prije godinu i po, kada je uređaj bio potpuno montiran, ali nije pušten u probni rad nego se samo na monitoru moglo pratiti stanje...skretnice su postavljane kurblom, a signali za ulaz/izlaz ručno sa zastavicom :oops: .

Image

Image

Uređaj je kroz dva mjeseca pušten u probni rad i tako traje i danas, moram naglasiti, bez većih iskakanja sistema...U Mostaru, čuo sam, uređaj koji tri godine radi neće da zvanično puste u redovan rad jer "nisu osposobljeni za njegovo održavanje"! Takva je priča. Kolega Stjepan iz Slovenije je svojevremeno pisao da je taj uređaj u Sloveniji imao probni rad od 8 godina? Za detalje se moram malo raspitati...
Ako su na ŽRS to spremni uraditi za ovako kraći period, svaka čast! To nešto govori...mnogo govori o službi i odnosu prema poslu, stručnosti,itd.
pozdrav za ssitt...
Posavina expres
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: SS i TT uređaji, Signalna sredstva

Post by Ćiro_bos »

Praveći putopis Krivaja, ZOK i ja, postavio sam ovu fotku, koju je kolega SDŽ 361 postavio prije, na nekom drugom forumu...
Radi se o kancelariji otpravnika vozova u stanici Careva Ćuprija, na uzanoj pruzi Zavidovići-Olovo. Fotografija snimljena godine 1970, neposredno prije ukidanja ove pruge.
Molim vas sa pažnjom razgledajte SS i TT opremu kod otpravnika vozova!

Image

Vidjeli ste induktorski telefon za saobraćajni vod. Takav isti se i sad koristi kod mene...Evo stanica Duboki Potok i taj telefon danas!

Image

Takođe ste na prvoj fotki vidjeli iza otpravnika vozova SS uređaj-postavnicu. Mislim da se radi o Elektromehaničkoj-blok postavnici...Evo je danas, slična u stanici Duboki Potok, sa jednom razlikom: Ona u Carevoj je bila vjerovatno ispravna, a ova u Dubokom Potoku od početka rata i do danas nije :cry:
Bez komentara...
pozdrav...

Image
Posavina expres
User avatar
stjepan
Posts: 1178
Joined: Mon Jun 01, 2009 6:24 pm
Location: Hrpelje Kozina

Re: SS i TT uređaji, Signalna sredstva

Post by stjepan »

Ona u Carevoj je bila vjerovatno ispravna, a ova u Dubokom Potoku od početka rata i do danas nije :cry:
Bez komentara...
pozdrav...
Pogledaj samo ponosne drže tadašnjeg osoblja.
Zaboravio si najveću razliku:otpravnik u C.Ćupriji radi na novoj tehnici ....
Gledajući ovu sliku i još neke o uskotračnim prugama (Dubrovnik) na jednom drugom forumu mi pade na pamet jedan grafit napisan pod nekim mostom u Hrvatskoj "komunisti vratite se,oprostićemo vam sve"
Boze daj mi strpljenja,jer ako mi das snagu pobicu ih sve!
User avatar
damir661
Posts: 1382
Joined: Tue Jun 02, 2009 12:48 pm
Location: Beograd-SRB

Re: SS i TT uređaji, Signalna sredstva

Post by damir661 »

Zidni sat je isto vredan paznje. ;)
Post Reply