SS i TT uređaji, Signalna sredstva

Moderator: Ćiro_bos

User avatar
68847
Posts: 1895
Joined: Mon Jun 01, 2009 3:33 pm
Location: Travnik

Re: SS i TT uređaji, Signalna sredstva

Post by 68847 »

S juga u Mostar teretna.
A kese... taj predio (Bišće polje) je poznat po milijardama kesa na ogradama.
Jest da tu vjetar brise ko lud pa je i ono malo drveca nagnuto prema jugozapadu al okle sve te kese...????
Sub sole aut pluvia ducemus ea.
Osmica
Posts: 60
Joined: Wed Aug 05, 2009 4:29 pm

Re: SS i TT uređaji, Signalna sredstva

Post by Osmica »

Je li se još šta imalo nakačiti na signal? Je li ono žuti ili crveni kotur? Kako ga nlike kese promašiše?
User avatar
68847
Posts: 1895
Joined: Mon Jun 01, 2009 3:33 pm
Location: Travnik

Re: SS i TT uređaji, Signalna sredstva

Post by 68847 »

Osmica wrote:...Je li ono žuti ili crveni kotur?...
Orange :lol:
Sub sole aut pluvia ducemus ea.
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: SS i TT uređaji, Signalna sredstva

Post by Ćiro_bos »

Još malo o elektromehaničkom blok uređaju.
Kolega forumaš, mislim da je na ovom forumu poznat kao Nomad, je na susjednom forumu postavio fotke ovoga uređaja u stanici Prijedor, koji je ispravan i radi :D :D :D , kao što rade u još nekim stanicama na pravcu Doboj-B.Luka-Volinja. Hvala za fotke i za vijest da se neko ipak brine i domaćinski ponaša kada su u pitanju ovi uređaji!

Stanica Prijedor

Image

Image

Image

Image
Posavina expres
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: SS i TT uređaji, Signalna sredstva

Post by Ćiro_bos »

Ja sam sa zanimanjem gledao slike blok-postavnice u stanici Prijedor!
Mene je oduševilo što je ona još uvijek u funkciji, domaćinski odnos ŽRS-a, za razliku od ŽFBH sa postavnicama na mojoj pruzi, u mnogo stanica, koje su stavljene van funkcije. Kao eto: nema dijelova, zastarjela tehnika, itd.
Evo slika potpuno iste postavnice iz stanice Duboki Potok...razlika je samo u kolosječnoj šemi...i što ova ne radi. Možda sam već negdje postavljao ove fotke!

Postavnica otpravnika vozova u stanici Duboki Potok...van funkcije.

Ovo piše na postavnici u D. Potoku, pretpostavljam proizvodnja 1949, a po seriji razlika je samo u tri broja (6 i 9) od one u Prijedoru?

Image

Image

Image

Image

pozdrav...
Posavina expres
User avatar
damir661
Posts: 1382
Joined: Tue Jun 02, 2009 12:48 pm
Location: Beograd-SRB

Re: SS i TT uređaji, Signalna sredstva

Post by damir661 »

Znaci li to da su u Prijdoru ukljuceni u urdjaj i izlazni signali, jer ih Prijedor ima?
User avatar
stjepan
Posts: 1178
Joined: Mon Jun 01, 2009 6:24 pm
Location: Hrpelje Kozina

Re: SS i TT uređaji, Signalna sredstva

Post by stjepan »

Točno tako.bili su i kod Ćire pa su prodani u staro željezo (po visokoj cijeni :lol: - prije recesije)
Pozdrav!
Boze daj mi strpljenja,jer ako mi das snagu pobicu ih sve!
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: SS i TT uređaji, Signalna sredstva

Post by Ćiro_bos »

Nešto malo iz moje stanice, za slabije poznavaoce koji žele znati više: postrojenje-dio skretnice br.6

Image

Lik skretnice kako vidite modifikovan, umjesto osvjetljavanja se koriste bijele trake sa florescentnim premazom.
Kako piše na tegu, proizveden 1941.g. negdje u Mađarskoj...ima i naziv firme. Valjda neće i to dati u staro željezo, pošto je zastarjelo :lol: :lol:

Image

Poslije stavljanja elektromehaničkog blok uređaja van funkcije, ja sam dugom borbom uspio obezbijediti novije vrlo savremeno osiguranje 8-) : Skretnička brava tipa Robel (u žargonu), a proizvođač je Gelekt Beograd, negdje 2000.g.

Image

pozdrav...
Posavina expres
User avatar
stjepan
Posts: 1178
Joined: Mon Jun 01, 2009 6:24 pm
Location: Hrpelje Kozina

Re: SS i TT uređaji, Signalna sredstva

Post by stjepan »

Ćiro_bos wrote:ja sam dugom borbom uspio obezbijediti novije vrlo savremeno osiguranje
Pa koje starije si imao :shock:

Jedna molba Ćiro,kad budeš imao vremena i put te nanese u Bos.Poljanu rad bi vidio koju fotku monitora nove naprave ako funkcioniše,ako te put kad tamo nanese volio bih vidjeti kako to tamo izgleda,kad je postavljen ulaz(ili izlaz,prolaz),isto tako jednu manevarsku vožnju,pa klik miškom na skretnicu i klik na signal (tad se vide druga polja za komande).Vjerujem da će slike i ostalim forumašima biti zanimljive posebno posle ovih gore ljepotica, a ako ne misliš tako može ina PP.

Pozdrav!
Boze daj mi strpljenja,jer ako mi das snagu pobicu ih sve!
User avatar
Otpravnik vozova
Posts: 582
Joined: Mon Jun 01, 2009 2:45 pm

Re: SS i TT uređaji, Signalna sredstva

Post by Otpravnik vozova »

Stjepane, evo ja ću se obavezati da postavim fotke novog uređaja, sve kako si naveo.
Neće biti iz Bosanske Poljane, već iz A. Mosta, ali nadam se da nema veze koja je stanica.
Image
Post Reply