SS i TT uređaji, Signalna sredstva

Moderator: Ćiro_bos

User avatar
Otpravnik vozova
Posts: 582
Joined: Mon Jun 01, 2009 2:45 pm

Re: SS i TT uređaji, Signalna sredstva

Post by Otpravnik vozova »

ImageImage

ImageImage

Ormarići lokalnih postavljača sa tasterima, šemama i brojevima skretnica.
Image
User avatar
Bo Bo
Posts: 2283
Joined: Mon Jun 01, 2009 2:50 pm
Location: Sarajevo BiH

Re: SS i TT uređaji, Signalna sredstva

Post by Bo Bo »

Otpravnik vozova, hvala Vam za fotose, ove ormariće pored skretnica sam viđao ali iskreo njihovu svrhu nisam znao. Sada je situacija zahvaljujući Vama razjašnjena. A sada jedna molba za forumaše iz Sarajeva uposlenike ŽFBiH, može li koja slika telekomade iz Rajlovca ako je još u životu. Pozdrav Bo Bo ;) .
Image
User avatar
Otpravnik vozova
Posts: 582
Joined: Mon Jun 01, 2009 2:45 pm

Re: SS i TT uređaji, Signalna sredstva

Post by Otpravnik vozova »

Image

Postavni sto u ukrsnici "Raštelica".
Image
User avatar
stjepan
Posts: 1178
Joined: Mon Jun 01, 2009 6:24 pm
Location: Hrpelje Kozina

Re: SS i TT uređaji, Signalna sredstva

Post by stjepan »

Iako sam ovo već jednom postavio u jednoj drugoj temi nemogu a da je ne stavim pored:

Image
Cepišče Prešnica
Boze daj mi strpljenja,jer ako mi das snagu pobicu ih sve!
User avatar
Masinac
Posts: 319
Joined: Wed Jul 29, 2009 12:46 pm
Location: Sarajevo

Re: SS i TT uređaji, Signalna sredstva

Post by Masinac »

Bo Bo wrote:Otpravnik vozova, hvala Vam za fotose, ove ormariće pored skretnica sam viđao ali iskreo njihovu svrhu nisam znao. Sada je situacija zahvaljujući Vama razjašnjena. A sada jedna molba za forumaše iz Sarajeva uposlenike ŽFBiH, može li koja slika telekomade iz Rajlovca ako je još u životu. Pozdrav Bo Bo ;) .
U životu je samo zgrada ali ni ona nije više u vlasništvu željeznice , prodata je u paketu sa bivšom direkcijom vuče vozova Rajlovac i restoranom . Sada je tu štamparija CPU.
Prodata ili iznajmljena???
User avatar
stjepan
Posts: 1178
Joined: Mon Jun 01, 2009 6:24 pm
Location: Hrpelje Kozina

Re: SS i TT uređaji, Signalna sredstva

Post by stjepan »

Masinac wrote:U životu je samo zgrada ali ni ona nije više u vlasništvu željeznice , prodata je u paketu sa bivšom direkcijom vuče vozova Rajlovac i restoranom . Sada je tu štamparija CPU.
Pa što kažu daj što daš,možda šef stanice ili neko drugi ima fotke iz vremena dok je TK bila "živa"mogao bi se tko raspitati,bilo čega bi bili veseli,kome se da i kad ima vremena nek izvoli,mi pa ćemo biti zahvalni,jer to je zanimljiva stvarčica bila.

Pozdrav
Boze daj mi strpljenja,jer ako mi das snagu pobicu ih sve!
User avatar
Bo Bo
Posts: 2283
Joined: Mon Jun 01, 2009 2:50 pm
Location: Sarajevo BiH

Re: SS i TT uređaji, Signalna sredstva

Post by Bo Bo »

Pa što kažu daj što daš,možda šef stanice ili neko drugi ima fotke iz vremena dok je TK bila "živa"mogao bi se tko raspitati,bilo čega bi bili veseli,kome se da i kad ima vremena nek izvoli,mi pa ćemo biti zahvalni,jer to je zanimljiva stvarčica bila.
Sa ovom se konstatacijom kolege Stjepana u potpunosti se slažem, da je bilo kakva slikica dobro došla da se vidi.
Inače interesira me postoje li bilo kakvi planovi za nadgledanje saobraćaja sa jednog mjesta u doglednoj budućnosti na željeznicama FBiH i RS. Koliko sam mogao zaključiti TK se zamjenjujue sofistiranijom opremom. Pozdrav Bo Bo ;)
Image
User avatar
stjepan
Posts: 1178
Joined: Mon Jun 01, 2009 6:24 pm
Location: Hrpelje Kozina

Re: SS i TT uređaji, Signalna sredstva

Post by stjepan »

Bo Bo wrote:Koliko sam mogao zaključiti TK se zamjenjujue sofistiranijom opremom
Ovo te malo moram popraviti,ne zamjenjuje se TK već ERSSU :D (elektro-relejni-signalno-sigurnosni uređaj)TK je doslovce to što znači prevod "daleka komanda"tj.ona kao ona ne čini ništa za sigurnost saobraćaja,sve radi stanični uređaj i on je "odgovoran" za sigurnost i sve drugo na stanici,mada to je stvar koju ni mnogi željezničari,pa čak i oni koji rade na TK pruzi ne znaju i teže razumiju.Ova sofistiranija oprema koju nam je pokazao @Otpravnik vozova pa se daleko lakše i sigurnije poveže u telekomandu a o tom ćemo drugi put.
Pozdrav!
Boze daj mi strpljenja,jer ako mi das snagu pobicu ih sve!
User avatar
Otpravnik vozova
Posts: 582
Joined: Mon Jun 01, 2009 2:45 pm

Re: SS i TT uređaji, Signalna sredstva

Post by Otpravnik vozova »

stjepan wrote:Uh,ovde bi mogli doktorirati samo na onom A i R,da ne idemo dole dalje(možda se reče tome "Sigurnosni prikaz" ;) a?).Da li je naprava u redovnom obratovanju ili je još uvijek"probni rad"?Posebno me zanima šta ti misliš o toj napravi,jeli praktična za raditi,komplikovana,jel se dosta kvari (negdje vidjeh neka skretnica pa žuta sijelica na signalu...)kako dugo je imate i šta ste imali prije nje?Pretjeraću sa pitanjima pa ću nešto ostaviti i za kasnije.

Pozdrav!
Ovaj današnji snijeg što je pao podsjeti me da vam nisam kazao još neke stvari vezane za ovaj uređaj.
Naime, uz ovaj uređaj nisu urađeni grijači skretnica, a trebali su biti. Ne znam šta je razlog, ali ga naslućujem, uglavnom grijača nema.
Uređaj je vrlo osjetljiv na najmanju pojavu leda ili snijega. Što je najgore... ako recimo skretnicu koja nije dobro očišćena od snijega pokušamo nekoliko puta okrenuti, ili je malo "pogurati" na terenu uređaj će prijaviti presjek skretnice. Ko radi na željeznici zna dobro šta to znači. Uredno ostane zapisano na dijagnostičkim porukama i odštampano na štampaču da je skretnica "presječena". Eh, sad to valja pravdati i dokazivati da je nije voz presjekao... :(
NAŠA BORBA JE SNIJEGOBORBA! :mrgreen:
Image
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: SS i TT uređaji, Signalna sredstva

Post by Ćiro_bos »

Otpravnik vozova wrote: Naime, uz ovaj uređaj nisu urađeni grijači skretnica, a trebali su biti. Ne znam šta je razlog, ali ga naslućujem, uglavnom grijača nema.
NAŠA BORBA JE SNIJEGOBORBA! :mrgreen:
Ne znam da li su tu nekada bili plinski grijači ili električni?
Ovde u Bos. Poljani su bili električni grijači, a uz taj novi uređaj takođe nisu bili predviđeni...Valjda je sreća što su se uključivali sa posebne sklopke, pa je prije godinu i po neki veliki boss iz Sarajeva naredio da se to spoji i mislim da rade...
pozdrav...
Posavina expres
Post Reply