SS i TT uređaji, Signalna sredstva

Moderator: Ćiro_bos

User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: SS i TT uređaji, Signalna sredstva

Post by Ćiro_bos »

Pozdrav za oba zadnja učesnika u temi!
Smatram da nisu pale teške riječi, niti je namjera bila da se povrijedi dostojanstvo učesnika :-?? ...rekao bih samo mala nesmotrena kvalifikacija o znanju iz oblasti TK smještenosti centara. Zato pozivam dečke da nastavimo ovu temu mirno i dostojanstveno, vidim da imate znanje i volju :-bd . Svi mi pogriješimo...
pozdrav...
Posavina expres
User avatar
igorailwayman
Posts: 307
Joined: Mon Nov 16, 2009 1:27 am

Re: SS i TT uređaji, Signalna sredstva

Post by igorailwayman »

Naravn, neželim nikoga povrijedit, samo sam odgovorio istom mjerom, da to nije toliki bauk..Naravno da nemam ništa pritiv sesede, želim mu što više postova u ovoj i drugim temama.

Pozdrav
User avatar
stjepan
Posts: 1178
Joined: Mon Jun 01, 2009 6:24 pm
Location: Hrpelje Kozina

Re: SS i TT uređaji, Signalna sredstva

Post by stjepan »

sesede wrote:Tacno je da su bile dvije TK u BiH,
Kolega @sesede,imate li možda koju sliku centrale TK u Doboju iz tih vremena...

Pozdrav!
Boze daj mi strpljenja,jer ako mi das snagu pobicu ih sve!
User avatar
damir661
Posts: 1382
Joined: Tue Jun 02, 2009 12:48 pm
Location: Beograd-SRB

Re: SS i TT uređaji, Signalna sredstva

Post by damir661 »

sesede wrote:
igorailwayman wrote:Pozdrav kolega ja ću dati odgovor na neka od tvojih pitanja!

"Prvo telekomanda na prugama u BiH je bila smještena na dva mjesta jedno od njih je Doboj i ta telekomanda je regulirala saobraćaj na pruzi od Šamca do Doboja , a druga TK centrala je bila smještena u Rajlovcu, koja je ujedno bila i centralna i ona je regulirala saobraćaj na pruzi od Doboja do Ploča."
E pa prijatelju ako vec pises o necemu sto neznas onda trebas pitati a ne ovako dezinformises citateljstvo.
Tacno je da su bile dvije TK u BiH, u Doboju i Rajlovcu, to si pogodio. TK iz Doboj je regulisala saobracaj Strizivojna Vrpolje- Rajlovac, dok je TK Rajlovac regulirala saobracaj Rajlovac - Ploca odnosno Kardeljeva. Neznam sta smatras "centralna" ... jedno je sigurno da je TK u Doboju bila zadnja rijec tehnologije......itd.
Lijep pozdrav od bivseg TK diospecera kasnije starijeg dispecera nekadasnje TK iz Doboja.
Dobrodoslica i s moje strane, ocekujemo jos iskustava sa TK u Doboju.
User avatar
stjepan
Posts: 1178
Joined: Mon Jun 01, 2009 6:24 pm
Location: Hrpelje Kozina

Re: SS i TT uređaji, Signalna sredstva

Post by stjepan »

Evo i slika iz SS prostora.Kako to ovih dana izbacuju iz upotrebe,a riječ je o istom proizvođaču Iskra-Lorenz,to nisam imao problema sa dozvolom.Elektrorelejna centrala,stanice!
Image

Image

Urađaj telekomande svaki "ormar" je za jednu stanicu:

Image
Boze daj mi strpljenja,jer ako mi das snagu pobicu ih sve!
sesede
Posts: 28
Joined: Sun Dec 06, 2009 9:46 pm

Re: SS i TT uređaji, Signalna sredstva

Post by sesede »

Dragi prijatelju "igorailwayman" nije mi bio cilj da te povrijedim, mozda je zazvucalo malo preostro sa moje strane ali u sustini namjera nije bila bas onako kako si mozda shvatio, ali nema veze, vazno je da je ipak konstruktivan dijalog na ovim stranicama. Nemoj da se demoralises, nastavi sa svopjim doprinosom na ovim stranicama.
Sto se tice slika sa bivse TK Doboj, sumnjam da ih neko ima, a sumnjam da je bilo i dozvoljeno fotografisanje u ono vrijeme niti je ko razmisljao o tome.
Pozdrav za sve!
User avatar
igorailwayman
Posts: 307
Joined: Mon Nov 16, 2009 1:27 am

Re: SS i TT uređaji, Signalna sredstva

Post by igorailwayman »

sesede wrote:Dragi prijatelju "igorailwayman" nije mi bio cilj da te povrijedim, mozda je zazvucalo malo preostro sa moje strane ali u sustini namjera nije bila bas onako kako si mozda shvatio, ali nema veze, vazno je da je ipak konstruktivan dijalog na ovim stranicama. Nemoj da se demoralises, nastavi sa svopjim doprinosom na ovim stranicama.
Sto se tice slika sa bivse TK Doboj, sumnjam da ih neko ima, a sumnjam da je bilo i dozvoljeno fotografisanje u ono vrijeme niti je ko razmisljao o tome.
Pozdrav za sve!

Hvala na lijepim i motivirajućim riječima. Daleko od toga da si me želio ignorirati, samo sam odgovorio u istom mjerom...

Pozdrav!
User avatar
rasha
Posts: 811
Joined: Sat Oct 24, 2009 4:36 pm

Re: SS i TT uređaji, Signalna sredstva

Post by rasha »

rajvos wrote:Image Image
Šta znače ovo T i M ispod ova dva signala?
User avatar
igorailwayman
Posts: 307
Joined: Mon Nov 16, 2009 1:27 am

Re: SS i TT uređaji, Signalna sredstva

Post by igorailwayman »

Neznam gdje je ovaj signal na kojoj pruzi i između kojih gradova, pa neznam točno, ali ovo T i M znači imena gradova za koje ide data pruga. Izlazni signa za mjesto T i izlazni sdignal za mjesto M. Npr kod nas u Alipašinom mostu imaju ovakvi signali i na jednom piše M što znači Mostar a na drugom Z što znači Zenica.
User avatar
admin
Site Admin
Posts: 708
Joined: Mon Sep 15, 2008 5:00 am
Contact:

Re: SS i TT uređaji, Signalna sredstva

Post by admin »

rasha wrote:
rajvos wrote:Image Image
Šta znače ovo T i M ispod ova dva signala?
igorailwayman wrote:Neznam gdje je ovaj signal na kojoj pruzi i između kojih gradova, pa neznam točno, ali ovo T i M znači imena gradova za koje ide data pruga. Izlazni signa za mjesto T i izlazni sdignal za mjesto M. Npr kod nas u Alipašinom mostu imaju ovakvi signali i na jednom piše M što znači Mostar a na drugom Z što znači Zenica.
Slika je iz Alipašinog Mosta :)

M slovo pokazuje izlaz za Mostar dok T, malo nelogićno, pokazuje izlaz za Rajlovac Teretnu.
Post Reply