SS i TT uređaji, Signalna sredstva

Moderator: Ćiro_bos

User avatar
igorailwayman
Posts: 307
Joined: Mon Nov 16, 2009 1:27 am

Re: SS i TT uređaji, Signalna sredstva

Post by igorailwayman »

Vidi stavrno jest A. Most, nisam ni obraćao pažnju :D :D

Dobro Mostar i Zenica su infrastruktura područja, dok je Rajlovac depo i onda i nije tako strašno što je slovo T za teretnu stanicu.. :D
User avatar
Otpravnik vozova
Posts: 582
Joined: Mon Jun 01, 2009 2:45 pm

Re: SS i TT uređaji, Signalna sredstva

Post by Otpravnik vozova »

Da, admine to je to, ali nije nelogicno, jer sa tog kolosjeka se moze postaviti PV za Rajlovac Teretnu i Rajlovac Putnu. Pa je mislim iz tog razloga stavljeno "T", a ne "R" kako bi bilo očekivano.

Evo jedna slika sa "T", "M" i "Z".
Image
Image
User avatar
Otpravnik vozova
Posts: 582
Joined: Mon Jun 01, 2009 2:45 pm

Re: SS i TT uređaji, Signalna sredstva

Post by Otpravnik vozova »

sesede wrote:
igorailwayman wrote:Pozdrav kolega ja ću dati odgovor na neka od tvojih pitanja!

"Prvo telekomanda na prugama u BiH je bila smještena na dva mjesta jedno od njih je Doboj i ta telekomanda je regulirala saobraćaj na pruzi od Šamca do Doboja , a druga TK centrala je bila smještena u Rajlovcu, koja je ujedno bila i centralna i ona je regulirala saobraćaj na pruzi od Doboja do Ploča."
E pa prijatelju ako vec pises o necemu sto neznas onda trebas pitati a ne ovako dezinformises citateljstvo.
Tacno je da su bile dvije TK u BiH, u Doboju i Rajlovcu, to si pogodio. TK iz Doboj je regulisala saobracaj Strizivojna Vrpolje- Rajlovac, dok je TK Rajlovac regulirala saobracaj Rajlovac - Ploca odnosno Kardeljeva. Neznam sta smatras "centralna" ... jedno je sigurno da je TK u Doboju bila zadnja rijec tehnologije......itd.
Lijep pozdrav od bivseg TK diospecera kasnije starijeg dispecera nekadasnje TK iz Doboja.
U razgovoru sa jednim bivšim TK dispečerom iz Doboja shvatio sam da je dobojska TK centrala "pokrivala" prugu od S. Vrpolja do Visokog, a ne do Rajlovca. Može li to neko potvrditi?
Image
User avatar
admin
Site Admin
Posts: 708
Joined: Mon Sep 15, 2008 5:00 am
Contact:

Re: SS i TT uređaji, Signalna sredstva

Post by admin »

Otpravnik vozova wrote:Da, admine to je to, ali nije nelogicno, jer sa tog kolosjeka se moze postaviti PV za Rajlovac Teretnu i Rajlovac Putnu. Pa je mislim iz tog razloga stavljeno "T", a ne "R" kako bi bilo očekivano.

Evo jedna slika sa "T", "M" i "Z".
Image
Meni je ipak bilo nelogićno tako da sam evo malo uzeo u signalni pravilnik da razjasnim pomenuti signalni znak. Izršio sam provjeru i u JŽ i HŽ signalnom pravilniku i ovdje kopiram tekst iz HŽ pravilnika jer njega imam u elektronskoj formi.
Signalni znak 82: "Dopuštena vožnja za ....." (početno slovo
pruge-kolodvora).

na četverokutnoj crnoj ploči svjetleće
početno bijelo slovo naziva pruge,
krajnjeg kolodvora ili važnijega
službenog mjesta na pruzi odnosno
kolodvorskog područja (vidi sl. 140).
Mislim da bi ipak trebalo biti prvo slovo stanice Rajlovac Teretna "R" kada je put vožnje prema toj stanici. Kada je put vožnje postavljen prema stanici Rajlovac Putna na signalnom znaku bi trebalo pisati slovo "Z", a čini mi se da je sa pomenutog kolosijeka moguće postaviti i put vožnje prema Mostaru.
User avatar
Otpravnik vozova
Posts: 582
Joined: Mon Jun 01, 2009 2:45 pm

Re: SS i TT uređaji, Signalna sredstva

Post by Otpravnik vozova »

admin wrote: Mislim da bi ipak trebalo biti prvo slovo stanice Rajlovac Teretna "R" kada je put vožnje prema toj stanici. Kada je put vožnje postavljen prema stanici Rajlovac Putna na signalnom znaku bi trebalo pisati slovo "Z", a čini mi se da je sa pomenutog kolosijeka moguće postaviti i put vožnje prema Mostaru.
Tako je, kad je put vožnje postavljen za Zenicu onda pokazuje slovo "Z" na ovoj ploči, a može i za Mostar, pa bude "M". Nama koji smo tu i znamo kud koja pruga vodi tabla i ne treba, ali za nekog kome su ove stvari nove i da mu postavimo "R" vjerovatno da bi dvoumio prema kojem Rajlovcu mu je postavljen PV.
U svakom slučaju neće niko zalutati. :D
Image
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: SS i TT uređaji, Signalna sredstva

Post by Ćiro_bos »

Otpravnik vozova wrote: U svakom slučaju neće niko zalutati. :D
Da, u pravu si kolega, ali se i slova pravilnika treba držati....
Mene na primer oduševljava što to vidim u ovome slučaju:
Fotka kolege Rajvosa izlaznog signala A.M. čiji je stub pravilno isfarban, crno/crveno i bijelo. Konačno!
Image Image

E još samo kada bi pokazivao i S.Z. pravilno, bilo bi pravo.
pozdrav...
Posavina expres
User avatar
Otpravnik vozova
Posts: 582
Joined: Mon Jun 01, 2009 2:45 pm

Re: SS i TT uređaji, Signalna sredstva

Post by Otpravnik vozova »

Kolega Ćiro, mislim da se negdje spominjalo na ovoj temi... Ova slika je nastala u trenutku kad se ugasila žuta svjetlost(koja je treptala). :)
Image
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: SS i TT uređaji, Signalna sredstva

Post by Ćiro_bos »

Otpravnik vozova wrote:Kolega Ćiro, mislim da se negdje spominjalo na ovoj temi... Ova slika je nastala u trenutku kad se ugasila žuta svjetlost(koja je treptala). :)
Da, nisam zaboravio!
Crno bijeli stup glavnog signala čiji S.Z. ne predsignališe značenje narednog glavnog signala. A ovaj to radi! Pokazuje signalni znak "Ograničena brzina, očekuj slobodno... Koji to naredni glavni signal pokazuje "Slobodno"? Možda Rajlovac teretne?
Znam to zato što se to isto radi ovde u B.Poljani. Taj signal bi trebao biti jednoznačni! Naravno, ona crno bijela polovica, a u ovim uslovima bez APB-a ili druge međuzavisnosti i ostali izlazni signali.
pozdrav...
Posavina expres
sesede
Posts: 28
Joined: Sun Dec 06, 2009 9:46 pm

Re: SS i TT uređaji, Signalna sredstva

Post by sesede »

Otpravnik vozova wrote:
sesede wrote:
igorailwayman wrote:Pozdrav kolega ja ću dati odgovor na neka od tvojih pitanja!

"Prvo telekomanda na prugama u BiH je bila smještena na dva mjesta jedno od njih je Doboj i ta telekomanda je regulirala saobraćaj na pruzi od Šamca do Doboja , a druga TK centrala je bila smještena u Rajlovcu, koja je ujedno bila i centralna i ona je regulirala saobraćaj na pruzi od Doboja do Ploča."
E pa prijatelju ako vec pises o necemu sto neznas onda trebas pitati a ne ovako dezinformises citateljstvo.
Tacno je da su bile dvije TK u BiH, u Doboju i Rajlovcu, to si pogodio. TK iz Doboj je regulisala saobracaj Strizivojna Vrpolje- Rajlovac, dok je TK Rajlovac regulirala saobracaj Rajlovac - Ploca odnosno Kardeljeva. Neznam sta smatras "centralna" ... jedno je sigurno da je TK u Doboju bila zadnja rijec tehnologije......itd.
Lijep pozdrav od bivseg TK diospecera kasnije starijeg dispecera nekadasnje TK iz Doboja.
U razgovoru sa jednim bivšim TK dispečerom iz Doboja shvatio sam da je dobojska TK centrala "pokrivala" prugu od S. Vrpolja do Visokog, a ne do Rajlovca. Može li to neko potvrditi?

Dobojska TK je pokrivala prugu S. Vrpolje - Rajlovac kako sam ranije gore pisao. Stanice Rajlovac, Semizovac i Podlugovi bile su na mjesnom radu i stanice su regulisale saobracaj vozova. Te tri stanice su bile ukljucene kao i sve ostale stanice u u TK, sto znaci da je TK dipecer imao pregled i uvid kao i kod ostalih stanica. Vozograf (stvarni grfikon koji je ispisivan automaski putem stampaca) je bio takodje u funkcij i na ovome dijelu kao i na ostalome dijelu TK . Efekat rada (razni kvantitativni i kvalitativni pokazatelji i evidencije)je vodjen je za citavu dionicu od S. Vrpola do Rajlovca za teretne vozove dok za vozove sa prevozom putnika od s. Vrpola do Sarajevo putna. Izuzetak iz svega ovoga gore navedenoga je samo cvor Doboj. Stanica Doboj je bila izvan TK, samo jednim dijelom TK dispecer je mogao da ima uvid u stanje kolosijecnih parkova "A" i "B" ali nikakve ingirencije nije imao TK dispecer kada je rijec o regulisanju saobracaja u stanici Doboju. Naravno stariji dispecer je imao svoje kompetencije i ovlasti kao i na cijelom dijelu koje je pokrivala operativna sluzba Doboj.
To je to u najkracim mogucim crtama. Nadam se da su nesporazumi otklonjeni.
Lijep pozdrav za sve!
User avatar
stjepan
Posts: 1178
Joined: Mon Jun 01, 2009 6:24 pm
Location: Hrpelje Kozina

Re: SS i TT uređaji, Signalna sredstva

Post by stjepan »

sesede wrote:To je to u najkracim mogucim crtama.
Hvala za ova objašnjena,pa ako ne tražim puno,nam objasnite kako ste davali komande za regulisanje saobraćaja,ulaz,izlaz,itd.
Pozdrav!
Boze daj mi strpljenja,jer ako mi das snagu pobicu ih sve!
Post Reply