SS i TT uređaji, Signalna sredstva

Moderator: Ćiro_bos

Post Reply
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: SS i TT uređaji, Signalna sredstva

Post by Ćiro_bos »

damir661 wrote:Ciro, da li moze detaljan opis elektromehanickog blok-uredjaja, to ocigledno nije ono sto sam mislio, tj sto je u upotrebi kod nas, kao i u nekim delovima BiH.
Dakle rukovanje, postupci otpravnika, kao i blokara tj skretnicara.
Joj, detaljan...to bi dugo trajalo. Može ukratko, ne volim kuckati.
Na ŽFBH jedini koji je u funkciji je u Lukavcu...Na ŽRS u funkciji u više stanica na potezu Doboj-Bos.Novi. Recimo Prijedor.
Otpravnik vozova ima komandnu postavnicu, a skretničari izvršnu...Obje se sastoje od električnog dijela, koji sadrži induktor struje i mnogo elektromagneta koji glume releje i dosta žica, velikih tastera i kontaktnih limića...Mehanički dio se sastoji od polugica za naređivanje, potvrđivanje puta vožnje, te vrlo važnog dijela, ormarića zavisnosti, koji sadrži lenjire zavisnosti, koji se prave po projektu...Skretnički aparati sadrže i poluge za prekretanje skretnica iz blok kućice.

Postavnica otpravnika vozova-u Lukavcu

Image

Skretnička postavnica-u Lukavcu

Image

Otpravnik vozova određenim polugicama na kolosječnoj šemi priprema naređenje...Postoje polugice ulaz ili izlaz koje takođe priprema. Kada to pripremi stisne taster Ulaz ili Izlaz, a ako je prolaz i jedno i drugo, na i sa određenog kolosijeka. Držeći taster okreće ručicu induktora(velika ručica sa strane) koji proizvodi naizmjeničnu struju, dosta jaku, koja tačno određenim žicama prenosi tačno oblikovanu informaciju-naređenje za put vožnje skretničkoj postavnici...Skretničar vidi koje je naređenje u pitanju, okreće-postavlja potrebne skretnice za namjeravani put vožnje. Samo kada je postavio skretnice prema naređenju, drugačije ne, on potvrđuje da je postavio put vožnje, takođe okretanjem induktorske ručice, stiskanjem određenih taster poluga i time je proces gotov. Može da postavi signal za dozvoljenu vožnju...Više ne može ništa da promijeni niti skretničar niti otpravnik, dok se vožnja ne izvrši, voz pređe izolovane odsjeke i time razriješi aparat. Poslije skretničar deblokira otpravnički, a otpravnik skretnički i proces je gotov...
To je bilo laički i ukratko...
pozdrav...
Posavina expres
User avatar
damir661
Posts: 1382
Joined: Tue Jun 02, 2009 12:48 pm
Location: Beograd-SRB

Re: SS i TT uređaji, Signalna sredstva

Post by damir661 »

Mislim da shvatam, u principu me malo zbunjuje kombinacija elektrike i mehanike, pogotovu kada su u primeni likovni signali.
Znaci li to da sami signali nisu u zavisnosti sa fizicki postavljenim putem voznje?
I kako se postupa u slucaju kada se treba prisilno razresiti put voznje (tj ako treba da se ponisti)?
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: SS i TT uređaji, Signalna sredstva

Post by Ćiro_bos »

damir661 wrote:Mislim da shvatam, u principu me malo zbunjuje kombinacija elektrike i mehanike, pogotovu kada su u primeni likovni signali.
Znaci li to da sami signali nisu u zavisnosti sa fizicki postavljenim putem voznje?
I kako se postupa u slucaju kada se treba prisilno razresiti put voznje (tj ako treba da se ponisti)?
Signal je apsolutno u zavisnosti sa putem vožnje, čak ako je postavljeno u skretanje, signal se može postaviti samo u položaj "ograničena brzina"! Signal se ne može postaviti ako nije naređen put vožnje. To omogućava/onemogućava komplikovana mehanika u sanduku zavisnosti (lenjiri zavisnosti). Takođe se signal ne može postaviti ako skretnice nisu u pravilnom i ispravnom položaju.
Razrješenje, prisilno je moguće kod otpravnika vozova, posebnim tasterom, na slici gore u vrhu postavnice, koji je plombiran i čija se upotreba smatra V.D.om i zove se odmah služba za ponovno plombiranje...Dotle je stanica po SS uređaju neosigurana...Dakle tačno određen redoslijed poteza, u ono vrijeme jako dobra tehnika.
Šezdesetih godina su ovi uređaji dobili dodatak, zavisnost sa vožnjom voza, izolovane odsjeke ispred skretnica i na kolosijecima, tako da su se mogli razriješiti putevi vožnje samo ako je voz ušao/prošao stanicu ili određeni kolosijek. Prvobitni uređaj to nije imao. Korak naprijed, ali i unazad...Time je uređaj postao pomalo ovisan o vanjskoj struji:morao je dobiti akumulator za razrješenje izolovanih odsjeka, koga je punio ispravljač...Ipak taj akumulator je jako dugo držao struju i u slučaju nestanka električne struje je bio dobra zamjena. Znam da kod ovih novih uređaja bez agregata je to mrtav sistem, potpuno...
Ako te još nešto zanima mogu poslikati detaljnije...Ljudi davno napravili i koristi se i dalje, a u nas samo demontiraj :roll: ...
pozdrav...
Posavina expres
User avatar
stjepan
Posts: 1178
Joined: Mon Jun 01, 2009 6:24 pm
Location: Hrpelje Kozina

Re: SS i TT uređaji, Signalna sredstva

Post by stjepan »

Znam da kod ovih novih uređaja bez agregata je to mrtav sistem, potpuno...
To nebi smjelo biti,svi ti uređaji imaju rezervno napajanje, obično baterije koje izdrže 5-8 sati bez elektrike (zavisi stanje akumulatora i operacije koje se vrše u tom času npr.koliko puta okrećeš skretnice itd) ili imaju automatsko uključivanje agregata u slučaju ispada ili oscilacija električne struje,u krajnem slučaju ulazni i izlazni signali bi morali biti osvetljeni još dugo bez elektrike. .E sad dali je netko u ime nekakve štednje uzeo takve uređaje bez rezervnog napajanja... :ugeek: :ugeek:
Boze daj mi strpljenja,jer ako mi das snagu pobicu ih sve!
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: SS i TT uređaji, Signalna sredstva

Post by Ćiro_bos »

Ok Stjepane, tako bi moralo biti!
Ja sam se poveo za onim našim ratnim radom, gdje su svi akumulatori i agregati bili out ili pokradeni...I kasnije, mnogo kasnije znam da su uređaji Iskra-Lorentz bili bez agregata... Za ove najnovije, iskreno neznam, treba se nadati da su počeli bolje da rezonuju i razmišljaju o poslu :? .
Htio sam samo uporediti taj stari elektromehanički blok uređaj koji je, eto bio neovisan o vanjskoj električnoj mreži...
pozdrav...
Posavina expres
User avatar
damir661
Posts: 1382
Joined: Tue Jun 02, 2009 12:48 pm
Location: Beograd-SRB

Re: SS i TT uređaji, Signalna sredstva

Post by damir661 »

Hm interesantan uredjaj nema sta, kako se onda formira manevarski put voznje?
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: SS i TT uređaji, Signalna sredstva

Post by Ćiro_bos »

damir661 wrote:Hm interesantan uredjaj nema sta, kako se onda formira manevarski put voznje?
Skretničar može raditi manevru, okretati skretnice kako hoće kada nije blokiran (postavljen, obezbijeđen) put vožnje za neki voz. Blokiranjem puta za vožnju voza on ne može više okretati skretnice...Naravno, može se blokirati put vožnje i za manevarski sastav, isto kao i za voz, ali se tada ne rukuje sa signalom!
pozdrav...
Posavina expres
User avatar
stjepan
Posts: 1178
Joined: Mon Jun 01, 2009 6:24 pm
Location: Hrpelje Kozina

Re: SS i TT uređaji, Signalna sredstva

Post by stjepan »

Damire,šta nisi ti SS majstor,ili se za te naprave više ne uči održavanje.Doduše kako ga održavaju kod Ćire i netreba ti neko znanje već alat (alat=macola i kramp)

Pozdrav!
Boze daj mi strpljenja,jer ako mi das snagu pobicu ih sve!
User avatar
damir661
Posts: 1382
Joined: Tue Jun 02, 2009 12:48 pm
Location: Beograd-SRB

Re: SS i TT uređaji, Signalna sredstva

Post by damir661 »

Ovakav sistem nismo izucavali u skoli, jer ga gotovo vise nema u Srbiji.
Tokom skolovanja izucavaju se Siemens-Ei (Spdrs64) slicno ISkri-Lorencu, zatim uredjaji "kljucevne zavisnosti", sistem medjusignalne zavisnosti, kao i mehanicku uredjaji stanicne centralizacije.
Sve ovo do sada opisano ima najvise slicnosti sa poslednje spomenutim, ali se uopste ne spominju izolovani odseci.

Uredjaja kljucevne zavisnosti mislim da ima i po BIH, mislim da je u upotrebi u stanici Potkozarje
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: SS i TT uređaji, Signalna sredstva

Post by Ćiro_bos »

damir661 wrote: Uredjaja kljucevne zavisnosti mislim da ima i po BIH, mislim da je u upotrebi u stanici Potkozarje
Da, toga ima dosta i ovde...Tuzla, Ljubače, Živinice, Donja Višća...neki van funkcije.
Mislim da se to zove uprošteni elektrorelejni sistem? Skretničar zaključava brave skretnica na licu mjesta, umetne ključ u uređaj, položaj koji otpravnik vozova svojom postavnicom zabravi i na osnovu kojeg postavi svjetlosne signale za namjeravanu vožnju...
pozdrav...
Posavina expres
Post Reply