SS i TT uređaji, Signalna sredstva

Moderator: Ćiro_bos

Post Reply
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

SS i TT uređaji, Signalna sredstva

Post by Ćiro_bos »

Nova tema, ovako zajednička za sve pruge.


Nešto malo iz mog priručnog magacina (pa zar opet, reći će neki)...

Raritet iz prošlosti, lampa skretničara i otpravnika vozova na repičino ulje. Naravno, ova je prljava i bez stakala, ali bi se mogla osposobiti. Potrebna su stakla mliječno bijele boje koja ulaze u ležišta, a kod otpravnika vozova jedno staklo je bilo zelene boje...
Rađena od mesinganog lima, još uvijek je u dobrom stanju. Možda je i popravim...

Image

Njezina mnogo kasnija nasljednica...Poslije rata preduzeće je kupilo ove, rađeno kod nekog privatnika: Električna lampa za otpravnika vozova, sa jednim zelenim staklom, pogon na baterije od 4,5 V, koštala oko 70 €. Brzo odbačena :?: ...iako ispravna.

Image

U međuvremenu promijenjene brojne električne lampe, od kineskih do onih iz ELUX Zadar, koje su koštale oko 120 € i nisu uopšte zadovoljile, čak su se poslije godinu dana sve pokvarile...
Sada su u upotrebi ove iz Finske, koštale oko 260 € komad i zaista su dobre, ali i skupe...
Na slici otpravnička sa zelenim led diodama i skretnička sa žutim i crvenim. Inače je koriste i na DB.

Image
Posavina expres
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: SS i TT uređaji, Signalna sredstva

Post by Ćiro_bos »

Slijedeća stvar iz magacina, koja se još uvijek koristi je lampa za osvjetljavanje likovnog signala i predsignala...Ovako izgleda zatvorena, naprijed ima sočivo koje svjetlost dovodi u red

Image

Ovako izgleda iznutra. Tu je uložak za punjenje sa repičinim uljem ili petrolejom, na kome je tzv. lula sa gorivim fitiljem, na kojem je stakleni cilindar

Image

Tako opremljena lampa se odnosi do signala, pali fitilj, a sama lampa se montira na lampovni stalak koji se spusti pomoću lanaca.
Primjer na jednom signalu, na kojem postoji i mjesto za još jednu lampu koja bi osvjetljavala žuto staklo...ovde se ne koristi-Tinja

Image

I drugi primjer gdje se osvjetljava i drugo žuto signalno staklo na signalu-Lukavac

Image

Ulazni signal u Tinji, poslije osvjetljavanja, kada je lampovni stalak zajedno sa lampom podignut na svoje mjesto

Image
Posavina expres
User avatar
Bo Bo
Posts: 2283
Joined: Mon Jun 01, 2009 2:50 pm
Location: Sarajevo BiH

Re: SS i TT uređaji, Signalna sredstva

Post by Bo Bo »

Ćiro_bos svaka Vam čast za fotke. Jako ih je zanimljivo vidjete ovako hronološki poredane. Često se zapitam šta li se još svašta krije u Vašem priručnom magacinu :D . Pozdrav Bo Bo ;) .
Image
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: SS i TT uređaji, Signalna sredstva

Post by Ćiro_bos »

Na svakom signalu postoje signalna stakla, crvene, zelene, a negdje i žute boje...Svaki priručni magacin treba da ima ta stakla u rezervi. Moj kolega iz sedamdesetih godina je bio vrlo pedantan i domaćinski nastrojen šef, tako da mi je u magacinu ostavio dosta tih stakala.
Ovde vidimo zeleno staklo za signal, prečnika oko 18 cm.

Image

Iako sam ja viđao iskružena stakla, ofarbana i svakakva, ovo je bilo originalno izrađeno. O tome svjedoči papirna etiketa tvornice, vjerovatno iz Njemačke. Po mojoj procjeni staklo je staro oko 30-35 godina...A moje dosadašnje kolege sačuvale. Svaka čast!

Image

Pozdrav...
Posavina expres
User avatar
damir661
Posts: 1382
Joined: Tue Jun 02, 2009 12:48 pm
Location: Beograd-SRB

Re: SS i TT uređaji, Signalna sredstva

Post by damir661 »

Odlicno, ima li negde da se koristi ulazni signal sa dve rucice sig.znak "Ogranicena brzina", tj da li se i ovi kao u stanici Tinja mogu postaviti da daju ovaj znak?
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: SS i TT uređaji, Signalna sredstva

Post by Ćiro_bos »

damir661 wrote:Odlicno, ima li negde da se koristi ulazni signal sa dve rucice sig.znak "Ogranicena brzina", tj da li se i ovi kao u stanici Tinja mogu postaviti da daju ovaj znak?
I u Tinji i drugim stanicama se koriste dvije ručice kada je ulazak u skretanje, samo mi ne osvjetljavamo žutu, zato što je ulazak u svaku stanicu ograničen na 30 km/h. Kolega u Lukavcu to čini malo profesionalnije, mada po meni nepotrebno. Stanice Mramor i Kreka nemaju signale koji mogu pokazivati signalni pojam ograničena brzina.
pozdrav...
Posavina expres
User avatar
stjepan
Posts: 1178
Joined: Mon Jun 01, 2009 6:24 pm
Location: Hrpelje Kozina

Re: SS i TT uređaji, Signalna sredstva

Post by stjepan »

Na slici otpravnička sa zelenim led diodama i skretnička sa žutim i crvenim. Inače je koriste i na DB.
I na SŽ:

Image
Možda je i popravim...
Ako nećeš ti,toplo se priporučujem
Boze daj mi strpljenja,jer ako mi das snagu pobicu ih sve!
rajvos
Posts: 231
Joined: Wed Jun 03, 2009 8:31 pm

Re: SS i TT uređaji, Signalna sredstva

Post by rajvos »

Image Image
User avatar
Bo Bo
Posts: 2283
Joined: Mon Jun 01, 2009 2:50 pm
Location: Sarajevo BiH

Re: SS i TT uređaji, Signalna sredstva

Post by Bo Bo »

U pravacu stanice Alpašin Most. Pozdrav Bo Bo ;) .

Image
Image
Image
User avatar
damir661
Posts: 1382
Joined: Tue Jun 02, 2009 12:48 pm
Location: Beograd-SRB

Re: SS i TT uređaji, Signalna sredstva

Post by damir661 »

KOntrolni signal u stanicic Srebrenik
Image

Automatski uredjaji za bezbedjenje saobracaja u nivou
Image

Ulazni signal stanice Tuzla
Image

Zastitni signal rasputnice Sicki brod
Image
Post Reply