SS i TT uređaji, Signalna sredstva

Moderator: Ćiro_bos

Post Reply
User avatar
stjepan
Posts: 1178
Joined: Mon Jun 01, 2009 6:24 pm
Location: Hrpelje Kozina

Re: SS i TT uređaji, Signalna sredstva

Post by stjepan »

Ma to skidanje signala,ima li to kakvog odaziva među vama šefovima,direkciji,sindikatima.Znam da pojedinac osim da postane crna ovca dosta ne može uradit,ali skidati signale tek tako :evil: :evil: :evil: Uzeti na jednoj stanici da se kompletira druga to razumijem,a ovako,što kaže J.Pejaković "znam ja nas..."

Pozdrav!
Boze daj mi strpljenja,jer ako mi das snagu pobicu ih sve!
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: SS i TT uređaji, Signalna sredstva

Post by Ćiro_bos »

Obavijest moderatora
Kako je veliki broj postova u temama Remont pruga i Stanična infrastruktura zašao u detaljne diskusije iz domena SS uređaja, takve sam postove premjestio u temu SS i TT uređaji...Premještanje je još u toku, u ovoj temi je isprepletano mnogo diskusija, tako da vas molim za razumijevanje dok ne otpočnemo "vožnju kolosijekom na koji je obezbijeđen put vožnje"!
Premještene postove možete prepoznati po naslovu posta. Molim da se ubuduće držimo "voznog reda" :P .
Hvala...
Posavina expres
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: SS i TT uređaji, Signalna sredstva

Post by Ćiro_bos »

stjepan wrote:Ma to skidanje signala,ima li to kakvog odaziva među vama šefovima,direkciji,sindikatima.Znam da pojedinac osim da postane crna ovca dosta ne može uradit,ali skidati signale tek tako :evil: :evil: :evil: Uzeti na jednoj stanici da se kompletira druga to razumijem,a ovako,što kaže J.Pejaković "znam ja nas..."

Pozdrav!
Sve si rekao, Stjepane!
Službe održavanja su kod nas postale same sebi svrha, odgovorne direktno Sarajevu, pa opet sebi...Kako su skinuli te izlazne signale ne mogu se naviknuti na izgled stanice bez njih. Sve što ima obilježja prave željeznice sklanjaju i koče...nekad mi se čini sustavno i bezobzirno sa primjesama mazohizma...
Zato ne talasaj i ne vatraj!
pozdrav...
Posavina expres
User avatar
stjepan
Posts: 1178
Joined: Mon Jun 01, 2009 6:24 pm
Location: Hrpelje Kozina

Re: SS i TT uređaji, Signalna sredstva

Post by stjepan »

Samo vatram,talasat ne mogu kad si ti uztalaso forum pa više ne znam ni gdje sam stao :D
Boze daj mi strpljenja,jer ako mi das snagu pobicu ih sve!
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: SS i TT uređaji, Signalna sredstva

Post by Ćiro_bos »

stjepan wrote:Samo vatram,talasat ne mogu kad si ti uztalaso forum pa više ne znam ni gdje sam stao :D
Kriv sam, priznajem!
Malo, po malo pa dok mi otpočnemo...ići će to ;) .
pozdrav...
Posavina expres
ssitk
Posts: 27
Joined: Thu Aug 27, 2009 9:11 am

Re: SS i TT uređaji, Signalna sredstva

Post by ssitk »

Jedna mala obavijest: Stanični SS uređaj u ukrsnici Stanari, tipa ESTW L90 5 (Alcatel-Thales), pušten je u probni rad...
Sledeća stanica u nizu je Koprivna Gornja...
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Stanična infrastruktura

Post by Ćiro_bos »

Ćiro_bos wrote:Da, ove stvari jako lijepo izgledaju...i sve šljaka, ali uvijek ima nešto ali!
Sinoć sam bio ponio fotić da slikam jedan putni prelaz na pruzi Brčko-Banovići...Nisam slikao, poremetio mi se plan. Interesantan je prelaz po tome što je na njemu ugrađena najsavremenija oprema, mislim da je Siemens, i to daleke 1998/9 godine...I nikada nije pušten ni u probni rad. I dalje se branicima ručno rukuje, a tu postoji kompletna infrastruktura novog uređaja...
Razlog je, prenosim ono što sam čuo, što ta oprema nije bila nikada ugrađivana na JŽ ni na našim prugama, što nema potrebne dozvole, niti komisiju koja bi ga ozvaničila...I tako stoji ko siroče. Kažu da ima još takvih PP na ŽFBH?
Postavlja se niz pitanja:Ko je to nabavio tako na slijepo? Kolika je ta promašena investicija? Može li se naći komisija koja je kompetentna da da "zeleno"?
Poslije su dolazili noviji Iskrini uređaji na PP i dosta brzo puštani u rad...Naravno ne bez problema!
pozdrav...
Ovaj puta sam slikao i provjerio...Uređaj na putnom prelazu Kiseljak, ugrađen 1999.g. Siemens, tip Eleksa 93. Pušten u probni rad 2000.g. i poslije 6 mjeseci prekinut. Oprema stoji već 10 godina, a kažu da nikada ovaj uređaj proraditi neće...
Kod stanice Živinice postoje još 2 putna prelaza sa ovakvim statusom, sa velikim izgledima takođe da ne prorade nikada. Začuđuje da je i na ovim PP oprema raznih proizvođača, nije ni Siemens ni Iskra, već je čini se Erikson i neki Korejski?
Izgleda kao da su ovu opremu kupovali neki skladištari...
Evo slike sa obje strane...
pozdrav...

Image

Image
Posavina expres
User avatar
damir661
Posts: 1382
Joined: Tue Jun 02, 2009 12:48 pm
Location: Beograd-SRB

Re: SS i TT uređaji, Signalna sredstva

Post by damir661 »

Cak su i prekrili drumski signal, da ne bi vazio :roll:
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: SS i TT uređaji, Signalna sredstva

Post by Ćiro_bos »

Tu spada. Žicovod ulaznog signala stanice Srebrenik.
Svaki žicovod udaljenijeg likovnog signala ili predsignala ima ovo...
"Ruke" sa utezima...Vjerovatno im je zadatak da olakšaju rukovanje sa signalima i da se na njima regulišu parametri hoda signala.
pozdrav...

Image
Posavina expres
User avatar
damir661
Posts: 1382
Joined: Tue Jun 02, 2009 12:48 pm
Location: Beograd-SRB

Re: SS i TT uređaji, Signalna sredstva

Post by damir661 »

Ciro, da li moze detaljan opis elektromehanickog blok-uredjaja, to ocigledno nije ono sto sam mislio, tj sto je u upotrebi kod nas, kao i u nekim delovima BiH.
Dakle rukovanje, postupci otpravnika, kao i blokara tj skretnicara.
Post Reply