Remont pruge u BiH

Moderator: Ćiro_bos

Post Reply
User avatar
ela
Posts: 1278
Joined: Mon Jun 01, 2009 2:28 pm
Location: Mostar

Re: Remont pruge u BiH

Post by ela »

igorailwayman wrote:Neznam šta laže i da li laže, uopće ga ne branim. Ali zna da je već podavno potpisan ugovor o navedenom remontu i da je sve spremno,imam pouzdane informacije, i da će se za mjesec već moći vidjeti mašine na prugama kako rade odlične stvari za našu željeznicu.. Naravno, neistina j eto da se radi o modernizaciji kompanije, radi se o modernizaciji infrastrukture koja je u državnom vlasništvu.... Nevidim tu neki veliki problem, remont će biti i to 100% bolje urađen od onoga Braduna - Konjic.

Hvala!!!
Znači istina je da su neki ugovori potpisani,a neki još nisu. Nije istina da remont kreće početkom Aprila i nije istina da su došle mašine iz Austrije.Čak nije istina da je sve spremno za remont pruge,jer još se nije počelo sa dovoženjem pragova,šina,tucanika... Jedino što se sad trenutno radi jeste to da geometri nešto mjere i obilježavaju od stanice Raška Gora dole prema Čapljini i Mostaru....
Ovo kažem jer svaki dan prolazim tom prugom i vidim šta se sad trenutno radi.....Pitanje je hoće li remont biti bolje urađen od onog prošlog na dionici Bradina-Čelebići. Tu je bilo dosta manjkavosti,o tome može posvjedočiti i Osmica,a vjerujem da će biti i ovde,jer ne zaboravite i evropljani su bjelosvjetski kriminalci ako im se ukaže prilika da skalamute posao i uzmu novce,naravno uz pomoć naših mahera..... Jer Čelebići-Bradina je jako teška dionica pruge,ali loša mjesta koja su bila i prije remonta 2005,ostala su loša mjesta na pruzi i odmah poslije remonta pruge.
Pozdrav iz Mostara
User avatar
stjepan
Posts: 1178
Joined: Mon Jun 01, 2009 6:24 pm
Location: Hrpelje Kozina

Re: Remont pruge u BiH

Post by stjepan »

ela wrote:...jer ne zaboravite i evropljani su bjelosvjetski kriminalci...
Kako se ono kaže ,lopovi se ne rađaju već ih prave prilike!
Pozdrav!
Boze daj mi strpljenja,jer ako mi das snagu pobicu ih sve!
User avatar
Bo Bo
Posts: 2283
Joined: Mon Jun 01, 2009 2:50 pm
Location: Sarajevo BiH

Re: Remont pruge u BiH

Post by Bo Bo »

Bilo bi jako dobro i pozitivno, kad bi se počelo raditi bilo šta, i krenulo sa mrtve tačke uopšte. Pruga na ovom koridoru vapi za opravkom i to pod hitno. To što geometri snimaju je iskolčavanje trase i prenošenje visina. Ela ako budeš u prilici to uslikaj za arhive. Osmica svakako može potvrditi o stanju, kakvo je na terenu, na relaciji koja je remontovana i dati svoje viđenje i mišljenje.

Moje neko laičko viđenje je da za nekih 100 godina najbolja solucija je prokopati tunel ispod Ivana jer, kad bi se stavili na papir svi troškovi koji se naprave za jednu godinu i cijena izrade tunela dugoročno to je pun pokodak.

Kako će biti urađen ovaj remon ostaje veliko pitanje, ja se bojim samo šalabajzerskog posla? Bilo bi ekstra kada bi se prosječna brzina na relaciji Konjic Mostar podigla na 90 km/h ukoliko je to izvodljivo. Negdje se spominjala i obnova signalno sigurnosnih sistema na ovoj relaciji. Koliko je to tačno?

Veliki pozdrav Bo Bo ;)
Image
User avatar
igorailwayman
Posts: 307
Joined: Mon Nov 16, 2009 1:27 am

Re: Remont pruge u BiH

Post by igorailwayman »

Mašine nisu stigle ni ja u to nevjerujem, jer bi se trebale vidjeti negdje nisu nevidljive...a Što se tiče samog remonta, kao što to neki i neznaju, nemože se samo doći s mašinama i skinuti kolosijek i početi raditi na novom kolosijeku i donjem stroju..
Kad bi znali šta je sve potrebno uraditi na postojećoj pruzi da bi se mogla nova postavljati glava bi vas zabolila...Ali nebitno, mašine nisu stigle niti će stići bog zna kakve mašine jer većunu tih mašina posjeduje Remont pruga Sarajevo pa će se ono koristit jer će ta firma bit kooperant.
I kad dođu sve mašine iz Crne Gore koje su sada tamo na radu, jer Remont pruga još nije tamo okončao posao, one neće imati posebno šta radit na ovom našem remontu prvih nekoliko tjedana, jer ima poslova koje se moraju obavtit prije samog skidanja kolosijeka a takvih poslocva je mnogo, vjerujte mi, vidio sam to svojim očima..

Hvala!
User avatar
Masinac
Posts: 319
Joined: Wed Jul 29, 2009 12:46 pm
Location: Sarajevo

Re: Remont pruge u BiH

Post by Masinac »

U operatiku stigla je depeša o uslovima prevoza naročite pošiljke tj. mašina za remont iz Austrije , a danas su došle i šeme stanica od Raštana do Čapljine sa rasporedom gdje šta treba da se lageruje .
User avatar
Bo Bo
Posts: 2283
Joined: Mon Jun 01, 2009 2:50 pm
Location: Sarajevo BiH

Re: Remont pruge u BiH

Post by Bo Bo »

Pozdra Masinac, ako može informacija više, zna li se možda neki precizniji datum dolaska i gdje bi se mašine zadržale kad dođu za početak ili bi odmah bile upućene na područije na kom će se remont raditi. Bo Bo ;) .
Image
User avatar
igorailwayman
Posts: 307
Joined: Mon Nov 16, 2009 1:27 am

Re: Remont pruge u BiH

Post by igorailwayman »

Prema nekim mojim informacijama mašine bi trebale stići za jedno desetak dana i trbale bi za početak biti stacionirane u Alipašinom mostu nekoliko dana dok se sve ne uguglasi i ne naprave planovi izlaska na prugu.

To je što sam ja čuo, hvala!
User avatar
rasha
Posts: 811
Joined: Sat Oct 24, 2009 4:36 pm

Re: Remont pruge u BiH

Post by rasha »

Kako će se organizovati saobračaj za vreme remonta, da li će biti totalni zatvor pruge?
User avatar
igorailwayman
Posts: 307
Joined: Mon Nov 16, 2009 1:27 am

Re: Remont pruge u BiH

Post by igorailwayman »

Prvo da kažem da mašine iz Austrije stižu za par dana 100 % i da će većinu radova obavljati Swietelsky samostalno.

Predviđeni zatvor pruge je taj da se pruga zatvara 10 h na dan tj. da ostane 14 h željeznicama za obavljanje saobraćaja.
Putnički saobraćaj se planira izvršavati autobusima u vremenu zatvora pruge, naravno.
Dok se u vrijeme turističke sezona planira redovan prolazak putničkih vozova radi velike potražnje ljudi koji vozom idu prema moru.

Hvala!
User avatar
Bo Bo
Posts: 2283
Joined: Mon Jun 01, 2009 2:50 pm
Location: Sarajevo BiH

Re: Remont pruge u BiH

Post by Bo Bo »

Jedan kontigent mašina i rema od remonta pruga Sarajevo je stacioniran u stanici A. Most, vjerovatno ove koje su vraćene iz Crne Gore. Da li će na ovom remontu učestvovati firme iz BiH ima li možda neko informaciju više?

Image
Image
Post Reply